ProtonVPN incelemesi 2024

protonvpn

Herkese merhabalar. Bugün Proton VPN incelemesi ile siz değerli okuyucularımıza detaylı bilgiler vermek istiyorum. Çünkü Proton VPN yorum ve inceleme açısından az bulunan bir ürün. Dolayısıyla ben sizlere bu yazıyı referans alarak ProtonVPN alıp almamanız konusunda karar sürecinize yardımcı olmak istedim.

ProtonVPN Edinin
Maksimum Gizlilik ve Güvenlik için ProtonVPN Edinin - %50 İndirim

İnternet dünyasında maksimum gizlilik ve güvenliğe sahip olmak istemez misiniz? Bunu ProtonVPN ile gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik 30 günlük para iade garantisi ile.

Son güncelleme: 15 Nisan 2024

Genel

Proton VPN incelemesinin bu ilk bölümünde kısaca uygulamayı size tanıtacağım. Uygulama Proton Teknoloji şirketi tarafından üretilen bir sanal özel ağ uygulamasıdır. Şirket ilk olarak 2014 yılında ProtonMail adında güvenli bir e-posta hizmeti ile piyasaya çıkmış bir firmadır.

Merkezi İsviçre’de olan firmanın odak noktası internet ortamında kullanıcıların gizlilik ve güvenliğidir. Dolayısıyla firma 2017 yılında bu VPN uygulamasını kullanıcılarına sunmuştur.

Windows, MacOS, Linux, Android ve iOS tabanlı cihazları destekleyen ürünün genel özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • İnternet Ortamında Maksimum Gizlilik ve Güvenlik
 • Geniş Erişim Kabiliyeti
 • Kayıt Tutmama Politikası
 • Kill Switch
 • Reklam ve Zararlı Yazılım Engelleme
 • Güvenli E-posta Hizmeti

Kullanım Paketleri, Fiyatlar ve Ödeme Seçenekleri

ProtonVPN fiyat açısından incelendiğinde en öne çıkan nokta kullanıcılara veri limiti olmayan ücretsiz bir kullanım fırsatı vermesi olacaktır. Yani ücretsiz VPN’leri çok tavsiye etmiyorum ama eğer ücretsiz bir VPN kullanacaksanız piyasadaki en iyi seçenek olabilir.

Öncelikle Proton VPN yorumlarına kısaca göz atacak olursanız ücretsiz sürümünün bazı kısıtlamalara tabi olduğunu görürsünüz. Sadece 3 adet sunucuyu (ABD, Hollanda ve Japonya) kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu sunucular da Premium üyelikteki sunucular kadar hızlı değil.

proton fiyat planlaması

Premium üyelik için 3 adet dönemsel üyelik seçeneği mevcut: 1 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık. Tahmin edebileceğiniz gibi abonelik süreci ne kadar uzun olursa Proton VPN fiyat olarak size o kadar uygun seçenekleri sunuyor.

Ancak sağladığı performansa göre fiyatlar bir nebze yüksek kalsa da gizlilik ve güvenlik sizin için çok önemli ise makul sayılabilir.

Birçok VPN servisinde olduğu gibi 30 günlük para iade garantisi bu uygulamada da var. Yani 30 gün boyunca uygulamayı deneyip paranızın tamamını iade alarak koşulsuz iptal hakkına sahipsiniz.

İnternet ortamındaki diğer Proton VPN yorumlarına da bakacak olursanız uygulama geniş ödeme seçenekleri sunuyor. Yani ödemelerinizi Kredi veya banka kartı, PayPal, Bitcoin ve hatta nakit yapabiliyorsunuz.

ProtonVPN Edinin

ProtonVPN İndirim ve Kupon Fırsatları

Yukarıdaki paketlerle ilgili cazip fırsatlardan yararlanmak isterseniz sizlere ProtonVPN İndirim ve Kupon Fırsatları ile ilgili olan yazımızı tavsiye etmek isterim. Çünkü bu yazıyı okuyarak faydalı kuponlar veya indirimler konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yazıdaki kullanışlı linkler vasıtasıyla sizlere indirim ve kupon fırsatları sunan sayfalara direk geçişler de yapabilirsiniz.

