Engellenen Siteleri Açma Kılavuzu – 2024

İnternet dünyasında engellemeler kullanıcıların hoşlanmadığı bir şeydir. Çünkü herhangi bir yayın, oyun veya içeriğe ulaşmaya çalışırken engellenen siteleri açma ihtiyacınız olabilir. Ancak bu engelli sitelere girme işlemi mümkün olmadığı için çoğu zaman sinir bozucu olabilir. Dolayısıyla bu yazıda sizlere engelli siteleri açma çözümlerini anlatacağım. Keyifli okumalar.

ExpressVPN Edinin
Engelli Siteleri Açmak için ExpressVPN Edinin

Dilediğiniz içeriklere, yayınlara veya oyunlara hiç bir kısıtlama veya engellemeye takılmadan erişebilmek için ExpressVPN kullanın. Hem de yüksek performans ve güvenli internetin tadını çıkarın.

En İyi internet Yasaklı Siteleri Açma Çözümü – VPN

VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

Aklınızda “yasak siteleri nasıl açabilirim” gibi bir soru varsa, bunun en iyi cevabı VPN kullanmaktır. VPN, Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) ifadesinin kısaltmasıdır. Öncelikle sizlere, engellenen siteleri açma konusunda en iyi yardımcınız olabilecek VPN’lerin  nasıl çalıştığını anlatayım.

Normal internet bağlantınız, bulunduğunuz konuma bağlı olarak tahsis edilen bir sunucu aracılığıyla servis sağlayıcınız tarafından yapılır. Yani konumunuz ve dolayısıyla IP adresiniz internet bağlantınız boyunca bilinir. Dolayısıyla bulunduğunuz bölgedeki internet yasaklı siteleri açma kısıtlamalarından siz de etkilenirsiniz.

internet yasaklı siteleri açma

Ancak VPN’ler sizi başka bir ülkede bulunan farklı bir sunucu aracılığı ile internete bağlarlar. Dolayısıyla fiziki olarak bulunduğunuz bölgenin engelleme ve kısıtlamaları sizi etkilemez. Yani o bölgedeki engelli siteleri açmak mümkün hale gelir. Ayrıca VPN’ler devamlı kullanıldığında size engelli sitelere girme konusunda kalıcı çözümler sunmuş olurlar.

VPN hizmetlerinin ne olduğu ve nasıl çalıştıkları ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Şimdi sizlere engellenen siteleri açma amacıyla nasıl VPN kullanacağınızı anlatmak istiyorum:

 • Öncelikle burada sizlere önerdiğim bir VPN’i seçin ve cihazınıza indirin.
 • Ardından yönlendirmeleri takip ederek hesabınızı aktif hale getirin.
 • Sonrasında da belirlediğiniz bir ülkedeki bir sunucuya bağlanın.
 • Son olarak da, ilgili URL adresini girerek içeriklere ulaşın.

Böylece internet yasaklı siteleri açma imkânınız olacaktır. Yani engelli siteleri açmak artık sizin için problem olmaktan çıkacaktır. Özetle, “yasaklı sitelere nasıl girilir” sorusunun en iyi cevabı VPN kullanmadır.

Engelli Sitelere Girme Konusunda Size Yardımcı Olabilecek En iyi 5 VPN

Bu bölümde sizlere bilgi ve tecrübelerim doğrultusunda bir araya getirdiğim yasaklı sitelere giriş yapılmasına olanak sağlayabilecek VPN listesini ileteceğim. Çünkü bu VPN’ler engellenen siteleri açma konusunda işinize yarayacak en iyi VPN’lerdir.

1 ExpressVPN İncelemesi 2024
9.9
2 PrivateVPN İnceleme 2024
9.7
3 StrongVPN İnceleme 2024
9.5
4 ProtonVPN incelemesi 2024
9.3
5 NordVPN İnceleme 2024
9.1

Biraz da kısaca bu VPN’leri neden ve nasıl belirlediğimden bahsedeyim. Öncelikle,  internet yasaklı siteleri açma işlemi açısından teknik bazda yeterli olabilecek en iyi VPN’leri tespit ettim. Ardından bunlardan engelli siteleri açmak için en iyilerini bir araya getirdim. Sonrasında uygulama ve test sonuçlarına göre en iyi 5 tanesini belirledim.

Dolayısıyla burada listelediğim VPN’ler internet yasaklı siteleri açma konusunda yeterli hıza ve erişim kabiliyetine sahiptirler. Ayrıca güvenlik ve gizlilik konusunda da engelli sitelere girme işlemi için uygunlar. Çünkü günlük tutmama prensibine sahipler ve canlı yayın akışı ve torrent kullanımını da desteklemektedirler. Sonuç itibariyle, engelli siteleri açmak için işinize yarayacak en iyi VPN’lerdir diyebiliriz.

