ExpressVPN vs Surfshark – 2024 Değerlendirmesi

VPN seçmek önemlidir. Hatta önemli olduğu kadar zordur da. Üstelik çok sayıda seçenek varken. Ancak değişik eleme aşamalarından geçirip seçeneklerinizi ikiye indirdiyseniz işiniz bayağı kolaylaşmış olur. İşte ben bu yazı ile size son vuruşu yapmanıza yardımcı oluyorum. Karşınızda tüm önemli noktalarıyla Surfshark VPN vs ExpressVPN değerlendirmesi.

ExpressVPN Surfshark Genel Tablo

Yukarıda ifade ettiğim gibi bu yazıda sizlere Surfshark vs ExpressVPN değerlendirmesini her bir özelliği tek tek ele alarak sunacağım. Ancak sonucu merak edenler için incelememin neticesini burada hemen paylaşmak istiyorum.

Surfshark ExpressVPN karşılaştırmasının sonucu, yani hangisini alayım sorusuna benim cevabım Express VPN. Çünkü gerek aşağıdaki tabloda gerekse devam eden detaylı açıklamalarda göreceksiniz ki genel anlamda ele alındığınıda Express VPN ikisi arasından öne çıkan optimum ürün.

ExpressVPN Surfshark
Yayınlar Kazanan Kaybeden
Erişim Kazanan Kaybeden
Hız Berabere Berabere
Güvenlik Berabere Berabere
Torrent Kazanan Kaybeden
Oyun Kazanan Kaybeden
Uyumluluk ve Uygulamalar Kaybeden Kazanan
Gizlilik Berabere Berabere
Fiyat ve Ödeme Kaybeden Kazanan
Müşteri Hizmetleri Kazanan Kaybeden
Hemen Deneyin Hemen Deneyin

Yayınların İzlenebilirliği

Bildiğiniz gibi yayınlara erişim ile ilgili ilk kriter yayını açabilmek ve daha sonrasında ise yayının kalitesi. Dolayısıyla karşılaştırdığımız ExpressVPN Surfshark ikilisinin her ikisinin de yayını açabilmesi lazım ki bu konuda iki VPN de başarılı. Yani Surfshark ExpressVPN her ikisi de Netflix, Türkiye TV kanalları, Disney + gibi kanalları açmada bir problem yaşatmıyor.

Ancak yayın kalitesi konusunda ExpressVPN net bir şekilde önde. Çünkü ExpressVPN yayınların ara belleğe alınması ve çözünürlük açısından daha iyi.  Sonuç olarak, ExpressVPN vs Surfshark değerlendirmesinin ilk basamağında Express VPN bir adım önde oldu.

Erişim Kabiliyeti

ExpressVPN ve Surfshark

Bu konudaki kriterimiz sunucu kapsamı. Yani kapsanan ülkeler. ExpressVPN bir adım önde. Çünkü Surfshark vs ExpressVPN şeklinde karşılaştırdığımızda şunu görüyoruz. Express VPN 90+ ülkede sunucu kapsamına sahipken Surfshark 60+ ülkede.

Dolayısıyla bu konuda da ExpressVPN vs Surfshark karşılaştırmasının kazananı Express VPN.

Türkiye’deki Kapsama Alanı

Her iki üründe de Türkiye’deki kullanım açısından yeterli altyapı imkânı mevcut. Yani bu alanda ikisi de eşit düzeyde diyebiliriz.

Çin’de Kullanım Durumu

Çin özelinde yaptığımız ExpressVPN vs Surfshark değerlendirmesinde yine karşımıza Express VPN çıkıyor. Çünkü ExpressVPN Surfshark’a nispeten daha sağlıklı bir bağlantı sunuyor.

ExpressVPN Edinin

Bağlantı Hızı

Surfshark ExpressVPN ikilisinin ABD ve Türkiye’deki sunucularının yerel ve uzun mesafe testleri bu başlık altındaki faaliyetlerimizi şekillendirdi. Hız konusunda rakamsal olarak çok az bir farkla Surfshark ExpressVPN karşısında öne çıksa da performans olarak berabere diyebilirim.

