IP Nedir? IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

IP:
City:
Country:
ISP:

Bir VPN kullanmıyorsanız, ziyaret ettiğiniz her web sitesinde iz bırakmakta olduğunuzu bilmelisiniz. Eğer IP adresim nedir diyorsanız ve IP adresi bulma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu yazı sizin için! Bu sayfayı ziyaret ettiğinizde öğrenebileceklerime bir bakın: bilgisayarınızın dili, kullandığınız web tarayıcınıza, işletim sisteminiz ve hatta IP adresi bulma ve konumunuz. Biraz korkutucu, değil mi? Ancak ip gizle istiyorsanız ve bunu yapabilmeniz için ip adresi nasıl gizlenir diyorsanız bunun bir çözümü var.

IP Adresi Nedir?

İnternete erişmek için tüm cihazların bir adrese ihtiyacı vardır. İnternet Protokol Adresiniz benzersiz. Bu protokoller statik olabilir (İnternet Servis Sağlayıcınız size atar ve asla değişmez) veya dinamik (ISS’nizin istediği şekilde, saat başı veya her saatinde veya yönlendiricinizin her yeniden başlatılmasında değişir) olabilir.

ip adresim nedir

Bir kişi, bir şirket veya bir hükümet IP adresi bulma işlemi yaptığında, bulunduğunuz yerin tam olarak bilmeleri mümkündür. Bir telefon, Wi-Fi veya cep telefonu verileriniz üzerinden bağlanmanız IP adresi bulma konusunda bir farklılık ortaya çıkartmaz.

Gerçek sayısal değerlerinizi IP adresi değiştirme işlemi yaparak kimsenin bulmasını istemiyorsanız, ip degistirici kullanarak onu gizlemeniz veya değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu bir VPN kullanmaktır.

ExpressVPN Edinin
En iyi VPN'i istiyor musunuz?

O zaman daha fazla kendinizi yormayın ve piyasadaki en iyi ücretsiz VPN hizmeti olan ExpressVPN'u indirin.

IP Adresimi Neden Gizlemeliyim?

Ev adresinizi, e-posta adresinizi veya telefon numaranızı reklamverenlerle ve diğer üçüncü şahıslarla paylaşmak ister misiniz? Tabii ki değil. Çünkü bu bilgiler kişiseldir ve paylaşılması spam olaylarına veya daha da kötü sonuçlara neden olur. Merak etmeyin, eğer protokol adresiniz nedir diyorsanız çözümü bu yazıda. Bu bilgileri neden gizlemenizin gerektiğini anlatan nedenleri gözden geçirelim.

  • Konumunuzu gizleyin: IP’nizde çok fazla veri var. Ve herhangi biri sizi ip bul işlemi yaparak tam olarak nerede olduğunuzu bulabilir. Bana güvenmiyor musun? Bulunduğunuz ülkeyi, bölgeyi ve şehri listeleyen IP sayfamın ne olduğunu kontrol edin. Ayrıca GPS koordinatlarınızı görüntülemek de mümkün olacaktır… Bu yüzden gerçekten internet protokol adresinizi gizlemelisiniz!
  • IP kısıtlamalarını kaldır: Hükümetler, şirketler ve okullar, IP’nizi kullanarak belirli içeriğe ve web sitelerine erişmenizi engellemek için kısıtlamalar koyar. Hangi içeriğe erişmek istediğime karar vermenin tek yolu IP adresi değiştirme işlemi için ip adresi değiştirme programı kullanmak olacaktır.
  • Cihazınızı saldırılara karşı koruyun: Bir oyuncuysanız, ip nasıl değiştirilir diyorsanız bu yazı sizin için. Çünkü bu adresinizi gizlerken bunun sizin güvenliğinize karşılık gelen farkında olmalısınız, DDoS saldırılarını engelleyebilirsiniz. Ve savunmasız IP adresinizi değiştirmek sonunda hedef alan başka bir saldırı sizi asla bulamaz.
  • Anonim olarak surf yapın: Son madde fakat dahası da var, gizlilik bir haktır. Bu yüzden gizliliğinizi bütün alan adı sağlayıcıları içerisinde meraklılardan korumalısınız. Nasıl IP adresim nedir mi dedin? Bir VPN ip degistirici ve IP adresi değiştirme işlemlerini yapıyorum.. Kesinlikle ait olduğun ip bul ve işlemleri tekrarla!

Bu sebepler IP adresim nedir dedikten ve bulduktan sonra ip gizle memin birkaç nedeni. Ve saymadığım daha birçok IP adresi nasıl değiştirilir gibi sorular olduğundan eminim. Ancak bunlar, tüm kullanıcıların kendi iyilikleri için IP adresi değiştirme programı kullanmaya ikna etmek için yeterli olacaktır.

ExpressVPN Edinin
Temmuz 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Gizli Pencereler ip gizle İşlemi Yapar mı?

