TOR vs VPN Karşılaştırması 2024

Herkese merhabalar. Bu yazımda iki kullanışlı dijital aracın karşılaştırmasını sizlere sunacağım; TOR vs VPN. Dolayısıyla her ikisinin önemli özelliklerini sizlere aktaracağım. Yani artılar, eksiler, avantajlar, dezavantajlardan bahsedip VPN vs TOR yarışında en optimum çözümün ne olduğu ile ilgili tavsiyelerimi ileteceğim. Bakalım TOR vs VPN karşılaşmasının sonucu ne çıkacak?

ExpressVPN Edinin
En iyi VPN TOR Birlikteliği için ExpressVPN Edinin

Hem üst düzey güvenlik hem de yüksek performans için en optimum çözüm: ExpressVPN + TOR. Her ikisinin de kazanımlarını birleştirin ve en yüksek verimi alın!

Son güncelleme: 21 Haziran 2024

VPN vs TOR Özet Tablo

Hızlı ve pratik bir referans olarak VPN vs TOR karşılaştırmasına ait özet tabloyu aşağıda sundum. Yani tezcanlı okuyucularım için tek parça bir VPN vs TOR durumu koymak istedim. Sonrasında TOR VPN detaylı karşılaştırma açıklamaları ile devam edeceğim.

TOR TOR vs VPN VPN
Ücretsiz Ücret Ücretli. Ancak makul abonelik fiyatı (çoğunlukla sözleşme yok)
Mevcut. Ancak sadece çıkış düğümü için Şifreleme Mevcut. Hem de uçtan uca şifreleme
Mevcut. Ancak gözetim yazılımları Tor’un kullanımda olduğunu görebiliyor Gizlilik Mevcut. Hem de gayet iyi.
Obfsproxy ile kullanımı var Diğer Güvenlik Özellikleri Değişik uygulamalara göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak şu özellikler vardır:

 • Sıfır Kayıt Prensibi,
 • Obfsproxy,
 • Oto Kill Switch
 • Oto Wi-Fi Koruması,
 • DNS Sızıntı Koruması,
Windows, MacOS, Linux, Android Uyumluluk Gayet iyi. Hem de hemen hemen bütün platformlarda
Çevrimiçi yayın önerilmez. Çünkü TOR’da bağlantı hızı düşüktür. Çevrimiçi Yayınlar Çevrimiçi yayınlar için VPN’ler çok iyidir.
Uyumlu değildir. Çünkü çoğunlukla torrent giriş ve çıkış trafiği çıkış düğümleri tarafından engellenir. Torrent Torrent kullanılabilir. Çünkü çoğu VPN’de uyumludur.
Tarayıcının kurulumu kolaydır. Ancak çoğunlukla yapılandırmak gerekir Kullanım Kullanıcı dostudur. Hem de yeni başlayanlar da dahil
Düşüktür Bağlantı Hızı Yüksektir

TOR vs VPN

TOR vs VPN başlangıcı olarak TOR VPN ikilisinin genel yönleriyle neler olduğunu açıklayacağım. Sonrasında da artıları, eksileri ve kullanım amaçlarıyla TOR vs VPN konusunu açacağım. Yani küçük parçalardan bütüne ulaşacağım.

TOR Nedir?

TOR, “The Onion Router” ifadesinin kısaltmasıdır. İnternet trafiğini şifrelemek ve gönüllü sunucular (node-düğüm) üzerinden yönlendirme yapmak suretiyle kullanıcıların kimliğini gizleyen bir programdır.

Kullanıcının internet trafiği çıkış düğümünde (node exit) çözülür ve hedef web sitesine gider. Yani TOR’da çok katmanlı bir şifreleme söz konusudur. Dolayısıyla gerçek IP adresinizi sadece giriş düğümü görür ve sondan geriye doğru izleme ile casuslar IP adreslerine ulaşamazlar. Dolayısıyla TOR VPN’e göre kullanım açısından biraz değişiktir.

