2024 ExpressVPN vs NordVPN Değerlendirmesi

Bir konuda seçenekleri ikiye indirmek çok önemlidir. Böylece en iyi karara yaklaşmışsınız demektir. Benzer şekilde VPN seçiminde de eğer elinizde sadece iki seçenek varsa düşünmeniz gereken durum şudur: ExpressVPN vs NordVPN.

Son güncelleme: 14 Nisan 2024

ExpressVPN NordVPN Arasında Kalanlar İçin Genel Bakış

Aşağıda her bir başlığı ayrı ayrı ve detaylı bir şekilde ele alacağız. Ancak öncesinde sizler için hızlı ve genel bir değerlendirme yapmanın uygun olacağını düşündüm. NordVPN ExpressVPN arasında kalmışsanız size hemen diyebiliriz ki ExpressVPN, genel olarak en iyi seçenektir. Genel resmi görmeniz için sizler için hazırladığımız Nord Express VPN değerlendirme tablosunu aşağıda görebilirsiniz:

ExpressVPN NordVPN
Yayınlar Kazanan Kaybeden
Erişim Berabere Berabere
Hız Kazanan Kaybeden
Güvenlik Kaybeden Kazanan
Torrent Kazanan Kaybeden
Oyun Kazanan Kaybeden
Uyumluluk ve Uygulamalar Kaybeden Kazanan
Gizlilik Berabere Berabere
Fiyat ve Ödeme Kaybeden Kazanan
Müşteri Hizmetleri Berabere Berabere
Hemen Deneyin Hemen Deneyin

Yayınlar

Bu konudaki değerlendirmemizi yayınların ara belleğe alınması ve çözünürlük üzerinden yaptık. Bu incelemede ExpressVPN vs NordVPN karşılaştırmasının cevabı net bir şekilde ExpressVPN oldu.

ExpressVPN NordVPN’e göre Netflix, Türkiye TV kanalları, Disney+ vb. yayınları çok yüksek hızlarda açma kapasitesine sahip. NordVPN ExpressVPN’e göre bu konuda biraz daha ortalama değerler ortaya koyuyor. Yani bu alanda ExpressVPN vs NordVPN değerlendirmesi yaptığımızda ExpressVPN net şekilde üstün geliyor.

Erişim

Bu başlık altındaki incelememizi yaparken ExpressVPN NordVPN hizmetlerinin ülkelere göre sunucu sayılarını ve bunlar aracılığı ile coğrafi engelleri ortadan kaldırma becerisini dikkate aldık. Yaptığımız incelemenin sonucunda Nord Express VPN hizmetlerinin bu konuda eşit seviyede olduğunu gördük.

Şöyle ki, ExpressVPN’in daha çok ülkede sunucusu varken NordVPN’in toplam sunucu sayısı daha fazla. Genelde yaygın ülkeler açısından arada çok fark yok. Ama eğer yaygın olmayan bir yerde kullanacaksanız hangisinin orada sunucusu olduğunu kontrol etmenizi öneririz.

Türkiye’deki Kapsama Alanı

Her ikisinin de Türkiye’de yeterli sayıda sunucusu var. Yani NordVPN ExpressVPN her ikisi de size Türkiye’de tatmin edici bir performans sunacaktır.

Çin’deki Çalışma Durumu

Çin açısından spesifik br ExpressVPN vs NordVPN değerlendirmesi yaparsak ExpressVPN bir adım öne çıkıyor. Çünkü ExpressVPN NordVPN’e göre Çin’de daha stabil ve hızlı bir performans gösteriyor.

En İyi Sonuç İçin ExpressVPN Edinin

Hız

Bu incelemenin kapsamı Türkiye ve ABD’de bulunan birden fazla sunucu üzerindeki hem yerel hem de uzun mesafe testleri oldu. NordVPN ExpressVPN karşısında bu konuda da daha düşük bir performans sergiledi.

Hem yerel (Türkiye sunucusu) hem de uzun mesafe (ABD sunucusu) testlerinde ExpressVPN’in hızının daima daha yüksek olduğu tespit edildi. Yani ExpressVPN vs NordVPN değerlendirmesinde bu konunun galibi net bir şekilde ExpressVPN.

Güvenlik

NordVPN ExpressVPN karşılaştırmasının diğer bir alt başlığı da güvenlik idi. Güvenlik konuları kapsamında şifreleme, korunma ve bağımsız denetimler gibi konuları ele aldık.

Güvenlik

Değişik konularda iki VPN’in de birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları olsa da genel olarak Nord Express VPN ikilisinden güvenlik konusunun kazananı NordVPN oldu.

Şifreleme

Nord Express VPN her ikisi de AES-256-GCM ve 4096-bit DH anahtarı, SHA-512 HMAC doğrulama özelliklerine sahip olup bu konuda beraberler.

Şifreleme Protokolü

ExpressVPN OpenVPN UDP, OpenVPN TCP, IPSec/IKEv2 ve IPSec/L2TP özelliklerine sahip olup NordVPN bunlara ek olarak WireGuard özelliğine de sahip.

