intego

Merhabalar. Bu yazımda dijital dünyanın vazgeçilmez güvenlik araçlarından biri olan intego antivirus i̇ncelemesi yapacağım. Çünkü internet ortamındaki tehditlere karşı size siber güvenlik sağlayan bu programları seçmek çok önemlidir. Dolayısıyla bu yazıdaki bilgiler ışığında doğru karar vermenize katkıda bulunacağım. Hemen başlayalım.

Son güncelleme: 21 Haziran 2024

Genel Bilgiler

ABD menşeli bir firma olan intego virusbarrier hizmeti ile ilk olarak 1997 yılında kullanıcılarına ulaşmaya başlamıştır. Yani tüketicilerinin Mac ve Windows tabanlı cihazları için güvenlik yazılımları üretmeyi hedeflemiştir.

Ayrıca şirketin güvenlik duvarı, anti-spam, yedekleme yazılımları ve veri koruma programları gibi ürünleri de bulunmaktadır. Bununla beraber ABD, Avrupa ve Japonya’da şubeleri bulunan firma değişik dillerde hizmet verme kabiliyetine de sahiptir.

Uygulamanın sahip olduğu özellikler başlıca şunlardır:

 • Virüs Taraması
 • Gerçek Zamanlı Koruma
 • İnternet Kalkanı
 • Sıfır Zamanlı Tehdit Koruması (Koruma Motoru)
 • Güvenlik Duvarı (Sadece Mac Premium Paketinde)
 • Veri Yedekleme (Sadece Mac Premium Paketinde)
 • Ebeveyn Denetimleri (Sadece Mac Premium Paketinde)

Uygulamanın Zayıf ve Eksik Yanları

Kaleme aldığım intego i̇ncelemesi kapsamında sizlere öncelikli olarak uygulamanın zayıf ve eksik taraflarını anlatmak istiyorum. Çünkü bazen bu bilgileri bilmek karar verme noktasında çok kritik oluyor.

Öncelikle güvenlik. Çünkü intego inceleme çalışmam sırasında karşılaştığım en üzücü şeylerden birisi uygulamanın internet kalkanı ile ilgili oldu. Çünkü uygulama oltalama tehditlerine karşı oldukça zayıf.

İkinci olarak beni hayal kırıklığına uğratan kısım ise uygulamanın sunduğu çok az sayıdaki ilave özellikler oldu. Çünkü uygulama Malwarebytes Antivirüs gibi yaygın kullanılan diğer kötü amaçlı yazılım koruma programlarına göre çok temel kalıyor. Yani kullanıcılarına hemen hemen hiç ilave özellik sunmuyor.

Ayrıca Windows ve Mac uygulamalarının arasında da farklar var. Çünkü bazı özelliklere Mac Premium Bundle x9 veya Mac internet Security x9 kullanım paketlerinde sahip olabiliyorsunuz. Ancak bunlara Windows uygulamasında hiç sahip olamıyorsunuz.

Yine olumsuz bir husus olarak şunu da söyleyebilirim; intego ücretsiz bir versiyon sunmuyor. Yani sadece 7 günlük bir ücretsiz deneme versiyonu ve 30 günlük para iade garantisi teklif ediyor.

Son olarak, mobil cihazlarla ilgili bir konuyu aktarmak istiyorum. Çünkü uygulamanın Android ve iOS için ayrı bir uygulaması yok. Yani sadece PC’nize iOS mobil cihazlarınızı bağlayıp sistem taraması yapabiliyorsunuz. Ancak bu da sadece iOS cihazlar için.

Alternatif Uygulamalar ve Karşılaştırmalar

Kullanım Paketleri ve Fiyatlar

intego antivirus i̇ncelemesi Windows ve Mac için kullanım paketlerinin ayrı ayrı düşünülmesi gerektiği sonucunu çıkarttı.

Eğer intego inceleme kapsamında Windows için kullanım paketlerini ele alacak olursak karşımıza 3 paket çıkıyor:

 • Kişisel Paket: Temel özelliklere sahiptir. Ayrıca sadece 1 cihazı kapsar.
 • Aile Paketi: Aynı özelliklere sahiptir. Ancak 3 cihazı kapsar.
 • Genişletilmişi Paket: Özellik açısından yine farkı yoktur. Ancak 5 cihaza kadar koruma sunar.

intego fiyatlar

Eğer intego inceleme çerçevesinde Mac cihazlar için kullanım paketlerini sıralayacak olursak 6 pakete kadar seçenekler olduğunu görüyoruz:

