RoboForm

roboform

Merhabalar. Son zamanlarda artan şifre kullanımı artık herkesin bir şifre yöneticisi sahibi olmasını neredeyse zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle ben de bugün sizler için Roboform şifre yönetim uygulamasını inceleyeceğim. Yani bu yazımı okuyunca Robo form ne kadar güvenli, ne kadar pratik ve kullanışlı onu göreceksiniz. Herkese keyifli okumalar.

Son güncelleme: 19 Nisan 2024

Genel olarak Roboform

Robo form, Siber Systems Şirketi tarafından üretilerek piyasaya sürülmüş bir şifre yönetim ve otomatik form doldurma uygulamasıdır. Uygulama Windows, MacOS, Linux, Android ve iOS işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.

Ayrıca piyasada yaygın olan İnternet Explorer, Mozilla, Firefox, Google Chrome, Edge, Safari ve Opera tarayıcılarında kullanılabilmektedir.

Uygulamanın başlıca özellikler şunlardır:

 • Şifre Oluşturma
 • Otomatik Şifre Girme
 • Otomatik Form Doldurma
 • Önemli Verileri Saklama
 • 2 Aşamalı Doğrulama
 • Şifre Paylaşımı
 • Şifre Güvenlik Seviye Tespiti

genel olarak roboform

Uygulamanın Bazı Eksik Yanları

Öncelikle sizlere uygulama ile ilgili genel olarak şikayet edilen kısımları aktarmak istiyorum. Böylece en baştan uygulamanın ne gibi zayıf yanları olduğunu görebileceksiniz.

Her şeyden önce uygulama oldukça eski bir arayüze sahip. Yani güncellenmesi ve biraz daha geliştirilmesi gereken kısımları var. Özellikle işletme hesapları için böylesi bir iyileştirmeye çok ihtiyaç olduğunu gördüm.

İkinci olarak, uygulama bazı internet sitelerinde veya platformlarda otomatik olarak bilgilerinizi giremiyor. Yani sizin bazı sitelerde manuel olarak bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Bu tarz bir eksiklik bence çok dikkat çekiyor. Çünkü insanlar zaten bu uygulamaya bu  yüzden para veriyor.

Üçüncü olarak da, uygulamanın bence ilave kullanışlı özellikleri piyasadaki diğer şifre yöneticileriyle çok rekabet edebilecek seviyede değil.

Son olarak da şunu söyleyebilirim; canlı sohbet imkânı sadece paralı paketinde mevcut. Yani ücretsiz versiyonu kullanıyorsanız direkt olarak bir şeyi müşteri hizmetlerine soramıyorsunuz.

Yine yazımın başına piyasada kullanabileceğiniz diğer bazı güzel alternatif şifre yöneticilerini de koymak istedim:

Kullanım Paketleri ve Fiyatları

Uygulama 4 adet farklı kullanım paketi ile kullanıcılarına ulaşmayı hedefliyor: Ücretsiz, Her Yerde, Aile ve İş. Şimdi bunlara kısa kısa göz atalım:

roboform paketleri ve fiyatları

Ücretsiz Paket

Tek cihaz için kullanacaksanız ücretsiz versiyon size göre olabilir. Ücretsiz versiyonda sınırsız giriş, otomatik form doldurma, şifre kontrolü ve şifre oluşturma gibi temel özelliklere sahip oluyorsunuz.

RoboForm Her Yerde (Everywhere)

Bu pakette ilave olarak tüm cihazlarınızla senkron bir şekilde uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Ayrıca 7/24 canlı sohbet hattını kullanarak dilediğiniz soruları sorabiliyor ve müşteri desteği alabiliyorsunuz.

Aile Paketi

Aile paketinin en büyük getirisi 5 kullanıcıya kadar kullanım imkânı. Ayrıca aile paketi size bilgi yedekleme ve güvenli oturum açma özelliği de sunuyor.

İş Paketi

İşletmeler için geliştirilmiş bu paket ile firmalar özel hesap yönetimi, 2 aşamalı doğrulama ve özel teknik destek alabiliyorlar. Ayrıca ticari bir firma olarak bu paketi ne kadar uzun süre kullanırsanız o kadar indirim kazanıyorsunuz. İş paketi kendi içinde çalışan sayısına göre ayrılmış.

Her Yerde ve Aile paketleri için deneme imkânı yok. Yani eğer denemek istiyorsanız ücretsiz versiyonu kullanmanız gerekiyor. Ancak İş paketinde 30 çalışana kadar 14 gün süreyle ücretsiz deneyebiliyorsunuz.

