Facebook Erişim Sorunu Nasıl Çözülür?

Facebook olmadan bir hayat hayal etmek oldukça zor. Çoğumuz bu sosyal medya uygulamasıyla aşk-nefret ilişkisine sahibiz, ancak aynı zamanda hayatımızda merkezi bir rol oynadığını da kabul ediyoruz. Yaşadığımız bu dönemde hızlı değişen gündem ve haberler sonucunda kimi zaman Facebook erişim engeli olabiliyor. Facebook kapandı mı soruları hemen aratılmaya başlanıyor. Bu dönemlerde Facebook erişim sorunu yaşıyoruz. Facebook erişimi yok ise ne yapabiliriz? Hükümet tarafından Facebook kapandı ğında giriş ihtimalimiz var mı? Bu soruların cevaplarını size vereceğim. Facebook a erişim yok ise de size fark etmeyecek.

ExpressVPN Edinin
En iyi VPN'i istiyor musunuz?

O zaman daha fazla kendinizi yormayın ve piyasadaki en iyi ücretsiz VPN hizmeti olan ExpressVPN'u indirin.

Son güncelleme: 7 Temmuz 2024

Daha Önce De Facebook Kapandı

Bu tür Facebook erişim engeli durumları coğrafi konuma göre yapılmaktadır. Daha önce de bunun örneklerine birçok defa şahit olduk. Türkiye’de birçok defa Facebook kapandı. Bununla birlikte Çin’de de birçok defa bunun örneğini gördük. Şu an hala Çin’de Facebook erişimi yok.

Facebook erişim sorunu

Yani eğer Facebook erişim sorunu yaşıyorsanız bilin ki, bu hükümet tarafından alınan bir karar ve sadece Türkiye’den bağlanamıyorsunuz. Yine de Facebook’a bağlanabilmenin bir yolu var. VPN! VPN ile IP adresinizi değiştirerek, çevrimiçi ortamda farklı bir ülkedeymişsiniz gibi görünerek Facebook erişim sorunu nu aşabilirsiniz.

ExpressVPN Edinin
Temmuz 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Facebook Erişim Sorunu VPN ile Nasıl Aşılır?

Facebook erişimi yok ise VPN kullanarak nasıl Facebook erişim sorunu nu ortadan kaldırabilirsiniz? Öncelikle VPN’in kısaca nasıl çalıştığını anlatayım. VPN Dünya’nın birçok farklı noktasında vekil sunucuları bulunan, kullanıcılarının bu vekil sunucular aracılığıyla internete bağlanmasını, böylelikle gizliliklerini ve çevrimiçi güvenliklerini korumasını sağlayan bir servistir. Siz nerede olursanız olun VPN indirip açtığınızda karşınıza birçok vekil sunucu seçeneği çıkar. Siz de bu vekil sunucuya tıklayarak o sunucuya bağlanırsınız. Ve artık her nerede olursanız olun, bağlandığınız vekil sunucunun bulunduğu coğrafi bölgenin IP adresine sahip olursunuz. Peki bu ne demek?

Facebook erişim engeli

Facebook kapandı ğında, bunun bölgesel bir yasak olduğundan bahsetmiştim. Yani siz sadece Türkiye’de Facebook erişim sorunu yaşıyorsunuz. Dünya’nın geri kalanı Facebook’a rahat bir şekilde bağlanabiliyor. Tabii Çin hariç. Orada da Facebook erişim sorunu var. Siz bir vekil sunucuya bağlandığınızda IP adresinizin, vekil sunucunun bulunduğu coğrafi bölgede gözükeceğini söylemiştik. Bu da demek oluyor ki siz artık çevrimiçi ortamda vekil sunucu neredeyse oradasınız. Bu yüzden vekil sunucuyu Facebook’un yasaklanmadığı herhangi bir ülke olarak ayarlamanız, Facebook erişim engeli ni rahatlıkla delebileceğiniz anlamına geliyor.

