IP Adresi Gizleme Nasıl Yapılır?

IP adresi, kullandığınız cihazı veya internet üzerindeki ağınızı tanımlayan bir sayı dizisidir. Ancak bu her zaman isteyeceğiniz bir şey değildir, çünkü IP adresinizin görünür olması istemeyeceğiniz sitelerin veya şahısların internet üzerindeki adımlarınızı öğrenmesine sebep olabilir. Bu yazımda sizler için IP adresi nasıl gizlenir, hangi yöntemler kullanılabilir ve neden gizlemeniz gerekiyor tek tek anlattım.

Hemen İndir
ExpressVPN ile IP adresi gizleme artık çok kolay!

Üstelik bu güvenilir hizmet, şimdi size özel 30 günlük deneme süresi ve para iadesi garantisi sunuyor.

Son güncelleme: 26 Mayıs 2024

IP Adresi Gizleme için İlk Olarak IP’nizi Öğrenin

Bu konulara pek aşina değilseniz, ıp adresi gizleme için IP adresinizi nereden bulacağınızı bilmiyor olabilirsiniz, ancak ilk adım olarak bunu bilmeniz gerekiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi, IP numarası gizleme sizlerin internet üzerindeki gezintisini güvenli hale getirmek ve daha da özgürleştirmek için oldukça önemli. Bunun için ilk adım olan IP adresinizi bulmanız için sizlere iki önerim var;

Birinci adım olarak bilgisayarınızda Windows ve R tuşlarına aynı anda basmanız ve çıkan arama yerine CMD yazmanız ve enter’a basmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan komut isteminde ipconfig yazıp tekrar enter’a basarak, IP numarası gizle için gerekli olan IP adresinizi, biraz aşağı kaydırarak görebilirsiniz. IPv4 adresiniz yani ihtiyacınız olan IP adresiniz karşınıza çıkacaktır.

ıp adresi gizleme

İkinci yöntem ise internette arama motorunuza direkt IP adresim ne? yazmanız. Bu tabii ki de daha kolay bir yöntem. ıp adresi gizleme için karşınıza çıkan IPv4 adresi, internet üzerinde sadece size ait olan bir IP’dir.

Ancak bu yazımda dediğim gibi IP adresi nasıl gizlenir bunun yöntemlerinden bahsedeceğim ve şöyle bir yolunuz da var; IP adresi gizleme yi VPN ile yapacaksanız, bu adıma hiç ihtiyacınız bile olmayacak. Çünkü kullandığınız VPN otomatikman sizi bağlandığınız ülkede bir vekil sunucuya bağlayacak ve hiç uğraşmadan ve kılınızı bile kıpırdatmadan kendi ıp adresi gizleme gizlemiş olacaksınız. Gelin sizlere IP numarası gizleme nasıl yapılır, anlatayım.

ExpressVPN Edinin
Mayıs 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

IP Adresi Nasıl Gizlenir

IP adresi gizleme nin birbirinden farklı yolları ve metodları var, ve bu her bir metodun farklı kullanım şekilleri ve farklı özellikleri bulunuyor. Sizlere yazımın bu kısmında oturduğunuz yerden IP numarası gizleme nasıl yapılır, bunu açıklayacağım.

VPN ile IP Gizleme

IP adresi nasıl gizlenir sorusuna verilen ilk cevap genellikle VPN olur. VPN(Virtual Private Network) yani Türkçesiyle sanal özel ağ, sizlerin ıp adresi gizleme , ülkenizde erişiminizin olmadığı türlü türlü yayınlara ve web sitelerine, içeriklere ulaşma gibi amaçlarla kullanabileceğiniz bir hizmettir.

Hemen her konuda VPN kullanmanızı önerebilirim, çünkü görünür bir IP adresi ile internet üzerinde pek de güvende değiliz ne yazık ki, ve ıp adresi gizleme için VPN kullanmak, bu konuda uygulayabileceğiniz diğer bütün çözümlerden daha güvenilir, daha makul ve daha iyi bir bağlantı hızı sunuyor.

Ancak tabii ki de IP adresi gizleme için VPN kullanmadan önce kullanacağınız VPN’i iyi seçmeniz, ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Piyasada yüzlerce VPN olması da kafanızı karıştırabilir ve neyi kullanmanız gerektiğini bilemeyebilirsiniz. İlk olarak dikkat etmeniz gereken konu güvenlik, bunun sebebini ıp adresi gizleme gerekmesinden anlayabilirsiniz.

