NordPass

NordPass

Güvenlik yazılımı serimin bu haftaki konusu NordPass. Bu yazıda size bu yazılımla ilgili detaylı bilgiler ve kullanım tecrübelerini sunarak değerlendirmelerimi ileteceğim. Böylece kullanmaya karar verip satın almadan önce etraflıca bilgiye sahip olabileceksiniz. Hadi başlayalım.

NordPass Edinin
Üst Düzey Koruma için NordPass Edinin

Cihazlarınızda üst düzey bir koruma hedefliyorsanız elinizdeki güçlü seçeneklerden biri de NordPass Programıdır. Geniş Şifreleme Seçenekleri, Kredi Kartı/Ödeme Ayarları, OCR Tarama, Kişisel ID Uygulamaları, vb. etkin özelliklerin yanında uygun ödeme koşulları.

Genel

Nord Pass 2019 yılında NordVPN’i de yapan bir siber güvenlik ekibi tarafından kullanıma sunulan bir şifre yöneticisidir. Yani kullanıcılarının şifrelerini güvenli bir şekilde saklamalarını sağlayan ve önemli notlarını koruyan bir programdır. Çünkü tüm şifre veya önemli notları tek bir yerde ve güvenle saklama imkânı sunar.

Nordpass'ı kullanma

Hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu vardır. Değişik işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz bu programı kişisel bilgisayar ve akıllı telefonlarınızda kullanmanız mümkündür. Sunduğu başlıca özellikler şunlardır;

 • Şifre Ekleme
 • Parola İçe ve Dışa Aktarma
 • Şifre Oluşturma
 • Otomatik Şifre Girme
 • Şifre Gücü Kontrolü
 • Kişisel bilgilerinizi korumak için kullanabileceğiniz diğer bazı yan özellikler

Versiyonlar; Fiyat ve Özellik Farkları

Kullanıma sunulan 3 adet paket vardır:

Nordpass fiyatı

 • Ücretsiz Paket: Tek seferde sadece tek cihazda kullanılabilen ücretsiz versiyonun limitsiz şifre saklama özelliği mevcuttur. Ancak güvenli paylaşım, şifre gücü kontrolü vb. ilave özelliklere sahip değildir.
 • Nordpass Premium: Makul bir ücrete sahip olan bu versiyonda tüm özellikleri kullanabiliyorsunuz. Hem de 6 ayrı cihazda aynı anda kullanabilmeniz mümkün. Bu özellikler içerisinde; devamlı oturumun açık kalması, aynı anda farklı cihazlarda kullanabilme, güvenli paylaşım, şifre gücü kontrolü ve veri sızıntı kontrolü mevcut. Ayrıca pakette aylık ve yıllık bazda değişik alt paketler de yer almaktadır.
 • Aile Paketi: Premium pakete ait tüm özellikleri kullanabileceğiniz bu pakette 6 ayrı hesabı dahil edebiliyorsunuz. Özel iş hesabı oluşturma şansı da veren bu pakette 30 günlük para iade garantisi de bulunmaktadır.

NordPass Edinin

Kısaca NordPass Özellikleri

KARAKTERISTIK DEĞER
Çoklu giriş yapma Aynı anda 6 arası cihazlar
Desteklenen cihazlar Windows, macOS, Linux, Android, iOS
Para iade garantisi 30 gün içerisinde
Şifreleme XChaCha20
Fiyat 1,49$
Bedava sürüm Evet

Güvenlik

Şimdi en önemli kısımlardan birine geldik. Yani bilgilerinizin ne kadar güvenli saklandığına. Dolayısıyla bu bölümü biraz daha dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum.

Şifreleme

Bu konuda program aşırı derecede iyi. Çünkü oluşturduğunuz şifreler uçtan uca şifrelenmekte.

Programda, NSA, Cloud Flare ve Google tarafından da kullanılan, XChaCha20 şifrleme algoritması kullanılıyor. Başka firmalar tarafından kullanılan AES algoritmasına göre daha iyi.

Sıfır Bilgi Yapısı

Programda sıfır bilgi yaklaşımı esas alınmakta. Yani oluşturduğunuz şifreyi şirketin kendi çalışanları dahi göremiyor. Daha da ilginci, eğer şifrenizi ve yedek kurtarma kodunuzu unutursanız hesabınızı sıfırlayıp herşeye tekrar başlamak zorunda kalıyorsunuz.

