Turbo VPN

Turbo VPN

Herkese merhabalar. Eğer bir VPN almayı düşünüyorsanız bu VPN Turbo olabilir mi? Eğer olmazsa nedenleri nelerdir? Daha iyi seçenekler mevcut mu? Bu yazımda sizlere TurboVPN ile ilgili detaylı bilgiler sunarak doğru karar vermenize yardımcı olacağım. İyi okumalar.

Son güncelleme: 12 Temmuz 2024

Genel Hatlarıyla TurboVPN

Çin menşeli olan VPN Turbo 2014 yılında piyasaya çıkmıştır. Küçük ve pratik bir uygulamadır. Dolayısıyla bu uygulamayı güvenlik anlamında çok düşünmemek gerekir. Ayrıca sadece Android ve iOS için kullanılmaktadır. Yani mobil cihaz kullananlar için pratik bir VPN uygulamasıdır.

Dolayısıyla eğer derli toplu bir VPN arıyorsanız bu uygulama sizin için iyi bir seçenek olmayabilir. Gelin şimdi biraz daha detaylı bakalım.

TurboVPN

Bazı Eksiklikler

Öncelikle şunu baştan söylemek isterim ki, hakkında en zor bilgiye ulaştığım VPN Turbo oldu. Çünkü Çin menşeli olan bu VPN ayrıca küçük ve dar kapsamlı bir uygulama. Yani aslında diğer VPN’lere göre birçok konuda kısa kalıyor. Bunlardan bazılarına kısaca değinelim.

Tam olarak kaç adet sunucusu olduğunu bilemediğimiz uygulama kullanıcılarına her zaman en az 9 kullanılabilir sunucu sunuyor. Ayrıca diğer VPN’lerle erişebileceğiniz içeriklerin bazılarına erişemiyorsunuz.

Müşteri desteği yönünden de belirgin eksiklikleri olan uygulamada diğer VPN’lerde bulduğunuz güvenlik özelliklerini göremeyebilirsiniz.

Kullanım paketlerinde de sadeliği tercih eden TurboVPN ‘de iki paket var: Ücretsiz ve VIP. Ancak bu paketlerde diğer VPN performanslarını bulamayabilirsiniz.

Sonuç olarak, kullanım kolaylığı ve fiyat konusu dışındaki hemen hemen tüm hususları eksiklikler kapsamına alabiliriz diye düşünüyorum.

Alternatif Çözümler ve Karşılaştırmalar

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1

Kullanım Paketleri ve Fiyatları

Turbo VPN iki paketle kullanıcılarına ulaşmayı planlamış: Ücretsiz ve VIP.

Kullanım Paketleri ve Fiyatları

VIP paketin Turbo VPN ücretsiz pakete göre artıları sunucu sayısı ve yüksek hızlardır. Yani tamamen ücretsiz bir kullanım yerine çok az bir miktar ödeme ile sunucu sayınızı artırabilirsiniz. Böylece daha hızlı sunucuları kullanma imkânınız olur.

Ayrıca VIP paketi 7 gün boyunca ücretsiz deneyebiliyorsunuz.

Turbo VPN Kullanım Deneyimi

Uygulamanın çok pratik ve kullanıcı dostu olduğunu daha önce belirtmiştim. Ancak böylesine kolay kullanılabilen bir VPN diğer VPN’lerin açtığı kapıları size açamayabilir. İşte size bazı örnekler:

Netflix

Uygulama Netflix konusunda başarılı. Ancak ABD Netflix’e bağlanırken bazı sorunlar yaşanabiliyor.

Torrent

Uygulamanın torrent desteği mevcut. Ancak P2P uyumlu değil.

Çin’de Kullanım

Uygulamanın Çin’de sunucusu bulunmuyor. Dolayısıyla Çin’de kullanılabilirliği ile ilgili sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım.

Video Oyunları

Oyun için en önemli şey hızdır. Yani oyun oynarken yaşayacağınız yavaşlama veya donmalar bütün keyfinizi kaçırır. Dolayısıyla VIP paket ile elde edebileceğiniz hızlı sunucular ile oyun deneyiminizi iyileştirebilirsiniz.

Turbo VPN ülke listesi

Özellikler

Bu kısımda sizlere TurboVPN ‘in sahip olduğu özelliklerden bahsedeceğim.

Güvenlik ve Gizlilik

Öncelikle şunu yine belirteyim. Uygulamanın bazı özelliklerine ulaşmak ve bilgi toplamak gerçekten zor oldu. Yani uygulama bazı konularda bilgi vermiyor. Dolayısıyla bu biraz şüphe çekiyor. Yani bazı hususların net şekilde paylaşılmaması insana acaba dedirtiyor.

