TrueKey

truekey inceleme

Herkese merhabalar. Yine bir şifre yöneticisi uygulaması ile karşınızdayım. Çünkü bugün McAfee Truekey uygulamasını sizler için inceleyeceğim. Yani buradaki bilgilere bakarak McAfee True key ile ilgili detaylı bilgilere sahip olacaksınız. Dolayısıyla karar sürecinize çok iyi bir yardımcı yazı var bugün. Keyifli okumalar diliyorum.

Son güncelleme: 12 Temmuz 2024

Genel

Uygulama ABD merkezli McAfee şirketi tarafından piyasaya sürülmüş bir şifre yöneticisidir. Aynı zamanda dijital cüzdan olma özelliğine de sahiptir.

Dolayısıyla uygulama kullanıcılarına şifrelerini güvenle ve pratik bir şekilde yönetme imkânı vermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca harcamalarında kullanabilecekleri bir dijital cüzdan edindirmeyi de misyonuna eklemiştir. Uygulamanın başlıca özellikleri şunlardır:

 • Şifre Oluşturma
 • Otomatik Kullanıcı Adı ve Şifre Doldurma
 • Dijital Cüzdan
 • 2 Aşamalı Doğrulama
 • Senkronizasyon

McAfee Truekey İnceleme

Zayıf ve Eksik Yönler

Öncelikle uygulamanın zayıf ve eksik yönlerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü bazı okuyucularım için bunlar kilit öneme sahip olabiliyor.

Bir sonraki bölümde biraz daha detaylı bahsedeceğim. Ancak uygulamanın kullanım seçenekleri ile başlamak istiyorum. Çünkü McAfee Truekey yalnızca ücretsiz ve Premium paketlerine sahip. Ücretsiz versiyonu kısıtlı olan bir versiyon. Yani deneme versiyonu değil. Dolayısıyla ücretsiz versiyonda ürünün tüm özelliklerini kullanamıyorsunuz.

Bunun dışında diğer uygulamalarda genellikle bulunan şifre paylaşım özelliği McAfee True key’de yok. Yani kullanım amacınız içerisinde başkaları ile şifre paylaşımı gibi bir faktör varsa bu uygulama size göre değil.

Ayrıca şifrelerin analiz edildiği bir özellik de yok uygulamada. Yani kullanmış olduğunuz şifrenin güvenlik seviyesi ile ilgili bir problem yaşarsanız bunu bilemiyorsunuz.

Yine bir başka eksiklik. Uygulama Internet Explorer tarayıcısını desteklemiyor. 

Uygulama çok basit bir şifre yöneticisi olup çok fazla renkli özelliklere sahip değil.

Son olarak dijital cüzdan ile ilgili beğenmediğim özelliği söylemek istiyorum. Çünkü uygulamanın kredi kartı, pasaport vb. kategoride girdiğiniz bilgiler kullanılarak otomatik form doldurma fonksiyonu yok. Yani her defasında bu bilgileri manuel olarak formlara girmeniz gerekiyor.

Alternatif Çözümler

Kullanım Paketleri ve Fiyatlar

Uygulamanın Ücretsiz ve Premium kullanım paketleri var.:

Ücretsiz Paket

Bu paket tamamen ücretsiz bir paket olup şifre sayısı 15 ile sınırlanmış. Ancak sınırsız cihaz kullanımı var. Yani kısıtlı sayıda şifrelere sahipseniz ücretsizce işinizi halledebilirsiniz. Ancak 15 şifreyi doldurduğunuzda ya Premium pakete geçmeniz gerekiyor ya da programı iptal edip başka seçenekler aramanız gerekiyor.

Premium Paket

Bu paketin ücretsiz paketten tek farkı sınırsız şifre kullanım hakkı vermesi. Yani çok fazla yan özellikle gelmiyor bu paket. Ancak fiyat açısından oldukça ucuz diyebilirim. 

McAfee Truekey Premium pakette kullanıcılara 30 günlük para iade garantisi sunuyor. Yani 30 gün içerisinde memnun kalmazsanız herhangi bir koşul olmadan tüm paranızı iade alarak kullanımı iptal edebilirsiniz.

Özet Tablo

KARAKTERISTIK DEĞER
Çoklu giriş yapma Aynı anda ∞ arası cihazlar
Desteklenen cihazlar Windows, macOS, Android, iOS
Para iade garantisi 30 gün içerisinde
Şifreleme Ifşa değil
Fiyat
Bedava sürüm Evet

Güvenlik

Şifreleme Teknolojisi

McAfee Truekey uygulamasının en iyi yönlerinden bir tanesi AES-256 şifreleme algoritması ile gelmesi. Bunun da kaynağını McAfee gibi büyük bir antivirüs üreticisi tarafından üretilmesine bağlıyorum. Bu algoritma oldukça güvenli olup askeri veya ulusal güvenlik amacıyla kullanılan bir şifreleme teknolojisi.

