protonvpn

Proton VPN, MIT ve CERN uzmanları tarafından geliştirilen ve dünyadaki en büyük şifreli e-posta servislerinden biri olduğu söylenen ProtonMail’i de getiren kişiler tarafından yapılan dünyaca ünlü bir projedir. Peki tüm bunlara rağmen ProtonVPN Türkiye sınırları içerisinde iş görüyor mu? Bu inceleme size bunları açıklayacak ve ProtonVPN indir menin ne kadar kolay veya zor olacağını göreceksiniz. Çünkü bu tarz VPN’leri internete “protonvpn full indir” veya “protonvpn indir” şeklinde cümleler yazarak indirmek kolay değil.

ProtonVPN Edinin
ProtonVPN Full indir

Sağdaki butona tıklayarak ProtonVPN indir me işlemine başlayabilirsiniz

Son güncelleme: 29 Ocak 2023

ProtonVPN Türkiye ‘de Çalışıyor Mu? (ProtonVPN Ekşi Sözlük Başlığı)

Proton VPN, 2016 yılında piyasaya sürüldü ve müdahaleci reklamlar, bant genişliği sınırları, kötü amaçlı yazılım veya kullanıcı etkinliği günlükleri olmayan ücretsiz planı sayesinde hemen çok fazla dikkat çekti.

Merkezi İsviçre Cenevre’de bulunduğu için Proton VPN dünyadaki en güçlü gizlilik yasaları altında çalışmaktadır. Bu da Proton VPN’in tercih edilmesinin ve dikkat çekmesinin başka bir nedeni.

ProtonVPN Ekşi Sözlük’teki başlığına bakarsanız ProtonVPN Türkiye ‘de hep engellenmeye çalışılıyor ama Proton VPN hep bu engeli kaldırmaya özen gösteriyor. Yani, teknik olarak ProtonVPN Türkiye ‘de çalışıyor. Peki bu ProtonVPN Ekşi başlığında daha neler yazılıyor?

ProtonVPN Ekşi başlığında daha fazla gezerseniz bazı insanların rahatlıkla Proton VPN’e bağlanabilirken bazılarının sorun yaşadığını göreceksiniz. Yani ProtonVPN Ekşi Sözlük’teki başlığı bir kenara bırakıp ProtonVPN indir meyi kendiniz deneyebilirsiniz. ProtonVPN indir dikten sonra Türkiye’den bağlanırken sorun yaşıyorsanız Proton VPN’in müşteri hizmetlerine başvurmanız yeterli. Çünkü Türkiye’de birçok VPN’in engellenmesinin ardından Proton VPN, kullanabileceğiniz alternatif VPN seçeneklerinden bir tanesi.

ProtonVPN Edinin

ProtonVPN Planları ve Fiyatları (ProtonVPN full indir)

proton fiyat planlaması

Proton VPN’in ücretsiz versiyonu da var. Bu plan sadece üç farklı sunucu konumu ile geliyor: Hollanda, ABD ve Japonya. Başka ekstra bir özelliği yok. Ama yedi günlüğüne paralı versiyonlarını kullanabiliyorsunuz. Bu da, hiç para vermeden ProtonVPN full indir ip paralı halini test edebilirsiniz demek.

Proton VPN Detayları

ÖZELLİK DEĞERİ
Sıfır kayıt? Evet, verileriniz ve kimliğiniz güvende
Torrentler ile uyumlu mu? Evet
Netflix US, UK, FR, AU, CA, DE
Çoklu Giriş Eklentisi 10 eşzamanlı bağlantı
Kapsanan ülkeler 54+
Desteklenen işletim sistemleri Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Router
Para İade Garantisi 30 Gün
Protokoller IKEv2/IPSec and OpenVPN
Trafik Verileri Sınırsız
Şifreleme Güçlü: AES 256 bits
IP Adresleri Açıklanmıyor
Sunucular 1.065+

Kullanmaya Başlangıç

Kurması ve Kullanması Kolay

Bir VPN sağlayıcısı seçerken, istediğiniz son şey, anlamak için bir bilgisayar bilimcisi olmanız gereken aşırı karmaşık bir sistemle karşılaşmaktır. Bu yüzden en iyi VPN’ler her zaman basit olanlardır.