Uygulamanın kullanıcı bilgilerini işleme ve kullanma ile politikaları da biraz karmaşık geldi bana. Çünkü VPN Turbo kayıt tutmama prensiplerine sahip. Ancak legal açıdan ilgili otoritelere bilgi vermesi gerekirse bazı verileri toplayabileceğini ifade ediyor.

Ayrıca oturum açık iken yine bazı temel bilgileri topladıklarından da söz ediyor uygulama. Hem kullanıcı davranışları hem de lokasyonu ile ilgili de bilgi alacaklarını söylüyor kullanımda. Yani bu konu biraz karışık.

Bununla birlikte, TurboVPN başlatılırken çok sayıda izin gerekiyor. Dolayısıyla bu kadar fazla detaı girdikten sonra bunların gizliliği konusunda emin olamıyorsunuz.

Son olarak, DNS leak vb. özelliklerin varlığı konusunda da çelişkili bazı bilgilerin dışında çok sağlıklı bilgilere ulaşamadım.

Sonuç olarak, gizlilik ve güvenlik sizin için önemli ise, ki birçok VPN kullanıcısının ana nedeni gizlilik ve güvenliktir, bu VPN sizin için uygun olmayabilir. Çünkü piyasada bu konuda kendini kanıtlamış bir çok VPN bulabilirsiniz.

Turbo VPN uygulama arayüzü

Performans

Bir VPN ile ilgili performans denince akla genelde erişim ağı ve bağlantı hızı gelir. Yani bir kullanıcı VPN edinmekle dünyanın her yerindeki içerik, yayın ve oyunlara erişebilmek ve eriştikten sonra da verimli çalışabilmek için yüksek hız bekler. Bu da genel anlamda sunuculara bağlıdır.

Küresel Erişim Kabiliyeti

Sınırsız ve kesintisiz erişim imkanı sunucu ağı ile bağlantılı bir konudur. Çünkü VPN’ler kullanıcılarını ulaşmak istedikleri içeriklere yerel sunucular aracılığı ile bağlarlar. Yani bir VPN’in sizi hedeflediğiniz içeriklere ulaştırabilmesi için o ülkede bir sunucusunun olması gerekir.

Turbo VPN’in sunucu ağı ile ilgili bilgiler çok net değildir. Çünkü firma ücretsiz kullanım paketinde her zaman en az 9 adet sunucuyu kullanılabilir bıraktığını söylüyor. Ayrıca VIP pakete yükselttiğinizde bu sayının arttığı konusunda bilgiler var. Ancak diğer VPN’ler gibi net olarak kaç sunucusunun olduğu belirtilmiyor.

Yaptığım araştırmada şu ülkelerde sunucularının olduğu bilgisine ulaştım: ABD, Kanada, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, Rusya, Hindistan, Güney Kore, Hong Kong, Singapur, Japonya ve Avustralya. Dolayısıyla buradaki resim bize sunucu ağı konusunda VPN Turbo ‘nun çok iyi olmadığını söylüyor.

Bağlantı Hızı

Herhangi bir siteye eriştiğinizde ikinci performans kriteri devreye girer. Yani bağlantı hızı. Çünkü bağlantı hızı sizin istediğiniz yayını yavaşlama olmadan veya donmalar yaşamadan izleyebilmeniz demektir. Ayrıca oyun severler için de keyifli oyun oynamanın kilit anahtarıdır. Çünkü oyun oynarken yaşadığınız hız sorunları tamamen oyun keyfinizi altüst eder.

Bağlantı hızı da yine sunuculara bağlıdır. Ancak sunucu ağına değil, bağlanılan sunucunun size sağladığı hıza bağlıdır. Yani uygulama size hızlı sunucusunu tahsis etmişse bağlantınız hızlı olur. Aksi taktirde sorun yaşarsınız.

Turbo VPN bağlantı hızı konusunda fena değildir. Devam eden bölümlerde sizlere bağlantı hızı testlerinden bahsedeceğim. O yüzden bu kısımda genel olarak bağlantı hızının iyi olduğunu söylüyor ve bir sonraki kısma geçiyorum.

Kurulum ve Kullanım

Şimdi TurboVPN uygulamasının en iy olduğu konuya geldik. Çünkü uygulama bu konuda gerçekten iyi. Yani çok pratik bir şekilde Turbo VPN indirebiliyor ve kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

VPN Turbo Android ve iOS mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz basit ve sadev bir uygulama. Dolayısıyla 2-3 dakikalık bir sürede kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca yeni kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Çünkü ilk defa VPN kullanmya başlayanlar bile hiç yabancılık çekmeden rahatlıkla kullanabilirler.