Ancak TOR VPN’in aksine, gönüllü sunucular tarafından işletildiği için kötü niyetli kişiler bir sunucu kurarak bilgilere ulaşabilirler. Fakat HTTPS kullanmayan web sitelerine giriş yapmazsanız problem olmaz.

VPN vs Tor

VPN Nedir?

VPN, “Virtual Private Network” ifadesinin kısaltmasıdır. Bu uygulama, kullanıcıyı değişik yerlerde bulunan kendi sunucuları üzerinden internet ağına bağlar. Ayrıca uçtan uca şifreleme uygulayarak kullanım bilgisini de son derece güvenli kılar. Yani VPN TOR’a göre daha net bir güvenlik sağlar.

Dolayısıyla VPN’ler hem sunucu ağı üzerinden sağladığı bağlantı ile konumunuzu gizler hem de bilgilerinizi şifreli bir şekilde güven altına alır. VPN ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

VPN TOR arasındaki Farklar Nelerdir?

TOR vs VPN karşılaştırmasının en kilit noktası aralarındaki farkın anlaşılmasıdır. Çünkü VPN vs TOR karşılaştırmasını yapabilmek için aradaki farkı iyi anlamak gerekir.

TOR VPN arasındaki en belirgin fark servis sağlayıcı sayısıdır. Yani tek bir TOR tarayıcı ağına karşılık birçok VPN servis sağlayıcı bulunmaktadır.

Diğer bir fark da, sağlanan servisin statüsüdür. VPN’ler resmi olan kayıtlı ve vergi ödeyen firmalardır. Ancak TOR size ücretsiz olarak gizlilik sağlayan tarayıcıdır. Yani VPN kurumsal olarak somut bir olgu iken TOR ise sadece kullanıcının kullandığı bir tarayıcıdır.

Kullanım amacınız ve ihtiyaçlarınıza göre değişmekle beraber en optimum çözüm ikisini beraber kullanmak olacaktır. Çünkü VPN TOR ikilisi birbirinin açıklarını kapatmakta ve size en uygun kullanım güvenliğini sunmaktadır. Dolayısıyla bununla ilgili daha detaylı bilgiyi ilerleyen bölümlerde sunacağım.

ExpressVPN Edinin
Haziran 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

TOR’un Artıları ve Eksileri

TOR vs VPN karşılaştırmasının bu kısmında TOR uygulamasının ne gibi artıları ve eksileri olduğundan bahsedeceğim. Tahmin edeceğiniz gibi bir sonraki başlıkta da VPN ile ilgili aynısı yapıp VPN vs TOR karşılaştırmamıza devam edeceğim.

Artılar

 • TOR ücretsizdir. Yani maliyet yoktur.
 • Kullanıcıyı gizler ve engellemeleri aşar.
 • Kullanıcıların trafik bilgilerine dayanan reklamlara karşı koruma sağlar. Dolayısıyla istenmeyen pop-up reklamlardan korur.
 • İnternet kullanımınız geriye dönük olarak incelenerek size ulaşılamaz. Yani belirli bir seviyeye kadar sizi kötü niyetli kişilerin gözetiminden korur.

Eksiler

 • TOR ağının bağlantı hızı düşüktür. Dolayısıyla çevrimiçi yayınlar için yetersizdir.
 • Kullanıcıların gözetlenebilmesine yönelik teknik açıklar vardır.
 • Ziyaret ettiğiniz internet sitesi karanlık ağda (dark web) değilse ve HTTPS kullanmıyorsa bilgileriniz sızdırılabilir.
 • Sizi gözetleyenler sizin TOR kullanıp kullanmadığınızı belirleyebilir. Dolayısıyla kötü niyetli kişiler için yeni bir hedef haline gelebilirsiniz.
 • Tam koruma için TOR’un işletim sistemini kullanmanız gerekir. Yani sadece tarayıcınız üzerindeki kullanım trafiği korunmaktadır.
 • Torrent kullanımına uygun değildir. Yani TOR ile torrent kullanamazsınız.