Facebook İçin En İyi VPN’ler

Aşağıda sıraladığım VPN listesinden herhangi birine tıklayıp indirerek rahatlıkla Facebook erişim engeli ni delebilirsiniz. Bu listede yer alan VPN’leri özenle seçtim. Yer alan tüm VPN’leri bizzat denedim. Her biri tüm VPN’ler arasında deneyimlediğim en güvenilir ve en hızlı VPN’ler. Bu VPN’leri değerlendirirken tamamen objektif olmaya çalıştım. Ve hepsi gerçekten kendi alanında en iyileri. Aşağıda yer alan listeyi sizler için güncel tutacağım.

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1

Yeni çıkan VPN’ler arasında daha hızlı ve daha güvenilir VPN’lere denk gelirsem listeyi güncelleyeceğim. Ama bugün burada gördüğünüz VPN’ler piyasanın en iyi ve en güvenilirleri. Listede olmalarının bir diğer nedeni de rakiplerine oranla hızdan asla ödün vermemeleri. Herhangi birine tıklayıp siz de güvenle kullanabilir, Facebook erişimi yok ise bölgenizde rahatlıkla Facebook’a bağlanabilirsiniz.

Bedava VPN Kullanıyorsanız Tehlikedesiniz Demektir!

Yukarıda sıraladığım VPN listesinde bulunu birçok VPN servisi ücretli. Peki şimdi şöyle diyorsunuzdur. 2 dakikada Google’a aratarak yüzlerce bedava VPN servisi bulabilirim, neden ücret ödeyeyim ki? Bunun size çok mantıklı geldiğini anlasam da, neden ücretsiz VPN’ler yerine yukarıda saydığım güvenilir VPN’leri kullanmalısınız, hemen cevaplayayım.

Öncelikle eğer bir ürün bedava ise, buradaki ürün nedir? Hizmet ya da ürün sağlayıcısı parayı nereden kazanıyor, sermayesini nasıl sürdürebiliyor da bu hizmeti ya da ürünü size vermeye devam ediyor? Elbette esas ürün sizseniz. Sosyal medya uygulamaları da ücretsiz, onlar da mı zararlı dediğinizi duyar gibiyim. Sosyal medya sitelerinin nasıl para kazandığını biliyorsunuz. Reklam ile. Bu tür platformların gelir kaynağı reklamdır. Markalarla sizi buluşturur. Datanızın kullanılacağını kayıt olurken size bildirir. Ve markalar size reklamlarını göstermek için bu sosyal medya uygulamalarına ücret öder. Bu şekilde de bu sosyal medya uygulamaları kar elde eder ve hizmet ve ürünlerini size sağlamaya devam eder. Zaten bunu artık bilmeyenimiz yok. Çağımızın en bilindik ve karlı iş modellerinden biri.

Peki VPN size reklam gösteriyor mu? Hayır. Hatta kendi içlerinde ADblocker yani reklam engelleyici servisleri bile olanları var. Peki nasıl para kazanıyorlar. DATANIZLA! Üstelik tam olarak bunu güvence altına almak, internette gizlilik hakkınızı korumak, siber güvenliğinizi sağlamak için VPN indirmişken. Truva atı misali, ücretsiz VPN’ler tam olarak bunun tersini yapıyor. İzinsiz bir şekilde bilgilerini alıyor, toparlıyor ve satıyor. Bu şekilde de çok fazla maddi yatırım ve özen gerektiren servis yapılanmalarına para sağlayarak sizlere ürünlerini sunmaya devam ediyorlar. Ücretsiz VPN kullanmak tam anlamıyla kaş yaparken göz çıkarmaya benziyor. Ya da ava giderken avlanmaya. Resmen birçok atasözü ücretsiz VPN’ler için yazılmış. Bu nedenlerden dolayı ücretsiz VPN kullanmak oldukça tehlikelidir. Çünkü belli bir bilgi ve onay mekanizması olmadığı için bu bilgilerinizin kimlere ve hangi nedenle satıldığını da bilmiyorsunuz. Facebook erişim sorunu nu çözmek isterken başınıza çok daha büyük sorunlar açabilirsiniz. Çünkü bu bilgiler kötü niyetli kişilerin de eline geçebilir.

