Tomato VPN

tomatovpn

Herkese merhabalar. Yeni bir VPN incelemesi ile daha beraberiz. Bugün sizlere Tomato VPN ile ilgili detaylı bir inceleme sunacağım. Dolayısıyla bu yazıyı okuduktan sonra aradığınız VPN Tomato mu değil mi kolayca karar verebileceksiniz. Hadi başlayalım.

Son güncelleme: 24 Mayıs 2024

Genel Olarak Tomato VPN

Bu kısımda sizlere kısaca VPN Tomato nedir sorusunun kısaca cevabını vereceğim. IronMeta Studio tarafından piyasaya sürülen Tomato VPN bölgesel kısıtlamaları aşmanızı sağlayacak Android ve IOS uyumlu bir Sanal Özel Ağ uygulamasıdır.

Uygulama tamamen ücretsiz olarak kullanıcılarıyla buluşmayı hedeflemektedir. Yani bu ürünü alıp tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Android cihazlarda kullanılmak üzere üretilen ücretsiz VPN Tomato uygulamasının aslında bir ücretli kullanım paketi de vardır.

genel olarak tomato vpn

Bazı Eksik Tarafları

VPN Tomato aslında güvenli gibi görünmesine rağmen bazı eksik yönleri bulunmaktadır. Öncelikle incelemenin başında bunlardan kısaca söz etmek istiyorum. Çünkü ilk etapta bunlara aşina olmak siz okuyucularım için faydalı olacaktır.

Öncelikle Tomato VPN log tutma konusu sıkıntılı. Yani kullanım bilgileriniz saklanma ve başkalarıyla paylaşılabilme riski var.

Ayrıca uygulamanın askeri seviyede bir şifreleme teknolojisi yoktur. Yani bilgi güvenliği açısından diğer alternatif ürünlere göre bu konuda bir adım geride gözüküyor.

Bununla beraber ücretsiz olarak kullanabileceğiniz uygulama size bir çok reklâmın gelmesine yol açacaktır. Yani biraz can sıkıcı bu anlamda.

Tüm bunlara ilave olarak cihazınızı yavaşlatması, sınırlı sunucuları olması da dikkate değer bazı noktalar olabilir.

Alternatif Çözümler

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1

Paketler ve Fiyatlar

Uygulama aslında ücretsiz bir ürün olması ile öne çıkıyor. Ancak uygulamayı indiridiğinizde bir adet VIP paketinin olduğunu görüyorsunuz. Yani iki adet kullanım paketi var diyebiliriz: Ücretsiz ve VIP paket.

VIP paketi aylık ve yıllık ödeme planlarıyla alabiliyorsunuz. Ayrıca VIP paket aldığınızda daha hızlı bir bağlantınız, daha geniş bir kapsamam alanınız oluyor. Bununla beraber reklamlardan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Kullanım Yönüyle Tomato VPN

Uygulama tek tıkla kullanmaya başlamak isteyenler için ideal diyebilirim. Yani çok sade ve pratik bir uygulama. Ancak çoğu zaman bu tür ürünler pek çok kişi için yeterli performans ve güvenliği sunmuyor.

Netflix

Uygulama Netflix konusunda fena değil. Ancak bölgelere göre bazı sıkıntılar yaşanabileceği öngörülebilir.

Torrent ve P2P

Uygulamanın P2P veya Torrent desteği bulunmamaktadır. Yani bu yönüyle bazı okuyucularım direkt bu uygulamayı eleyebilir.

Çin’de Kullanım

Çin’de kullanım konusunda ne yazık ki çok yeterli bilgiye ulaşamadım. Ancak ulaşabildiğim bilgilere göre uygulamanın Çin’de sunucusu bulunmuyor.

Video Oyunları

Uygulama video oyunları için uygun seviyede bir performans sergiliyor. Yani oyun severler bölgesel kısıtlamaları aşarak diledikleri oyunları oynayabilirler. Ayrıca uygulama ping düşürücü özelliği ile oyun sırasında yaşayabileceğiniz gecikme ve donmaları da engelliyor.

VPN Tomato Özellikleri

Bu kısımda uygulamanın sahip olduğu özelliklerden söz edeceğim. Öncelikle güvenlik ve performans özelliklerinden söz edip sonrasında da belli başlı bazı özellikler hakkında bazı bilgiler sunacağım.

tomato vpn gizlilik ve güvenlik

Gizlilik ve Güvenlik

Eğer gizlilik ve güvenlikle ilgili kusursuzluk arıyorsanız bu uygulama sizin için en iyisi olmayabilir. Çünkü uygulamanın log tutma politikası ve şifreleme teknolojisi istenen seviyede değil.