Evete, yapılan yerel ve uzun mesafe hız testlerinde Surfshark bir nebze daha iyi rakamlara sahip oldu. Ancak kullanım açısından ihmal edilebilir bir fark olduğu için hız konusunda Surfshark vs ExpressVPN karşılaştırması yaptığımızda ikisinin berabere olduğunu görüyoruz.

Güvenlik

ExpressVPN vs Surfshark değerlendirmesinde ele aldığımız diğer bir konu da güvenlik. Güvenlik ve gizlilik konularını ele aldığımızda her ikisinin de aynı derecede iyi olduğunu görüyoruz. Yani bu konuda berabereler.

ExpressVPN Surfshark

ExpressVPN Surfshark Şifreleme Teknolojileri

Her ikisi de AES-256 şifreleme teknolojisine sahip. Dolayısıyla Surfshark vs ExpressVPN karşılaştırmasında şifreleme açısından berabereler.

Şifreleme Protokolü

ExpressVPN OpenVPN, IKEv2, L2TP ve Lightway özelliklerine sahip olup Surfshark ise bunlara ilave olarak WireGuard ve Shadowsocks’a (Beta versiyon)  sahiptir.

Kötü Amaçlı Yazılımların Engellenmesi ve Reklâm

ExpressVPN Surfshark her ikisinin de kötü amaçlı yazılımlara karşı veya reklâm engelleme özelliği bulunmamaktadır.

Bilgi Sızmalarına Karşı Korunma

Bu özellik Surfshark ExpressVPN ürünlerinin ikisinde de bulunmaktadır.

Sunucu Zincirleme

Her iki VPN’de de bu özellik mevcut değil.

Sunucu Güvenliği

TrustedServer kullandığından dolayı ExpressVPN Surfshark’a göre daha iyi durumda.

Güvenlik Altyapı Denetimleri

ExpressVPN vs Surfshark değerlendirmesi yaptığımızda görüyoruz ki Surfshark ExpressVPN ikisi de buna önem veryor. Yani bağımsız güvenlik denetimlerine tabi tutulmaktadırlar.

ExpressVPN Edinin

Torrent

Torrent ve P2P uyumluluğu Surfshark vs ExpressVPN incelememizde baktığımız diğer bir husus oldu.

Burada her iki VPN’in de uyumlu olduğunu gördüm. Ancak Express VPN sağladığı daha stabil ve sağlıklı akış ile bu konunun kazananı.

Oyun

Oyun incelemesi aslında diğer bazı incelemelere bağlı olarak yapıldı. Çünkü oyun konusunda hız, erişim ve güvenlik konuları önemli rol oynuyorlar.

Daha önce yaptığım incelemelerde hız ve güvenlik konularında berabere sonuçlar elde ettiğimizden dolayı bu alanda kazananı erişim belirledi. Dolayısıyla oyun alanında ExpressVPN vs Surfshark karşılaştırmasının kazananı Express VPN oldu.

Uyumluluk ve Uygulamalar

Surfshark vs ExpressVPN

Uyumluluk ve uygulamalar konusunda Surfshark vs Express VPN değerlendirmesi yaptığımızda şunu gördüm. Surfshark daha fazla işletim sistemi ve cihazla uyumlu olarak bu konuda daha iyi olduğunu gösteriyor.

Surfshark’ı destekleyen işletim sistemleri Windows, IOS, macOS, Android ve Linux’tur. Ayrıca Chrome, Fire TV, Firefox gibi tarayıcılarda da sıkıntısız şekilde çalışmaktadır.

Ayrıca çoklu giriş fonksiyonunda da Surfshark sonsuz sayıdaki giriş kapasitesi ile yine önde. Çünkü ExpressVPN’de bu sayı 5 ile sınırlı.

Sonuç olarak, uyumluluk ve uygulama konusunda yaptığımız ExpressVPN vs Surfshark incelemesinde Surfshark ExpressVPN’e göre biraz daha ön plana çıkıyor. Dolayısıyla kazanan Surfshark.