VPN’in Ekstra Faydaları Nelerdir?

Bir VPN ile Facebook kapandı ğında nasıl Facebook erişim sorunu nu çözebileceğinizden bahsetmiştim. Bunu nasıl yaptığını da anlatmıştım. Özetle VPN ile bir vekil sunucuya bağlanırsınız. Ip adresiniz bu bağlandığınız vekil sunucunun bulunduğu bölgeye uyumlu hale gelir. Böylelikle internetteki gizlilik hakkınızı korumuş olur, aynı zamanda siber güvenliğinizi sağlarsınız. Bunların yanı sıra VPN kullanmak size ne kazandırır? Biraz bunlardan bahsedelim.

Tüm İçeriklere Ulaşırsınız

Facebook erişimi yok diye VPN indirdiniz ve kurdunuz. Vekil sunucuya bağlandınız. Peki siz Netflix kullanıyor musunuz? Peki Netflix’in farklı ülkeler için farklı içeriklere sahip olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyor iseniz de artık biliyorsunuz. Ne demiştim? VPN ile farklı bir ülkeden internete bağlanıyormuşsunuz gibi olursunuz. Netflix’te birçok içerik sadece Amerika Birleşik Devletleri’ne yayınlanıyor. Vekil sunucuya bağlanarak, IP adresinizi Amerika Birleşik Devletleri’nde göstererk artık Netflix’in sadece Amerika Birleşik Devletleri’ne özel yayınladığı içerikleri Türkiye ikamet etseniz dahi izleyebilirsiniz.

facebook kapandı

Ya da bir NHL sevdalısınız. NHL maçlarının Kanada’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ücretsiz olarak yayınlandığını biliyor musunuz? VPN kullanıp bir vekil sunucuya bağlanıp Ip adresinizi NHL maçlarının ücretsiz olarak yayınladığı bir bölgeye göre değiştirin. Artık Kanada’dasınız. Ve NHL maçları birkaç tık uzağınızda. Siz de artık bir Kanada’lı gibi bu maçları keyifle ve ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz.

Gizliliğinizi Sağlarsınız

VPN indirmek sadece Facebook kapandı ğında, Facebook erişim engeli olduğunda Facebook erişim sorunu olduğunda kullanılan bir şey değil. Facebook erişim engeli olmaması durumda VPN kullanmamalı mısınız? Elbette hayır. Facebook erişim yok olmasa dahi VPN kullanmalısınız. VPN ile bir vekil sunucuya bağlanmak sizi internet ortamında, çevrimiçi ağlarda anonim kılar. Ve anonim kalma hakkınız sizin en doğal hakkınız. Facebook erişim yok diye VPN indirmiş olabilirsiniz ama sürekli olarak VPN kullanmanızı öneriyorum.

Gizlilik her şeyden önemlidir. Yukarıda listlelediğim VPN servisleri çoklu katmanlar sistemi ile gizliliğinizi koruyor. Öyle ki Amerika Birleşik Devlet’leri mahkeme kararı ile birkaç dava için yukarıda listelediğim VPN servislerinden birinden aradıkları bir kullanıcının bilgilerini istiyor. Bu VPN servisi ise Amerika Birleşik Devletleri hükümetine bu bilgileri vermiyor, veremiyor. Çünkü bu bilgilere kendileri de sahip değil. Çünkü kullanıcılarının data ve loglarını saklamıyor. Kullanıcılarının anonimlik hakkını kendilerinden bile sakınıyorlar.

Siber Güvenliğinizi Sağlarsınız

Facebook kapandı diye sevinmelisiniz. Çünkü sizi VPN indirmeye yöneltti. Eğer Facebook erişim engeli problemi ile karşılaşmasaydınız belki de VPN ile tanışmayacak, hiç işlemediğiniz bir siber suçtan dolayı başınız ağrıyacaktı. Yukarıda listesini verdiğim VPN servisleri birçok katman ile hem gizliliğinizi hem de güvenliğiniz korur. Daha önce datanızı saklamadığı örneğini vermiştim.

