Panda Antivirus

Merhabalar. Bugün yine antivirüs programlarından bir tanesini inceleyeceğim. Yani bugünkü yazımda Panda antivirüs programı olacak. Çünkü son yıllarda adını daha da fazla duymaya başladığımız Panda virüs koruma artık kullanıcılarına Panda Dome antivirüs adıyla ulaşıyor. Ayrıca bazı yeni ilaveler de var. Keyifli okumalar.

Son güncelleme: 24 Mayıs 2024

Genel Bilgi

Öncelikle sizlere programı genel yönleri ile tanıtmak istiyorum. Panda anti virüs, 1990 yılında İspanya’da kurulmuş olan Panda Software tarafından kötü amaçlı ve  zararlı yazılımlara karşı geliştirilmiş bir virüs koruma programıdır.

Şirket 1996 yılında dünyaya açılmış ve şimdilerde 200’den fazla ülkede müşterilerine ulaşan bir firmadır. Şirketin üstlendiği misyon müşterilerini dijital dünyadaki tehditlerden koruyacak ürünler ve hizmetler geliştirmektir.

panda antivirüs tam paket

Antivirüs Panda genel olarak şu özelliklere sahiptir:

 • Virüs Tarama ve Koruma
 • Gerçek Zamanlı Tarama
 • Wi-Fi Koruması
 • Güvenlik Duvarı
 • USB Koruma
 • Kurtarma Kiti
 • Limitli VPN Kullanımı

Eksik ve Zayıf Yönler

Öncelikle Panda antivirüs programı taramalar sırasında çok sayıda yanlış tespitlerde bulunuyor. Yani testlerde zararlı olmadığı halde program tarafından zararlı ilan edilen çok sayıda yazılım oluyor.

İkinci olarak, internet korumasından bahsetmek istiyorum. Çünkü Panda Dome antivirüs tehlikeli URL adreslerine karşı bir koruma sunmuyor. Yani böyle bir özelliği yok.

Üçüncü olarak, oltalamaya karşı bir koruma sağlamıyor. Dolayısıyla bu konuda da eksik kalmış.

Son olarak da müşteri hizmetlerinden biraz söz etmek istiyorum. Çünkü sadece bilet sistemi ile destek alabiliyorsunuz. Ayrıca canlı destek sadece Panda virüs korumanın Premium paketinde var. Ancak onda da geri dönüşler sıkıntılı.

Ayrıca bu bölümde karşılaştırma yapabilmeniz için sizlere alternatif ürünleri de göstermek istiyorum. İşte sizlere hazırladığım ve öncelik sırasına göre tavsiye edeceğim diğer virüs koruma programları:

Paket ve Fiyat Seçenekleri

Panda antivirüs programını 5 ayrı paket ile kullanabilirsiniz: Ücretsiz Paket, Temel Paket, İleri Seviye Paket, Tam Paket ve Premium Paket.

Panda Dome antivirüs 30 günlük para iade garantisi veriyor. Yani bu genelde diğer programlarda da olan yaygın bir özellik. Ancak olmayanlar da olduğu için artı bir özellik olarak görebiliriz.

panda antivirüs paket ve fiyat

Ücretsiz Paket

Tasarruf seviyorsanız ücretsiz Panda antivirüs tam size göre. Dolayısıyla bu paketi aldığınızda şu özelliklere sahip oluyorsunuz:

 • Çevrimdışı Gerçek Zamanlı Koruma
 • Kapsamlı Virüs Tarama
 • Günlük 150MB VPN Kullanımı
 • USB Koruması
 • Kurtarma Kiti

Dolayısıyla, Panda antivirus ücretsiz paketin en zayıf yönü çevrimiçi korumadır.

Temel Paket (Essential)

Panda antivirüs fiyat bakımından en ucuz paket bu paket. Yani ufak bir meblağ ile Panda virüs programı ücretsiz pakete ek olarak bu pakette aşağıdaki özelliklere de sahip oluyorsunuz:

 • Güvenli Tarayıcı
 • Güvenlik Duvarı
 • Wi-Fi Koruması
 • Sanal Klavye
 • Mobil Cihazların Çalınmasına Karşı Araçlar

İleri Seviye Paket (Advanced)

Ana pakete aşağıdakileri de eklerseniz paketiniz ileri seviye oluyor:

 • Aile Kontrolü
 • Web Filtresi
 • Veri Kalkanı

Tam Paket (Complete)

İsmine aldanmayın. Çünkü bu pakette Panda virüs korumanın tüm herşeyi yok. Dolayısıyla İleri seviye pakete ilave olarak sadece aşağıdaki özellikler eklenmiş:

 • Şifre Yöneticisi
 • Laptop Hırsızlığına Karşı Araçlar
 • Dosya Şifreleme
 • Dosya İmha Etme
 • PC Temizleme

Premium Paket

İşte geldik asıl tam sürüme. Çünkü bu paket ile Panda Dome antivirüs neyi var neyi yok size sunuyor. Yani en pahalı paketi aldığınızda Tam pakete ilave olarak aşağıdakilere de sahip oluyorsunuz:

 • Güncelleme Yöneticisi
 • VIP Teknik Destek
 • Sınırsız VPN

Panda Edinin

Özet Tablo

[anti_malware_review_table]

Güvenlik

Programın güvenlikle ilgili kullanıcılarına ne sunduğunu bu kısımda ele alacağım. Yani bu kısmı daha dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bir antivirüsün en can alıcı özelliği güvenliktir.

