TunnelBear VPN İncelemesi – 2024

tunnelbear vpn incelemesi

Bu TunnelBear incelemesi içerisinde 2024 yılının en güncel bilgilerini toparladım. TunnelBear VPN ‘in önemli özelliklerini, fiyat bilgisini, artılarını ve eksilerini bu yazıda keşfedeceksiniz. Öyleyse okumaya devam edin.

TunnelBear Edinin
Uygun Fiyatı ve Yüksek Performansıyla Tunnel Bear

25 milyonu aşkın kullanıcı internete Tunnel Bear ile güvenle bağlandı. %58 İNDİRİMLİ TunnelBear'ın fırsatları için linke tıklayın.

Son güncelleme: 26 Mayıs 2024

Şirket Hakkında

TunnelBear VPN 2011 yılında, Ryan Dochuk ve Daniel Kaldor tarafından kurulmuş Kanada merkezli bir VPN hizmet sağlayıcısıdır.

Şirket Kanada’da kurulmuşsa da 2018’de McAfee’ye satıldı. Burada önemli olan taraf McAfee’nin Amerikan standartları altında operasyon yürütmesi.

Tunnel Bear ‘ın benimsediği görüş “Herkes için basit gizlilik,” şeklinde. Şirketin en büyük vaadi çevrim içi gizliliği herkesin kullanabileceği bir arayüz ile teslim etmek.

Bununla birlikte VPN’in çıkan özellikleri ise şu şekilde sıralayabilirim:

 • 47+ ülkede sunucular
 • Tetikte Modu (Vigilant Mode)
 • Kısmen kayıt tutmama
 • En yakın tünel
 • Halka açık Wi-Fi’lara güvenli bağlantı
 • AES 256-bit şifreleme
 • Sayısız cihazda kullanım
 • GhostBear (Hayalet Ayı modu)

Bu özelliklere aşağıda birer başlık açtım. Ancak buna geçmeden önce bu TunnelBear VPN in kapsamlı bir kritiğini yapmak istiyorum.

tunnelbear vpn incelemesi

TunnelBear’ın Yetersiz Kaldığı Konular

Öncelikle bu TunnelBear incelemesi ni elimden geldiğince şeffaf yürütmek istediğimi belirteyim. Bu başlıkta Tunnel Bear VPN hakkında soru işareti oluşturan bazı meselelere dikkatinizi çekeceğim.

Kayıt Politikası

VPN TunnelBear kayıt tutmama (no-log) politikası güttüğünü web sitesinde açıklamış. Öte yandan, Gizlilik Politikası sayfasına baktığınızda bazı bilgileri kaydediyor oluşları gözünüze çarpacaktır.

Ancak bu konuda fazla endişelenmenize gerek yok. Zira sistemlerini idame ettirmek için bu bilgilerin bazılarını tutmak zorundalar. Yine de şirketin Amerika’da faaliyet göstermesi nedeniyle bazı istihbarat anlaşmalarına tabi olduğunu belirteyim.

Diğer bir deyişle, Amerika diğer bazı ülkelerle elektronik istihbarat alışverişi yapmak isterse bazı bilgilerinizi Tunnel Bear’dan talep edebilir. Nihayetinde 13 farklı ülkeyle bilgilerinizi paylaşma gücünü elinde tuttuğunu söyleyebilirim.

Örneğin:

 • Kullanıcı hesap bilgileriniz (e-posta adresi, Twitter hesabı)
 • Aylık kullanım verileriniz (GB bazında internet trafiğiniz)
 • Fatura adresiniz
 • Ödeme anındaki IP adresiniz, cihaz tipiniz, işletim sisteminiz vb.

Bunların dışında DNS sorgulamalarınız ve IP adresiniz TunnelBear VPN ‘de genel itibarıyla güvendedir.

Diğer Eksiklikler

 • İnternet bağlantı hızlarında yer yer düşüklük gözlemledim.
 • Müşteri desteğinde canlı sohbet yok.
 • Ödeme planları çeşitliliği kısıtlı.

Alternatif VPN’ler

TunnelBear incelemesi yaparken benzer özelliklere sahip diğer VPN’lere bir göz atalım istedim. Bunun için aşağıya listelediğim VPN’leri inceleyebilir, genel anlamda bir fikir edinebilirsiniz.