Sonuç olarak, ilk defa VPN kullanacaksanız ve streaming yayınlarına ulaşmak ana hedefiniz ise size öenerebiliriz. Ancak fazlasını isteyenler için yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla eğer daha fazla talepleri olan bir kullanıcı iseniz burada size sunduğumuz diğer VPN’leri düşünün derim.

Turbo VPN arayüz

Windows İstemci

Şimdi de geldik uygulamanın en kötü olduğu hususa. Çünkü Turbo VPN bir Windows istemciye sahip değil. Yani bu uygulamayı PC veya Mac cihazlarınızda kullanamıyorsunuz. Daha önce de ifade ettiğim gibi sadece Android ve iOS tabanlı mobil cihazlarınızda kullanabiliyorsunuz.

Bazı Test Sonuçları

Hız

Daha önceden de bahsettiğim gibi hız önemli bir performans kriteridir. Özellikle streaming yayınları ve oyunlar için çok önemlidir. Ayrıca VPN devrede iken cihazınızın performans hızında oluşabilecek kayıplar da dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla ben sizlere burada bu konulardaki test sonuçlarından bahsedeceğim.

Uygulamanın herhangi bir içerik indirirken %17 ler seviyesinde bir indirme azaltma rakamı vardır. Bu değer oldukça iyidir. Ayrıca yükleme hızı azaltma konusunda diğer VPN’lere göre de çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Şöyle ki, diğer VPN’ler %20’lik kayıplara karşılık VPN Turbo %2’lik bir sonuçla oldukça iyidir. Uygulamada tespit edilen ping süresi 217ms olup ortalama bağlanma süresi ise yaklaşık 19 sn olmuştur.

Özetle, TurboVPN hız konusunda diğer VPN’leri aratmayacak performansa sahiptir.

Turbo VPN hız testi

DNS Sızıntısı ve Torrent

Uygulamanın DNS sızıntısı ile ilgili yeterli veri yok. Yani belirsiz olan diğer bazı konular gibi bu konuda biraz netleştirilmemiş.

Ayrıca uygulamanın torrent uyumu var. Ancak P2P uyumluluğu söz konusu değil.

Dolayısıyla bu konularda durum çok iç açıcı gözükmüyor.

Müşteri Hizmetleri

Geldik bir başka sıkıntılı konuya. Turbo VPN müşteri desteği konusunda çok minimal seviyede. Yaşadığınız sorunları sistem üzerinden kaydedip cevap almayı bekleyebilirsiniz. Ayrıca e-posta ile de sorunlarınızı veya taleplerinizi iletebilirsiniz. Ancak bunlara dönüş ve çözüm konusunda uygulama yeterli seviyede değil.

Bununla beraber, SSS bölümü de var uygulamanın ama çok az sayıda sorular var ve bu sorular çok genel konuları kapsıyor. Yani ihtiyaca çok cevap vereceğini düşünmüyorum.

TurboVPN müşteri desteği ile ilgili daha fazla ayrıntı için buraya tıklayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Turbo VPN Nedir?

TurboVPN, Android ve iOS tabanlı mobil cihazlarla kullanabileceğiniz basit ve küçük kapsamlı bir sanal özel ağ uygulamasıdır.

Turbo VPN Ücretli mi?

VPN Turbo genel olarak ücretsiz ve pratik kullanımı ile bilinmektedir. Ancak uygulamanın ücretli bir de VIP kullanım paketi mevcuttur.

Sonuç

Evet, bir incelememizin daha sonuna geldik. Bu yazımda sizlere VPN Turbo ile ilgili detaylı bilgiler aktarmaya çalıştım. Ancak daha önce de ifade ettiğim gibi Çin menşeli olan bu uygulama ile ilgili sunulan bilgiler çok net değil.

Özellikle bir çok konudaki çelişkili ve net olmayan bilgilier insanı biraz tereddüde düşürüyor. Dolayısıyla sadece pratik VPN isteyenler için ve streaming yayınlar için önereceğim uygulama bir çok konuda yetersiz.

Benim sizlere önerim tüm yönleriyle performansını ve güvenliğini ispatlamış bir uygulama olan ExpressVPN edinmenizdir. Üstelik şimdi %49 indirimli ve ilave 3 ay ücretsiz kullanım fırsatı ile alabilirsiniz. Hem de 30 gün içerisinde koşulsuz bir şekilde paranızın tamamını iade alarak iptal edebilirsiniz.

Herkese güvenli bir internet kullanımı diliyorum. Hoşçakalın.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com