Norton Antivirüs

์Norton antivirüs

Dijital güvenlik deyince akla ilk gelen programlardan biri olan Norton 360 Antivirüs incelemesi ile karşınızdayım. Çünkü daha bir kaç yıl öncesine kadar çok sayılı olan virüs engelleme programları içerisinde en yaygınlarından biri Norton Antivirüs idi. Dolayısıyla ben de bu yazımda Norton virüs temizleme programını alıp inceleyerek okuyucularıma en güncel bilgileri vermenin uygun olacağını düşündüm. İyi okumalar.

Norton Edinin
Üstün Bir Dijital Koruma için Norton Kullanın

Hem kişisel bilgisayarlarınız hem de akıllı telefon, tablet gibi diğer cihazlarınız için üstün korumanın ayrıcalığını istiyorsanız Norton 360 Antivirüs kullanın. Standart virüs koruma ve tarama özelliklerinin yanında ebeveyn kontrolü, şifre yönetimi, akıllı firewall ve daha bir çok ilave özelliğe kavuşun!

Genel Bilgiler

Norton 360 Antivirüs, Symantic tarafından 2006 yılına kadar dayanan bir çalışmanın sonucu olarak ortaya konmuştur. Norton virüs temizleme programı hemen hemen tüm gerekli özellikleri içeren bir all-in-one dijital güvenlik paketidir. 32 bit ve 64 bit vrsiyonları olan program Windows’u ve Mac’i desteklemektedir ve ilave bir çok özelliğe de sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Norton antivirüs incelemesi

 • Bulut Yedekleme
 • Şifre Yönetimi
 • Ebeveyn Kontrolü
 • Akıllı Güvenlik Duvarı
 • Güvenli VPN
 • Gizlilik Gözetimi
 • Karanlık Ağ (Dark Web) Gözetimi

Norton Antivirus Fiyat ve Paket Seçenekleri

Norton anti virüs değişik özelliklere sahip farklı paket ve fiyatlarla kullanıcısıyla buluşuyor. Yani her amaca yönelik değişik paketler var diyebiliriz. Dolayısıyla ben de sizlere öncelikle bunlara ilişkin bilgiler vermenin iyi bir başlangıç polacağını düşündüm.

Fiyat ve Paket Seçenekleri

Sunulan en güzel şey 60 günlük para iade garantisi. Yani eğer aldığınız hizmetten memnun kalmazsanız 60 gün içerisinde tüm paranızı iade alabiliyorsunuz. Dolayısıyla tamamen risksiz.

 • Standart Paket (Temel Plan): Bu paket tüm dünyada geçerlidir. Hem de en ekonomik pakettir. Ancak sadece 1 cihazı kapsamaktadır. Ama paket dahilinde pek çok özellik vardır: Antivirüs, çevrimiçi koruma, bulut yedekleme (10 gb), şifre yönetimi, güvenlik duvarı, virüs koruma taahhüdü. Ayrıca bu pakete VPN ve PC SafeCam’de dâhil edilmiştir.
 • Deluxe Paket: Eğer ebeveyn kontrolü özelliğine sahip olmak istiyorsanız ve daha fazla cihazda Norton Antivirüs kullanmak ve daha yüksek bulut yedekleme kapasitesi arzu ediyorsanız bu paket size göre. Çünkü Deluxe paket 5 cihazı (mobil cihazlar da dahil) kapsıyor ve 50 gb’lık bulut yedekleme imkânı veriyor.
 • Premium Paket: Bu pakette cihaz sayısı ve bulut yedekleme kapasitesi daha da artıyor. Yani geniş aileler için uygun diyebiliriz. Çünkü cihaz sayısı 10 adete, bulut yedeklemesi de 75 gb’a çıkıyor.

norton edinin

Kısaca Norton Özellikleri

KARAKTERISTIK DEĞER
Mevcut sürümler Norton 360 Standard, Norton 360 Deluxe, Norton 360 Premium
Çoklu giriş yapma Aynı anda 1-∞ arası cihazlar
Desteklenen cihazlar Windows, macOS, Android, iOS
Para iade garantisi 60 gün içerisinde
Fiyat 39,99 $ (3,33 $ her ay)
Bedava sürüm Hayır