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1

Bu önerilen VPN’leri merak ediyorsanız, bu gönderide en iyi VPN‘ler ve onları nasıl derecelendirip sıraladığım hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ödeme Planları ve Fiyatlar

TunnelBear fiyat opsiyonları içerisinde üç farklı plan bulunuyor. Şimdilik yalnızca Visa, Mastercard ve AmericanExpress ile ödeme kabul ediyorlar. Küçük bir şaka olarak da bal dolu kavanozlarla ödeme yapabileceğinizi eklemişler.

tunnelbear fiyat

Ücretsiz Plan

Tunnel Bear ‘ı yakından tanıyıp ilk elden test etmeniz için sundukları bir plandır. Ne yazık ki TunnelBear VPN ücretsiz seçeneği 500 megabayta kadar kullanım hakkı sunuyor.

Öte yandan ufak bir de promosyonları da bulunuyor. Şirketin Twitter kampanyası dâhilinde atacağınız bir Twitt ile 1 GB ek kullanım hakkı elde edebiliyorsunuz!

Sınırsız Plan

Tunnel Bear ‘ın ücretli seçenekleri arasında kişisel kullanım için olan plandır. Bir yıllık abonelikte masrafınız aylık 3,33 dolara geliyor. Ancak hizmeti bir aylık kullanmak isterseniz vereceğiniz ücret 9,99 dolar.

Elbette her ücretli VPN’de olduğu gibi sınırsız kullanımdan yararlanabiliyorsunuz. Fakat Tunnel Bear ‘ı diğer VPN’lerden ayıran can alıcı özellik sınırsız cihazda kullanım hakkı sunması.

Takım Planı

Takımlar için olan bu planda yukarıdaki ayrıcalıklardan birden çok kullanıcı için yararlanmanız mümkün. Bir hesap yöneticisiyle denetleyebileceğiniz Takım Planı’nda, faturalandırma ve yönetim işlerinizi daha kolay yürütebiliyorsunuz.

TunnelBear Edinin

Özet Bilgiler Tablosu

ÖZELLİK DEĞERİ
Sıfır kayıt? Evet, verileriniz ve kimliğiniz güvende
Torrentler ile uyumlu mu? Hayır
Netflix Hayır
Çoklu Giriş Eklentisi 5 eşzamanlı bağlantı
Kapsanan ülkeler 23+
Desteklenen işletim sistemleri iOS, macOS, Windows, Android, Chrome
Para İade Garantisi N/A
Protokoller OpenVPN, IKEv2
Trafik Verileri Sınırsız
Şifreleme Güçlü: AES 256 bits
IP Adresleri Açıklanmıyor
Sunucular Açıklanmıyor

Tunnel Bear Kullanmak

TunnelBear incelemesi nin bu kısmında, 2024 yılı için Tunnel Bear kullanma deneyimini çeşitli platformlar üzerinden yürüttüğüm testlerle ortaya koydum.

Netflix Deneyimi

Ayı temalı VPN’imiz maalesef Netflix deneyiminde pek iyi sonuçlar çıkaramadı. Bunun sebebi, Netflix’in VPN bağlantıları konusunda çok sıkı bir politika izlemesi.

Ne yazık ki TunnelBear VPN ile yaptığım ilk Netflix bağlantısında güvenli bir bağlantı elde edemedim. Muhtemelen Netflix’in kara listeye aldığı IP’lerden birinden bağlanmaya çalıştığım için bu sonucu aldım.

Neyse ki GhostBear bu noktada imdadıma yetişti. Aşağıda daha detaylı açıklayacağım bu özellik ile (düşük hızlarda olsa da) Netflix Amerika’ya bağlanabildim.

Torrent Bağlantıları

İş torrente (P2p) geldiğinde durum biraz derinleşiyor. TunnelBear incelemesi için yaptığım testlerde indirme veya göndermeyi engelleyen bir durumla karşılaşmadım. Ancak bundan fazlası var.

Kişisel bilgilerimizin On Dört Göz ülkeleriyle paylaşılabileceği bilgisi mevcutken bu VPN ile torrent indirmenizi önermiyoruz. Özetle maksadınız P2P veri alışverişiyse, piyasada daha iyi VPN’ler olduğunu söyleyebilirim.

Çin’de Kullanım

2018’den beri Çin hükûmeti ülke dâhilinde VPN kullanımına izin vermiyor. Fakat yukarıda adı geçen GhostBear özelliği ile Çin’de bağlantı gerçekleştirmeniz teorik olarak mümkün.

