NordVPN

En yaygın kullanılan ve özellikle ekonomik anlamda uygun olan bir VPN hizmeti incelemesi ile beraberiz: NordVPN. Bu yazımda sizlere Nord VPN ile ilgili en güncel bilgileri ve tüm detayları aktararak karar verme sürecinizde sizlere yardımcı olacağım. Hadi başlayalım.

NordVPN Edinin
Maksimum Güvenlik ve Yüksek Performans için Nord VPN Edinin

Gizlilik ve güvenlik sizin için çok önemli ise, müşteri hizmetleri ve kullanım konusunda beklentiniz yüksekse NordVPN tam size göre. Nord VPN ile uygun fiyat ve ödeme koşullarında sınırsız erişim imkânı kazanın.

Genel

Nord Güvenlik tarafından 2012 yılında ilk versiyonu kullanıma sunulan uygulama, kullanıcılarına çevrimiçi gizlilik ve güvenlik ortamı sunan, küresel oyun, yayın ve içerik erişimi sunmayı amaçlayan bir özel sanal ağdır.

Yaygın olan hemen hemen tüm şahsi ve iş amaçlı cihazlarınızda kullanabileceğiniz uygulamanın merkez yönetim binası Panama’dadır. Başlıca özellikleri şunlardır:

 • Reklâm ve Kötü Amaçlı Yazılımları Engelleme
 • Bilgi Sızmalarına Karşı Koruma
 • Güvenlik Altyapı Denetimleri
 • Oyun ve Torrent Uyumluluğu
 • Sıfır Kayıt Tutma

Kullanım Paketleri ve Fiyatları

Nord VPN 1 yıllık ve 2 yıllık abonelik imkânları sunuyor. Dönem uzadukça da aylık ücret bazında ciddi indirimler yapıyor.

Kullanım Paketleri ve Fiyatları

Ayrıca kullanıcılarına 30 günlük para iade garantisi sunarak risksiz bir deneme fırsatı da vermiş oluyor. NordVPN ücretsiz bir versiyon sunmuyor. Ancak 30 günlük para iade garantisinin ücretsiz versiyondan daha iyi olduğu kanaati her geçen gün daha da artıyor. Çünkü kullanıcıların ücretsiz versiyonlarla ilgili endişeleri bu konuda ağır basıyor.

Dolayısıyla NordVPN yorum ve inceemelerde bu konuda oldukça iyi puanlar alıyor. Yani fiyat-performansın iki önemli ayağından biri olan fiyat konusunda sınıfı geçiyor.

NordVPN Edinin

Özet Tablo

ÖZELLİK DEĞERİ
Sıfır kayıt? Evet, verileriniz ve kimliğiniz güvende
Torrentler ile uyumlu mu? Evet
Netflix US, UK, CA, AU, DE, FR
Çoklu Giriş Eklentisi 6 eşzamanlı bağlantı
Kapsanan ülkeler 59+
Desteklenen işletim sistemleri Windows, macOS, Linux, Android, iOS
Para İade Garantisi 30 Gün
Protokoller WireGuard, OpenVPN (UDP/TCP), IKEv2/Ipsec
Trafik Verileri Sınırsız
Şifreleme Güçlü: AES 256 bits
IP Adresleri Açıklanmıyor
Sunucular 5.435+

Kullanım Özellikleri

Evet, geldik yazımın en önemli kısımlarına. Buradan itibaren uygulamanın teknik özellikleri ile beraber, kullanım tecrübeleri, iyi yönleri ve kötü yönleri üzerinde duracağım.

Netflix

Uygulamanın Netflix kullanımı açısından en iyi VPN servisleri içerisine girebileceğinden kuşkunuz olmasın. Yani NordVPN Türkiye içerisinde kullandığınızda ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Japonya ve diğer arzu edeceğiniz Netflix yayınları izleyebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Ayrıca şunu da söylemekte fayda var; bağlantınız gayet stabil olacak ve istediğiniz zaman hemen erişimde de problem yaşamayacaksınız. Yani diğer VPN sağlayıcısı şirketlerle karşılaştırıldığında gayet iyi durumda.

