2024 IP Adresi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet servis sağlayıcılarının bizlere sunduğu sonsuz avantajların yanında, internet üzerinde birçok da risk vardır. Çünkü internete bağlandığınız anda herkes gibi siz de bir ip adresi üzerinden internete bağlı hale gelirsiniz. Eğer ip adresi nedir, ip adresi nasıl değiştirilir, bilmiyorsanız görünür bir hedef olabilirsiniz. Dolayısıyla ben bu yazıda internet IP adresi değiştirme işlemi nasıl yapılır, ne işe yarar vb. konuları ele alacağım.

ExpressVPN Edinin
Güvenliğiniz için ExpressVPN ile IP Adresinizi Değiştirin

IP adresinizi ExpressVPN ile değiştirerek internet üzerindeki gizliliğinizi ve güvenliğinizi maksimuma taşıyabilirsiniz. Üstelik 30 günlük para iade garantisi ile.

ip Adresi Nasıl Değiştirilir?

ip address değiştirme işlemi herhangi bir web sitesine girerken, başka bir uygulamayı kullanırken veya oyun oynarken gizliliğiniz ve güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla kullandığınız cihaza bağlı olarak değişiklik gösteren internet IP adresi değiştirme işlemlerini öğrenmeniz gerekiyor.

Aşağıda sizlere belli başlı sistemlerin/cihazların internet IP adresi değiştirme yollarını anlatacağım:

Windows Cihazınızda ip Address Değiştirme

Manuel – Öncelikle “Başlat” üzerinden “Denetim Masası”na girin. Ardından “Ağ Bağlantısı”nı ve “Yerel Ağ Bağlantısı”nı seçerek “Özellikler”i tıklayın. Son olarak da TCP/IP seçeneğini seçerek IP adresini girin.

Otomatik – Öncelikle “Başlat” üzerinden “Denetim Masası”na girin. Ardından “Ağ Bağlantısı”nı ve “Yerel Ağ Bağlantısı”nı seçerek “Özellikler”i tıklayın. Son olarak da TCP/IP’yi seçin “Otomatik olarak bir IP Adresi Alın” seçeneğini işaretleyin.

MacOS Cihazınızda ip Adresi Nasıl Değiştirilir?

Manuel – Öncelikle “Sistem Tercihleri” üzerinden “Ağ”ı ve takiben “Ağ Bağlantısı”nı seçin. Ardından “IPv4’ü Yapılandır” diyin. Son olarak da “Manuel”i seçerek IP adresini girin.

ip adresini değiştirme

Otomatik – Öncelikle “Sistem Tercihleri” üzerinden “Ağ”ı ve takiben “Ağ Bağlantısı”nı seçin. Ardından “IPv4’ü Yapılandır” diyin. Son olarak da “DHCP Kullanarak” seçeneğini seçin.

Android Cihazınızda internet IP Adresi Değiştirme

Manuel – Öncelikle “Android Ayarları” üzerinden “Kablosuz ve Ağlar”ı seçin. Ardından Wi-Fi ağınızı seçin. Sonrasında “Ağı Değiştir” diyin. Son olarak da “Gelişmiş Seçenekler”i seçerek IP adresini değiştirin.

Otomatik – Öncelikle “Android Ayarları” üzerinden “Kablosuz ve Ağlar”ı seçin. Ardından mevcut Wi-Fi ağınızı seçin. Sonrasında “Ağı Değiştir” diyin. Son olarak da “Gelişmiş Seçenekler”i seçerek “DHCP” veya “Statik” seçeneğini seçin.

IOS Cihazınızda ip Address Değiştirme

Manuel – Öncelikle IOS cihazınızın “Ayarlar”ına gidin. Takiben “Wi-Fi” ve sonra da “Ağ” seçeneğine  tıklayın. Ardından “IPv4 Adresi”ni ve “IP’yi Yapılandır”ı seçerek IP adresini girin.

Otomatik – Öncelikle IOS cihazınızın “Ayarlar”ına gidin. Takiben “Wi-Fi” ve sonra da “Ağ” seçeneğine  tıklayın. Ardından “IPv4 Adresi”ni ve “IP’yi Yapılandır”ı seçin. Son olarak da “Otomatik” seçeneğini işaretleyerek işleminizi tamamlayın.

ExpressVPN Edinin
Temmuz 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

internet IP Adresi Değiştirme İşlemi için Neleri Kullanabilirim?