Oyun Performansı

Gecikme hızının kritik önem arz ettiği oyunlara VPN ile bağlanmak ister istemez deneyiminizi kötü etkileyecektir. Doğal olarak bu VPN’in oyun performansı da pek farklı olmadı.

Özetle, Tunnel Bear oyun özelinde ortalama bir performans sergilediğini aktarabilirim.

TunnelBear Edinin

Öne Çıkan Özellikler

VigilantBear

Bu modu ekstra bir güvenlik özelliği olarak düşünebilirsiniz.

Bu mod açıkken herhangi bir sebepten dolayı internet bağlantınız kesilirse, VigilantBear bağlantınızı otomatik olarak askıya alıyor. Böylece cihazınız en savunmasız anlarında korumaya giriyor.

GhostBear

Yukarıda ufak bir girizgâh yaptığım bu özellik diğer VPN’lerde de sıkça karşımıza çıkan bir teknolojiyi kullanıyor.

Basitçe ifade etmek gerekirse, VPN sunucusuyla yaptığınız bağlantığı herhangi bir bağlantı gibi gösteriyor. Bu sayede VPN bağlantılarını engelleyen adreslere girebiliyorsunuz.

tunnelbear özellikler

SplitBear

SplitBear ile hangi uygulamaların VPN sunucusuna bağlanacağını seçebiliyorsunuz. Bu sayede VPN bağlantısına ihtiyaç duymadığınız uygulamaları filtreleyip bağlantınızı hızlandırabilirsiniz.

Bu özellik şu anda Windows ve macOS’ta bulunmuyor.

En Yakın Tünel

Hangi sunucuya bağlanacağını kararlaştıramayan kullanıcılar için getirilmiş bir özelliktir. En yakın tünel seçeneği ile, anonimliğinizi korurken optimum hızlara erişebilirsiniz.

Güvenli Wi-Fi Koruması

Doğru bir biçimde bağlanmadığınız takdirde halka açık Wi-Fi’lar aşırı derecede tehlikeli yerlerdir. Bear’ın desteklediği bir diğer teknoloji sayesinde bu tür ağlara güvenle bağlanabilirsiniz.

Diğer Özellikler

 • Sınırsız cihazdan erişim.
 • 256-bitlik üst düzey şifreleme.

Windows’ta Kullanım

Arayüz

TunnelBear incelemesi için VPN’in Windows yazılımı üzerinde birkaç test yürüttüm. Çıkardığım ilk sonuç, uygulamanın oldukça kolay kullanıldığıydı.

Uygulamanın arayüzü son derece sade. Sitelerinde de belirttikleri gibi herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir sistem tasarlamayı başarmışlar. Ayrıca kişisel bir eleştiri olarak temalarındaki ayı estetiğini hayli beğendiğimi not düşeyim.

tunnelbear windows

Ayarlar

Uygulamanın ayarlar sekmesi de oldukça sade ve basit kullanımıyla dikkat çekiyor. Ayarlar sekmesinden yukarıda listelediğim özellikleri kolaylıkla açıp kapatabiliyor, yazılımı kişisel tercihlerinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

Bu linkten TunnelBear indir ebilirsiniz.

Diğer Platformlar

Tunnel Bear, Windows’un yanında MacOS, Android ve iOS işletim sistemlerinde de çalışabiliyor.

Fakat maalesef, akıllı televizyonlar veya PlayStation, Xbox gibi oyun konsolları için henüz bir yazılımları mevcut değil.

tunnelbear incelemesi

Test Sonuçları

Bağlantı Hızı

Bağlantı hızı hiç kuşkusuz VPN deneyiminin en önemli değişkenlerindendir. Dolayısıyla TunnelBear incelemesi için Tunnel Bear’ın performansını somut bir şekilde ortaya koyabilmek adına bazı hız testleri yürüttüm.

Sonuçlara geçmeden önce bu rakamların bir çok etkene bağlı olarak değişebileceğini belirteyim. VPN sunucusuyla aranızdaki mesafe, sunucuya bağlı cihazların toplam sayısı ve internet servis sağlayıcınızın kapasitesi bu sonuçları etkileyebilir.