ProtonVPN Türkiye, ilk bakışta çok kullanıcı dostu durmasa da bu görünüş yanıltıcıdır. Ortalama indirme süresinden daha uzun bir sürede inmesine rağmen, ProtonVPN yoğun kontrol paneline alıştıktan sonra kullanımı ve kurulumu kolay bir sistem olduğunu kanıtladı.

Proton VPN ile Netflix Amerika Sunucularına Erişim Sağlanıyor Mu?

En sevdiğiniz ABD Netflix şovlarını izlemek için Proton VPN’i kullanmayı mı umuyorsunuz? O zaman şanslısınız. Çünkü Proton VPN ile ABD Netflix arşivine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Proton VPN ile ayrıca Hulu ve Amazon Prime arşivlerine de erişebilirsiniz.

Tek kötü tarafı Birleşik Krallık sunucuları ile BBC iPlayer servisine erişim sağlanamaması. Onun dışında çoğu video yayın servisine erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Proton VPN uygulamasını VPN’i kullanacağınız cihaza indirmek ve sonra uygulamadan ABD konumlu bir sunucu seçmek.

Proton VPN ile Netflix’e bağlanmak işte bu kadar kolay!

Torrent

ProtonVPN sunucularında P2P dosya paylaşımına ve torrent’e izin veriyor.

Ancak şirket, telif hakkı olan materyalleri indirmek ve paylaşmak için BitTorrent tabanlı uygulamaların kullanılmasını desteklememektedir.

Çoğu VPN markası kullanıcılarının kişisel verilerinin kaydını tutar ve saklar

Örneğin, VPN’lerin %7’si bağlantıların verilerini tutar. VPN’lerin %30’u ise şüpheli bir kayıt tutma politikası vardır. Bu kurumlar sık sık size geri dönebilecek ‘gri’ alanlara izin vermek için belirsiz, teknik jargon veya yasal terimler kullanırlar.

Sıkı Bir Kayıt Tutmama Politikası: Proton VPN’in geçmiş çalışmalarına dayanarak bu konuda sağlam bir üne sahip olduklarını görürüz. Aynı zamanda, “günlük kayıt yok” dedikleri zaman gerçekten güvenebileceğinizi de doğruladık.

Having said that, since no logs of your Internet traffic are kept, ProtonVPN does not actually have a way of monitoring your online activities and detecting P2P traffic.

Bottom line, if torrenting is your main reason for purchasing a VPN, Proton is definitely the way to go.

ProtonVPN Edinin

Proton VPN Özellikleri

Proton VPN’in birçok dikkat çekici özelliği var. Bunlardan birkaçını, genel olarak öne çıkan ve göze çarpan özelliklerinden bahsedelim:

Olağanüstü Güvenlik ve Gizlilik Standartları

ProtonVPN, süper güvenli AES-256 şifrelemesi ile OpenVPN (UDP / TCP) ve protokolü olarak IKEv2 ile donatılmıştır. Bu size karışık gelmiş olabilir. Ama bu tarz şifreleme, banka düzeyinde modern şifreleme standardıdır.

Şöyle düşünün: Bir hack’lenmeye maruz kalacaksanız, bu şifrelemeyi kırdıkları için olmayacak. Çünkü daha önce hiç yapılmadı. Bunun yerine, çoğu bilgisayar korsanları daha kolay yolu tercih edecek ve şifrelerinizi tahmin etmek gibi diğer zorlama yöntemlerinin peşinden gidecektir.

Sızıntısız İnternet Bağlantısı

DNS ve WebRTC sızıntıları, yanlışlıkla gerçek IP adresinizi gösterebilir. Bunlar genellikle verilerinizin akması için ufacık, küçük bir delik açan bağlantı çatışmalarından kaynaklanır.