Aslında ip adresi nasıl değiştirilir sorusunun tek bir cevabı yok. Yani ip address değiştirme işlemi için değişik uygulamalar kullanabilirsiniz.

Bir VPN ile ip Adresi Nasıl Değiştirilir?

Bir VPN ile internete bağlandığınızda ip address değiştirme işlemi o VPN tarafından değiştirilir ve tüm trafiğiniz şifrelenir. Böylece yüksek düzeyde bir gizlilik ve güvenliğe sahip olursunuz. Ama ücretsiz VPN’lere ve seçtiğiniz VPN hizmetinin günlük tutup tutmadığına dikkat etmelisiniz. Ben size her yönüyle size istediğinizi verecek olan ExpressVPN‘i öneriyorum.

Tor Kullanarak ip Adresimi Nasıl Değiştirebilirim?

Tor aslında internet ip adresi değiştirme işlemi yapmaz. Ancak Tor sizin ip adresinizi gizler ve bilgi trafiğinizi şifreler. Ayrıca işlemlerinizi izleyerek hedefleme yapan reklamları da engeller. Ama Tor ile ilgili önemli olan nokta, kendi hizmet koşulları kapsamında sizin ip adres bilginizi kaydeder. Yani tam bir gizlilik sağlamaz.

Proxy Kullanarak IP numarası nasıl değiştirilir?

ip address değiştirme işlemi yapabileceğiniz diğer bir yol da proxy kullanmaktır. Aslında IP adresinizi gizleyebileceğiniz en ucuz ve en kolay yollardan biridir. Çünkü bir proxy sunucu üzerinden bir web sitesini ziyaret ettiğinizde sizin IP adresiniz yerine proxy sunucunun IP adresi görülür.

ip adresi nasıl değiştirilir

Böylece IP adresinizi gizlemiş olursunuz. Ancak proxy kullanımı herhangi bir şifreleme sağlamaz.

Bir Ağ Kullanarak internet ip nasıl değiştirilir?

ip adresi nasıl değiştirilir sorusunun diğer bir yanıtı da özel bir ağ kullanmaktır. Hem proxy hem de özel bir ağ kullanmanın genel prensibi aynıdır. Yani internete bağlandığınızda sizin IP adresiniz yerine kullandığınız ağın IP adresi görülür. 

Modemi Resetleyerek internet IP adresi değiştirme İşlemi

ip address değiştirme işini modeme reset atarak veya fişten çekerek yapabilirsiniz. Böylece modem kablosunu tekrar bağladığınızda internet servis sağlayıcınız size yeni bir IP adresi verecektir. Ama önemli kısım şudur: IP tahsis zaman aralığınız ne kadarsa o süreden daha uzun bir şekilde modeminizin internet bağlantısı kesik olmalıdır.

İnternet Servis Sağlayıcınızdan Talep Ederek ip Adresi Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarın ip adresini internet servis sağlayıcınızdan (ISP) talep ederek de değiştirebilirsiniz. Yani ISP’den sizi aynı ip adresine değil de farklı bir ip adresine bağlamasını isteyebilirsiniz. Dolayısıyla bir ip değiştirme talebi ile ISP ile temasa geçmeniz gerekiyor.

ExpressVPN Edinin
Temmuz 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

internet IP adresi değiştirme İşlemi Neden Önemli?

Güzel soru. Evet, neden ip adresimi değiştireyim ki? Neden ilave bir masrafa gireyim? Çünkü ip address değiştirme işi sizin sizin internet üzerinde yaptığınız işlemleri gizleyecek. Kısaca, sizi görüp dikkatinizi dağıtacak, size zarar verecek, kullanımlarını kısıtlayacak/engelleyecek şeyleri ortadan kaldıracak.

internet IP adresi değiştirme İşlemi ile Sizi İzleyen Reklamları Engelleyin

Ticari firmalar sizin internet gezintilerinizi izler ve ona göre de size reklamlar gönderir. Dolayısıyla bu reklamlar çoğu zaman sizin dikkatinizi dağıtır. İşte IP adresinizi değiştirerek bunun önüne geçmiş olursunuz.

Gerçek Konumunuzu Gizleyin

ip adresi nasıl değiştirilir sorusunun yanıtını bularak gerçek konumunuzu tüm dünyadan saklı tutarsınız. Böylece güvenliğinizi bir kademe artırmış olursunuz.