 • Mac Internet Security X9: En temel özellikleri bünyesinde bulundurur. Ayrıca 1, 3 veya 5 cihaz için seçim yapabilirsiniz.
 • Mac Premium Bundle X9: 5 cihaza kadar koruma sunar. Ayrıca VirusBarrier, NetBarrier, Mac Washing Machine, Kişisel yedekleme ve ContentBarrier özelliklerine sahiptir .
 • ContentBarrier X9: 1 ya da 3 cihaz seçeneği sunar. Ayrıca ebeveyn denetimi özelliği mevcuttur.
 • ContentBarrier Secure X9: 3 cihazı kapsar. Ayrıca VirusBarrier, NetBarrier ve ContentBarrier fonksiyonları vardır.
 • Mac Washing Machine X9: Sadece cihazınızın performansını artırmaya yöneliktir. Dolayısıyla herhangi bir güvenlik özelliği bulunmaz.
 • Mac Washing Machine Secure X9: VirusBarrier, NetBarrier ve Washing Machine özellikleri vardır. Ayrıca 1-3 cihaza kadar seçim yapabilirsiniz.

Intego Edinin

Özet Tablo

[anti_malware_review_table]

Intego Güvenlik

Virüs Taraması

Uygulama virüs tarama işlemlerini VirusBarrier fonksiyonu ile gerçekleştiriyor. Dolayısıyla gerçek zamanlı koruma, ileriye dönük planlama ve tehdit kaldırma gibi ayarlamaları buradan yapıyorsunuz. Ayrıca Hızlı Tarama veya Tam Tarama gibi seçenekler de burada.

Uygulamanın tarama hızları ve tespit oranı çok iyi. Hem tüm zaralı yazılımları buluyor hem de yanlış tespitlerde bulunmuyor. Yani güvenlik anlamında gayet iyi bir not aldı. Ayrıca bulunan tehditlerle ilgili 3 değişik hareket tarzı olanağı sunuyor. Bunlar:

 • Güvenli: Muhtemel tehditleri işaretleme
 • Karantina: Zararlı yazılım dosyalarını güvenli bir kasaya kilitleme
 • Onar: Virüslü dosyaları virüslerden temizleme

Gerçek Zamanlı Koruma

Mac açısından gerçek zamanlı koruma özelliği iyi çalışıyor. Ancak Windows için aynı şey geçerli değil. Çünkü oltalama koruması açısından uygulama oldukça zayıf.

Ayrıca intego antivirus i̇ncelemesi sırasında beni memnun eden diğer bir özellik de NetBarrier oldu. Çünkü NetBarrier cihazlarınızı ortak ağlara bağladığınızda koruyan bir güvenlik duvarıdır.

intego güvenlik

intego Performans

Yaptığım intego inceleme çalışmalarının diğer önemli bir konusu da performans. Ancak bu konuda sonuçlar gayet iyi. Çünkü uygulamayı çalıştırdığınızda sistem çalışmasına gözle görülür bir olumsuz etkisi yok.

Kurulum

Uygulamanın kurulumu son derece kolay. Yani sadece 5 dakika gibi çok kısa sürede cihazınıza kurup kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Ancak sistem çalışması tek bir arayüz çatısında toplanmadığı için ayarlamalar biraz sinir bozucu olabiliyor. Çünkü farklı uygulamalarda aynı ayarları tekrar tekrar yapmanız gerekiyor.

Yan Özellikler

Daha önceden de bahsettiğim gibi intego antivirus i̇ncelemesi sırasında beni en çok hayal kırıklığına uğratan şey ilave özelliklerin çok az olmasıydı.

İşte intego inceleme çalışmam sonucu size sunacağım ilave özellikler:

Kişisel Yedekleme

Mac kullanıcılarına yönelik olan bu özellik intego antivirus i̇ncelemesi çalışmamda gördüğüm en harika özellik idi. Dolayısıyla bu özellik sayesinde tüm sisteminizden tutun da belirlediğiniz değişik dosyaları yedekleyebiliyorsunuz:

 • Başlatılabilir Yedekleme: Tüm sisteminizi yeniden başlatılabilir şekilde başka cihaza yedekleyebiliyorsunuz.
 • Senkronize: Dosyalarınızı birden fazla cihazda eşitleyebilirsiniz.
 • Geri Yükleme: Harici diske yaptığınız yedeklemeleri geri yükleyebiliyorsunuz.

Ebeveyn Denetimi

Bu özellik ContentBarrier adı altında sunuluyor. Yani ContentBarrier ile çocuklarınızın tüm internet kullanımlarını düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca çocuklarınızın anlık mesajlaşma, e-posta vb. uygulamaları kullanırken aldıkları uygunsuz iletileri baştan engelleyebiliyorsunuz. Yani sizin belirlediğiniz söz öbekleri de dahil olmak üzere çocuğunuzu kötü amaçlı kişilerin iletilerinden korumuş oluyorsunuz. Ayrıca aldığınız düzenli raporlar da cabası.

VPN Hizmeti

Mahremiyet Koruması adı altında sunulan bu özellik Private Internet Access (PIA) ile yapılan işbirliği kapsamında kullanıcılara veriliyor ve ayrı olarak satılıyor.