Nord VPN Torrent

Uygulama torrent konusunda da gayet iyi. Yani bu konudaki en iyilerden biri diyebilirim. Uygulamanın P2P için özel sunucuları bulunmaktadır ve sayısı az da değildir. Yaklaşık 46 ülkede 4600 civarı P2P sunucusu vardır. Dolayısıyla bu sunucular üzerinden torrrent kullanımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Nord VPN

Ayrıca uygulamanın diğer bir güzel özelliği de size uygun sunucu önerebilme özelliğidir. Yani sunucu seçiminizde size uygun sunucular tavsiye ediyor ve onu seçerek daha iyi verim almanızı konusunda size yardımcı oluyor.

Çin’de Kullanım

İnternet kullanımı konusunda sıkı ülkeler devamlı yeni tedbirler alıyorlar. Yani bugün güzel çalışan bir VPN hizmeti yarın çalışmayabilir. Çin de bu ülkelerden birisidir. Ancak Nord VPN orada kullanabileceğiniz en iyi VPN’lerden bir tanesidir.

Ancak Çin’e gitmeden önce uygulamayı cihazınıza indirmeniz ve kullanıma hazır hale getirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde orada uygulamayı indiremeyebilirsiniz.

Oyun

NordVPN Turkiye ailesinin belki de en fazla merak ettiği konu budur. Çünkü uygulama hız konusunda iddialı markalara göre bir nebze kısa kalmaktadır. Ancak sunucular çok uzak olmadığı müddetçe hiçbir problem yok.

Bildiğiniz gibi akıcı şekilde oyun oynayabilmeniz için ping süresinin az olması gerekmektedir. Yani kabaca 60-70 ms’den düşük kaldığı müddetçe akıcı şekilde oyun oynayabilirsiniz. Uzak yerlerdeki sunuculara bağlandığınızda ping süresi 200’lere ulaşabiliyor. Dolayısıyla bu husus önemli. Ama bu sizi korkutmasın. Çünkü genel anlamda şunu söyleyebilirim; Türkiye’den ABD’deki arkadaşlarınızla akıcı bir şekilde oyun oynayabileceğiniz kadar bir hız ve ping süresine sahip olacaksınız.

NordVPN Edinin

Diğer Bazı Özellikler

VPN’lerin tercih edilmesini sağlayan diğer bir faktör de kullanıcılarına sunduğu kullanışlı ve işe yarayan ilave özelliklerdir. Yani kullanıcılar genellikle ihtiyaç duydukları temel nitelikleri elde ettiklerinde gözlerini güzel fonksiyonel özeeliklere dikerler. İşte bunlardan bazıları:

 • Şifreleme Teknolojisi: Uygulama AES-256-GCM ve 4096-bit DH anahtarı, SHA-512 HMAC doğrulama özelliklerine sahiptir. Ayrıca OpenVPN UDP, OpenVPN TCP, IPSec/IKEv2 ve IPSec/L2TP ve WireGuard özelliklerine sahip protokolleri bünyesinde bulundurmaktadır.
 • Bağımsız Altyapı Denetimleri: Kullanıcılarına oldukça şeffaf bir hizmet sunmayı amaçlayan uygulama bağımsız kuruluşlar tarafından altyapı denetimlerine tabi tutulmaktadır. Yani gizlilik ve güvenlik konusundaki kaliteleri üçüncü kuruluşlar tarafından da teyit edilmektedir.
 • Reklâm ve Kötü Amaçlı Yazılımları Engelleme: Güvenlik konusunda gerçekten mükemmel bir çizgisi olan uygulama istenmeyen reklâm ve kötü amaçlı yazılımları da sizin için tespit edip engelliyor.
 • Sıfır Kayıt Tutma Prensibi: Yine gizlilik konusunda vazgeçilmez bir özellik daha. Nord VPN size ait kişisel veya teknik hiçbir bilgiyi kaydetmiyor ve göstermiyor. Hatta firmanın kendi çalışanları dahi sizin bilgilerinize ulaşamıyor.
 • Geniş Erişim Kabiliyeti: Nord VPN 60 civarında ülkede sahip olduğu yaklaşık 5400 sunucusuyla kullanıcılarına küresel bir erişim kabiliyeti sunmaktadır. Dolayısıyla bu uygulama ile erişim konusunda herhangi bir endişe duymanıza gerek kalmayacak.