VPN Tor

VPN’in Artıları ve Eksileri

Evet, sıra geldi bir başka önemli TOR vs VPN konusuna; VPN kullanmanın ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır? Bunu anladıktan sonra da sıra TOR vs VPN incelemesinde, kullanım alanlarna gelecek.

Artılar

 • Uçtan uca şifreleme sağlar. Hem de çok yüksek seviye bir şifreleme.
 • İnternet kullanımınıza dayalı reklamlardan korur.
 • IP adresine dayalı bölgesel engellemeleri aşmanızı sağlar. Böylece internet erişiminiz küresel olur.
 • Kullanım bölgenize göre uzak sunuculara bağlanma imkânı tıkanıklıkları ve daralmaları önler.
 • İnternet kullanımınıza ait tüm verileri koruma altına alır. Yani sadece belirli bir tarayıcı ile sınırlı kalmaz.
 • Değişik cihazlarda kullanarak güvenliğinizi genişletebilirsiniz. Örneğin; yönlendiricinizi (router) VPN aracılığı ile internete bağlayarak oradan yaptığınız tüm bağlantılarınızı güven altına alabilirsiniz.

Eksiler

 • VPN’ler ücretlidir. Yani kaliteli bir hizmet için ücretli üye olmalısınız.
 • VPN’ler geliştikçe karşı teknolojiler de paralel olarak geliştirilmektedir. Dolayısıyla bazı bankalar ve ödeme noktaları kullanıcıların VPN kullandıklarını tespit edebilirler. Yani bu durum sizi büyüteç altına itebilir.
 • Bazı içerikler için bazen uzak sunuculara bağlanmanız gerekebilir. Böylece bağlantı hızınız düşebilir. Ancak kaliteli bir VPN sağlayıcısı ile bu durum aşılabilir.
 • VPN yazılımındaki bir hatadan dolayı sistem çökerse bilgileriniz korumasız kalabilir. Ancak bu risk de kaliteli bir VPN (otomatik kill switch özelliği vb.) ile kabul edilebilir seviyelere taşınabilir.

Tor VPN

Ne Zaman TOR Kullanılmalıdır?

Buraya kadar TOR VPN ikilisi hakkında genel bir bilgi edindik sanırım. VPN vs TOR incelememde artık kullanım odaklı değerlendirmelerimi iletmek istiyorum. Böylece VPN TOR seçimini daha ayağı yere basar bir şekilde verebileceksiniz.

Genel olarak TOR’un kullanım amacı, prosedürel anlamda erişimi engellenmiş bir içeriğe dijital iz bırakmadan erişebilmektir. TOR tarayıcı üzerinden bunu yapmak etkili bir çözüm olarak görülmektedir.

Ayrıca, yaygın arama motorları üzerinden bulamayacağınız karanlık ağda kalan içeriklere de TOR aracılığı ile ulaşma imkânınız vardır. Ancak şu belirtmede fayda var ki, karanlık ağ bazı ülkelerde suç ile ilişkilendirilldiği için yasa dışıdır.

VPN üzerinden Tor

Ne Zaman VPN Kullanılmalıdır?

Evet, şimdi de VPN’i ne zaman kullanmak gerekir, ona bakalım. Çünkü bazen TOR VPN’e göre daha avantajlı iken bazı durumlarda da VPN TOR’a göre daha mantıklıdır. Böylece VPN vs TOR karşılaştırma yazımın da sonuna yaklaşmış oluyorum.

Bir VPN sizi bölgesel kısıtlamalara karşı destekler. Yani küresel anlamda yayın, oyun ve içeriklere VPN aracılığı ile erişebilirsiniz.

Diğer bir sebep, yüksek seviyeli güvenliktir. Çünkü bir VPN tüm bilgilerinizi ve trafik verilerinizi tespit edilemez hale getirir.