Özet Tablo

ÖZELLİK DEĞERİ
Sıfır kayıt? Evet, verileriniz ve kimliğiniz güvende
Torrentler ile uyumlu mu? Evet
Netflix US, UK, FR, AU, CA, DE
Çoklu Giriş Eklentisi 10 eşzamanlı bağlantı
Kapsanan ülkeler 54+
Desteklenen işletim sistemleri Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Router
Para İade Garantisi 30 Gün
Protokoller IKEv2/IPSec and OpenVPN
Trafik Verileri Sınırsız
Şifreleme Güçlü: AES 256 bits
IP Adresleri Açıklanmıyor
Sunucular 1.065+

Kullanım Özellikleri

Bu kısımda, Proton VPN incelemesine biraz daha detaylı giriş yaparak bazı özel kullanım alanlarına değineceğim. Çünkü bazı hususlar genellikle alıcı adaylarının ana odak noktalarını oluşturuyor. Dolayısıyla bu noktaları sizin için burada bir araya getirmeye çalıştım.

Netflix

Evet, ilk konumuz en popüler konulardan biri olan Netflix. İnternet üzerindeki Proton VPN yorumlarına bir göz atacak olursanız dünya çapında Netflix yayınlarına erişim konusunda gayet iyi olduğunu görürsünüz. Yani ProtonVPN kullanımı bu konuda iyi bir not alır. Sadece hız konusunda daha iyi olabilir diyebiliriz. Yani bu uygulama ile sıkıntısız Netflix izleyebilirsiniz. Ancak hızı biraz daha yüksek olsaydı o zaman daha iyi olabilirdi.

Torrent

Proton VPN incelemesinde gördüğüm en cazip taraflardan birisi optimize sunucuları görmem oldu. Yani burada belli ülkelerde P2P için optimize edilmiş sunucular bulunuyor. Yani uygulama bu konularda gayet iyi diyebiliriz. Ancak size şunu söylemeliyim; bu özelliğe sadece ücretli üyelik yapanlar sahip olabiliyor. Yani ücretsiz kullanımda bu mevcut değil.

Ayrıca herhangi bir sunucuya bağlanmadan önce sunucu göstergelerini kullanarak sunucunun hızını da kontrol edebiliyorsunuz. Dolayısıyla Torrent yaparken sahip olacağınız hızlar sizin için yeterli olacaktır.

Çin’de Kullanım

Proton VPN incelemesi sırasında beni en çok sevindiren özelliklerden biri de bu uygulamanın Çin’de kullanılabilir olması oldu. Evet, zaten bunu bütün Proton VPN yorumlarında da görebilirsiniz. Sonuç itibariyle sizi ProtonVPN almaya teşvik edecek diğer bir özeelik de bu.

Proton VPN yorum

Video Oyunları

ProtonVPN Türkiye’de bulunsuzn veya bulunmasın genel olarak tüm oyunları oynayabileceğiniz bir VPN. Ancak çok komplike oyunlar oynayan bir oyun fanatiği iseniz hız konusunda bazen size yetersiz kalabilir. Çünkü hız ve ping süreleri açısından piyasadaki en iyi VPN diyemeyiz. Amabu sizi yanıltmasın; piyasadki yaygın hemen hemen tüm oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Diğer Özellikler

Proton VPN incelemesinin bu bölümünde sizlere uygulamanın sahip olduğu bazı güvenlik ve performans özellikleri hakkında bilgiler vereceğim.

Şifreleme Algoritmaları ve Güvenlik Protokolleri

Proton VPN yorumlarında en öne çıkan konu gizlilik ve güvenliktir. Yani uygulamanın en fazla önem verdiği konu budur. Dolayısıyla bu konu ürünün en güçlü elidir.

Uygulama 4096 bit RSA, SHA384 ve HMAC ile birlikte AES-256 şifreleme algoritmalarına sahiptir. Dolayısıyla askeri seviyede bir şifreleme özelliğine sahiptir.

Ayrıca güvenliğe bakan yönü ile protokoller yönünden de oldukça iyi. Yani IKEv2/IPSec ve OpenVPN gibi çok güçlü güvenlik protokollerine sahip. Ancak güvenliği en üst düzeye taşıyınca hızda bir miktar düşme söz konusu oluyor.

Sıfır Kayıt Tutma Prensibi

Proton VPN incelemesi sırasında gördüğüm en sağlam şeylerden biri de firmanın benimsediği gizlilik ve güvenlik politikaları oldu. Yani hem altyapı hem de uygulama açısından gerçekten kullanıcı güvenliği en üst düzeyde.

Uygulama hiçbir kullanıcı verisini kaydetmiyor, depolamıyor veya üçüncü kişilerle paylaşmıyor. Zaten İsviçre yasaları da bu durumu destekliyor. Üstelik bu durum ücretsiz versiyonu da kapsıyor.

Kill Switch

Genelde istenen bir özellik olan Kill Switch özelliği Proton VPN yorumlarının çoğunda da öne çıkarıldığı gibi bu uygulamada da bulunmaktadır. Yani VPN’i kullanırken herhangi bir sebeple sunucu ile bağlantınız kesilirse bu switch internet bağlantınızı tamamen kesiyor. Dolayısıyla herhangi bir bilgi kaçağı söz konusu olmuyor.