Pek önemli bir şey gibi durmuyor olabilir ama aslında bu çok ciddi bir durumdur. İnternet Servis Sağlayıcınızdan, hükümetlere ve hatta iki bitlik bilgisayar korsanlarının sizi bir kilometre (veya daha fazla) mesafeden fark etmelerini sağlar. Bu da VPN’in bütün olayını altüst ediyor. Ama Proton VPN, herhangi bir DNS sızıntısı veya Webrtc sızıntısı yaşamıyor.

protonvpn bağlantısı

Secure Core

Secure Core özelliğine sadece Plus ve Visionary planına sahip olanlar kullanabilir. Bu özellik, trafiğinizi şirketin güvenli ağı içindeki birden çok sunucu üzerinden yönlendirir ve size ekstra bir koruma katmanı sağlar.

Buna çoklu atlama özelliği diyoruz, çünkü bağlantınız internete girmeden önce birden fazla sunucu (genellikle farklı yetki alanlarında) arasında “atlıyor”.

Kill Switch

Bu yazılım güvenilir bir otomatik Kill Switch özelliği ile birlikte geliyor. Bu özellik, VPN’iniz tehlikeye girdiğinde veya herhangi bir nedenden dolayı bağlantınız kesildiğinde İnternet bağlantınızı engeller.

Sunucu Hızları Fiyatına Göre Çok Düşük

Proton VPN’in iyi yanlarından bahsettik. Ama Proton VPN mükemmel bir VPN hizmeti vermiyor. Proton VPN’in kötü bir tarafı var. Bazıları için çok büyük sorun teşkil etmiyor olabilir ama bence dikkate alınması gereken bir problem.

Sunucu ve bağlantı hızları bir VPN’in en önemli özelliğidir. Bu durumda Proton VPN ne yazık ki sınıfta kalmış durumda. Piyasada Proton VPN’den daha hızlı alternatifler bulunuyor. ExpressVPN bu alternatifler içinde yer alan VPN’lerden birisi. Ama Proton VPN’in çeşitli sunucularda hızının nasıl olduğunu da merak ediyorsanız biraz da ondan bahsedelim.

protonvpn sunucu hızları

Amerika sunucuları ortalamanın altında ve yavaş kalıyor. Aynı zamanda Uzak Doğu ve Avustralya sunucularının hızı da düşük. Sadece Avrupa’daki sunucuların hızı yüksek. O yüzden, Proton VPN ile Netflix Amerika’ya bağlanmak isterseniz bağlanabilirsiniz ama film veya dizi izlemeye kalkarsanız HD kalitede izleyebileceğinizi sanmıyorum. Diğer yandan, sadece Avrupa sunucularına bağlanmak istiyorsunuz Proton VPN’i kullanabilirsiniz. Ama diğer VPN alternatifleri hem Avrupa hem de Amerika sunucularında yüksek hız teklifi sunarken tek bir seçeneğe kalmak saçma.

ProtonVPN Windows arayüzü

Korkutucu duran ama kullanımı kolay bir arayüz

ProtonVPN full indir dikten sonra ve ilk defa giriş yaptığınızda, ProtonVPN size arayüzünü tanıtan bir tur sunuyor. Ancak, en hızlı sunucuya anında bağlanmak için sol üst köşedeki “Hızlı Bağlantı” butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu arayüz bir NORAD bilgisayar ekranı gibi görünse de, aslında göründüğünden çok daha basit. İhtiyacınız olan her şey arayüzün sol tarafında. Bağlanma butonu, sunucu listesi, kaydedilmiş profiller ve Secure Core’u aktifleştirme dahil her şey arayüzün solunda.

Bu büyük arayüzün çoğunluğunu kaplayan harita, sinyalinizin dünya üzerinde nereye gittiğini göstermek için var.Ayrıca, bağlantı hızı, yoğunluğu ve oturumunuzun uzunluğu gibi diğer bilgilerinizi de gösterir. Bu, birçok VPN’nin ihmal ettiği önemli bilgilerdir. Ama bunları arayüzde saklama seçeneği de mevcut.

