Mac İçin En İyi Antivirüs Yazılımları (2024 sıralaması)

Mac bilgisayarlar için antivirüs koruması çoğu zaman göz ardı edilen bir gerekliliktir. Bu rehberde Mac için antivirüs yazılımlarından 2024 yılında öne çıkanları sizin için derledim. Şimdiden iyi okumalar dilerim.

Son güncelleme: 12 Temmuz 2024

Mac İçin En İyi Antivirüsler

Zamanı kısıtlı olan arkadaşlarım için konuya hemen gireyim istiyorum. Aşağıda 2024 yılının en iyi Mac antivirüs programlarını bulacaksınız. Bu listeyi hazırlarken yararlandığım kriterleri listemin altına bırakıyorum.

Öncelikle, Mac için en iyi antivirüs programı listesini hazırlarken nitelikli bir araştırma yaptığımı belirteyim. Bildiğiniz üzere kötü amaçlı yazılımlar her türden cihaz için hafife alınmayacak bir mesele.

Mac için antivirüs testimi yürütürken cihazlarıma kontrollü bir biçimde çeşitli virüsler yerleştirdim. Sonrasında Mac virüs tarama yazılımlarını çalıştırarak verdikleri tepkileri ölçtüm. Sonuç olarak yazılımların gösterdiği tepkileri değerlendirdim. Böylelikle Mac için en iyi antivirüs listem doğmuş oldu.

Mac Antivirüs: En İyiyi Seçerken

En iyiyi aradığım araştırmama piyasadaki bütün Mac virüs temizleme programlarını dâhil etmeye çalıştım. Ardından bunları minik bir ön eleme sürecinden geçirdim. Sonuçta elimde kalan Mac antivirüs leri de aşağıdaki kriterlere göre değerlendirdim:

mac için en iyi antivirüs

Koruma

Bu kriterden yüksek puan alan Macbook antivirüs ler, tehditlere karşı sağladıkları koruma ile ön plana çıktı. Tanıyabildiği virüslerin sayısı ve çeşitliliği de bu kriterde etkili oldu.

Tehdit tanıma etkinliği

Burada cevap aradığım soru: “Mac virüs temizleme yazılımı virüsleri tespit etmekte ne derece başarılı?” idi. Yani, yazılım virüsleri bulaştığı anda mı, yoksa manuel tarama sonucunda mı bulabiliyor, bunu ölçtüm.

Sisteme bindirdiği yük

Macbook’lar mükemmele yakın optimizasyonlarıyla her ne kadar öne çıksalar da kimi programlar sistemi ağırlaştırabilir. Bu kriterde başarılı olan bir Mac virüs programı sisteme az yük bindiriyor anlamına geliyor.

Ek özellikler

Bir antivirüs programının olmazsa olmazları haricindeki özellikleri değerlendirdiğim bir kriterdi.

Kullanışlılık

Bu kriterde yazılımların arayüzünü ve kullanım kolaylığını puanladım.

Fiyat/Performans oranı

Şüphesiz pek çok kullanıcının göz önünde bulundurduğu bu kritere ben de puanlama sistemimde ağırlık verdim. Bu kriterden yüksek puan alan Mac için antivirüs ler fiyat birimi başına en yüksek performansı sunanlar oldu.

Müşteri desteği

Mac için en iyi antivirüsü ararken müşteri desteğine bakmamak doğru olmazdı. Bazı test vakaları üreterek Mac virüs temizleme programlarının müşteri desteğiyle iletişime geçtim. Sorunu en hızlı ve doğru çözenler yüksek puan aldı.

Neden Antivirüs Yazılımı Kullanmalısınız?

MacOS işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlar sanılanın aksine on binlerce güvenlik tehdidiyle karşı karşıyadır. Bunun nedeni işletim sisteminizin güvenliksiz olması değil, Macbook’unuza yüklediğiniz programların güvenlik açıkları olmasıdır.

Güncel bir örnekle durumu izah edeyim.

Siyah şapkalı bilgisayar korsanlarını, siber güvenlik şirketlerini ve araştırmacıları her yıl Las Vegas’ta bir araya getiren bir etkinlik var: DEF CON. FBI’ın dahi katıldığı bu etkinlikte hackerlar toplanıyor ve en güncel siber güvenlik olaylarını tartışıyor.

2022 Ağustos’ta gerçekleşen son DEF CON’da macOS’ları tehdit eden kritik bir güvenlik açığı ortaya konulmuş. Görünüşe göre uzaktan çalışmayla artık hepimizin bilgisayarında yer alan Zoom uygulaması, kötü niyetli kimselerin elinde korkunç bir silaha dönüşebiliyormuş!