TOR

Uygulamanın sahip olduğu TOR destekli sunucular Proton VPN incelemesini güvenlik anlamında destekleyen bir özellik. Bu özellik de güvenliğinizi maksimize eden bir özelliktir. Ancak bu özelliği kullandığınızda güvenliğiniz artırmış olmakla beraber bağlantı hızından feragat etmiş oluyorsunuz.

Reklâm ve Zararlı Yazılım Engelleme

Yine Proton VPN yorumlarında sıkça söz edilen diğer bir husus da uygulamanın reklam ve malware engelleme özelliğidir. Bunu Netshield ile gerçekleştiren uygulama bu özelliği ile hızınızın bir miktar artmasına sebep olur.

Ayrıca bu özellik bazı diğer ürünlerde olduğu gibi yalnızca zararlı yazılım içeren reklâmları engellemez. Yani kullanıcılara sunulan seçeneklerden seçerek tüm reklâmları engelleme şansına sahip olabilirsiniz.

Güvenli E-posta

Ücretli abonelik ile otomatik olarak gelen bu özelliğin ismi ProtonMail. Dolayısıyla bu fonksiyon sayesinde piyasadaki en iyi güvenli e-posta hizmetinden birine sahip oluyorsunuz.

ProtonVPN Edinin

Windows İstemcisi

Uygulamanın Windows cihazlardaki kullanımı kolay ve fonksiyonel. Yani herhangi bir VPN kullanıcılara ne sunuyorsa bu uygulamada da var. Dolayısıyla ilk kullanımdan başlayarak tecrübeli bir kullanıcı olma aşamalarına kadar size yetecek bir Windows istemcisi mevcut.

Arayüz

Arayüzün tasarımı ve kullanım özellikleri gayet yeterli ve şık. Ayrıca sunucu konumlarını harita üzerinde gösteren kullanıcıya güven veren bir ana sayfaya sahip. Ancak haritayı kapatıp sadece listeyi de görüntüleyebilirsiniz.

proton vpn arayüz

Ayarlar

Uygulama dilediğiniz kişisel seçeneklerinizi ayarlayabileceğiniz bir menüye sahip. Ayrıca arayüzün mantık örgüsü de iyi kurgulanmış. Yani ilk kullanımdan itibaren neyin nerede olabileceğini tahmin etmek zor değil.

Diğer Aplikasyonlar

Uygulama Android ve iOS mobil cihazları da destekliyor. Yani bu uygulamaları da cihazlarınıza yükleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca bu aplikasyonlar masaüstü uygulamalarının tüm özelliklerine sahip. Dolayısıyla farklı cihazlarınızı kullanırken herhangi bir yabancılık çekmeyeceksiniz.

Test Sonuçları

Proton VPN incelemesi kapsamında şimdi sizlere bazı test sonuçlarından bahsedeceğim. Yani bu ürünün denemelerinde nasıl bir izlenim olduğunu ileteceğim. Genelde bu tarz incelemelerde hız ve bilgi kaçağı konuları test edilir. Dolayısıyla burada da aynı konuları ele alacağım.

Hız Testleri

Performans açısından en önemli faktör bağlantı hızıdır. Ancak bağlantı hızı da yine başka alt faktörlere bağlıdır: Bant genişliği ve sunucu mesafesi. Yani bu faktörlerin hepsi iyi ise kaliteli steraming yayınları izleyebilir, oyunlar oynayabilir ve akıcı şekilde Torrent yapabilirsiniz.

Burada şunu söyleyebilirim; eğer hız konusu sizin için önemli ise ücretli üyelik düşünmenizi tavsiye ederim. Çünkü ücretsiz versiyonun hızı daha düşüktür (yaklaşık 5-6 kat). Ayrıca herhangi bir yayın, oyun veya içeriğe erişmeyi düşündüğünüzde öncelikle size daha yakın olan sunucuları tercih etmenizi öneririm. Bununla beraber şöyle bir bilgi de sizin için faydalı olacaktır; en hızlı sunucular ABD sunucularıdır.

protonvpn fiyat

Güvenlik Testleri

Güvenlik ile ilgili Proton VPN yorumlarına baktığınızda zaten çok iyi olduğunu direkt anlayabilirsiniz. Çünkü hem DNS sızıntısı hem de Kill Switch testi gibi önemli bilgi kaçağı testlerinde hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Dolayısıyla bunu biz de teyit edebiliriz.