NordVPN Türkiye

Windows İstemcisi

Yine uygulamanın en iddialı olduğu bir konu olan kullanım arayüzlerine ve kullanıcı dostu tasarımlarına geldik.

Arayüz

Uygulamanın arayüzü oldukça sade ve kullanıcı dostu. Zaten bu konuda aldığı yorum ve puanlar gayet iyi. İhtiyaç duyduğunuz menü seçeneklerini bulmada, istediğiniz ayarlamaları yapmada hiçbir sıkıntı çekmiyorsunuz. Bu söylediklerime ilk defa arayüzü kullanacaklar da dahildir.

Ayarlar

Sunucu değiştirmeden tutun da sekmeler arasında dolaşmaya kadar herşey gayet akıcı bir şekilde yapılabiliyor. Ayrıca ayarlar pencerisinde “Gelişmiş Ayarlar” üzerinden daha detaylı ve ileri düzey değişiklikler de yapabiliyorsunuz.

Eğer daha sade bir kullanımdan hoşlanıyorsanız uygulamanın sistem çubuğundaki mini uygulamayı da kullanabilirsiniz. Yani kullanıcının rahat kullanımı adına bayağı detaylı kafa yorulmuş.

NordVPN Ayarlar

Diğer uygulamalar

Uygulama Windows’un yanısıra macOS, Linux, Android ve IOS ile de uyumludur. Uygulamalar genel anlamda birbirine benziyor ve aynı kullanım kolaylığına sahiptir.

Mobil uygulamaların masaüstü uygulamalardan farkı sunuculara kaydırarak erişebiliyor olmanız. Yani onun dışında hemen hemen herşey aynı.

Nord VPN mobile

Test Sonuçları

Burada yapılmış bazı testlerin sonuçlarını da size aktarmak istiyorum. Çünkü teknik ve teorik özelliklerin yanısıra yaşanmış tecrübeler de sizin karar verme sürecinizde etkili olacaktır.

Bağlantı Hızı

Aslında bu konuya oyun kısmında biraz değindik. Nord VPN uygulamasının nispeten biraz kısa kaldığı özellik bağlantı hızıdır. Ancak yine de piyasadaki birçok ürüne göre oldukça iyidir.

Bağlantı hızı bağlandığınız sunucunun mesafesine bağlıdır. Yapılan testlerde, özellikle ABD, Kanada ve Avustralya gibi uzak sunucularda %70’lere kadar hız düşmesi olabiliyor. Size tavsiyem manuel olarak sunucuları denemeniz. Bu şekilde daha yüksek hızlar verecek sunucular bulabileceğinizii düşünüyorum. Ama genel anlamda bu konu size biraz acı verici gelebilir.

Deneme yanılma yoluyla %30-40 gibi bir hız kaybı ve uygun bir ping süresi ile işlerinizi rahatlıkla halledebileceğiniz kanaatindeyim. Tabi yakın sunucular için endişelenmenize çok gerek yok.

DNS Sızıntısı ve Torrent

Uygulama sahip olduğu özel P2P sunucları sayesinde torrent konusunda oldukça iyi sonuçlar veriyor. Tabi bu konu biraz da hız ile bağlantılı olduğu için sunucu mesafesi de devreye giriyor.

DNS sızıntı testlerinde ise hiçbir problem yaşanmadı. Sonuçlar gayet iyi.

NordVPN Edinin

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri desteği de Nord VPN uygulamasının en iyi olduğu alanlardan biri. Çok kısa sürelerde, doğru ve detaylı çzöüm önerileri verebilen çok ilgili ve nazik müşteri temsilcilerine sahip.

