Yeni başlayanlar için VPN: VPN ne demek ?

Bu sayfanın ana nedeni VPN dünyasında yolunuzu bulmaya yardımcı olmaktır. Bu gün VPN kursunuzun ilk günü ve ilk önce “VPN nedir?”, “VPN ne demek?”, “VPN nasıl kurulur?” ve “VPN nasıl kullanılır?” gibi soruları cevaplayacağız. Tam olarak nasıl çalıştığı hakkında fazla detaya girmesek de genel olarak bu yazılımın ne işe yaradığını hep beraber öğreneceğiz. Ve bu yazı sonunda VPN nedir , VPN nasıl kurulur tamamen öğrenmiş olacaksınız. Evet, başlayalım!

ExpressVPN Edinin
En iyi VPN'i istiyor musunuz?

O zaman daha fazla kendinizi yormayın ve piyasadaki en iyi ücretsiz VPN hizmeti olan ExpressVPN'u indirin.

Son güncelleme: 23 Haziran 2024

VPN Ne anlama gelir ? VPN ne demek ?

İlk önce VPN’in anlamı: VPN ne demek? VPN ne demek sorusunun cevabı Vikipediye göre Virtual Private Network (VPN) Sanal Özel Ağ; Sunucu, internet üzerinden sanal özel bir sunucu ile bağlantı kurmanızı sağlıyor. Kullanıcıların veri akışını sanal bir sunucu üzerinden yapıp sanki özel bir sunucuya bağlı gibi gösterir.

Evet bu pek yardımcı olmadı değil mi? Daha kolay anlaşılır bir şekilde ifade edelim. Bu bir sanal ağdır. Peki bu VPN ağı nedir? VPN ağı, siz kullanıcı ile sunucu arasında (dünyanın neresinden olursa olsun) aranızda sanal bir köprü kurmanızı sağlar ve bu bağlantı özeldir. Giriş yapmadan önce kullanıcı adı ve şifre detayları ister.

Yani siz özel bir sunucuya (server) bağlanıyorsunuz o da sizin için internete bağlanıyor. Hepsi bu.

Ücretsiz VPN kullanmanın sırrı

Ücretsiz bir şekilde ExpressVPN denemek ister misin?

Diğer tüm programlar gibi bu program da 30 günlük para iade garantisi özelliğini kullanıyor. Ama, burada sorgusuz sualsiz iade edebiliyorsunuz

Sitemizdeki kuponu kullanarak programı alın. Sonra, iade istemeniz için 30 gün süreniz var ve bu 30 gün içinde iadenizi isteyin (örneğin canlı sohbet üzerinden). Bir nedeniniz olmasına gerek yok. Onlara fikrinizi değiştirdiğinizi söyleyin veya paranızın olmadığını. Fark etmez. 5 gün içerişinde tam iadenizi alacaksınız. Bu özelliği kullanmak hem kolay hem de çok faydalı. Çünkü VPN’I almadan önce test edebiliyorsunuz ve bu da VPN hakkında bir fikir sahibi olmanızda yardımcı oluyor.

Çoğu okuyucumuz bunu test etti ve onayladı!

Güvenlik

Eğer henüz tam kavrayamadıysanız sorun değil, daha başındayız ve yakında VPN nedir bileceksiniz. Evet şimdi biraz VPN’in neden icat edildiğinden bahsedelim. İş dünyası ile ilgili.

vpn nasıl kullanılır

En başlarda şirketler gizli belgelerini endüstriyel casusluktan korumak için geliştirmiş VPN’leri. Bunun nedeni bir bilgi veya veri sunucudan hareket halindeyken bu verileri ele geçirmenin çok kolay yönlerinin olduğunun açığa çıkmasıdır. Bilgi verisi çalmakta en sık kullanılan programların başında MAC spoofing ve Fireship geliyor. Hacker diye tabir ettiğimiz bilgisayar korsanları genellikle bu programları kullanır.

Bu yüzden bir VPN yazılımı A noktasından B noktasına şifreli bağlantı kurma opsiyonu tanır. Yani VPN bu iki bağlantı arasında şifrelenmiş veri akışını güvenli ve istikrarlı bir şekilde sağlar.

VPN ne demek

Sonuç olarak sizin için önemli olan veriler gizli ve güvenli bir şekilde seyahat eder.

ExpressVPN Edinin
Haziran 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Gizlilik: VPN nasıl kullanılır

VPN nedir:Güvenlik. Kulağa hoş geliyor değil mi? Peki ya gizlilik? Evet, VPN aynı zamanda gizlilik anlamına da geliyor. VPN kendi IP adresinizi sunucudan sağlanan bir diğer, size ait olmayan IP adresi ile değiştiriyor. Yani VPN ile bağlantı yaptığınızda belki Londra’dan bağlanıyorsunuz ama VPN sayesinde sanki Amerika’nın New York şehrinden bağlanıyor gibi gözüküyorsunuz.

vpn nasıl kurulur

Özetlemek gerekirse VPN ile bağlantı kurduğunuzda ilk olarak kimse sizin güvenli bilgilerinize ulaşamıyor ve kimse hangi web sitelerine bağlandığınızı göremiyor. Artık VPN ne demektir biliyorsunuz.