Reklâm ve Kötü Amaçlı Yazılımları Engelleme

NordVPN’in reklâm ve kötü amaçlı yazılım engelleme özelliği olmasına karşın ExpressVPN’in böyle bir özelliği bulunmamakta.

Bilgi Sızmalarına Karşı Koruma

ExpressVPN NordVPN her ikisinde de bu özellik mevcut.

Sunucu Zincirleme

İkili VPN özelliğine sahip olan NordVPN bu imkâna sahip iken ExpressVPN’in böyle bir özelliği yok.

Sunucu Güvenliği

TrustedServer kullanan ExpressVPN NordVPN’e göre bu konuda da bir adım ileride. Çünkü NordVPN daha yüksek risklere sahip klasik server kullanıyor.

Güvenlik Altyapı Denetimleri

NordVPN ExpressVPN her ikisi de bağımsız güvenlik denetimlerine tabi tutulmakta olup kullanıcılarına şeffaf ve güvenli bir hizmet sunmaktadırlar.

Daha Yüksek Hız İçin ExpressVPN Edinin

Torrent

ExpressVPN vs NordVPN karşılaştırmasının torent incelemesi kapsamında baktığımız konular torent hızları ve P2P sunucu durumları idi.

Nord Express VPN ikilisi hem güvenli hem de hızlı torrent özelliği sunuyorlar. Ancak ExpressVPN NordVPN’e nispeten sahip olduğu yüksek hızıyla burada kendisini gösteriyor.

ExpressVPN

Oyun

ExpressVPN NordVPN karşılaştırmasının oyun incelemesi diğerlerine benzerdi. Şöyle ki, yapılan diğer incelemeleri oyun özelinde yaptık. Yani oyunlar için hız, erişim ve güvenlik konularına büyüteç tuttuk.

Her iki VPN’in oyun güvenliği ve erişim alanlarındaki performasları eşit seviyede oldu. Dolayısıyla Nord Express VPN ikilisinin bu konudaki galibinin belirleyicisi hız oldu.

Hiç şüphesiz oyun tutkunlarının en sevmediği şey düşük hızdır. ExpressVPN vs NordVPN değerlendirmesi sırasında yapılan gecikme testinde, fark düşük olsa bile, NordVPN ExpressVPN’e göre yine biraz geride kaldı. Dolayısıyla Nord Express VPN ikilisinin bu konudaki galibi ExpressVPN oldu.

Kesintisiz Oyun Keyfi İçin ExpressVPN Edinin

Uyumluluk ve Uygulamalar

ExpressVPN vs NordVPN değerlendirmesinin diğer bir alt başlığı da cihaz uyumluluğu ve uygulama çeşitliliği oldu. Bu konu adı altında VPN’lerin hangi cihazlara uyumlu olduklarını test ettik. Ayrıca değişik programlardaki uygulama farklılıklarının neler olduğunu bulduk. Bu konuda, ilave özelliklere sahip olan NordVPN ExpressVPN’e göre daha önde.

Nord Express VPN’den her ikisini de kullanabileceğiniz programlar ve cihazlar şunlar: Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Chromecast, Roku, Amazon Fire TV, Android Smart TV, Kodi, Blackberry, Raspberry Pi, Windows Phone, Chrome uzantısı, Firefox uzantısı, Opera uzantısı, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, Steam, vb.

NordVPN

NordVPN’e aynı anda 6 cihaz bağlanabiliyor, ExpressVPN’de bu sayı 5. Buna karşılık ExpressVPN uygulamalarını Türkçe kullanabiliyorsunuz.

Bu konuyu biraz daha kişisel buluyoruz. Yani sahip olduğunuz cihaz, program vb. ışığında bu konuda daha detaylı bir inceleme yaparak ExpressVPN NordVPN hizmetlerinden hangisinin size daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Gizlilik

Sanırım ExpressVPN vs NordVPN incelemesinde kullanıcıların en dikkatle okuduğu yer burasıdır. Çünkü VPN’in ana amacı gizliliktir. Bu yüzden gizlilik konusu çok kapsamlı ve detaylı bir konu olarak karşımıza çıkıyor. ExpressVPN NordVPN gizlilik incelemesi kapsamında merkez binasının yeri, bağımsız denetimler, kullanıcı bilgilere karşı politikalar vb. konulara ışık tuttuk. NordVPN ExpressVPN her ikisi de gizlilik ve anonimlik konusunda bizden eşit ve tam not aldı. Dolayısıyla bu konuda berabere kaldılar.

NordVPN ExpressVPN

Hem ExpressVPN (İngiliz Virgin Adaları) hem de NordVPN (Panama) merkezlerini 5, 9, veya 9 Göz dışında kalan ülkelerde bulunduruyor. Böylece kayıt için gerekli kullanıcı bilgillerinin gizli tutulabilmesi sağlanabiliyor.