İki Yönlü Doğrulama

İki yönlü doğrulama güvenlik açısından önemli bir özellik. Çünkü birisi sizin parolanızı öğrense bile SMS doğrulama, mail doğrulama vb. iki yönlü doğrulama araçları ile de hesabı teyit etmesi gerekiyor. Bu da iki katmanlı bir güvenlik duvarı demek. Yani bazıları bu gibi güvenlik tedbirlerinden ara sıra şikâyet etse de hayat kurtarıcı tedbirler olduğu da tecrübelerle sabit.

Biyometrik Doğrulama

Bu özellik de iki yönlü doğrulama gibi bilgilerinizi daha güvenli saklamanıza yarar. Kişiselleştirme konusunda çığır açan parmak izi, yüz tanıma vb. biyometrik doğrulama araçları hem daha kolay hem de daha güvenli. Çünkü hafızanızı dahi zorlamadan çok kolay şifreleme imkânı sunuyor. En büyük dezavantaj cihazın bozulması. Çünkü parmak izi okuyucunuz bozulursa mutlaka yedekleme gibi bir seçeneğiniz olması gerekiyor.

Güvenlik Yedeklemesi ve Senkronizasyon

Uygulamanın bilgileri şifreli bir şekilde bulutta muhafaza etme özelliği var. Ayrıca cihazlarınız arasında senkronizasyon imkânı da mevcut. Uçtan uca şifreli olduğu için, yukarıda da bahsetmiştim, şirketin kendi çalışanları dahi bilgilerinizi göremiyor. Yani sıfır bilgi yaklaşımı var.

NordPass Edinin

Kurulum

Çok kolay! Adım adım yapmanız gerekenler şunlar:

 • Öncelikle size önerdiğimiz linkler aracılığı ile websitesine gidip kaydolun.
 • Ardından email doğrulamasını yapın.
 • Sonrasında da programı indirin ve cihazınıza kurun.
 • En iyi çözüm için premium pakete geçin.

Özellikler

Aşağıdaki özellikler seçeceğiniz pakete bağlı olarak kullanımınıza sunulacaktır. Öncelikle özellikler hakkında bilgi sahibi olarak kendinize en uygun özellikleri içeren paketi seçmenizi tavsiye ederim. Yani okumaya devam edin!

Şifre Ekleme

Temel özelliklerden bir olan şifre ekleme özelliği ücretsiz versiyonda dahi limitsiz bir şekilde sunuluyor. Dolayısıyla ilave başka özellik istemeyen kullanıcılar için yeterli olabilecek bir özellik.

İçe ve Dışa Şifre Aktarma

Uygulama kullanıcılarına şifre içe aktarma ve dışa aktarma imkânı sunuyor. Yani daha önceden oluşturduğunuz şifrelerinizi kolayca NordPass içerisine aktarabilirsiniz.

 NordPass ayarı

Benzer şekilde, eğer uygulamayı kullanarak şifrler oluşturmuş ve artık kullanmak istemiyorsanız şifrelerinizin tamamını dışa akatarıp hesabınızı kapatabilirsiniz. Üstelik bu işlemler tamamen güvenli bir şekilde yapılabiliyor.

Şifre Oluşturma

Uygulama ile değişik özelliklere ve zorluk seviyesine sahip şifreler oluşturabiliyorsunuz. Daha doğru bir tabirle, uygulama sizin için şifreler oluşturabiliyor. Oluşturmak istediğiniz şifrelere ait ilave özellikler koyabiliyorsunuz. Örneğin; büyük-küçük harf duyarlılığı, rakam, sembol gibi unsurlar ekleyebiliyorsunuz.

Otomatik Şifre Doldurma

Google’ın kullanıcılarına sunduğu bir hizmet olan şifre kaydetme ve daha sonradan otomatik doldurma özelliği NordPass ‘de de var. Yani bir uygulamaya ilk kez kaydolduğunuzda size kullanıcı adınızı ve şifrenizi kaydetmek isteyip istemediğinizi soruyor, eğer kaydetmek isterseniz o uygulamaya tekrar giriş yaparken kullanıcı adınızı ve şifrenizi otomatik olarak dolduruyor.

