Tor ve VPN ile Çevrimiçi Gizliliğinizi Artırın

Daha önce deep web diye bir şey duydunuz mu? Belki de müzisyen Aphex Twin’in Syro adlı albümünü deep web’de yayınlamasını duymuşsunuzdur… Linke tıkladınız mı? Çalışmadı değil mi? Çünkü .onion olan bir web sitesini normal bir tarayıcı (browser) ile açamazsınız. Çünkü size Tor browser lazım. Bu makalede size Tor’un nasıl kullanıldığını, Tor VPN ve Tor proxy’nin ne olduğunu, Tor browser VPN ikilisinin nasıl işlediğini ve deep web’e erişmek için Tor için hangi VPN’in en iyi olduğunu açıklayacağım.

ExpressVPN Edinin
En iyi VPN'i istiyor musunuz?

O zaman daha fazla kendinizi yormayın ve piyasadaki en iyi ücretsiz VPN hizmeti olan ExpressVPN'u indirin.

Son güncelleme: 26 Mayıs 2024

Tor Nasıl Kullanılır? Tor VPN indir

Artık deep web’in ne olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden deep web’i gezmenizi sağlayacak araçlara odaklanalım. İhtiyacınız olan ilk şey özel bir arama motoru: Tor. İkincisi ise bir VPN.

Tor Nedir?

İlk olarak, Tor çekiç sallayan bir tanrı değil. Aslında, kullanıcılarına internette gizliliklerini ve güvenliklerini korumayı sağlayacak sanal tünellerden oluşan bir açık kaynak ağı. Dahası da, Tor organizasyonların ve bireylerin gizliliklerini paylaşmadan bilgi aktarmasını sağlıyor.

tor nedir

Tor Project, deep web’e ulaşmaya yarayacak Firefox temelli, bedava Tor arama motoru sağlıyor. Diğer arama motorları gibi çalışan bu motor, normal ve derin ağı Tor proxy’si ile gizli bir şekilde gezmenizi sağlayacak. Ancak, bir VPN gibi çalışmıyor: Şifreleme yok. Yani, açıktasınız ve ISP’niz (İnternet Servis Sağlayıcınız) trafik verilerinizi görebilir. Bu yüzden, Tor’u her zaman bir VPN ile kullanmalısınız. Tor için en iyi VPN’i mi arıyorsunuz? Aşağıyı okuyun.

Tor Nasıl İndirilir? Tor VPN indir

 1. Tor arama motoru sitesine girin.
 2. Tor VPN İndir butonuna tıklayın. Eğer istediğiniz versiyon değilse Tüm İndirmelere Görüntüle yazısına tıklayın ve doğru versiyonu seçip Tor VPN indir’e tıklayın.
 3. Tor Browser VPN indir butonuna tıklayın.
 4. Tor VPN indir butonuna tıkladıktan sonra indirmenin başlaması lazım.
 5. İndirdiğiniz dosyayı çalıştırın.
 6. Dili ve indireceğiniz yeri seçin.
 7. Eğer Tor Proxy sahibi olmak istiyorsanız, ekranda çıktığı zaman Ayarla(Configure) butonuna tıklayın.Tor ağ ayarları
 8. Benim durumumda, ben direkt bağlantı kurabilmek için Bağlan(Connect) butonuna tıkladım.
 9. Tor Browser’ın bağlanmasını bekleyin.tor bağlantı durumu
 10. İşte bu kadar, artık Tor’dasınız!

tor browser

Geri kalanı, Firefox kullanmak gibi. Kullanımda çok zorluk çekmezsiniz. Ayrıca güvenlik seviyesini yukarıda tutmak için programı güncel tutmayı da unutmayın. Bunu sol üstteki soğan simgesinden görebilirsiniz!

En iyi güvenlik için birkaç öneri:

 • Güvende kalmak için arama motorunuzun önerilerini TAKİP EDİN.
 • Arama motoruna ASLA plugin eklemeyin. Çünkü bu, güvenlik ihlali yaratabilir.
 • Tor VPN’siz ASLA KULLANILMAMALI. Çünkü, internet sağlayıcınız şifreli değilse trafiğinizi görebilir. Bu yüzden gizliliğiniz garantide değil.

ExpressVPN Edinin
Mayıs 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Mahremiyetinizi Tor VPN ve Tor proxy ile koruyun

Sonuç olarak, Tor kullanırken bir VPN (Virtual Private Network) kullanmanızı yüksek derecede öneririm. Ayrıca, Tor kullanmazken bile öneririm. Çünkü, bir VPN güvenliğinizi ve gizliliğinizi her türlü durumda arttırır. Cihazınız ile sunucu arasında şifrelenmiş bir tünel yaratır ve IP adresinizi saklar. Bu yüzden, verilerinizi herhangi bir gözcüden korur.

Tor browser için en iyi VPN

NordVPN Tor için en iyi VPN

NordVPN Tor için bir VPN’den fazlasını sunuyor. Tabii ki de, VPN ile Tor için en iyi korumayı sağlıyorlar. Daha fazla detay için NordVPN incelememi okumanızı öneririm. Burada, VPN’in Tor üzerindeki etkisine odaklanacağım.

tor için en iyi vpn nordvpn

İlk olarak, bu servisleri 2 sunucuda bulunuyor: Letonya ve İsveç. Bu tarz bir bağlantı ile veri ilk olarak NordVPN tarafından korunuyor. Sonra şifrelenmiş veriler birkaç Tor korumasından geçerek hedefine ulaşıyor. Ondan sonrası her zamanki gibi Tor VPN ikilisini kullanabilirsiniz. Bu yüzden Tor browser VPN ikilisi kullanırken kesinlikle NordVPN‘i öneririm.

