VPN Nedir ? VPN nasıl kullanılır ? Yeni başlayanlar için VPN

VPN Nedir ? VPN nasıl kullanılır ? Yeni başlayanlar için VPN

Bu sayfanın ana nedini VPN dünyasında yolunuzu bulmaya yardımcı olmaktır. Bu gün VPN kursunuzun ilk günü. : VPN Nedir ? VPN nasıl kurulur ? Bu kısa makalede size Virtual Private Network (VPN) ne olduğu ve nasıl ve nerde kullanıldığı hakkında kısa bilgiler sunacağız. Tam olarak nasıl çalıştığı hakkında fazla detaya girmesekde genel olarak bu yazılımın ne işe yaradığını hep beraber öğreneceğiz. Evet, başlayalım !

VPN Ne anlama gelir ? VPN ne demek ?

İlk önce VPN’in anlamı: VPN nedir? Vikipediye  göre (evet bazen bizim gibi öğretmenlerde Vikipedi kullanıyor. (Ne sandınız?) Virtual Private Network (VPN) Sanal Özel Ağ.  Sunucu, internet üzerinden sanal özel bir sunucu ile bağlantı kurmanızı sağlıyor. Kullanıcıların veri akışını sanal bir sunucu üzerinden yapıp sanki özel bir sunucuya bağlı gibi gösterir.

Evet bu pek yardımcı olmadı değilmi? Daha kolay anlaşılır sekilde ifade edelim. Bu bir network dur., bir ağdır. Ve siz kullanıcı ile sunucu arasında (dünyanın neresinden olursa olsun) aranızda sanal bir köprü kurmanızı sağlar.  Ve bu bağlantı özeldir. Giriş yapmadan önce kullanıcı ismi ve sifre detayları ister.

Yani siz özel bir sunucuya (server) bağlanıyorsunuz o da sizin için internet’e bağlanıyor. Hepsi bu.

VPN ve Güvenlik

Eğer daha henüz tam kavramadıysanız sorun değil, daha başındayız ve yakında bir VPN’in ne olduğunu bileceksiniz. Evet şimdi biraz tarih. Aranızda VPN’lerin neden icat edildiğini bilen varmı? Bir ip ucu; iş Dünyası ile ilgili.

En başlarda şirketler gizli belgelerini endüstriyel casusluktan korumak için geliştirmiş VPN’leri. Bunun nedeni bir bilgi veya veri sunucudan hareket halindeyken bu verileri ele geçirmenin çok kolay yönlerinin olduğunun açığa çıkmasıdır. Bilgi verisi çalmakta en sık kullanılan programların başında MAC spoofing ve Fireship geliyor. Haker diye tabir ettiğimiz bilgisayar korsanları genellikle bu programları kullanır.

Bu yüzdendirki bir VPN yazılımı A noktasından B noktasına şifreli bağlantı kurma opsiyonu tanır. Yani VPN bu iki bağlantı arasında şifrelenmiş veri akışını güvenli ve istikrarlı bir şekilde sağlar. Sonuç olarak sizin için önemli olan veriler gizli ve güvenli bir şekilde seyehat eder.

VPN ne demek

VPN ve Gizlilik: VPN nasıl kullanılır

VPN nedir: Güvenlik kulağa hoş geliyor değilmi? Peki ya gizlilik ? Evet, VPN aynı zamanda gizlilik anlamında geliyor. VPN kendi IP adresinizi sunucudan sağlanan bir diğer, size ait olmayan IP adresi ile değiştiriyor. Yani VPN ile bağlantı yaptığınızda belki Londra’dan bağlanıyorsunuz ama VPN sayesinde sanki Amerikanın New York şehrinden bağlanıyor gibi gözüküyorsunuz.

Özetlemek gerekirse VPN ile bağlantı kurduğunuzda; ilk olarak kimse sizin güvenli bilgilerinize ulaşamıyor ve kimse hangi web sitelerine bağlandığınızı göremiyor.

VPN ve Sansür (Erişimi Engellenmiş Siteler)

VPN yazılımları sadece yukarıda bahsettiğimiz konulara bir çözüm getirmekle kalmıyor. Erişimi engellenmiş sitelerede erişiminizi sağlıyor. Çin’de bir seyehatte olduğunuzu düşünün , engellenmi, olan Facebook ve Twitter’a VPN sayesinde çok kolay erişim sağlayabiliyorsunuz. Veya Amerika dışındaki evinizden Netflix USA arşivlerine girmek istiyorsunuz, bu da VPN ile son derece kolay oluyor.

VPN nedir

Dünyadaki çoğu profesyonel gazeteci erişim engelli bölgelere seyehat ettiklerinde her zaman VPN yazılımlarına güvenirler.

Sonuç olarak VPN ile güvenliğinizi ve gizliliğinizi kontrol altına alır ve erişimi yasaklanmış sitelere kolayca ulaşabilirsiniz.

VPN ne demek? Protokolleri nelerdir ?

VPN‘yazılımınlarının bu günlerde en çok tercih ettiği protokoller aşağıdaki gibidir:

  • PPTP : İlk cıkan protokollerden biridir. (Windows 95 ile aynı çıkış tarihlidir)
  • L2TP/Ipsec : En güvenli protokellerden biridir
  • OpenVPN SSL: En esnek en sık kullanılan açık kaynak protokollerden

VPN nasıl kullanılır

VPN nedir: VPN Firmaları, VPN nasıl kurulur

İnternet üzerinden daha çok işlem yapıldıkça VPN’ler daha sık kullanılmaya başlamıştır. (alım,satım, eş bulma siteleri vs .) Bu yüzden VPN seçimleriniz bir o kadar fazla olabiliyor.

Bazı firmalar bedava VPN yazılımları sunarken çoğu ücretli abonelikler talep etmekte. Her programın kendine has özellikleri bulunmakta (hız, çoklu bağlantı, güvenlik duvarları, ücretler, sunucu lokasyonları gibi)

Ücretsiz veya bedava VPN’ler ile dikkatli olmanız tavsiye edilir. Sonuçta bu Dünyada pek az şey bedava... Etik olmayan firmalar ziyaret alışkanlığı ve sıkça ziyaret ettiğiniz siteleri kendi çıkarları için kullanabilir ve bunları başka firmalar ve insanlar ile para karşılığı paylaşabilir. Ücretsiz VPN kullanmak başınıza baya işler açabilir (bootnet olarak kullanılabilir veya frekans satın alma (Bandwidth) zorunluluğu getilebilir)  Konulardan artık haberdar olduğunuza göre VPN tercihinizi yaparken dikkatli ve özenli davranın.

Bu sitede en iyi VPN’i seçmek için gerekli bilgiler mevcuttur.  Tüm VPN’ler denenir, eleştirisi yapılır ve birbiri ile kıyaslanır.  Sizin işiniz için ey uygun olanını seçip yolunuza öyle devam edebilirsiniz. Aşağıda sizin için derlediğimizi en sık kullanılan ve en çok beğenilen 3 VPN’in bir değerlendirmesini yaptık.  Bu değerlendirmede sunucu kalitesi, onaylanmış güvenlik kriterleri, ücretsiz yazılım ve en önemli unsur olan hız ele alınmıştır.

ExpressVPN ExpressVPN Edinin
2 NordVPN NordVPN Edinin
3 VyprVPN VyprVPN Edinin
4 PureVPN PureVPN Edinin
5 IPVanish IPVanish Edinin

Artık bir VPN bağlantısının ne olduğunu ve bir VPN’in ne olduğu hakkında temel bilgilere sahipsiniz.

Comments are closed.