NordPass uygulaması

Yani o uygulamaya ait kullanıcı adı ve şifreyi tekrar tejrar hatırlayıp girme zahmetinden sizi kurtarmış oluyor. Tabi bunun bazı dezavantajları da var. Devamlı olarak şifre girmeden sisteme giriş yaptığınız için şifrelerinizi unutma ihtimali doğuyor. Onun için Ana Kurtarma Kodunuzu kesinlikle unutmamalısınız. Ayrıca cihaz çalınma durumlarında da cihazınızı açan kişinin şifre girme ihtiyacı olmuyor. En azından siz hesabınızı kapatana kadar.

Şifre Gücü Kontrolü

Uygulama tarafından sunulan diğer bir önemli özellik de şifre gücü kontrolüdür. Bu özellik sayesinde oluşturduğunuz şifrelerin güç seviyesini görebilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Böylece yüksek seviyede güvenli şifreler oluşturabiliyorsunuz.

NordPass Edinin

Diğer Özellikler

 • Güvenli Notlar: Uygulama ile şifrelerin yanında sizin için önemli olabilecek bazı dokümanlara ait bilgileri de saklayabiliyorsunuz. Örneğin; sizin için önemli olabilecek poliçe numaraları, belge kayıt numaraları gibi. Uygulamanın bu özelliği diğer bazılarına göre daha basit kaçsa da böyle bir özelliğinin olması yine de artı bir yön.
 • Kredi Kartı/Ödeme Kayıtları: Pek çoğumuzun şikayet ettiği konuların başında cebimizde biriken ve çok yer işgal eden banka ve kredi kartlarıdır. NordPass kullanıcılarına kart bilgilerini şifreli bir şekilde saklama imkânı sağlıyor. Böylece kartlarınızı her daim yanınızda taşımanıza gerek kalmıyor ve bilgileriniz güvenli saklanıyor. Ayrıca uygulama size kendi tarayıcısı üzerinden direk kart bilgilerinizi kopyalayıp yapıştırma olanağını da sunuyor.
 • Paylaşım Merkezi: Uygulama üzerinde sakladığınız şifre, kredi kartı, güvenli not vb. bilgileri paylaşabileceğiniz bir paylaşım merkezi var. Bu özelliği kullanmak için ise Premium paketi satın almanız gerekiyor. Kullanımı ise çok basit. Yapmanız gereken yan menüden paylaşmak istediğiniz öğeyi seçp paylaş demeniz.
 • OCR Scanning: Bu özellik sadece yazdırılmış kâğıt üzerindeki bilgileri güvenli olarak tarayabiliyor olmasına rağmen uygulama üzerinde mevcut olması yine de iyi.
 • Çevrimdışı Kullanım: NordPass’in sunduğu en faydalı özelliklerden bir tanesi de çevrimdışı erişimdir. Böylece internete ihtiyaç duymadan arzu ettiğiniz bilgilere ulaşabilir ve kullanabilirsiniz.
 • Kişisel Bilgiler, Kimlik, vb.: Uygulama bu konuda biraz zayıf. Çünkü kredi kartı bilgilerinde olduğu gibi adres, isim vb. kişisel bilgileri otomatik olarak doldurma özelliği bulunmamaktadır.
 • Acil Erişim: Size herhangi bir şey olduğunda en yakınlarınızın bilgilerinize read-only olarak erişme imkânı oluyor.
 • İki Yönlü Doğrulama: Bu uygulama size iki yönlü doğrulama imkânı da sunmaktadır. Yukarıda da detaylı olarak bahsettiğim gibi hem biyometrik olarak hem de telefon, aplikasyon vb. uygulamalarla size 2 yönlü doğrulama (2FA) seçenekleri sunmaktadır.

Kullanılabilirlik

Uygulamanın kullanımı gerçekten çok kolay. Aslında bu kolaylık biraz çok fazla özellik olmamasından da kaynaklanıyor olabilir. Sade ve net bir kullanım sunan uygulamanın tasarımı da gerçekten başarılı.

NordPass arayüzü

Başka uygulamalardan geçiş de kolay. Çünkü başka uygulamalarda kullandığınız tüm şifreleri içe aktarabiliyorsunuz. Hem PC (Windows, Mac ve Linux) hem de telefon için kullanabileceğiniz uygulamanın kurulumu da oldukça kolay.