7/24 canlı sohbet desteği ve ticket sistemi kullandıkları değerli altyapılar. Ayrıca e-posta desteği de veriliyor. Bununla beraber çok güzel bir SSS bölümü de var. Yani 10 üzerinden 10. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

nordvpn yorum

Karşılaştırmalar ve Alternatifler

Kıyaslama olmadan hiçbir ürünü tam olarak nereye yerleştireceğinizi bilemezsiniz. Bu yüzden yaygın kullanılan ve eşit seviyede değerlendirebileceğimiz iki VPN ile karşılaştıracağım.

NordVPN vs ExpressVPN

Sanırım Nord VPN için en yakın rakip ExpressVPN‘dir. Bu nedenle öncelikle onunla karşılaştırmak istedim.

Nord VPN güvenlik, uyumluluk ve kullanım kolaylığı ile fiyat açısından daha uygun olmakla beraber ExpressVPN erişim alanı ve bağlantı hızı konusunda iyi gözüküyor.

İki ürün arasındaki daha detaylı karşılaştırma için buraya tıklayınız.

NordVPN vs Atlas VPN

Bu iki VPN’i karşılaştırdığımızda ise öncelikle fiyatlar dikkatimizi çekiyor. Atlas VPN daha uygun fiyatlar sunuyor. Ayrıca ücretsiz versiyona sahip olan Surfshark VPN bu özelliği ile bilhassa oyuncular için iyi fırsatlar veriyor.

Ancak bağlantı hızı bakımından bir adım önde olan Nord VPN güvenlik, sunucu sayısı ve erişim kapsamı açısından açık ara ileride.

Bununla beraber Çin’de sıkıntı yaşamadan kullanabileceğiniz NordVPN ‘in yanısıra Atlas VPN bu konuda garanti veremiyor.

Atlas VPN ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

NordVPN Edinin

Sık Sorulan Sorular

NordVPN Nedir?

Kullanıcılarına çevrimiçi gizlilik ve güvenlik ortamı sunan, küresel oyun, yayın ve içerik erişimi sunmayı amaçlayan bir özel sanal ağ uygulamasıdır.

Nord VPN Türkiye’de Çalışıyor mu?

Evet, uygulamayı alıp Türkiye’de kullanabilirsiniz.

NordVPN Güvenilir mi?

Evet, gizlilik ve güvenlik açısından piyasadaki en iyi VPN’lerden diyebilirim.

Sonuç

Bu yazımda oldukça yaygın olan bir VPN uygulamasının incelemesi ile beraberdik. Sizlere Nord VPN ile ilgili en güncel bilgileri vererek değişik teknik özellikler ve kullanım tecrübelerinden bahsettim.

Ayrıca aynı kategorideki iki farklı ürün ile kıyaslamasını yaparak aklınızda daha iyi bir resim oluşmasına yardımcı olmayı amaçladım.

Herkese güvenli ve sınırsız bir dijital dünya diliyorum.

9.8 (Toplam) Puan
NordVPN İnceleme Puan Durumu

NordVPN kullanıcılarına güvenli internet bağlantısı ile küresel erişim imkânı veren bir özel sanal ağ hizmetidir.

Gizlilik ve güvenlik
10
Özellikler
10
Hız ve performans
9.6
Paranın değeri
9.8
Kullanım kolaylığı
10
ARTILARI
 • Üst düzey gizlilik ve güvenlik
 • Profesyonel ve ilgili müşteri hizmetleri
 • Pratik ve fonksiyonel kullanım
 • Stabil geniş erişim imkânı
 • Nispeten daha uygun fiyatlar
EKSILERI
 • Nispeten daha düşük bağlantı hızı

Birine internet aşığı diyebilirsen o da benim! Her zaman çevrimiçi dünyaya karşı tutkulu oldum. Ve güvenlik ve mahremiyet konularında özel bir sevgi büyüttüm içimde. Gizlilik, korunması gereken nihai bir varlıktır. Deneyimli bir güvenlik uzmanı olarak, güvenlik konusunda güncel kalmak için her türlü çabayı gösteriyorum. Ve bilgilerimi okuyucularımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com