Kısaca Roboform Özellikleri

KARAKTERISTIK DEĞER
Çoklu giriş yapma Aynı anda 1-∞ arası cihazlar
Desteklenen cihazlar Windows, macOS, Android, iOS
Para iade garantisi 30 gün içerisinde
Şifreleme Ifşa değil
Fiyat
Bedava sürüm Evet

Güvenlik

Bir şifre yöneticisi için en önemli ksıım güvenlik. Çünkü en önemli bilgilerinizi bu uygulamaya emanet edeceksiniz. Dolayısıyla güvenlik kısmına ayrıca mercek tutarak önemli alt başlıkları biraz daha detaylandıracağım.

Şifreleme

Robo form uçtan-uca bilgileri şifreler ve şifreleme teknolojisi olarak da AES-256’yı kullanır. Yani bu uygulamanın şifresini kırmak hemen hemen imkânsızdır.

Sıfır Bilgi Uygulaması

Bu uygulama şifre sahibi haricinde hiç kimsenin sizin bilgilerinize erişemeyeceği anlamına gelir. Yani eğer şifrenizi unutursanız şirket çalışanları da dahil olmak üzere kimse size yardım edemeyecektir.

2 Aşamalı Doğrulama

İki aşamalı doğrulama uygulamanın iş paketinde se4çiminize bağlı olarak sunulabiliyor. Yani ilave güvenlik isterseniz bu mümkün.

Biyometrik Doğrulama

En sağlam güvenlik uygulamalrından biri parmak izi, yüz tanıma vb. kişisel özelliklere bağlı olan biyometrik doğrulama yöntemleridir. Çünkü bunlar tamamen eşsizdir ve kişiye özeldir. Bu uygulamada bu imkân da dilediğinizde size sunuluyor.

Güvenli Yedekleme ve Senkronizasyon

Bu özelliklerin Roboform uygulamasının ücretsiz paketinde mevcut değil. Ancak senkronizasyon özelliğini Her Yerde paketi ile, güvenli yedekleme özelliğini de Aile paketi ile elde edebiliyorsunuz.

Yukarıda saydığım özelliklerin uygulamanın bünyesinde olması güzel. Ancak piyasada bunların hepsini temel kişisel planlarda kullanabileceğiniz ürünler de mevcut. Dolayısıyla benim burada sizlere sunduğum sıralamadaki ürünlere göz atmanızı tavsiye ederim.

roboform özellikler

Kurulum ve Kullanım

Robo form uygulamasının cihazınıza kurulumu oldukça kolay. Yani gündelik hayatımızda bir çok defa yaptığımız gibi Roboform indir şeklinde başlayarak, e-posta doğrulama, uygun sürümü seçme ve hesabınızı aktif hale getirme işlemlerinden ibarettir. Sonrasında kolayca şifrelerinizi CSV dosya biçimi ile içeri aktarıp kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Kullanım kısmı biraz çetrefilli gelebilir. Çünkü daha önce de bahsettiğim gibi biraz daha geliştirilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Yani bilgi giriş bölümleri biraz kafa karıştırıcı olabilir. Piyasada kullanımı çok daha kolay ve keyifli ürünler olduğunu söyleyebilirim.

Özellikler

Şifre Oluşturma

Şifre oluşturma işlemi basit. Yani tasarım kadar çetrefilli değil. Çünkü tarayıcı veya uygulama üzerinden kolayca yapılabiliyor. Karakterler üzerinde düzenlemeler veya değişiklikler yapabilirsiniz.

Şifre İçe ve Dışa Aktarma

CVS dosya türü aracılığı ile bu işlemi yapmanız mümkün. Yani eğer başka bir program kullanıyorsanız zahmetsizce Robo form’a geçiş yapabilirsiniz.

Otomatik Şifre ve Form Doldurma

Manuel olarak gerekli bilgileri girdiğinizde sonradan otomatik olarak bilgiler ilgili yerleri dolduruyor. Ancak bu özellik bazı internet sitelerinde çalışmıyor.

Diğer Özellikler

Ana Şifre

Uygulama kullanıcılarına bir ana şifre vererek bu şifre aracılığı ile hesaplarına erişimlerini sağlıyor. Ancak sıfır bilgi prensibi olduğu için bu şifrenin kesinlikle unutulmaması gerekir. Çünkü bu şifreye firma personeli de dahil kimse ulaşamıyor.