Virüs Tarama

Program tarama sırasında %95’in üzerinde bir tespit seviyesine sahip. Dolayısıyla bu değere bakarsak program sizin için en iyi seçenek olmayabilir. Yani piyasadaki başka ürünleri de değerlendirebilirsiniz.

Panda antivirüs programı 3 ayrı tarama seçeneği sunuyor:

 • Kritik Bölge Taraması: Bu tarama ile PC’nizin hafızasını, o anda yaptığınız işlemleri ve genelde virüslerin saklandığı özel bölgeleri tarayabiliyorsunuz.
 • Tam Tarama: Tüm cihazınızı tarabiliyorsunuz.
 • Özel Tarama: Bu seçenek ile belirlediğiniz dosya veya klasörleri tarayabiliyorsunuz.

Kullanımı kolay olmasına rağmen tarama hızlarının oldukça değişken ve uzun olduğunu söyleyebilirim. Çünkü tam tarama 8 saate kadar uzayabiliyor.

Gerçek Zamanlı Koruma

Panda antivirüs programının gerçek zamanlı korumasında biraz aşırılık var. Çünkü çoğunlukla zararlı yazılımların yanında bazı zararsız yazılımları da tespit ediyor. Yani bu konuda biraz fazla emniyet sağlamaya çalışıyor. Bu nedenle, size biraz zaman kaybettirebilir.

Ayrıca bu özellik ücretsiz versiyonda bulunmuyor. Dolayısıyla ücretsiz paketi almak isteyenler için bu konuyu vurgulamak istiyorum. Çünkü ücretsiz versiyonu almayı düşünürseniz bu konuyu iki kere düşünün derim.

panda antivirüs tarama

Performans

Panda virüs koruma programı çalıştığı sistemi yavaşlatma bakımından piyasadaki en iyi 12 üründen bir tanesi. Ancak en iyisi değil. Yani kullandığınız cihaza da bağlı olmak kaydıyla ortalamanın üzerindeki cihazlar için düşük seviyede diyebiliriz.

Yapılan testlerde en fazla yavaşlamanın arşivleme işlemleri esnasında olduğu görülüyor. Ancak bu pek çok uygulamada kullanıcıların dikkat ederse farkedebileceği seviyede.

Kurulum ve Kullanım

Programı kurup kullanmak oldukça basit. Yani alışageldiğimiz basit işlem adımları ile gerçekleştirebileceğimiz bir şey. Dolayısıyla aşağıdaki adımları takip ettiğinizde programı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz:

 • Öncelikle uygulamanın resmi internet sitesine gidin. Sonra da programı cihazınıza indirin.
 • Ardından yönlendirmeleri takip ederek hesabınızı oluşturun.
 • Sonrasında size uygun paketi uygulamaya koyarak hemen kullanmaya başlayın.

Diğer Özellikler

Bu kısım pek çok kullanıcı için en zevkli ve keyifli kısım. Çünkü programın size sunduğu pratik ve kullanışlı özellikleri içeriyor.

panda antivirüs genel bilgi

Şifre Yöneticisi

Bu özellik sadece Tam ve Premium Pakette mevcut. Dolayısıyla bu paketi alanlar şifre yönetim fonksiyonuna sahip oluyorlar.

Şifre yönticisi ile, kullandığınız şifreleri üretebiliyor, güvenli olarak saklayabiliyor ve gerektiğinde pratikçe kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca bu özellik sayesinde ürettiğiniz şifrelerin ne kadar güvenli olduklarını da öğrenebiliyorsunuz.

Aile Koruması

İleri Seviye Paket ile sunulan bu özellik sayesinde çocuklarınızın kullanımlarını yönetebiliyor ve onları dijital tehlikelerden koruyabiliyorsunuz.

Akıllı Güvenlik Duvarı

Bu özellik Tam Paket ile sunuluyor. Yani Tam Paket aldığınızda istediğiniz ayarlamaları yaparak akıllı bir Wi-Fi korumasına sahip olabiliyorsunuz.

Güvenli VPN

Premium Pakete kadar limitli olarak verilen bu özellik Premium pakette sınırsız. Bence güzel özelliklerden bir tanesi. Çünkü VPN kullanımı Panda antivirüs programına ilave bir güvenlik ve gizlilik özelliği katıyor.