Sıfır Bilgi Prensibi

Uygulamanın sahip olduğu güzel özelliklerden bir tanesi de bu. Çünkü bu uygulamada firma çalışanları da dahil olmak üzere kimse sizin bilgilerinize ulaşamıyor.

2 Aşamalı Doğrulama (2FA)

McAfee True key 2 Aşamalı Doğrulama özelliğine sahip. Yani e-posta, SMS vb. ikinici bir güvenlik kapısı koyarak bilgilerinizi daha güvenli bir ortama taşıyabiliyorsunuz.

Biyometric Doğrulama

Cihazınızda bu tarz özellikler ve teknolojik imkânlar olduktan sonra McAfee Truekey biyometrik doğrulama yollarını destekliyor. Ancak yapılan testlerde bunların çok yüksek verimliliklerde çalışmadığı görülüyor.

Senkronizasyon

Uygulamayı edindiğiniz zaman sınırsız sayıda kullanım imkânı olan cihazlarınız arasında kolayca senkronizasyonu sağlayabiliyorsunuz.

Truekey

Kurulum ve Kullanım

McAfee Truekey uygulamasının en güçlü yönlerinden bir tanesi basit ve sade bir program olmasıdır. Dolayısıyla programı kurmak ve kullanmaya başlamak oldukça kolay ve pratik.

McAfee True key uygulaması PC kullanıcılarına tamamıyla web tabanlı bir kullanım sunuyor. Çünkü uygulamayı Chrome, Edge, Safari ve Firefox tarayıcılarında direkt olarak kullanabiliyorsunuz.

Dolayısıyla yapmanız gereken tek şey bir profil oluşturmanız.  Bunu da şu adımlarla yapabiliyorsunuz:

 • Eğer PC üzerinden yapacaksanız tarayıcı uzantısını indirebilirsiniz. Eğer mobil cihaz üzerinden hesap açacaksanız, o zaman uygun mobil cihaz uygulamasını cihazınıza indirerek işe başlamanız gerekiyor.
 • Ardından hangi paketi kullanacaksanız onu seçip kullanmaya başlayabiliyorsunuz.
 • Eğer başka cihazlarda da kullanacaksanız sadece o cihazlarla hesaba giriş yapıp senkronize ediyorsunuz.

Özellikler

Geldik McAfee True key uygulamasının en zayıf yönlerinden bir tanesine. Çünkü uygulama çok fazla kullanışlı özelliğe sahip değil. Yani en temel şifre yönetim özellikleri ile yetinecekseniz McAfee True key size göre olabilir. Ancak beklentiniz yüksekse McAfee Truekey dışında başka ürünlere de göz atmanızı tavsiye ederim.

Launchpad

Uygulamanın sunduğu lauchpad tüm işlemlerinizi yapabileceğiniz bir ana sayfa niteliğinde. Yani buradan basit bir şekilde seçeneklerinizi seçip şifre yönetiminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şifre Oluşturucu

Şifre oluşturucu ile lauchpad üzerinde sizin için otomatik olarak gelen seçeneklerden birini seçip şifrelerinizi oluşturabilirsiniz. Daha önceden de belirttiğim gibi ana sayfada ne yazık ki şifrelerin güvenlik seviyesini gösteren bir yer yok. Şifrelerin seviyesini yalnızca daha önceden oluşturduğunuz şifreleri düzenlerken geliyor. Dolayısıyla bu da bir zayıf yön bence.

McAfee True key Şifre Oluşturucu

Dijital Cüzdan

Uygulamanın sahip olduğu güzel özelliklerden biri dijital cüzdan. Yine ana seçenekler launchpad üzerinde görebiliyorsunuz. Yani adres, kredi kartı, ehliyet vb. ana seçenekleri seçerek burada da kendinize ait bilgileri güvenle saklayabiliyorsunuz. Ancak buradaki bilgileri daha sonradan otomatik olarak kullanamıyorsunuz. Yani herhangi bir web tabanlı formu doldururken girdiğiniz bu bilgiler otomatik olarak dolmuyor. Dolayısıyla bu bilgileri güvenle saklıyorsunuz. Ancak pratik bir şekilde kullanamıyorsunuz.

TrueKey Dijital Cüzdan

Ayrıca burada size verilen ana düzenleme üzerinde sadece renk ayarlaması yapabiliyor ancak başka klasör vb. ekleyemiyorsunuz. Yani uygulamada böylesi basit ve pratik bir ana sayfanın olması güzel ama düzenleme çok kısıtlı. Sanırım bu da uygulamayı basit ve sade yapan özelliklerden biri oluyor.

Güvenli Notlar

McAfee True key üzerinde yine sizin için önemli olabilecek diğer önemli bilgileri de saklayabiliyorsunuz. Yani basitçe hemen bir tane ekleyip içeriği yazabiliyorsunuz. Ancak yine düzenleme kısmı biraz kısa kalmış.