VPN hizmeti trafiğinizi şifreler ve istediğiniz uygulamayı, programı veya internet sitesini özgürce izlemenize yardımcı olur. VPN kullanarak sansüre dur diyebilir, erişim yasağınızın olduğu binlerce siteye, o sitelerin yasak olmadığı ülkelerdeki vekil sunuculara bağlanarak giriş yapabilirsiniz.

ExpressVPN tam koruması, 30 günlük ücretsiz deneme süresi ve para iadesi garantisiyle IP numarası gizleme için ve aklınıza gelebilecek diğer her şey için en iyi VPN diyebilirim.

Aşağıya sizler için en iyi VPN’lerden oluşan VPN sıralamasını bırakıyorum. Bu listedeki her bir VPN’i güvenle kullanabilirsiniz.

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1

Tor Tarayıcısı Kullanarak IP adresi nasıl gizlenir

İP numarası gizleme için, dediğim gibi kullanabileceğiniz birden fazla yöntem var. En güvenilir ve en hızlı yöntemi VPN kullanmak olsa da, bu yöntemleri de bilmenizde fayda var diye düşünüyorum. Tor, veya açılımıyla The Onion Router, tıpkı Firefox, Mozilla, Google Chrome veya Internet Explorer gibi bir tarayıcıdır.

Şifreleme sistemi fazlasıyla iyidir ve size ihtiyacınız olan güvenliği ve IP numarası gizleme tamı tamına sağlar, ancak Tor tarayıcısında şöyle bir sorun yaşarsınız; bu IP gizleyen tarayıcı nın şifreleme sistemi fazla kapsamlı ve güçlü olduğu için, trafiğinizin tamamlanması oldukça uzun bir süre alır.

Yani bu şu anlama geliyor, IP adresi gizleme için Tor tarayıcı kullanırsanız, istediğiniz güvenliği ancak internetteki gezinti hızınızı belli ölçüde düşürerek alabiliyorsunuz.

ip numarası gizleme

Hatrı sayılır ölçüde gizlilik istiyorsanız veya önemli bir devlet insanıysanız, IP numarası gizleme için Tor tarayıcısı kullanmanız fena bir fikir olmaz, ancak istediğiniz IP adresi gizleme ise bunu yapabilecek iyi bir VPN bulmanız en iyisi olacaktır. Sizlere tavsiyem 30 günlük deneme süresiyle yukarıda da belirttiğim ExpressVPN‘i kullanabilirsiniz.

Proxy Server kullanarak IP adresi nasıl gizlenir

Proxy kullanarak IP numarası gizleme k istiyorsanız, bunu manuel olarak yapmanız gerekebilir. Proxy kullanarak IP adresi gizleme VPN ile kıyaslandığında pek de iyi bir çözüm değil, çünkü trafiğinizi gizlemez veya IP adresi gizleme konusunda sizlere bir yardımları dokunmaz. Proxyler acil sorunlar için uygun çözümdür.

Herkese Açık WiFi Kullanarak IP adresi nasıl gizlenir

IP adresine gerçek adres gibi yaklaştığımız için, mekan değiştirip bir kafenin veya kütüphanenin ağına bağlandığınızda IP’nizin gizleneceğini söylemek isterim. Bu oldukça kolay bir adım, ancak sürekli böyle yerlere gidemiyorsanız pek de kullanışlı değil.

İnternet servis sağlayıcınıza sorarak IP adresi nasıl gizlenir

Bu yöntem aslında IP adresinizi değiştirmeniz için faydalıdır. Hesap bilgilerinizle servis sağlayıcınızı aramanız takdirinde, IP adresinizi belirleyen bu yer aynı zamanda değiştirebilecektir de.

ExpressVPN Edinin
Mayıs 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Neden IP Adresi Gizlemeli?

Yazımın yukarısında IP adresi nasıl gizlenir sorusunu elimden geldiğince örnekledim ve açıkladım. Şimdi geldi sıra neden IP numarası gizleme gerektiğine.