Buna Wi-Fi kullanımı bile dahildir. Yani dışarıda ortak bir Wi-Fi ağına bile güvenle bağlanabilir, bankacılık işlemlerinizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

ExpressVPN Edinin
Haziran 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

VPN + TOR: Mükemmel Bir Kombinasyon

Şimdi geldik TOR vs VPN incelememizin sonucuna; en optimum çözüm için VPN TOR beraber kullanılmalıdır. Ancak burada da yine ufak bir detay vardır. En iyisi VPN TOR mu, yoksa TOR VPN mi? Dolayısıyla bu kısımda bunları biraz açıklayıp konuyu bağlayacağım.

Artık, genel bir sonuca ulaştık sonunda: En güçlü internet mahremiyet çözümü TOR VPN beraber kullanmak. Yani ikisinin kazanımlarını biraraya getirerek açıklarını birbirleriyle kapatmak.

VPN Üzerinden TOR Kullanmak (VPN TOR)

VPN vs TOR karşılaştırmasının en optimum çözümlerinden ilki budur. Yani VPN TOR yapmak.

Bu şekilde öncelikle VPN üzerinden internet bağlantınızı gerçekleştirir ve TOR yapılandırmanızı yaparsınız. VPN sağlayıcınız TOR’a bağlandığınızı bilir ancak sizin gerçek IP adresinizi göremez.

Aşağıdaki durumlarda VPN TOR uygulaması önerilir:

 • TOR kullanımınızı saklamak istiyorsanız
 • Kullanım trafiğinizi VPN sağlayıcıdan saklamak istiyorsanız
 • Hassa bilgi (bankacılık, kişisel vb.) işlemeyecekseniz.

TOR üzerinden VPN Kullanmak (TOR VPN)

VPN vs TOR karşılaştırmasının en optimum çözümlerinden ikincisi de TOR VPN yapmaktır.

Bu uygulama VPN TOR uygulamasının tersidir. TOR VPN uygulamada önce internete bağlanırsınız. Sonrasında TOR ağı üzerinden VPN hesabınıza giriş yaparsınız. TOR VPN kullanımında VPN hesabınızı TOR üzerinden çalışabilecek biçimde yapılandırmanız gerekir. Dolayısıyla daha fazla teknik bilgi gerekir.

Aşağıdaki durumlarda TOR üzerinden VPN uygulaması önerilir:

 • Çıkış düğümü risklerine karşı bağlantınızı korumak istiyorsanız
 • İnternet Servis Sağlayıcınızın VPN kullandığınızı görmemesini istiyorsanız
 • Hassas bilgi (bankacılık, kişisel vb.) işleyecekseniz.
 • Bölgesel engelleri aşmak istiyorsanız.

TOR için En İyi VPN Seçenekleri

VPN vs TOR incelemesinin bu kısmında en iyi VPN seçeneklerinden bahsedeceğim. Buradaki VPN’ler TOR ile beraber kullanabileceğiniz en iyi VPN’lerdir:

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1

Sonuç

Bu yazımda TOR vs VPN konusunu işleyerek en iyi çözümün ne olacağını sizlere göstermek istedim. Gördüğünüz gibi VPN vs TOR konusunun tek bir cevabı yok. Yani, cevap sizin kullanım ve amaçlarınıza göre değişkenlik gösteriyor. 

Burada VPN vs TOR karşılaştırmasını yaparken öncelikle ikisini ayrı ayrı ele alıp hangi durumlarda hangisinin daha uygun olduğunu tespit ettim.

Son olarak da TOR vs VPN karşılaşmasından ziyade ikisinin birlikteliğinin daha iyi olduğu değerlendirmesini yaptım. Ardından iki uygun kullanım biçimini göstererek edinebileceğiniz en iy VPN’i sizlere gösterdim.

Makalemin sonunda sizlere nihai tavsiyem ExpressVPN edinerek kullanımınıza uygun birlikteliği kurmanız olacaktır.

Hoşçakalın.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com