2 Aşamalı Doğrulama

Daha önceden de belirttiğim gibi 2 aşamalı doğrulama McAfee Truekey ile mümkün. Bunu değişik şekillerde yapabiliyorsunuz:

 • Güvenli E-posta Adresi: Bunu tercih ettiğinizde size tek kullanımlık doğrulama maili gönderiyor.
 • Güvenilir Cihaz: Güvenilir cihazlarınızı tanımlayarak bir beyaz liste oluşturduğunuzda bu cihazlardan sadece şifre ile giriş yapabiliyorsunuz.
 • 2. Cihaz Uygulaması: Bu seçenek ile bir cihazdan giriş yaparken diğerine yine tek kullanımlık doğrulama geliyor.
 • Parmak İzi Doğrulaması: Bu seçenek ile Android veya iOS cihazlarınızdaki parmak izi okuyucu ile giriş yapabiliyorsunuz.
 • Windows Hello: Bu seçenek ile Windows kullanıcıları parmak izi ile giriş yapabiliyor.

Ancak yine daha önce de söylediğim gibi bu fonksiyonların çalışması çok iyi değil. Yani bazen bir kaç defa denemeniz gerekiyor ilerleyebilmeniz için.

Şifre İçe Aktarma

Bu özellik sayesinde .csv dosyalar kullanarak daha önce başka programlarda kullandığınız şifrelerinizi uygulamaya aktarabiliyorsunuz. Ancak şifre dışa aktarma konusunda bir imkân yok.

Kullanılabilirlik

Uygulamanın kullanım kolaylığı sanırım en öne çıkan özelliği. Çünkü kullanıcılara sunulan lauchpad ile tek elden tüm işlemlerinizi gayet basit bir ana ekran üzerinden kolayca ve pratikçe yapabiliyorsunuz. Ancak buranın sadeliği aynı zamanda da katı sınırlar getiriyor. Dolayısıyla eğer seçenekler size yeterse çok iyi. Ancak değilse başka ürünlere de bakma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Uyumluluk

McAfee True key piyasadaki en yaygın sistemler üzerinde çalışıyor. Yani Windows, MacOS, Android ve iOS cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Ancak Linux desteklenmeyen yine yaygın bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla beraber McAfee Truekey Chrome, Edge, Safari ve Firefox tarayıcılarında kullanılabiliyor. Ama en büyük eksiklik Internet Explorer gibi yaygın bir tarayıcıda kullanılamaması.

True key

Müşteri Hizmetleri

Uygulamada sevdiğim kısımlardan bir tanesi de müşteri hizmetleri oldu. Bunu da yine ben McAfee gibi köklü bir firmanın ürünü olmasına bağlıyorum. Çünkü uygulama McAfee altyapısını kullanıyor ve müşteri desteği herkesi tatmin edebilecek seviyede.

McAfee True key müşteri hizmetleri kapsamında 7/24 mesajlaşma sistemi, 7/24 canlı telefon bağlantısı, çevrimiçi forum ve bilgi bankası gibi güzel imkânlar sunuyor. Ayrıca uzaktan canlı teknik detsek özelliği de var.

Ayrıca şunu da söylemeliiyim ki, müşteri hizmetleri çalışanları sizi dikkatle ve sabırla dinleyip en doğru çözümleri çabuk bir şekilde size ulaştırıyor. Hem de oldukça detaylı ve özenli bir biçimde.

Müşteri hizmetleri ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonuç

Evet, oldukça basit ve sade bir şifre yöneticisi incelememizi bugün tamamlamış olduk. Çok fazla ilave özellik istemeyen temel özellikler ile yetinebilecek okuyucularım için uygun olabilecek güvenli bir uygulama olduğunu gördük.

Ancak daha fazla yan özelliklere ihtiyaç duyan okuyucularımın piyasadaki daha özellikli diğer ürünleri tercih etmesi gerektiğini de anlamış olduk.

Benim size tavsiyem tüm ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla karşılayabilecek olan 1Password olacaktır. Geniş şifreleme seçenekleri, kredi kartı/pratik ödeme ayarları, Kişisel ID uygulamaları ve daha fazla birçok kullanışlı fonksiyonları onda bulabilirsiniz.

Herkese güvenli bir internet ortamı diliyorum, hoşçakalın.

7 Puan
McAfee Truekey İnceleme Puan Durumu

McAfee Truekey şifrelerinizi güvenle saklayıp pratikçe kullanabileceğiniz bir şifre yönetim uygulamasıdır.

Gizlilik ve Güvenlik
7
Özellikler
7
Müşteri Desteği
7
Fiyatına göre Değeri
7
Kullanım Kolaylığı
7
ARTILARI
 • Basit ve sade kullanım
 • Uygun fiyat
EKSILERI
 • Paket seçeneği çok az
 • Şifre paylaşım mümkün değil
 • Şifre analiz edici yok
 • Az sayıda yan özellik
 • Ücretsiz versiyonda Maks. 15 şifre
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com