Ne yazık ki, hayır, ip gizle işlemi gizli pencereler tarafından yapılmaz. Gizli modda veya özel taramada IP adresiniz gizlenmez. Bu özel sekmeler veya pencereler yalnızca yerel navigasyon verilerinizi koruyabilir (bilgisayarınızda). Veriler hala İnternet üzerindeki açık bir şekilde aktarılıyor ve ele geçirilebilir ve IP adresi atanır bulma işlemi ziyaret ettiğiniz her web sitesi için hala halka açıktır.

İP Adresi Nasıl Gizlenir?

Eğer bilgisayarınıza IP adresi nasıl gizlenir diyorsanız ip gizle işlemi için birkaç yol vardır. Biz de hepsini aşağıda inceledik. Merak ediyorsanız, IP adresim nedir ve IP adresi değiştirme cevapları için okumaya devam edin. Mükemmel bir cevabım var, okumaya devam edin veya buradan öğrenin.

IP adresini gizlemenin EN İYİ yolu: Bir VPN kullanın

İlk önce bir VPN almanızı tavsiye ederim. VPN’ler sayesinde yeni bir IP adresi atanır ve ip numarası otomatik olarak değişir IP adresi değiştirme programı olarak iş görürler. İşte bugün tam olarak istediğiniz şey: ip gizle. VPNler bu işi yapıyor. VPN kullanmanın güvenliğinizi arttırmak ve gizliliğinizi korumak için başka birçok yararı vardır. Aşağıdaki IP adresini kullan ve varsayılan ağ geçidinin IP adresi nasıl değiştirilir sorusuna cevabı ile bilgisayarınızın IP adresini güvene alırsınız.

vpn ip gizleme

Seni burada karmaşık bir açıklama ile rahatsız etmeyeceğim. Ancak anlamanız gereken şey, bir VPN sunucusunun cihazınızla İnternet arasında bir aracı olarak hareket ettiğidir. Sizin adınıza web sitelerine göz atar. Ve istediğiniz bilgiyi alır. Bu nedenle, internetteki etkinliğinizin bir izini bırakarak, gerçek IP adresinizle doğrudan web sitelerine ulaşmazsınız. Bunun yerine VPN sunucusuna bunu sizin için yapmasını söylersin.

Web siteleri ve meraklılar (bilgisayar korsanları, reklamverenler, devlet kurumları) IP’nizi göremez yalnızca sunucunun adresini görür. Ek olarak, bir VPN cihazınızla sunucu arasındaki verileri şifreler. Böylece hiç kimse internet trafiğinizi engelleyemez.

Peki ya meraklı kişiler VPN sunucusunu takip etmeye karar verirse? Gizliliğiniz risk altında mı? Hayır, çünkü trafiğiniz aynı sunucuya bağlı tüm kullanıcıların trafiğiyle karışmış. Ve hangi isteklerin size ait olduğunu belirlemenin bir yolu yok: internette tamamen saklanıyorsunuz!

ExpressVPN Edinin
Temmuz 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

TOR Kullanarak IP Adresi Gizlemek – BEDAVA fakat Yavaş

The Onion Router (Tor) anonim bir açık kaynak ağıdır. Ayrıca, kullanıcıların gizliliklerinden ödün vermeden web’de gezinmelerini sağlar. Bu yüzden ip gizle IP adresi nasıl gizlenir diyen kullanıcılar kendisini sever. Bu tarayıcı kullanıcıların kendilerini bulmayı zorlaştırmak için üretilmiştir.

Aslında, cihazınızın ip degistirici ve IP adresi değiştirme için Tor kullandığınızda, Tor ağına bağlanabilirsiniz. Böylece trafiğiniz hedefinize ulaşmadan önce bir dizi düğümden geçer. Bir düğüm veya röle, yalnızca ağdaki trafiği alan ve ileten bir cihazdır. Ve işlemin son düğümü, bir VPN sunucusu gibi, sizin için web sitelerini tarar.

Verileriniz Tor üzerinde seyahat ederken, yeni bir şifreleme katmanı ekleyerek her düğüm arasında ayrı ayrı şifrelenir. Böylece tarayıcının adının nereden geldiğini anlarız: Bir soğanın katmanları gibi, şifreleme katmanları.

Tor ip gizle amacı için harika. Ancak, tüm trafiğiniz web sitelerine ulaşmadan önce en az üç düğümden geçmelidir. Ve bu ağır hizmet şifrelemesi bağlantınızı yavaşlatır… Ayrıca kullanımı uygun görülme. Tor Browser’ı kullanabilmenize rağmen bu tarayıcı yalnızca web trafiğinizi kapsar. Yani örneğin Tor: Torrent istemcinizi kullanmak için her uygulamayı kendiniz kurmanız gerekir.