İnternet Üzerindeki Aktivitelerinizi Herkesten Gizleyin

Normal hayatınızda her yaptığınızı herkesin görmesini ister misiniz? İstemezsiniz değil mi? İşte internette de kafanız rahat bir şekilde gezinebilmeniz için ip address değiştirme yoluna gidin.

internet ip adresi değiştirme

Böylece ISP de dâhil olmak üzere kimse sizin aktivitelerinizi takip edemez.

Devlet Gözetimlerinden Kendinizi Koruyun

Herhangi bir konuda araştırma yaparken bilmeyerek de olsa devlet gözetimlerine, incelemelerine takılmayın. Yani ip adresi nasıl değiştirilir sorusunun cevabını öğrenin ve kendinizi zor durumlara sokmayın.

Sansürlere Takılmadan Sınırsız Özgürlüğün Tadını Çıkarın

internet ip adresi değiştirme ile çeşitli web siteleri, uygulamalar veya oyunlara konulan sansürlere takılmadan interneti özgürce kullanın. Böylece internetin bize sunduğu imkânlardan tam olarak faydalanın.

ExpressVPN Edinin
Temmuz 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Sık Sorulan Sorular

IP Adresi Nedir?

IP, İnternet Protokolünün (Internet Protocol) kısaltmasıdır ve internet ağına bilgi girişi veya alışı yapan (internete bağlı) bir cihaz veya cihazlar grubuna (ağ) intenet servis sağlayıcılarının tahsis ettiği cihaz tanımlama numarasıdır. Bu numara ile biz hangi cihazın internet ağına hangi bilgiyi verdiğini veya hangi bilgiyi aldığını görebiliriz. Ayrıca o kullanıcının yerini de bilebiliriz.

IP Adres Bilgimi Nasıl Öğrenebilirim?

Değişik şekillerde öğrenebilirsiniz:

ip address değiştirme

Mac – Öncelikle “Sistem Tercihleri”nize girin. Ardından “Ağ”ı ve “Wi-Fi Ağ”ı seçin. Sonrasında “Gelişmiş”e tıklayın ve “TCP/IP”yi seçin. Son olarak da IP adresiniz için “IPv4 Address”e bakın.

Windows – Öncelikle “Görev Çubuğu” üzerinden “Wi-Fi Ağları”ndan kullandığınız ağı seçin. Ardından “Seçenekler”in altından “IPv4 Address”e bakınız.

Android – Öncelikle “Ayarlar”dan “Hakkında”yı seçin. Ardından “Durum” seçeneğinden IP adresinizi görebilirsiniz.

IOS – Öncelikle “Ayarlar”dan “Wi-Fi” seçeneğini seçin. Ardından “Ağ”ın yanındaki “I” düğmesine dokunun. “Ipv4 Address” altında IP adresinizi görebilirsiniz.

Ayrıca IP adresinizi görüntülemek için aracımızı kullanabilir veya bu siteyi kontrol edebilirsiniz.

IP Address Değiştirme için En İyi VPN Hangisidir?

ip adresi nasıl değiştirilir sorusunun en iyi karşılığı bir VPN edinmektir. Ama hangi VPN? İşte burada size kullanabileceğiniz en iyi VPN seçenekleri:

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1

Internet IP Adresi Değiştirme İşlemi için Ücretsiz bir VPN Kullanabilir miyim?

Öncelikle, ücretsiz her şeyin bir riski vardır. Bu durum VPN hizmetleri için de geçerlidir. Dolayısıyla ben sizlere ip address değiştirme amacıyla ücretsiz bir VPN tavsiye etmiyorum.

Ücretsiz VPN’ler kişisel bilgilerinizi alıp üçüncü şahıslara satabilir, cihazlarınıza zarar verici yazılımlar yükleyebilir ve ayrıca tam randıman da alamazsınız.

Ben sizlere, hem performansı hem de üst düzey güvenlik özelliklerinden dolayı ExpressVPN‘i tavsiye ediyorum. Üstelik memnun kalmazsanız 30 gün içerisinde paranızı iade edebilirsiniz.

ExpressVPN Edinin
Temmuz 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Sonuç

Bu yazımda ip adresi nasıl değiştirilir sorusunun yanıtını bulduk. Ayrıca IP adresi değiştirerek internet kullanmanın avantajları nedir onları ele aldık. Galiba aksinin ne kadar riskli olduğu da herkesçe anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Tüm bilgileri ele alıp son bir değerlendirme yapacak olursak ben sizlere [offer_link]‘i kullanmanızı öneriyorum.

Herkese keyifli ve güvenli internet kullanımları diliyorum.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com