Kötü niyetli kimselere çok yüksek derecede erişim izinleri veren bu açık tabii ki sonraki güncellemede hemen kapatılmış. Ancak Starlink’in bile hacklenebildiği günümüzde Macbook’unuzun %100 güvenli olmadığı aşikâr.

mac için antivirüs programı

Mac için antivirüs kullanarak sağlayacağınız diğer faydaları şöyle listeleyebilirim:

 • Antivirüs koruması virüslerin yanı sıra casus yazılımlara karşı da koruma sağlar.
 • Mac virüs temizleme uygulamaları ile sisteminizi hızlandırabilirsiniz.
 • Fidye yazılımı koruması edinirsiniz.
 • Ayrıca bazı Mac antivirüs ler reklam ve tracker (izleme) engelleyici özelliğe sahiptir.
 • Cihazınıza yerleşik bulunan güvenlik duvarına ek bir güvenlik duvarı kazanırsınız.
 • Kredi kartınız, adresiniz, kimlik bilgileriniz gibi hassas verileri korumaya yardımcıdır.
 • Şifrelerinizi güvenceye alırsınız.
 • Oltalama e-postaları gibi çevrim içi saldırılara karşı karşı bir uyarı sistemine sahip olursunuz.
 • Bilgisayarınıza taktığınız USB bellekler anında taranır, gerekirse zararlı yazılımlardan arındırılır.

Mac İçin Ücretsiz Antivirüs Yazılımları

Mac için en iyi antivirüs yazılımlarından bahsetmişken ücretsiz yazılımlara bir başlık ayırmam gerekiyor. Çünkü bu uygulamalar ücretsiz olmaları sebebiyle ilk bakışta daha kârlı görünüyor.

Ancak sizi uyarmalıyım: Böylesi uygulamalar mali açıdan son derece cezbedici görünseler de ücretli uygulamaların sağladığı korumayı ve desteği sağlayamazlar.

Basit bir akıl yürütmeyle bu uygulamaların para kazanmak için belirli yollara başvurması gerektiğini çıkarabiliriz. Elbette bunun için en sık tercih ettikleri yöntem reklam yazılımları. Ancak reklamların sisteminizde bir miktar yük oluşturduğu da bir gerçek.

İkinci bir yöntem olarak da freemium’dan bahsedebiliriz. Mac için antivirüs lerden bazıları uygulamanın basit bir sürümünü ücretsiz yayınlar. Gelgelelim uygulamanın Mac virüs temizleme sisteminden tam manasıyla yararlanmak istiyorsanız belirli bir ücret ödemeniz gerekir.

Diğer bir deyişle antivirüs programınızdan yüzde yüze yakın bir koruma bekliyorsanız ücretli bir Mac antivirüs kullanmanızı tavsiye ediyorum. Böylece olası sorunlarda karşınızda maaşı ödenen bir muhatap bulacak, sorununuzu çok daha hızlı çözeceksiniz.

Mac Antivirüs Nasıl Kurulur?

Mac için antivirüs kurmak son derece basittir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilir, yalnızca birkaç dakika içinde macOS sisteminize antivirüs yükleyebilirsiniz.

 1. Öncelikle yukarıya sizin için listelediğim Mac için en iyi antivirüs listesinden bir yazılım seçin. Karar vermekte zorlanan arkadaşlarım için bir dipnot geçeyim: Mac virüs temizleme dendiğinde Malwarebytes Antivirüs korumasını tek geçerim.
 2. İkincisi, seçtiğiniz antivirüs yazılımına tıklayarak web sitesine gidin.
 3. Ardından size uygun planı seçin ve hesabınızı oluşturun. Malwarebytes Antivirüs‘un 14 günlük ücretsiz deneme sürümü ve ilk yıl için çok uygun fiyatları olduğunu burada belirtmem gerekiyor.
 4. Aboneliğinizi başlattıktan sonra hazır sayılırsınız. Sonrasında programın macOS versiyonunu indirin.

Artık hazırsınız. Uygulama içerisinde otomatik güncellemeyi açarak en yeni tehditlere karşı anlık koruma sağlayabilirsiniz.

S.S.S. (Sıkça Sorulan Sorular)

Bu başlığı Mac için en iyi antivirüs konusunda okuyucularımın sıkça sorduğu soruları yanıtlamaya ayırdım.

Macbook için antivirüs gerekli mi?

Evet arkadaşlar. Yukarıda verdiğim örnekte de açıkladığım gibi internete bağlı olsun olmasın, hiçbir Macbook cihaz yüzde yüz güvende değildir.

Mac için virüs programı gereklimi?

Özetle, bu sorunun cevabı da evet arkadaşlar. Bazı okurlarım virüsleri ve casus yazılımları karıştırdığı için yukarıdakine çok benzer olan bu soruyu eklemek istedim. Zira her virüs programı casus yazılım koruması sunacak diye bir kaide yok.

Size tavsiyem sadece virüslere karşı koruma sunan bir yazılımdan ziyade Malwarebytes Antivirüs gibi kapsamlı bir Mac virüs temizleme yazılımı seçmeniz yönünde olacaktır.

Sonuç

Mac için en iyi virüs programı rehberimin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu yazıda size 2024 yılında Mac için antivirüs programlarına dair kapsamlı bir anlatı sunmaya çalıştım.

Önce en iyi Mac antivirüs yazılımlarının bir listesini sundum. Sonrasında, listeyi hazırlarken hesaba kattığım detayları paylaşmak istedim.

En yüksek puanları toplayarak Mac için en iyi antivirüs listemin zirvesine yerleşen Malwarebytes Antivirüs‘u hatırlatmadan geçmedim. 14 günlük deneme sürümü ve müthiş indirimleri için Malwarebytes Antivirüs ziyaret edin.

Okuduğunuz için teşekkür ediyor, herkese güvenli bir internet deneyimi diliyorum.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com