Ücretsiz bir VPN servisi kullanmak bu dataların kötü niyetli kişiler tarafından ulaşılabilir hale gelmesi anlamına geliyor. Hiç kullanmasınız da bu datalar bir şekilde kötü niyetli kişilerin erişimine geçebilir. Ve siz hiç farkında olmadan korunmasız bu cihazlarınız, hiç bilmediğiniz kötü niyetli biri tarafından adını bile hiç duymadığınız bir kuruma siber saldırı aracı olarak kullanılıyor olabilir. VPN servislerinin katmanlı güvenlik korumaları sizi bu kötü niyetli kişilerden uzak tutar. Datalarınızın istemediğiniz yerlere erişilebilir olmasını engeller.

Bu yüzden Facebook erişimi yok diye, Facebook erişim sorunu yaşıyorsunuz diye VPN indirdiyseniz, Facebook kapandı kararını çıkaran hükümetinize bir teşekkür mektubu gönderebilirsiniz.

ExpressVPN Edinin
Temmuz 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Aşağıda Facebook kapandı ğında, Facebook erişim engeli ve Facebook erişim sorunu yaşayan kullanıcıların sıkça aratıp sorduğu soruları ve cevapları sıraladım. Facebook engellendi mi hemen bu sorular aratılıyor.

Neden Facebook Açılmıyor?

Facebook erişim sorunu yaşamanızın birçok nedeni olabilir. Öncelikle ücretsiz bir VPN kullanıyorsanız bu sizin bağlantınız kötü bir şekilde etkiliyor ve istediğiniz sitelere bağlanmanıza engel oluyor olabilir. Hükümet tarafından Facebook kapandı kararı çıkmış olabilir. Bu yüzden de Facebook erişim engeli gelmiş olabilir. Eğer Facebook erişimi yok ise bu ihtimalleri değerlendirmelisiniz. Facebook erişimi yok ise yapabileceğiniz ve ilerleyebileceğiniz adımları yukarıda açıkladım.

Facebook a Erişim Engellendi Mi?

Facebook erişimi yok ise bu soruyu siz de aratmış olabilirsiniz. Facebook erişimi yok ise sebeplerini bir önceki cevapta açıkladık. Facebook erişim engeli olup olmadığını kontrol etmek için diğer ünlü sosyal medya platformlarına giriş yapmayı deneyin. Genellikle Facebook kapandı kararı alındığında diğer sosyal medya platformları da kapanır. Facebook erişimi yok ise izleyebileceğiniz adımları yukarıda açıkladım. Facebook neden kapandı sorusunun cevabı ise bambaşka bir “hakkın” konusu.

Facebook Sayfa Erişim Sorunu Nasıl Çözülür?

Facebook erişimi yok ise izleyebileceğiniz adımları ayrıntıları ile açıkladık. Özetle VPN kullanmalısınız. Ama kesinlikle ücretsiz VPN servislerinden uzak durun. Çünkü bu ücretsiz servisler size zarar verebilir. Facebook kapandı, Facebook yasaklama kararı çıktı diye Facebook yasaklandı diye daha büyük sorunlar ile boğuşmanızı istemem. Facebook erişim engeli yaşadığınızda yukarıda listelediğim VPN servislerinden birine tıklayın. İndirin ve kurun. VPN servisinin sağladığı bir vekil sunucuya bağlanın. Facebook erişim engeli nin olmadığı bir ülkedeymişçesine internete bağlanın. İşte bu kadar basit.

Sonuç Olarak

Facebook kapandı haberleri çıkmış olabilir, Facebook erişim engeli hükümet tarafından uygulanıyor olabilir, herhangi bir şekilde Facebook erişimi yok gibi görünebilir. Bunu çözmek için VPN kullanabilirsiniz. VPN ile güvenliğinizi ve anonimlik hakkınızı korumuş olursunuz.

Yukarıda listelediğim VPN servislerini kullanın güvenli ve anonim kalın!

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com