 • En Yakın Tünel seçeneğiyle yaptığım bağlantıda indirme hızı %17 ila %22 arasında azaldı.
 • Uzak bir sunucuyla yaptığım bağlantıda ise %30’u aşan yavaşlamalar söz konusuydu.

Bu sonuçlar ortadayken piyasada daha hızlı VPN’ler bulabileceğinizi söylemem şart. Bağlantı hızını ciddiye alan okurlarım için ExpressVPN‘i gözüm kapalı önerebilirim.

DNS Sızıntıları ve Torrent

Çevrim içi güvenliğimiz için kullandığımız VPN’in DNS sızdırmıyor olması şart. Ben de TunnelBear VPN’i bu konuda test etmek adına IPleak.net adresinden birkaç test yürüttüm.

Binlerce sunucusu olması dolayısıyla hepsini tek tek deneyemedim. Ancak bağlandığım dört farklı ülkenin sunucularında herhangi bir sızıntıyla karşılaşmadım.

Öte yandan, uzun zamandır ExpressVPN müşterisi olduğumdan daha çok veri toplama fırsatım oldu ve bugüne kadar tek sızıntıyla karşılaşmadım. Güvenliğini garantiye almak okurlarımı bu linke davet edeceğim.

Müşteri Hizmetleri

TunnelBear incelemesi için VPN’in müşteri hizmetleri tarafını bazı test vakaları kurgulayarak değerlendirdim.

Öncelikle bir sorununuz olduğunda kolayca muhatap bulamadığınızı söyleyeyim. Her türlü sorununuz için öncelikle yardım sayfasını ziyaret etmeniz isteniyor.

Sorununuzu buradaki yönergeler ile çözemezseniz müşteri desteği sayfasına gidebilirsiniz. Sorularınıza 48 saat içerisinde yanıt vermeyi hedefleyen bir ekipleri mevcut.

Ben sınırsız paket müşterisi olduğum için gerçekten de 48 saat için yanıt verdiler. Gelgelelim şirketin canlı sohbet veya telefon desteği bulunmuyor.

TunnelBear Edinin

Sıkça Sorulan Sorular

TunnelBear VPN nedir?

TunnelBear nedir sorusunu aslında uzun zamandır alıyorum. Bu durum rakiplerinden farklı olarak adında VPN geçmediği için olabilir.

Kısacası Tunnel Bear, sanal konumunuzu değiştirmeye yarayayan bir VPN (Sanal Özel Ağ) hizmetidir.

TunnelBear güvenli mi?

Tunnel Bear, Amerika’da bir tüzel kişiliğe sahip olup tamamen güvenilir bir şirketin ürünüdür.

TunnelBear nasıl kullanılır?

Bear’ın en çok önem verdiği konulardan biri kullanım kolaylığıdır. Tek yapanız gereken bu linki takip edip uygulamayı indirmek ve kullanmaya başlamak.

Sonuç

TunnelBear incelemesi nin sonuna geldik. Bu yazıda size TunnelBear VPN ‘in öne çıkan niteliklerini, güçlü ve zayıf yönlerini şeffaf bir biçimde aktarmaya çalıştım.

Bu incelemede asıl amacım Tunnel Bear deneyimini ana hatlarıyla ele almaktı. Yani Netflix, torrent, oyun deneyimi gibi farklı perspektiflerden uygulamayı denedim. Hız ve DNS sızıntı testleri yürütüp genel bir kanıya vardım.

Nihayetinde Tunnel Bear’ın ortalama bir VPN olduğu sonucuna ulaştım. Genel kullanım için yeterli görünse de bu VPN’den fazla bir şey beklemeyin. Verdiğiniz paranın hakkını bütünüyle karşılayan ExpressVPN gizlilik ve güvenlikten ne istediğini bilen okurlarım için çok daha iyi bir seçenek.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Bir başka incelemede görüşmek dileğiyle… Gizli ve güvende kalın!

8.9 Puan
TunnelBear VPN İncelemesi 2024

Genel kullanım için yeterli. Ortalama bir VPN hizmeti.

Gizlilik ve güvenlik
8
Özellikler
9
Hız ve performans
7
Paranın değeri
8
Kullanım kolaylığı
9
ARTILARI
 • Fiyat/performans ürünü
 • Kolay kullanım
EKSILERI
 • Bilgileriniz kayıtlı
 • Yavaş bağlantılar
 • Ülke kapsamı az
 • Canlı destek yok
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com