ExpressVPN Edinin
Haziran 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Sansür (Erişimi Engellenmiş Siteler)

VPN yazılımları sadece yukarıda bahsettiğimiz konulara bir çözüm getirmekle kalmıyor. Erişimi engellenmiş sitelere de erişiminizi sağlıyor. Çin’de bir seyahatte olduğunuzu düşünün , engellenmiş olan Facebook ve Twitter’a VPN sayesinde çok kolay erişim sağlayabiliyorsunuz veya Amerika dışındaki evinizden Netflix USA arşivlerine girmek istiyorsunuz, bu da VPN ile son derece kolay oluyor.

VPN nedir

Dünyadaki çoğu profesyonel gazeteci erişim engelli bölgelere seyehat ettiklerinde her zaman VPN yazılımlarına güvenirler.

Sonuç olarak VPN ile güvenliğinizi ve gizliliğinizi kontrol altına alır ve erişimi yasaklanmış sitelere kolayca ulaşabilirsiniz.

ExpressVPN Edinin
Haziran 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

VPN ne demek? Protokolleri nelerdir ?

VPN yazılımlarının bu günlerde en çok tercih ettiği protokoller aşağıdaki gibidir:

  • PPTP : İlk çıkan protokollerden biridir. (Windows 95 ile aynı çıkış tarihlidir)
  • L2TP/Ipsec : En güvenli protokellerden biridir
  • OpenVPN SSL: En esnek en sık kullanılan açık kaynak protokollerden

VPN nedir: VPN Firmaları, VPN nasıl kurulur

İnternet üzerinden daha çok işlem yapıldıkça VPN’ler daha sık kullanılmaya başlamıştır. (alım,satım, eş bulma siteleri vs .) Bu yüzden VPN seçimleriniz bir o kadar fazla olabiliyor.

Bazı firmalar bedava VPN yazılımları sunarken çoğu ücretli abonelikler talep etmekte. Her programın kendine has özellikleri bulunmakta (hız, çoklu bağlantı, güvenlik duvarları, ücretler, sunucu lokasyonları gibi).

Bu sitede en iyi VPN’i seçmek için gerekli bilgiler mevcuttur.  Tüm VPN’ler denenir, eleştirisi yapılır ve birbiri ile kıyaslanır.  Sizin işiniz için ey uygun olanını seçip yolunuza öyle devam edebilirsiniz. Aşağıda sizin için derlediğimizi en sık kullanılan ve en çok beğenilen 5 VPN’in bir değerlendirmesini yaptık.  Bu değerlendirmede sunucu kalitesi, onaylanmış güvenlik kriterleri, ücretsiz yazılım ve en önemli unsur olan hız ele alınmıştır.

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1
Ücretsiz veya bedava VPN’ler ile dikkatli olmanız tavsiye edilir

Sonuçta bu dünyada pek az şey bedava. Etik olmayan firmalar ziyaret alışkanlığı ve sıkça ziyaret ettiğiniz siteleri kendi çıkarları için kullanabilir ve bunları başka firmalar ve insanlar ile para karşılığı paylaşabilir. Ücretsiz VPN kullanmak başınıza baya işler açabilir (bootnet olarak kullanılabilir veya frekans satın alma (Bandwidth) zorunluluğu getirilebilir)  Artık VPN ne demek ve VPN nasıl kurulur gibi soruların cevabını bildiğinize VPN tercihinizi yaparken dikkatli ve özenli davranın.

Sonuç

Artık bir VPN bağlantısının ne olduğunu ve bir VPN’in ne olduğu hakkında temel bilgilere sahipsiniz. En iyi sağlayıcılardan olan ExpressVPN kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Umarım bu yazıda vpns nedir gibi soruların cevabını bulmuşsunuzdur. VPN ne işe yarar ve vpn nasil kurulur gibi soruların cevabını bu yazıda sizlere vermeye çalıştık. VPN açılımı hakkında da bilgilendirmeye çalıştık.

VPN kullanımı hakkında kafanızda soru işaretleri var ise yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra vpn nedir ne işe yarar gibi sorunların cevabını çoktan almış olmanızı umuyoruz. VPN nasıl yapılır ve vpn tarafından sağlanan özellikleri nasıl rahatlıkla kullanabiliriz diye düşünüyorsanız doğru adrestesiniz.

Gizlilik ve güvenlik ekibi olarak teknolojik konulardaki yeniliklerden sizleri haberdar etmeye devam ediyoruz. Bugüne kadar bizi takip ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Gizli ve güvenle kalmanızı diliyoruz.  

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com