Norton Güvenlik Seviyesi

Sıra geldi Norton virüs temizleme programının size sağladığı güvenliğin seviyesini incelemeye. Bir antivirüs programının en temel görevi cihazınıza giren tehditleri bulup etkisiz hale getirmesi veya daha girmeden engelleyebilmesidir. Dolayısıyla şimdi sizlere Norton 360 virüs temizleme programının en temel iki özelliğinden bahsedeceğim:

Norton Antivirüs Virüs Tarama

Norton virüs temizleme programı 3 farklı tarama seçeneği sunuyor:

 • Hızlı Tarama: Öncelikle en riskli noktalara odaklanarak hızlı bir tarama yapıyor.
 • Tam Tarama: Tüm cihazınızı ve bağlı harici bellek vb. varsa onları da tarıyor.
 • Özel Tarama: Sizin seçiminize göre özel yerleri tarıyor.

Norton Antivirüs tarama özelliğinin iki önemli artısı var. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki, oldukça hızlı olan tarama sırasında cihazda hemen hemen hiç performans düşüklüğü yaşamıyorsunuz. İkincisi ise malware saptama isabeti. Yani normal bir siteyi veya yazılımı size zararlıymış gibi göstermiyor. Daha doğrusu oran çok düşük.

Norton Virüs Temizleme Programının Gerçek Zamanlı Koruması

Norton 360 Antivirüs bu konuda da çok iyi. Ama en etkileyici yönü daha resmi olarak herkesçe tanınmamış olan virüslerin de tespit edilmesi.

Çünkü Norton Antivirüs uyguladığı SONAR analizi ile yalnızca elindeki virüs kütüphanesine bakmıyor, aynı zamanda tespit ettiği tehditlerin davranışlarını da inceliyor. Sonuç olarak, bu konuda benden not alan Norton virüs temizleme zararlı içerikleri anında bulma ve karantinaya alma konusunda %100 başarıya sahip.

Norton 360 Antivirüs Performans Değerlendirmesi

Yukarıda da bahsettiğim gibi tarama sırasında cihazınızda yavaşlama meydana gelmiyor. Hem de zaten tarama süresi de çok düşük. Cihazdan cihaza değişir ama hızlı tarama yaklaşık 2-3 dakika sürüyor, tam tarama ise yaklaşık 10-15 dakikada bitiyor.

norton edinin

Norton indirme ve Kurulum

Hem kurulumun hem de kullanımın oldukça kolay olduğunu söyleyebilirim. Yapmanız gereken sadece şunlar:

 • Öncelikle burada sunduğumuz linklerden birisi aracılığıyla websitesine gidin ve kaydolun.
 • Ardından cihazınıza Norton Antivirüs indirin ve kurulumu tamamlayın.
 • Son olarak da, size uyan paketi seçerek daha güvenli bir internet kullanımına geçin.

Norton Antivirüs özellikleri

Norton 360 Antivirüs programı temel konularda gerçekten çok iyi sonuçlar veriyor. Şimdi sıra geldi sahip olduğu diğer özelliklere:

Bulut Yedekleme

İlk olarak Norton virüs temizleme programının sunduğu bulut yedekleme özelliğini ele alalım. Yukarıda da bahsettiğim gibi standart paket 10 gb, Dekuxe paket 50 gb ve Premium ise 75 gb’lık şifreli bulut yedekleme imkânı sunuyor.

Bu özelliği istediğiniz süre aralıkları ile ayarlayarak otomatik olarak veya manuel şekilde kendinizde kullanabiliyorsunuz. Diğer bazı programlarla kıyasladığımda Norton’un bu konuda çok cömert olduğunu söyleyebilirim.