Sunucu değiştirmek çok kolay. İstediğiniz sunucu ülkesini soldaki listeden bulabilirsiniz, üzerine tıklayın ve o bölgedeki en iyi sunucuya otomatik olarak bağlanacaksınız. Ayrıca, bir ülkedeki belirli sunucuları seçmek için listeyi ülkelere göre genişletebilirsiniz.

ProtonVPN Edinin

Ayarlar

ProtonVPN kullanıcıların bir profil yaratmasına izin veriyor. Profil, istediğiniz zaman geri dönmek için ayarlarınızı kaydetmenize olanak sağlar. Bu, en sevdikleri Netflix sunucusuna veya özellikle hızlı olan bir sunucuya geri dönmek isteyen kullanıcılar için harika. Bir sunucuya bağlandığınızda, sol üstte “Profil Olarak Ayarla” yazan yeşil bir bağlantı olacaktır. Buna tıkladığınızda, onları tekrar bulmak için listeye bakmak zorunda kalmadan beğendiğiniz sunuculardan herhangi birini tutabilirsiniz.

Ayrıca menüde ayarları bulacaksınız.. Üç tane sekme var: Genel, bağlantı ve gelişmiş ayarlar. Bunları sadece daha deneyimli kullanıcılara tavsiye ediyorum.

Diğer Uygulamalar (ProtonVPN full indir)

ProtonVPN’e kaydolduktan sonra hangi platforma yüklemek istediğinizi seçebilirsiniz. ProtonVPN Android ve ProtonVPN Chrome uygulaması bile var. Yani Google Chrome uzantısı olarak da yükleyebilirsiniz.

protonvpn diğer uygulamalar

İyi Müşteri Hizmeti

Bir kurumun müşteri hizmetlerine başvurduğunuzda birkaç gün beklemekten herkes sıkılır. Açıkçası ilk başta Proton VPN’in de müşteri hizmetlerinin böyle olacağını ve geri cevap alabilmenin birkaç gün süreceğini düşünmüştüm.

Ama Proton VPN 24 saatten kısa bir sürede size geri dönüş yapıyor. Bu da, bir sıkıntınız varsa hızlı bir şekilde çözmenizi sağlıyor. Sonuç olarak, Proton VPN’in müşteri hizmetlerini kullanırken iyi bir deneyim yaşayacağınızı düşünüyorum.

Sonuç

Sonuç olarak ProtonVPN, gizlilik ve güvenlik açışından iyi bir VPN programı. Ama sunucu ve bağlantı hızı beklentinin altında kalmış durumda. Bu yüzden ProtonVPN ekşi bir tat bırakmıyor değil. Ben, bu sonuçtan dolayı ProtonVPN Türkiye ‘yi önermiyorum. Ama ProtonVPN indir ip deneyebilirsiniz ve 7 günlüğüne paralı versiyonunu da test edebilirsiniz. Sonuç olarak seçim size kalmış.

9.3 Puan
ProtonVPN İncelemesi

Gizlilik ve Güvenlik
9
Özellikler
8
Hız ve Performans
7
Fiyat Performans
7
Kullanım Kolaylığı
8
ARTILARI
  • Sınırsız hız, bant genişliği ve sunucu değiştirme
  • 10 taneye kadar eşzamanlı bağlantı
  • Etkinlik kayıtları yok
  • P2P izinli
EKSILERI
  • Canlı sohbet yok
  • Yavaş sunucu hızları
  • Sadece 1 protokol: OpenVPN

Birine internet aşığı diyebilirsen o da benim! Her zaman çevrimiçi dünyaya karşı tutkulu oldum. Ve güvenlik ve mahremiyet konularında özel bir sevgi büyüttüm içimde. Gizlilik, korunması gereken nihai bir varlıktır. Deneyimli bir güvenlik uzmanı olarak, güvenlik konusunda güncel kalmak için her türlü çabayı gösteriyorum. Ve bilgilerimi okuyucularımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com