Etkili ama Daha Riskli Bir Method: Proxy Kullanmak (Fakat Yavaş)

Eğer IP adresi nasıl gizlenir merak ediyorsanız, doğru sayfadasınız. İşte sizlere bir başka çözüm yolu bir proxy sunucusu kullanmak olabilir. Ama bu yöntem pek önerebileceğim bir şey değil. Çünkü riskli. Proxy, kullanıcıların çevrimiçi olarak IP gizlemelerine olanak sağlayan VPN benzeri bir araçtır. Ancak bir VPN’den farklı olarak, hiçbir güvenlik katmanı içermez.

proxy ip gizleme programı

Peki nasıl çalışıyor? Proxy sunucusunu kendi cihazınızın bir aynası olarak düşünebilirsiniz. Ve cihazınızda yaptığınız her şey, proxy tekrarlar. Proxy kullanırken, doğrudan web sitelerine değil, verileri ileri ve geri ileten sunucu üzerinden erişiyorsunuzdur. Sonuç olarak, gerçek IP’nize değil, proxy’nizin IP’sine göz atıyorsunuz.

Proxy’ler IP adresini gizler. Ve VPN’ler gibi basit coğrafi kısıtlamaları atlamanıza yardımcı olabilirler. Ama trafiğinizde şifreleme yapamazlar, hiçbir şekilde. Bu nedenle, yaptığınız her şey açık ve ISS’nize ve diğer potansiyel meraklılarınıza açıktır. Ek olarak, çoğu proxy sunucusu internet etkinliğinizi kaydeder.

Son olarak, çoğu proxy vekili web tabanlıdır. Böylece, sadece web trafiğinizin IP adresini maskeleyebilirsiniz. Diyelim ki evinizde, ABD Netflix’i bir proxy ile izliyorsunuz (bağlantı çok yavaş değilse). Ve IP’nizi taklit ederken torrentleri indirmek istiyorsunuz.

Üzgünüm fakat, bu imkansız.

Proxy, torrent trafiğinizi, yalnızca web trafiğinizi (tarayıcınızdan) engellemez. Yani, gerçek IP adresinizle torrentleri indirirsiniz…

IP adresinizi nasıl değiştirirsiniz? Ağı değiştir – GEÇİCİ

Bu çözüm ip internet adresini gerçekten gizlemese de, bahsetmeye değer. IP’niz cihazınıza bağlı olmadığı değildir, bağlandığınız ağa bağlıdır. Dolayısıyla, normal IP adresinizi kullanmak istemiyorsanız, yeni bir ağa bağlanıp başka bir IP ile web’e göz atabilirsiniz.

Cep telefonunuzun şebekesini, mesela etkin nokta özelliği sayesinde kullanabilirsiniz. Ama bu işlem sizin kimliğinizle bağlantılı olacaktır. Yani, anonim olamazsınız. IP adresinizi geçici olarak gizlemek istiyorsanız ve ip nasıl değiştirilir diyorsanız, herkese açık bir Wi-Fi ağına bağlanmanızı öneririm. Güvenli olmayan Wi-Fi ağlarına bağlanırken her zaman risk olsa da, bu yeni bir IP adresi almanızı garanti eder.

Sonuç

IP adresinizi çevrimiçi olarak gizlemenin birkaç yöntemi vardır. Ve her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. IP adresimi gizlemek için en sevdiğim çözüm bir Sanal Özel Ağ kullanmaktır. Çünkü ağ bağlantıları gizliliğimi koruyarak bir güvenlik katmanı oluşturuyor. Ve sadece web trafiğini değil, cihazlarımdaki tüm trafiği kapsıyor. Böylece VPN bağlantımı örneğin torrentleri isimsiz olarak indirmek için kullanabilirim. Yıllardır bir ExpressVPN kullanıcısıyım.

Peki IP adresi nasıl değiştirilir nasıl yapılır? Enter tuşuna basarak adres bulma kadar kolay, çocuk oyuncağı: Sadece bir VPN sunucusuna bağlanmanız yeterli. Ve işte bu kadar. Bazı VPN’ler, daha fazla koruma için IP’nizi otomatik olarak yenilemek üzere bir zamanlayıcı ayarlamanıza izin verir. Yeni bir IP adresi vardır ile dns adresi ve gerçek konumunuzu gizleyebilir ve coğrafi kısıtlamaları aşabilirsiniz. Bu nedenle, kendinize küçük bir hediye verin ve bir VPN ile gizliliğinizi koruyun. Pişman olmayacaksın!

Umarım makalem, IP adresim nedir IP adresi bulma ip degistirici ip sorgulama gibi konularda size yardımcı olduğu gibi adresinizi nasıl gizleneceğine ışık tutmanıza yardımcı olmuştur. Ayrıca lütfen buna değer olduğunu düşünüyorsanız aileniz, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla bu yazıyı paylaşın. Çünkü sevdikleriniz de IP’lerini de gizlemeliler. Son olarak, deneyiminizi paylaşmak için veya genel olarak VPN’lerle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

GizlilikveGüvenlik.com