Ayrıca firma bir çok üçüncü firma ile sizin kullanım bilgilerinizi paylaşarak size reklam gelmesini de sağlıyor. Bu nedenle siber saldırılar konusunda da olasılıkların artmasına sebep oluyor.

Uygulamanın güvenlik açısından iyi bir yönü kill-switch olması. Yani VPN devre dışı kaldığında bilgilerinizin sızması söz konusu değil.

Ayrıca OpenVPN servislerinin kullanılması (UDP ve TCP protokolleri) da yine bazı iyi güvenlik özellikleri arasında. Uygulama size pratik bir şekilde Wi-Fi güvenliği sağlıyor. Yani ortak bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda size daha güvenli bir internet ortamı sunuyor.

Performans

Küresel Kapsama Alanı

Bir VPN edinmenin en yaygın sebebi dünyanın her yerindeki içerik, oyun ve yayınlara erişebilmektir. Bu da VPN’in sahip olduğu sunucu ağına bağlıdır. Yani bölgesel kısıtlamaları aşmak veya sansür uygulamalarından etkilenmemek için bir VPN gerekmektedir.

Dolayısıyla bu noktada uygulamanın sahip olduğu sunucu ağına bakmak gerekiyor. Tomato VPN 60’dan fazla ülkede 30.000’den fazla sunucusu olduğu yönünde bilgi veriyor. Sunucusunun olduğu başlıca ülkeler arasında ABD, Brezilya, Almanya, Hindistan, İtalya, Rusya, İngiltere, Güney Kore ve Japonya bulunmaktadır. Dolayısıyla bu ülkelerdeki bölgesel kısıtlamalara sahip içerik, oyun ve yayınlara erişebilirisiniz.

Ancak şurasını bilmeniz gerekir. Ücretsiz versiyonda bu kapsama alanı biraz daha dar olup VIP paket ile maksimum seviyeye ulaşılabilmektedir.

Bağlantı Hızı

Performans alanında ikinci önemli kriter bağlantı hızıdır. Özellikle streaming yayınlar ve oyunlar için son derece önemlidir. Çünkü bağlantınız kurulduktan sonra yaşayacağınız bir yavaşlama veya donma film keyfinizi veya oyun rekabetinizi mahvedecektir.

Ayrıca bağlantı hızı da ücretsiz pakette daha yavaş olup VIP paket ile en üst seviyeye çıkacaktır. Yani VIP edinme amacınız yayın veya oyun ise bence VIP paket almalısınız.

Diğer Bazı Özellikler

Kolay ve Pratik Kullanım

VPN Tomato uygulamasının sahip olduğu en iddialı özellik budur. Son derece basit ve pratik bir kullanımı var. Yani tek tıkla herhangi bir tarayıcı vb. indirmeden başlayabiliyorsunuz. Ücretsiz kullanımlarda herhangi bir kredi kartı bilgisi filan vermeniz gerekmiyor. Dolayısıyla hızlıca ve basit bir şekilde başlayabiliyorsunuz.

Gizlilik İçerisinde Tarayıcı Kullanımı

Sadece uygulamayı açarak tüm tarayıcılarda anonim olarak gezinebiliyorsunuz. Yani uygulamayı açtığınızda IP adresiniz gizleniyor ve size sağlanan güvenlik çerçevesi içerisinde güvenle kullanabiliyorsunuz.

Mobil Cihazlarınız için Uygun

Uygulama sadece Android ve IOS cihazlar için zaten. Yani akıllı telefonlarınızda ve tabletlerinizde kolayca kullanabilirsiniz.

Ping Düşürücü

Özellikle oyun severler için cazip bir özellik bu. Çünkü bir sunucuya bağlantı yapıldığında kullanıcılar ping seviyesini düşürerek oyun performanslarını artırabiliyorlar. Yani oyun lag gecikmelerini ve donmaları engelleyebiliyorsunuz.

Güvenli Wi-Fi Kullanımı

Uygulamanın sahip olduğu bir kalkan ile Wi-Fi ağlarına daha güvenli bağlanabiliyorsunuz. Yani normal bağlantılara göre daha rahat bir şekilde bankacılık işlemlerinizi yapabilir veya sosyal medya içerikleriniz üzerinde düzenlemelerde bulunabilirsiniz.

Windows İstemci

Daha önce de bahsettiğim gibi Tomato VPN sadece Android ve IOS cihazlar için üretilmiş. Yani bir Windows istemcisi yok. Dolayısıyla eğer Windows veya MacOS cihazlar için bir VPN arıyorsanız bu uygulama size göre değil.