Bu, deep web’i gezmek için en iyi çözüm. Bağlantının hıza rağmen son derece güvenli olacağını unutmayın. İşte diğer potansiyel sağlayıcılar

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1

Deep Web Nedir? Giriş

İlk olarak, interneti olması gerektiği gibi düşünün: Tamamen açık. İstediğiniz sayfayı kimseye sormadan açabileceksiniz. Bir internet sağlayıcısına para ödemeyeceksiniz. Ayrıca sitenizi herhangi bir konu üzerinde, istediğiniz dilde, nerede isterseniz yapabileceksiniz. Hepsini kurallar ve yasaların sonuçlarına katlanmadan yapabileceğinizi düşünün.

deep wark dark web

Bu ütopya gerçek arkadaşlar ve ismi deep web, derin ağ veya derin web. Kısacası arama motorlarının indeksleyemediği verilerin bulunduğu bilgileri içeren bir ağ parçalarından oluşur.

ExpressVPN Edinin
Mayıs 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Deep web’de ne var?

Deep web genel olarak kullanılan birçok şey bulunduruyor. İnternet mail, online bankacılık gibi birçok servisi var. Peki, internetin bu sıkıcı kısmı için mi bu kadar heyecan yapılıyor?

Tabii ki de hayır! Deep web’in içinde küçük bir kısım bilerek gizlenmiştir ve normal arama motorlarından ulaşılamaz. Bu kısımda deep web’in en meşhur içeriklerini bulabilirsiniz.

Dark web’e (karanlık ağ) hoş geldiniz!

İnternetin bu kısmı en çok illegal işleri ile biliniyor. Karanlık ağ siteleri sadece Tor VPN ve I2P ağları ile ulaşılabilir. Yüksek güvenlikli şifreleme olduğu için siteler, kullanıcılarının konumunu ve IP adreslerini belirleyemezler. Kullanıcılar da host’ların bilgilerine erişemez. Bu yüzden, karanlık ağ illegal ticaret, forumlar, pedofili ve teröristler için medya alışverişi gibi illegal işler için kullanılır.

Deep web olduğu için hiçbir arama motorunu kullanamazsınız. Sonuç olarak, insanların sağladığı linkleri bulabilirsiniz, aşağıdakiler gibi:

Bu siteler para aklama, kontratlı adam öldürme, siber saldırı kiralama, kaçak kimyasallar ve bomba yapımı gibi illegal servislere link sağlıyor olabilir. Ben bu linkleri sadece bilgisel açıdan sağlıyorum!

Deep web ne kadar büyük?

Ölçmesi imkansız olsa da Denis Shestakov deep web’in büyüklüğü hakkında bir fikir verdi. İlk olarak, indekslenen siteler (yüzey ağ dediğimiz siteler) internetin sadece %0.25’ini temsil ediyor. Bu yüzden, Google’a girdiğinizde internetin sadece küçücük bir bölümünü geziyor oluyorsunuz. Geri kalanı ise deep web.

deep web ne kadar büyük

Son sayılar gösteriyor ki deep web 7.5 petabayt (= 7.500 TB = 7.500.000 GB) büyüklüğünde 300.000 siteden oluşuyor. Ancak, her saniye daha fazla veri eklendiği için deep web’in katlanarak büyüdüğünü tahmin edebiliriz.

Deep web güvenli mi?

Deep web normal internetin olduğu kadar güvenli. Ayrıca her gün fark etmeden deep web’i geziyorsunuz. Örneğin hotel bakarken. Google hotel fiyatlarını internet sitesinden bakamayacağı için deep web’i kullanıyor. Bu yüzden hotel listeleri ve fiyatlarına bakarken deep web’i kullanıyorsunuz!

tor browser vpn

Dahası da, eğer Tor kullanırsanız daha da güvenli olabilirsiniz. Çünkü sizi birkaç güvenlik tehdidine karşı koruyacak ayarlamalarla birlikte geliyor.

Ancak bir link’in sizi nereye götüreceğini bilemezsiniz. Bu yüzden interneti dikkatli gezmelisiniz. Çünkü internette sadece boş zaman harcarken başınız derde girsin istemezsiniz. Gerçekten de derin web açık ve yasal olsa bile çoğu hükümet kuruluşu, etkinliği derin web’de izlemeye devam ediyor.

ExpressVPN Edinin
Mayıs 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Sonuç

Daha önce söylediğim gibi, gizliliğinizi tüm seviyelerde korumak için Tor VPN kullanmalısınız. Tor, belli bir güvenlik sağlasa da cihazınız ile internetin ilk ağ düğümünün arasındaki bağlantıyı şifrelemiyor.

Sonuç olarak, her göz gezdiren birisi (ISP’niz, devletiniz veya bir hacker) verilerinize ulaşabilir. Bu yüzden Tor browser VPN ikilisi kullanmak kesinlikle şart.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

GizlilikveGüvenlik.com