Diğer yazılarımda da görebileceğiniz gibi, VPN’in faydalarından ve ne amaçlarla kullanılabileceğinden bahsederken bunların asıl VPN IP gizleme yapılarak gerçekleştiğini belirttim. Şimdi sizlere IP adresi gizlemenin öneminden ve neden IP adresini gizle meniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Bulunduğunuz yeri gizleyin

İlk olarak, herkesin internet üzerinde anonim olarak gezme özgürlüğü var. ıp adresi gizleme yapmadan internet üzerinde gezinmeniz, yolda yürürken önünüze çıkan herkese kimlik numaranızı göstermekle aynı şey diyebiliriz; çünkü yazımın IP adresi nasıl gizlenir üst kısmında da belirttiğim gibi, IP adresi sizin cihazınızın kimlik numarası veya adresidir diye düşünebilirsiniz.

Reklam ağlarının sizi takip etmesine izin vermeyin

VPN kullanmakla ıp adresi nasıl gizlenir konularını hemen hemen aynı düşünebilirsiniz, neden iyi bir VPN kullanmalısınız yazılarımda da bahsettiğim gibi, iyi bir VPN kullanmak, iyi bir ıp adresi gizleme şifrelemesi demektir; iyi şifreleme ise daha fazla güvenlik anlamına gelir. Ücretsiz VPN servisleri kullanarak veya hiç VPN kullanmayarak, reklam ağlarının sizlere ulaşmasını kolaylaştırırsınız.

ip adresi nasıl gizlenir

Yani bu şu anlama gelir, ıp adresi gizleme diğiniz bir cihazda arattığınız bir ürünü, sadece saniyeler içinde başka bir platformda reklam olarak karşınızda bulabilirsiniz; çünkü ücretsiz VPN servisleri parayı bu şekilde kazanır ve VPN kullanmayıp IP numarası gizleme diğinizde cihazınız zaten korumasız kalır.

Devlet gözetiminden korunun

IP numarası gizleme miş bir cihaz, herkesin erişimine açıktır, ancak özellikle devletin erişimine açıktır. İnternette özgürlüğü savunuyoruz, ve her hareketimizin izlenmesini istemiyoruz. Bu sebeple her adımımızın izlenebildiği açık bir IP adresi ile, girdiğimiz her siteden mesul tutulabilir, indirdiğimiz bir oyun sebebiyle kendimizi mahkemede bile bulabiliriz. ıp adresi gizleme, sizleri bu sorununuzdan da kurtarır.

Sansürden kurtulun

ıp adresi gizleme sayesinde erişebileceğiniz şey güvenlikten fazlası. Ülkenizde bazı yayınlar sansür dahilinde olabilir, bazı platformlar bazı ülkelerde belirli programları yayınlayamayabiliyor. Bazı devletler bazı siteleri yasaklayabiliyor veya kısıtlayabiliyorlar. IP adresinizi iyi gizleyerek ülkenizde yasaklı olmasa da kısıtlı olan yerlere rahatça girebilir, iyi bir VPN ile bu sansürden tamamen kurtulup IP’nizi istediğiniz ülkede gösterebilir ve dilediğiniz şeyin tadını çıkarabilirsiniz.

İnternet sağlayıcınızın takibinden kurtulun

İnternet sağlayıcılarımıza şu anda güvensek de, ileride ne olacağını kimse bilmiyor. Eğer iyi ve güvenilir bir internet sağlayıcınız yoksa, korkmanız gereken bir diğer şey de onlar diyebilirim, çünkü ileride kötü IP adresi nasıl gizlenir hizmetleri gibi onların da bilgilerinizi üçüncü partilere satma riski vardır.

ExpressVPN Edinin
Mayıs 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Özetle:

IP numara gizleme dışarıdan karmaşık görünse de aslında oldukça kolaydır. İyi bir VPN servisi, sizleri bütün bu dertlerinizden kurtaracak ve “neden benim ülkemde bu yok” serzenişlerinizden tamamen kurtulmanızı sağlayacak. Benim sizlere tavsiyem, IP adresi gizleme için şu ana kadar denediğim en başarılı VPN olan ExpressVPN kullanmanız. ExpressVPN yukarıda bahsettiğim adımların en güveniliri ve en hızlısı, ayrıca 30 günlük deneme süreleri ve para iadesi garantisi de sunuyorlar. IP numarası gizleme için kendisinden iyisini bilmiyorum.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com