Anonim Ödeme Yöntemleri

Her ikisi de Bitcoin vb. anonim ödeme imkânı sunuyor. Bu konuda NordVPN’in daha fazla çeşitliliğe sahip olduğunu görüyoruz.

Bağımsız Denetimler Yapılan Gizlilik Prensipleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, NordVPN ExpressVPN her ikisi de bağımsız güvenlik denetimlerine tabi tutulmakta olup kullanıcılarına şeffaf ve güvenli bir hizmet sunmaktadırlar.

Mahkeme Emri Talepleri

NordVPN kendisine herhangi bir devlet tarafından kullanıcı verilerinin açığa çıkarılması ile ilgili bir talebin gelmediğine dair günlük bilgilendirme yapıyor. Günlük olarak yayınlanan bu bildiri uygulaması ExpressVPN’de bulunmuyor.

Kayıt Politikaları

Nord Express VPN ikilisi sıfır kayıt tutma politikalarıyla ünlüdür. Dolayısıyla kullanılabilir hiçbir kullanıcı verisi kaydedilmemektedir.

Kullanıcı Bilgilerini Depolama

ExpressVPN NordVPN her ikisi de sadece abonelik için temel bilgileri (e-posta, isim, ödeme yöntemi vb.) kaydediyor. Bunları da isterseniz sizin bilgilerinizi yansıtmayacak şekilde oluşturup abone olabilir ve ödemenizi kripto para ile yapabilirsiniz. Böylece sıfır bilgi paylaşımı yapmış olursunuz.

En İyisi İçin ExpressVPN Edinin

Fiyat ve Ödeme

Bu konuyu incelerken NordVPN ExpressVPN hizmetlerinin sunduğu abonelik ücretleri, ödeme koşulları ve vazgeçme durmlarına karşı para iade şartlarını ele aldık. Değişik konularda artı ve eksilere sahip Nord Express VPN ikilisinin bu konudaki galibi NordVPN diye düşündük. Çünkü düşük abonelik ücretleri sunan NordVPN’in ağır bastığını değerlendirdik.

NordVPN ExpressVPN

ExpressVPN vs NordVPN incelemesi sırasında kritik noktalardan bir tanesi bu idi. Zaten bu konunun önemi hayatımızda hemen hemen her şey için de geçerli.

Fiyat konusunda daha cazip tekliflere sahip olan NordVPN ExpressVPN seçeneğine göre bir adım daha önde. Bunun sebebi NordVPN’in sunduğu daha uygun aylık ödeme miktarı ile ücretsiz deneme imkânı. Ama bazı kısıtlamalara sahip olan ücretsiz deneme, indirimlerden faydalanmanızı engelleyebilmekte. Ayrıca ExpressVPN’in para iade garantisi de dikkate değer bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetlerinin önemini daha önceki yazılarımızda da ele almıştık. Çünkü ne kadar iyi şartlar sunarsa sunsun, bir hizmet süreci dinamik, hızlı ve yetkin bir müşteri hizmetleri ile desteklenmezse genel hizmet kalitesi tatmin edici seviyelerde olmuyor. Bizim inceleme ve tecrübelerimiz ışığında Nord Express VPN ikilisinin müşteri hizmetleri ile ilgili yaptığımız değerlendirme her ikisi için de gayet olumlu. Bize göre bu konuda da berabereler.

ExpressVPN NordVPN her ikisinin de gerçekten çok iyi bir müşteri hizmetleri var. Her ikisi de 7/24 hizmet desteği vermekte olup müşteriye hızlı dönüşler sağlıyor ve gerçekten yardımsever müşteri temsilcileriyle problem ve taleplere cevap veriyorlar. Üstelik Nord Express VPN ile teknik olarak canlı sohbet veya e-posta desteklerinden istediğiniz yolla iletişim sağlayabiliyorsunuz. Yani bu konuda beraberler diyebilirim.

Kazananı dene: ExpressVPN

Sonuç

ExpressVPN vs NordVPN değerlendirmemizin sonuna geldik. Görüyoruz ki, tüm başlıklardaki değerlendirmeler ışığında  bu konuda en iyi seçenek.

Bizim burada sizlere sunduğumuz ayrıntılı incelemenin amacı belli. Şöyle ki, her kullanıcının kendi sahip olduğu cihazları, lokasyonları, ilgi alanlarını vb. değerlendirerek kendisi için en mükemmel seçimi yapabilmesi bizim en temel amacımız. Ama okuyucularımızın büyük bir çoğunluğu için burada vardığımız genel kanı geçerli olacaktır. Çünkü değerlendirmelerimizi yaparken ortalama hayat koşullarına sahip ortalama bir bireyi dikkate alıyoruz. Yazılarımızdaki detaylar, detayları seven diğer kullanıcılarımız içindir. 

Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da en iyiyi bulma konusunda sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz. Buradaki son sözümüz şudur: ExpressVPN vs NordVPN? = ExpressVPN

Herkese güvenli, hızlı, geniş erişim ağına sahip, kesintisiz internet kullanım keyfi diliyorum.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com