Uyumluluk

Uygulama geniş bir yelpazede uyumluluk sağlıyor. Kişisel bilgisayarlarınız için Windows, macOS, Linux işletim tabanlarınızda kullanabilirsiniz. Akıllı telefonlarda da Android ve IOS’un desteklediği uygulamanın Chrome, Firefox, Edge, Brave ve Opera eklentileri mevcut. Ayrıca herhangi bir uygulama yüklemeden direk olarak tarayıcı aracılığı ile de kullanabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri de önemli konulardan biridir. Gerek teknolojik altyapı gerekse personelin ilgisi müşteri hizmetleri desteğinin kalitesini ortaya koyuyor.

Uygulama SSS (Sık Sorulan Sorular) ve e-mail desteği sağlıyor. Direk telefonla destek olmaması bir eksiklik gibi görülebilir ancak bence yazılı iletişim müşteri desteği için daha uygun.

SSS hizmeti kısıtlı sayılabilir ancak e-mail hizmeti bu açığı kapatıyor. Çünkü problemi ele alış ve müşteriye çözüm sunuş tarzları çok iyi. Çoğu zaman açıklamalı, şekillerle desteklenmiş ve detaylı anlatımlar size probleminizi hemen halledebilme fırsatı sunuyor.

NordPass Edinin

Karşılaştırmalar

Burada sizlere iki karşılaştırma sunacağım. Böylece hem farklı alternatifleri de değerlendirme imkânınız hem de uygulamanın artılarını eksilerini görme fırsatınız olacak.

NordPass – Dashlane

 • Bildiğiniz gibi uygulama NordVPN’in üretimi bir şifre yönetidisidir. Ancak NordPass almakla bir VPN’iniz olmuyor. Ama Dashlane size ücretsiz kullanabileceğiniz bir VPN hizmeti de veriyor.
 • Yalnızca kullanıcı adları ve şifreleri otomatik doldurma imkânı veren uygulamaya karşılık Dashlane kredi kartı, adres ve diğer kişisel bilgilerinizi de otomatik olarak doldurabilme imkânı veriyor.
 • Güvenli notlarınızı kategorilere ayırarak saklama seçeneğini sadece Dashlane size veriyor.
 • NordPass ücretsiz versiyonda ekleyebileceğiniz şifre sayısında bir sınır bulunmazken Dashlane bunu 50 olarak limitlemiş.
 • Dashlane’de ana parolanızı unuttuğunuzda herhangi bir kurtarma kodu uygulaması yoktur. Ancak NordPass size Ana Kurtarma Kodu imkânı vermektedir.
 • Dashlane müşteri hizmetleri için canlı sohbet kullanırken bizim uygulamamızda e-mail desteği var.

NordPass – Password Boss

Aslında iki uygulama birbirine çok yakın. Her ikisi de sade ve çok özellik sunmuyor. Kullanıcılarına sundukları bir çok hizmet aynı. Belli başlı farklılıklar ve benzerlikleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Ücretsiz verisyonlarında iki uygulama da limitsiz şifre fırsatı sunuyor ve bir cihaz ile sınırlıyor.
 • AES algoritması kullanan Password Boss’un aksine NordPass XChaCha20 algoritmasını tercih ediyor.
 • Password Boss’da öne çıkan kullanışlı özellik uzaktan veri silme imkânı. Yani, herhangi bir çalıntı, şifre ele geçirme gibi durumlarda uzaktan verilerinizi silebiliyorsunuz.

Sonuç

Sizlere bu yazımda NordPass ile ilgili bilgi ve tecrübelerimi aktardım. Temel özelliklerinden bahsettiğim uygulamanın aynı zamanda kullanım ve uyumluluk özelliklerini ele aldım.

Daha sonra da, iki muadil şifre yöneticisi ile karşılaştırarak yazımı bitirdim. Karar verme sürecinizde yararlı bilgiler sundum.

Hepinize güvenli bir dijital dünya diliyorum.

9 Puan
NordPass İnceleme Puan Durumu

NordPass sade ve fonksiyonel bir şifre yöneticisidir. Şifre yönetimi adına arayabileceğiniz tüm temel özelliklere sahiptir.

Gizlilik ve Güvenlik
10
Özellikler
9
Müşteri Desteği
9
Fiyat-Performans Değeri
10
Kullanım Kolaylığı
10
ARTILARI
 • Akıcı ve problemsiz kullanım
 • 30 günlük para iade garantisi
 • Güçlü şifreleme algoritması
 • Duyarlı müşteri hizmetleri
 • Sıfır bilgi yaklaşımı
EKSILERI
 • Az sayıda ilave özellik
 • Direk telefon desteği yok
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com