Şifre Yönetimi

Norton’un sunduğu diğer bir ilave özellik de şifre yönetimi. Sadece 1 adet şifreyi ezbere bildiğiniz taktirde sınırsız sayıdaki diğer şifrelerinizi Norton sizin için saklıyor. Ayrıca cihazlarınız arasındaki senkronizasyonu da sağladığı için her cihazda ayrı ayrı işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

Daha önce giriş yaptığınız bir siteye giriş için bilgilerinizi otomatik olarak dolduran uygulama aynı zamanda bazı programlara uyumlu olarak şifre yenilemeleri de yapıyor. Ancak, bir çok şifre yöneticisinin aksine size şifre paylaşımı imkânı sunmuyor.

Ebeveyn Kontrolü

Çocuğunuzun internet ortamındaki zararlı ve sakıncalı içeriklere erişimini kontrol edebileceğiniz bir özellik. Diğer teknoloji platformlarında da giderek yaygınlaşan bu özellik sayesinde çocuğunuzun cihazındaki herşeyi kontrol edebiliyorsunuz.

Norton 360 antivirüs özellikleri

Ayrıca, çocuğunuzun internette geçireceği zamanı da sınırlayabilirsiniz. Bu özellik ne yazık ki Standart pakette yok.

Kullanımı ise oldukça kolay. Norton Family uygulaması üzerinden çocuğunuza oluşturduğunuz profil ile onun cihazının kontrolünü kendi cihazınızdan yapabiliyorsunuz.

Akıllı Güvenlik Duvarı

Yukarıda Norton 360 Antivirüs programının tarama ve gerçek zamanlı koruma özelliklerinden bahsetmiştim. Bu özelliklerin akıllı tarafları da var. Tarama özelliğinin SONAR analizi kısmından da söz etmiştim.

Evet, Norton Antivirüs sadece mevcut tehdit kütüphanesinden yararlanmıyor, aynı zamanda SONAR analizi kapsamında bulduğu tehditlerin davranışlarını da izleyerek belki de tehditi ilk defa tespit eden oluyor.

Diğer bir akıllı fonksiyon da Norton Insight. Bu özellik cihazınızı tamamiyle tarar ve tanıdığı dosyaları güvenilir olarak belirler. Daha sonra artık bu dosyaları taramaz ve böylece süreyi epeyce kısaltır.

Ayrıca Norton sahip olduğu beyaz liste kapsamındaki programları tanıyarak engellemiyor. Bu listeye siz de manuel olarak ilaveler yapabiliyorsunuz.

Güvenli VPN

Norton virüs temizleme ile beraber gelen güzel özelliklerden biri de bir VPN hizmeti. Yine Standart Pakette olmayan bu özellik size VPN gizliliği ve küresel erişimi sağlıyor. Piyasadaki diğer VPN’lere bakıldığında çok da tatmin edici seviyede olmasa da bir antivirüs programının yanında bir VPN sahibi olmak yine de iyi bir şey.

Gizlilik Gözetimi

Norton 360 Antivirüs Mobil’de olan bir özelliktir bu. Bu özellik çerçevesinde Norton 360 Antivirüs kişisel verilerinizi izler. Size sunduğu raporlar sayesinde telefonunzdaki uygulamların konumuzu, tarayıcı geçmişinizi vb. ne yaptığı, kullanıp kullanmadığı gibi bilgilere sahip olursunuz.

Karanlık Ağ (Dark Web) Gözetimi

Yine Norton 360 Antivirüs Mobil’de olan bir özellik olan Karanlık Ağ (Dark Web) Gözetimi hileli siteleri tespit ederek size yerinde bir koruma sağlar.

norton edinin

Kullanılabilirlik

Norton virüs temizleme programının kullanımı oldukça kolay. Hem otomatik ayarlamalar hem de manuel olarak tüm özelliklere hemen ulaşabiliyorsunuz. Arayüz olarak da sade ve güzel bir tasarıma sahip. Tarama, yedekleme, güvenlik duvarı vb. uygulamalarınızı rahatlıkla planlayıp yapabiliyorsunuz.

Uyumluluk

Norton virüs temizleme programı tüm yaygın işletim tabanlarında çalışmaktadır. Özetle, Windows, Mac, Android ve IOS Norton Antivirüs’ü çalıştırabileceğiniz işletim sistemleri.