Test Sonuçları

Bu kısımda bazı uygulama sonuçlarından bahsedeceğim. Yani VPN Tomato hangi konuda ne gibi kullanım değerlerine sahip onları gereceğiz.

Bağlantı Hızı

Daha önceden de bahsettiğim gibi hız bir VPN’in hizmet kalitesi anlamında son derece önemli faktörlerden biridir. Çünkü streaming yayınlarda ve oyunlarda yavaşlama veya donma olmaması gerekir.

Aslında hız bir çok faktöre bağlıdır. Öncelikle cihaz ile sunucu arasındaki mesafeye göre hız azalır. Yani bu mesafe yakınsa hız yüksek, uzaksa düşük olacaktır. Ayrıca sunucuyu kullanan kullanıcı sayısının fazlalığı da bağlantı hızının düşmesine sebep olur. Bunun yanıda bölgesel bant genişliği ve servis sağlayıcı gibi etkenler de bağlantı hızını belirleyen faktörler arasındadır.

Uygulama akıllı sistemi sayesinde sizi en yakın ve en hızlı sunucusuna bağlıyor. Böylece 20 M/S seviyelerde hızlara kadar hızınız artıyor.

Ayrıca uygulamanın sahip olduğu Oyun Sunucusu Değiştirici ile de özellikle oyun oynarken hızınız üst seviyelere otomatik olarak taşınıyor.

tomato vpn bağlantı hızı

Ancak maksimum bağlantı hızı için VIP paket almanız gerekiyor. Çünkü uygulama ücretsiz kullanımda biraz daha yavaş sunucuları size kullanıma sunarken VIP kullanıcılarına daha hızlı sunucularını tahsis ediyor.

Ama yukarıdaki tüm bu iyi ve kötü bilgiler ışığında, eğer hız konusunu tamamen çözeyim isterseniz benim size tavsiyem dünyada kendisini ispatlamış lider bir VPN olan ExpressVPN edinmenizdir. Çünkü geniş kapsam ağına sahip çok yüksek hızlı sunucuları ile ister film ister oyun ve diğer içeriklerde en iyi performansı alabilirsiniz.

DNS Sızıntıları ve Torrent

Uygulamanın sağladığı bilgilerde DNS sızıntısının engellendiği yönünde bilgiler olmasına rağmen herhangi bir test verisine ulaşamadım. Yani bu konuda benim şüphelerim var. Ayrıca uygulama P2P ve Torrent kullanımını desteklemiyor.

Ayrıca diğer güvenlik ve gizlilik ile ilgili hususları da dikkate alırsak zaten piyasada çok daha iyi seçenekler var. Mesela gizlilik ve güvenlik konusunda 1 numara olan ExpressVPN ile bu konuların hepsini kökten çözmüş olursunuz.

Müşteri Hizmetleri

Müşteri desteğinin çok iyi olduğunu söyleyemem. Zaten uygulama ücretsiz, basit ve pratik olması ile öne çıkan bir mobil cihaz uygulaması. Yani müşteri hizmetlerinin mükemmel olmasını beklemiyordum zaten.

E-posta: vpntomato.support@ironmeta.com ile sorularınızı veya problemlerinizi iletip çözüm alabiliyorsunuz.

Sonuç

Evet bu yazımızda Tomato VPN hakkında detaylı bilgiler sunarak kullanımının ne derece güvenli ve etkin olduğundan bahsettim.

Ayrıca VPN Tomato dışında alternatif uygulamalardan bahsettim. Benim size genel anlamda tavsiyem ExpressVPN kullanmanızdır. Çünkü ExpressVPN hem performans hem de güvenlik açısından kendisini kanıtlamış bir VPN’dir. Ayrıca çok uygun fiyatlar ve 30 günlük para iade garantisi de sunmaktadır.

Herkese güvenli bir dijital dünya diliyorum.

3.8 Puan
Tomato VPN İnceleme Puan Durumu

Tomato VPN sade ve pratik bir kullanım sunan Android ve IOS uyumlu bir Sanal Özel Ağ uygulamasıdır.

Gizlilik ve Güvenlik
4
Özellikler
4
Müşteri Desteği
3.5
Fiyatına göre Değeri
3.5
Kullanım Kolaylığı
4
ARTILARI
  • Kolay ve Pratik Kullanım
  • Kill-Switch
  • OpenVPN Sunucuları (UDP ve TCP)
EKSILERI
  • Kişisel Bilgilerin Kaydı
  • Düşük Güvenlikli Şifreleme
  • Sadece 1 Cihaza Koruma
  • Düşük Erişim Kapsamı
  • P2P ve Torrent Desteği Yok
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com