Ancak mevcut paketlerde olmaması kötü. Ayrıca bu özelliği de yönetmek için ayrı bir arayüz kullanmanız gerekiyor.

Dolayısıyla VPN hizmetini de içerisinde barındıran Malwarebytes Antivirüs vb. antivirüs programlarını tercih etmek daha cazip.

Sistem Optimizasyonu

Yine Mac kullanıcılarını ilgilendiren bu özellik ile cihazınızın performansını artırabiliyorsunuz. Washing Machine adına sahip olan bu fonksyonun alt özellikleri şöyle:

 • Geri Al: Tüm cihazı tarayarak lüzumsuz yer kaplayan dosyaları bulup gerekli işlemleri yapmanız için size olanak sunuyor.
 • Duplikasyonlar: Farklı yerlerde bulunan aynı dosyaları tespit edip fazlalarını silebilmenizi sağlıyor.
 • Düzenle: Mac cihazlarındaki bütün dosyaları derleyip toparlayabileceğiniz bir araç.

intego antivirus i̇ncelemesi

Kullanılabilirlik

Yaptığım intego antivirus i̇ncelemesi kapsamında en fazla kafamı karıştıran husus bu oldu. Çünkü tüm süreçlerin yönetilebildiği tek bir arayüz olmaması sunulan hizmeti dağınık hale getiriyor. Ayrıca mobil cihazlar için ayrı uygulamalar olmaması yine kullanım kolaylığı konusunda negatif bir özellik.

Dolayısıyla günümüzde tüketici odaklı ve ergonomik ürünlerin öne çıktığını düşünürsek bu konu üzerinde çalışılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Yani intego inceleme çalışmamın en belirgin çıkarımlarından bir diyebilirim.

Uyumluluk

Şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki, bu uygulama Mac cihazlar için yapılmış. Çünkü Windows için çok temel ve basit bir uygulamaya sahip. Dolayısıyla Mac için sunulan özelliklerin hiçbiri bulunmuyor.

Ayrıca mobil cihazlar için ayrı bir uygulama olmaması da diğer bir uyumluluk problemi. Bununla beraber mobil cihazlar için sunulan tek çözüm iOS cihazınızın Mac cihaza bağlanarak tarama yapılabilmesi.

intego antivirus uyumluluk

Müşteri Hizmetleri

Burada yaptığım intego antivirus i̇ncelemesi çalışmasında öne çıkan güzel şeylerden bir tanesi de müşteri hizmetleri oldu. Çünkü uygulama, her ne kadar birkaç ülkede de olsa, telefon desteği veriyor. Ayrıca canlı sohbet ve e-posta desteği alarak da çözüm taleplerinizi iletebiliyorsunuz.

Ayrıca diğer taraftan çok iyi hazırlanmış bir SSS kısmı var. Bununla beraber ebeveyn denetimi ve kişisel yedekleme kısımları hariç diğer tüm menüler için yerinde güzel açıklama ve talimatlar sunuluyor.

Ayrıca müşteri hizmetleri ile iglili daha fazla detay öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Intego Edinin

Sonuç

Evet, bugünkü intego inceleme çalışmamı sizlere sundum. Yani tüm yönleriyle ele almaya çalıştığım bu antivirüs programını sizlere tanıttım. Dolayısıyla buradaki bilgiler ışığında alacağınız uygulama konusunda karar verebilirsiniz.

Öncelikle en başta ele aldığım zayıf noktaları düşünürseniz kararınız şekillenmeye başlayacaktır. Gerek uyumluluk ve kullanım problemleri, gerekse Windows konusundaki sınırlı özellikleri dikkate alırsak piyasada hem performans hem de güvenlik anlamında daha uygun seçenekler olduğunu görebilirsiniz.

Sonuç olarak sıralamada da gösterdiğim gibi benim size net tavsiyem Malwarebytes Antivirüs olacaktır.

Herkese güvenli bir internet ortamı diliyorum.

8.2 Puan
Intego Antivirüs İnceleme Puan Durumu

Intego Antivirüs programı, Mac ve Windows tabanlı cihazların kötü amaçlı yazılımlara karşı korunması amacıyla üretilmiş bir virüs koruma yazılımıdır.

Gizlilik ve Güvenlik
8.5
Özellikler
8
Müşteri Desteği
8
Fiyatına göre Değeri
8
Kullanım Kolaylığı
8.5
ARTILARI
 • Temel Koruma Anlamında Çok İyi
 • Cihazları Yavaşlatmıyor
 • Mac Cihazlar için Uygun
EKSILERI
 • Oltalama Tehditlerine Karşı Zayıf
 • Az Özelliğe Sahip
 • Mac ve Windows için Ayrı Uygulama
 • Android ve iOS Uygulaması Yok
 • Ücretsiz Bir Paketi Yok
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com