Dolayısıyla bu ürünü aldığınızda güvenlik anlamında tamamen raht hissedebilirsiniz. Gerek güvenlik teknolojileri açısından gerekse güvenlik politikaları açısından gayet iyi bir ürün.

Müşteri Hizmetleri

Eğer tez canlı bir yapınız varsa uygulamanın müşteri desteği sizi memnun etmeyebilir. Çünkü sorununuzu hemen iletebileceğiniz bir canlı sohbet hattı yok. Ancak uygulama bünyesinde sunulan destek formunu doldurarak taleplerinize dönüş alabilirsiniz. Ayrıca e-posta ile de müşteri desteğine ulaşmanız mümkün. Dolayısıyla makul dönüş sürelerini dikkate almak kaydıyla sıkıntı veya talepleriniz cevaplanacaktır.

Daha detaylı bilgi almak için uygulamanın internet sitesindeki Müşteri Desteği sayfasından alabilirsiniz.

Altenatif Ürünler ve Karşılaştırmalar

Bu kısımda uygulamaya karşılaştırmalı bir gözle bakarak piyasadaki diğer VPN’lere göre öne çıkan artı ve eksilerinden bahsedeceğiz.

ProtonVPN ve ExpressVPN

İlk dikkatimizi çeken kısım fiyat. Çünkü ExpressVPN fiyat olarak daha yüksek seviyelere sahip. 

Performans açısından ise ExpressVPN‘in daha iyi olduğunu görüyoruz. Çünkü hem sunucu ağı hem de hız açısından daha önde.

Ancak güvenlik konularında her iki VPN de eşit durumda. Çünkü gerek teknolojik yeterlilik hem de uygulamalar açısından ikisi de oldukça tatmin edici.

Daha detaylı bilgi için ExpressVPN incelemesini okuyabilirsiniz.

ProtonVPN ve StrongVPN

Fiyat açısından iki ürüne baktığımızda yakın değerler görüyoruz. Ancak Proton ücretsiz paketi ile bu konuda olumlu şekilde dikkatimizi çekiyor.

Sunucu ağı ve sayısı açısından daha düşük sayılara sahip olan StrongVPN daha fazla çoklu giriş eklentisine sahip.

Yine en önemli VPN özelliklerinin başında gelen güvenlik konusunda başabaş olan iki ürün de tatmin edici nitelikte.

Daha detaylı bilgi için StrongVPN incelememizi okuyabilirsiniz.

ProtonVPN Edinin

Sık Sorulan Sorular

ProtonVPN Nedir?

İnternet kullanıcılarının gizlilik ve güvenliğini sağlamaya odaklı geniş erişim imkânı sunan bir sanal özel ağ uygulamasıdır.

ProtonVPN Ne İşe Yarar?

Çevrimiçi ortamda mahremiyetinizi ve güvenliğinizi en üst düzeye taşıyarak bölgesel kısıtlamalara tabi olan içeriklere erişebilmenizi sağlar.

ProtonVPN Nasıl Kullanılır?

Ürünün masaüstü ve mobil aplikasyonlarını cihazınıza indirerek ve ücretli veya ücretsiz bir pakete abone olarak kullanabilirsiniz.

ProtonVPN Güvenli mi?

Güvenlik konusunda sahip olabileceğiniz en iyi uygulamalardan biridir. Ayrıca bu durum ücretsiz versiyonu için de geçerlidir.

ProtonVPN Ücretsiz mi?

Uygulamanın hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu vardır. Ancak ücretsiz versiyonu bazı kısıtlamalara tabidir.

Sonuç

Evet, sizler için hazırladığım Proton VPN incelemesinin sonuna geldik. Değişik yönleriyle ele aldığım uygulamanın genellikle yeterli olacağı kanaatindeyim. Aslında internet ortamındaki diğer Proton VPN yorumlarına da bakarsanız benzer bilgiler görürsünüz. Ancak ben burada sizlere referans alabileceğiniz bir yazı ortaya çıkarmak istedim.

Herkes için güvenli bir internet ortamı dileklerimle, hoşçakalın.

9.3 Puan
ProtonVPN İnceleme Puan Durumu 2024

Gizlilik ve Güvenlik
9
Özellikler
8
Hız ve Performans
7
Fiyat Performans
7
Kullanım Kolaylığı
8
ARTILARI
 • Gizlilik ve Güvenlikte Mükemmel
 • En Güvenli Ücretsiz Versiyon
 • Torrent için Optimize Sunucular
 • Güvenli E-Posta Hizmeti
 • Çin'de Kullanılabilir
EKSILERI
 • Nispeten Düşük Bağlantı Hızı
 • Streaming için Kötü
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com