Gizlilik

Evet, belki de Surfshark vs ExpressVPN incelemesinin belki de en merak edilen yerine geldik. Çünkü gizlilik bir VPN için başlıca özelliklerden biridir. Bu konu kapsamında baktığım hususlar, kullanıcı bilgilerinin gizliliği, bağımsız denetimler, merkez binasının yeri, günlük tutma vb. oldu. Ve önden söyleyim bu konuda beraberler…

VPN Karşılaştırması

Merkezi Yönetim Binasının Yeri

ExpressVPN Surfshark her ikisinin de merkezi yönetim binası İngiliz Virgin Adaları’nda bulunmaktadır. Yani 5,9, veya 9 Göz dışında kalan ülkelerde bulunmaktadır. Bu nedenle kullanıcı bilgilerinin gizliliği sağlanabiliyor.

Kayıt için Gerekli Kullanıcı Bilgileri

ExpressVPN Surfshark her ikisinde de kayıt için sadece kullanıcı e-posta adresleri yeterli oluyor.

Anonim Ödeme Yöntemleri

Express VPN sadece Bitcoin ile ödeme alırken Surfshark buna ilave olarak Ethereum ve Ripple ile de ödeme alabiliyor.

Bağımsız Gizlilik Denetimleri

Bu konuya yukarıda da değinmiştim. Surfshark ExpressVPN her ikisi de bağımsız gizlilik denetimleri yaptırıyor.

Mahkeme Emri Talepleri

Bazı diğer ürünlerde olduğu gibi size ait verilerin açığa çıkarılmasına dair herhangi bir talebin gelip gelmediği ile ilgili sizi bilgilendirici hizmetler ikisi tarafından da yapılmamaktadır.

Günlük Tutma Politikaları

ExpressVPN Surfshark her ikisinde de sıfır kayıt tutma politikası mevcut olup kullanılabilir hiçbir kullanıcı bilgisi kaydedilmemektedir.

Kullanıcı Bilgilerini Depolama

Yukarıda da bahsettiğim gibi kullanıcı olmak için gereken sadece bir e-posta adresi. Dolayısıyla Surfshark ExpressVPN her ikisinde de bunun dışında hiçbir kullanıcı verisi depolanmamaktadır.

ExpressVPN Edinin

Fiyat ve Ödeme Seçenekleri

ExpressVPN vs Surfshark incelemesinin bu bölümünde gördüm ki her iki VPN de 30 günlük para iade garantisi veriyor. Bu gerçekten iyi. Ancak 7 günlük ücretsiz deneme süresi, daha düşük fiyatlar ve daha uygun kampanyalar sunan Surfshark bu konuda daha parlak gibi. Dolayısıyla kazanan Surfshark.

Müşteri Hizmetleri

ExpressVPN vs Surfshark değerlendirmesinde nihai sonucu belirleyen diğer bir inceleme alanı müşteri hizmetleri oldu.

Oldukça ileri seviyede olan ExpressVPN Surfshark ikilisinde dengeyi bozan özellikler ortalama e-posta cevap süresi ile rehber videolar oldu. Surfshark ExpressVPN’e göre yaklaşık iki buçuk kat daha fazla cevap verme süresine sahip. Ayrıca Express VPN’in sunduğu rehber videolar da yine kullanıcıları cezbeden bir özellik oldu.

Dolayısıyla Surfshark vs ExpressVPN değerlendirmesinde müşteri hizmetleri alanının galibi Express VPN oldu. Her iki VPN’in müşteri hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz Surfshark vs ExpressVPN linklerinden birine tıklayabilirsiniz.

Sonuç

Bugünkü yazımda sizlere ExpressVPN vs Surfshark karşılaştırmasını sundum. Bir VPN için en önemli konuları belirleyerek Surfshark vs ExpressVPN incelemesi yaptım.

Yaptığım incelemenin genel sonucu olarak sizlere Express VPN’i öneriyorum. Her ne kadar bazı konularda diğer seçenek daha iyi görünse de hem bariz bir üstünlük söz konusu değil hem de önceliklendirdiğimizde önemli konuların hepsinde Express VPN daha iyi.

Sizlere güvenli ve yüksek performanslı internet deneyimleri diliyorum, hoşçakalın.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com