Müşteri Hizmetleri

Norton 360 Antivirüs müşteri hizmetleri konusunda gerçekten çok iyi. Yani diğerlerine göre çok farklı. Destek araçları olarak 7/24 Canlı Sohbet, Direkt Telefon Desteği, Destek Forumu vb. kullanılıyor. Hangisi olursa olsun sizinle temasa geçen tüm personel ilgili ve bilgili.

Oldukça geniş bir hizmet alanı olan Norton virüs temizleme programının telefon desteği sabrınızı biraz zorlayabilir. Ancak dünya çapında hizmet veren bir şirket için 10-15 dakikalık bekleme süresi çok da fazla olmasa gerek.

Müşteri Hizmetleri

Destek formu ise genellikle faydalı bilgilerle dolu. Eğer düzenli ve devamlı bir kullanıcıysanız forumu sadece probleminiz olduğu zaman ziyaret etmemeniz. Bence arasıra girip bilgilerinizi güncellemeli ve konuşulan konulara kulak kabartmalısınız. Böylece Norton 360 Antivirüs Müşteri Hizmetleri desteğine çok nadir ihtiyacınız olacaktır.

Karşılaştırmalar

Bildiğiniz gibi Norton virüs temizleme yaygın kullanımı ile zaten kendisini dünya çapında kanıtlamış bir program. Ancak yine de benzerleri arasında öne çıkan veya geri kalan özelliklerini daha iyi anlayabilmek adına iki programla karşılaştırma yapmak istedim.

Norton Antivirüs ve Malwarebytes

Norton Antivirüs Malwarebytes programına göre daha zengin özelliklere sahip. Mesela, Norton şifre yönetimi, ebeveyn kontrolü gibi özellikleri Malwarebytes sunmamakta.

Malwarebytes’ın öne çıktığı özellik ise tarama hızı. Az da olsa Norton’a göre tarama hızı açısından daha iyi seviyede.

Hemen hemen tüm tarayıcı ve işletim sistemlerine uyumluluk gösteriyor Norton, ancka Malwarebytes bu konuda daha kısıtlı.

Norton Antivirüs ve McAfee

Standart antivirüs fonksiyonları olarak yakın sonuçlara sahip bu iki program arasındaki başlıca farklılıklar şunlardır:

 • Fiyat açısından Norton McAfee’e göre bir nebze daha iyi.
 • Tarama hızı konusunda McAfee’nin hızı bariz şekilde geride kalıyor. Ayrıca performans kaybı da yine Norton’a göre daha fazla.

norton edinin

Sonuç

Evet, bu yazımı Norton virüs temizleme incelemesine ayırdım. Amacım Norton 360 Antivirüs hakkındaki bilgileri güncellemek ve karar verme sürecinde olan okuyucularıma yardımcı olabilmekti.

Norton Antivirüs günümüzün tehditlerle dolu dijital dünyasında size güvenlik çözümleri sunan programlardan bir tanesidir. Ve görüyorum ki hala en iddialılarından olmaya devam ediyor.

Ayrıca müşteri hizmetleri açısından da müşteri odaklı olmaya devam ediyor. Umarım buradaki bilgileri faydalı bulup kendiniz için en doğru kararı verirsiniz.

Herkese güvenli ve keyifli bir internet kullanımı diliyorum.

Norton Antivirüs
8 Puan
Norton 360 Antivirüs İnceleme Puan Durumu

Norton 360 Antivirüs programı, şahsi bilgisayarlarınız ve mobil cihazlarınız için dijital güvenlik amacıyla üretilmiş bir güvenlik yazılımıdır.

Gizlilik ve Güvenlik
10
Özellikler
9
Müşteri Desteği
9
Fiyat-Performans Değeri
9
Kullanım Kolaylığı
9.5
ARTILARI
 • Üstün koruma
 • Kolay kullanım
 • Geniş hizmet ağı
EKSILERI
 • İlave özellikler tam kapsamlı değil
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com