Mahremiyet Takibi

Premium Pakette sunulan VIP Teknik Destek kapsamında verilen bu özellik ile sosyal medya hesaplarınızda meydana gelebilecek mahremiyet ihlallerini takip ediyor ve size haber veriyor.

Dark Web (Karanlık Ağ) Takibi

Bu özellik sayesinde e posta içeriğinizi bilinen tehditlere karşı takip ediyor ve herhangi bir verinize ulaşılırsa sizi haberdar ediyor. Ancak bu özellik bilinmeyen tehditler konusunda biraz zayıf kalabilir.

Hırsızlığa Karşı Araçlar

Farklı cihazlarınızın konum bilgilerini takip ediyor. Ayrıca Android cihazlar için cihazı kilitleme veya bilgi imha etme gibi fonksiyonlar da sunuyor.

Veri Kalkanı

İleri Seviye Paket ile elde edebileceğiniz bu özellik ile belirli uygulamalara istediğiniz dosyalara erişimi engelleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla özel dosyalarınızı virüslere karşı daha iyi korumuş oluyorsunuz.

USB Koruması

Panda virüs korumanın güzel özelliklerinden bir tanesi USB ile ilgili. Çünkü USB belleklerinizi virüslere karşı koruyabiliyorsunuz.

Kullanılabilirlik

Panda antivirüs programının sahip olduğu tüm uygulamaların kullanımı kolay. Yani, ortalamanın üzerinde bir tasarıma ve fonksiyonel yapıya sahip. Dolayısıyla ister yeni bir kullanıcı olun ister diğer uygulamaları kullanmış tecrübeli bir kullanıcı olun Panda Dome antivirüs kullanımı kolay bir program.

Hem Windows ve MacOS hem de mobil uygulamalar ortalamanın üzerinde bir tasarıma sahip. Ayrıca menülerden yapmak istediğiniz seçenekleri bulabileceğiniz güzel bir mantık örgüsü var.

Uyumluluk

Panda Dome antivirüs yaygın tüm cihazlara uyumlu. Yani Windows, MacOS, Android ve iOS cihazlarda kullanabilirsiniz. Dolayısıyla uyumlulukla ilgili bir endişeniz olmasına gerek yok.

panda antivirüs uyumluluk

Müşteri Hizmetleri

Şimdi Panda virüs korumanın zayıf yanlarından birine geldik. Çünkü müşteri desteği konusunda programın notu pek iyi değil. Yani kullanım sırasında yaşayabileceğiniz sıkıntılar veya özel taleplerinize yönelik dönüşler iyi değil.

Premium Pakete kadar sadece bilet sistemi ile destek talep edebiliyorsunuz. Ancak onda da hemen çözüme ulaşamıyorsunuz. Ayrıca Premium Paket ile gelen VIP canlı destek de çok iyi çalışmıyor. Dolayısıyla Panda Dome antivirüs genel olarak bu konuda kötü.

Bu konuda daha detaylı bilgi için Panda virüs koruma müşteri hizmetleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Panda Edinin

Sık Sorulan Sorular

Panda antivirüs programı nasıldır?

Ortalamanın üzerinde bir virüs koruma programıdır. Yani dilediğiniz özelliklere göre tercih edebileceğiniz bir program olabilir. Ancak güvenlik, fiyat-performans dengesi ve müşteri hizmetleri yönüyle eksiklikleri olan bir programdır.

Panda Dome antivirüs iyi mi?

Genel anlamda fena değil. Yani alıp kullanabileceğiniz bir program. Ancak arzu ettiğiniz özellikler ve bütçenize göre daha iyi ürünler bulmanız mümkün.

Sonuç

Evet, bu yazımda Panda virüs koruma hakkında sizlere bilgi vermek istedim. Yani karar sürecinize fayda sağlayacak konulara ışık tuttum. Dolayısıyla burada sunduğum veriler ışığında sizin için en iyi antivirüs programı seçebilirsiniz.

Ancak benim size tavsiyem Malwarebytes Antivirüs olacaktır. Çünkü Malwarebytes Antivirüs hem güvenlik hem de sunulan özellikler bakımından en iyisi.

Herkese güvenli bir dijital dünya diliyorum.

Panda Antivirüs
6.5 Puan
Panda Antivirüs İnceleme Puan Durumu

Panda Antivirüs dijital tehditlere karşı kişisel ve mobil cihaz kullanıcılarını korumaya yönelik olarak geliştirilmiş bir virüs koruma programıdır.

Gizlilik ve Güvenlik
7
Özellikler
7
Müşteri Desteği
6
Fiyatına göre Değeri
6
Kullanım Kolaylığı
6.5
ARTILARI
 • Ücretsiz Versiyon
 • VPN Kullanımı
 • Çok Sayıda Tarama Seçeneği
EKSILERI
 • Çok Sayıda Yanlış Tespit
 • Oltalama Koruması Yok
 • Zararlı URL'lere Karşı Koruması Yok
 • Zayıf Müşteri Desteği
 • Ücretsiz Versiyonunda Az Özellik
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com