Acil Durum Erişimi

Herhangi bir acil durumda sizin yerinize gerekli işlemlerinizi yapabilecek bir acil durum irtibat kişisi önceden belirleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla her hangi bir zor durumunuzda işleriniz yarım kalmıyor. Ancak bu kişiyi belirlerken iyi düşünmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu kişi sizinle aynı yetkilere sahip oluyor.

Güvenlik Merkezi

Güvenlik merkezi şifrelerin güç seviyelerini denetler. Ayrıca tekrar eden şifreleriniz olursa sizi uyarır. Ancak otomatik şifre değiştirme de yapabilen piyasada daha iyi şifre yöneticileri bulunmaktadır.

Kullanılabilirlik

Daha önceden de bahsettiğim gibi uygulamanın sahip olduğu arayüz eski ve güncellenmesi gerekiyor. Çünkü şu an kullanıcı odaklı daha iyi ve pratik alternatif ürünler mevcut. Dolayısıyla ürün uygulamasının daha iyi bir tasarımla daha kullanışlı ve pratik hale getirilmelidir.

Uyumluluk

Uygulama piyasadaki yaygın tüm PC ve mobil işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Yani Windows, MacOS ve Linux’a uyumludur. Ayrıca yine bunlarda çalışan tarayıcıların hemen hemen tamamında çalışabilmektedir. Dolayısıyla uygulama, İnternet Explorer, Mozilla, Firefox, Google Chrome, Edge, Safari ve Opera tarayıcılarına uyumludur.

roboform uyumluluk

Müşteri Hizmetleri

Uygulamanın müşteri hizmetleri aslında iyi. Ancak canlı sohbet gibi pratik ve kullanışlı özelliği yalnızca ücretli versiyonda elde edebiliyorsunuz. Ayrıca benim en çok sevidğim kısım değişik fonksiyonları anlatan Youtube videoları oldu.

Onun dışında e-posta, bilet sistemi ve sosyal medya aracılığı ile müşteri desteği alabiliyorsunuz. Dolayısıyla çok alternatifli bir müşteri desteği var.

Müşteri Hizmetleri ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Robo Form Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanmak için önce kurulum yapmalısınız. Yani cihazınıza uygulamayı indirip, e-posta doğrulamanız, uygun sürümü seçerek hesabınızı aktif hale getirmelisiniz.  Sonrasında uygulamayı açarak ister şifrelerinizi oluşturup düzenleyebilir ister CSV dosya ile içe aktarabilirsiniz.

Bu şekilde uygulamanın kurulumunu tamamladıktan sonra giriş yapacağınız platform veya hesaplara ait gerekli bilgileri manuel olarak doldurmanız gerekiyor. Sonrasında ise bu bilgiler ilgili yerlere giriş yaparken otomatik olarak gelecektir.

Roboform Nedir?

Robo form artan şifre kullanımını kolaylaştırmak amacıyla Siber Systems Şirketi tarafından üretilmiş bir şifre yönetim ve otomatik form doldurma uygulamasıdır. Uygulama kullanımda olan hemen hemen tüm işletim sistemlerine uyumlu olup şifre oluşturma, güvenle saklama, otomatik şifre girişi ve form doldurma gibi özelliklere sahiptir.

Sonuç

Bugünkü yazımda Roboform şifre yöneticisini detaylı olarak inceleyip ne kadar sizin ihtiyaçlarınıza cevap verir onu ifade etmek istedim. Yani uygulamanın artıları ve eksilerini ele alıp piyasada daha iyi özelliklere sahip diğer alternatif ürünler sundum.

İncelememin genel bir sonucu olarak benim size tavsiyem 1Password alıp kullanmanızdır. Çünkü NordPass burada bahsedilen bir çok zayıf noktalara çözüm bulmuş bir üründür. Ayrıca bu uygulamayı hiçbir kısıt olmadan 30 günlük para iade garantisi fırsatı ile risksiz bir şekilde deneyebilirsiniz.

Herkese güvenli bir internet ortamı diliyorum, hoçakalın.

9.2 Puan
Roboform İnceleme Puan Durumu

Roboform güvenle şifre oluşturup pratikçe kullanabileceğiniz, şifre ve önemli bilgilerinizi güvenle saklayabileceğiniz bir şifre yönetim ve otomatik form doldurma uygulamasıdır.

Gizlilik ve Güvenlik
7.5
Özellikler
7.5
Müşteri Desteği
7.5
Fiyatına göre Değeri
7.5
Kullanım Kolaylığı
8
ARTILARI
 • Şifreleri Sınıflandırabilme
 • Geniş Uyumluluk
EKSILERI
 • Bazen Başarısız Otomatik Doldurma
 • Eski ve Karmaşık Arayüz
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com