Engellenen Siteleri Açma Konusunda Ücretsiz VPN’ler İşe Yarar mı?

Engelli siteleri açmak konusunda ücretsiz VPN’ler sizi tatmin etmeyecektir. Çünkü bu VPN’ler  internet yasaklı siteleri açma konusunda kısa kalacaklardır.

Ayrıca engelli sitelere girme amacıyla kullanacağınız ücretsiz VPN’lerin mutlaka başka kazanımları olacaktır. Dolayısıyla engelli sitelere girme amacıyla kullanacağınız ücretsiz VPN’ler belki sizin bilgilerinize ulaşacak, belki bu bilgileri üçüncü şahıs veya kurumlara satacak, hatta belki de cihazlarınıza zararlı yazılımlar yüklemek isteyeceklerdir.

Yani benim tavsiyem eğer engelli sitelere girmek istiyorsanız uygun fiyat ve ödeme koşullarına sahip ücretli bir VPN servisi edinmenizdir. Bu konuda da, hem performans hem de güvenlik açısından en iyi seviyede olan ExpressVPN‘i öneriyorum. Üstelik ExpressVPN kullanıcılarına 30 günlük para iade garantisi sunmaktadır. Böylece 30 gün boyunca erişim yasağı olan sitelere girmek konusundaki maharetini deneyimler ve icabında vazgeçebilirsiniz.

ExpressVPN Edinin
Mayıs 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Engellenen Siteleri Açma Konusunda Diğer Bir Çözüm: TOR

TOR (The Onion Router), Türkçe adıyla “anonim ağ”, kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan bir ağdır. internet yasaklı siteleri açma konusunda işinize yarayacak diğer bir çözüm de TOR kullanmaktır. TOR, sansürlere karşı üretilmiş bir tarayıcıdır. Yani TOR tarayıcıları ile de, VPN’e benzer şekilde, IP adresiniz gizlenir ve engelli sitelere girme imkânınız olur.

Erişime Engelli Sitelere Giriş için Diğer Bir Yol: Proxy Siteler Kullanmak

Engelli siteleri açmak için kullanabileceğiniz diğer bir yol da proxy siteleridir. Genellikle kendinize ait olmayan bir cihaz ile ve acil ihtiyaç duyacağınız durumlarda kullanabileceğiniz bir çözümdür. Proxy websitesi kullanımında da yine öncekilere benzer şekilde IP adresiniz gizli tutularak güvenli internette yasaklanan sitelere giriş imkânınız olur.

Ancak canlı yayın akışı izlemek için proxy websitelerini kullanamazsınız. Yani mesela Netflix izleyemezsiniz.

Engelli Siteleri Açmak için URL Yerine IP Adresi Kullanın

Engellenen sitelere giriş genellikle URL adresleri üzerinden kısıtlanır. Yani IP adresleri üzerinden engellenen siteleri açma denemeleri genellikle olumlu sonuçlar verir. Dolayısıyla erişmek istediğiniz internet yasaklı siteleri açma konusunda bunu deneyebilirsiniz.

engelli siteleri açmak

Ancak bunun için öncelikle girmek istediğiniz websitesinin IP adresini nasıl bulacağınızı bilmelisiniz. Şöyle ki;

 • Öncelikle Başlat Menüsüne “cmd” yazın.
 • Ardından “Command Prompt” programını açın.
 • Sonrasında, açılan pencerede “ping” kelimesini yazın ve bir boşluk bırakarak girmek istediğiniz internet sitesinin adresini yazın.
 • Son olarak,  enter’a basın.

Böylece pencerede girmek istediğiniz internet sitesinin IP adresi görüntülenecektir. Bunu kullanarak siteye girebilirsiniz. Ancak bu yöntem size şifresiz bir kullanım sağlayacaktır. Ayrıca her zaman işe yaramayabilir. Ama tamamen ücretsizdir.

Engelli Sitelere Girme Konusunda Diğer Bir Yardımcı: Google Cache

Google Cache, aslında bir internet sitesinin önceki sürümünü görüntüler ama size engellenen siteleri açma konusunda da yardımcı olabilir. Bunun için;

 • Öncelikle cihazınızda istediğiniz sayfa için bir Google araması yapın.
 • Sonrasında, çıkan arama sonuçlarında, ilgili sitenin sağ tarafındaki aşağı oku tıklayın.

ExpressVPN Edinin
Mayıs 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Engelli Siteleri Açmak için Google Translate’i de Kullanabilirsiniz

Şimdi sizlere sadece PC’de kullanabileceğiniz bir engelli sitelere girme yöntemi söyleyeceğim. Evet, biraz garip gelebilir ama internet yasaklı siteleri açma konusunda size Google Translate yardım edebilir. Şöyle ki;

 • Öncelikle girmek istediğiniz websitesini çeviri yapmak istercesine ilgili yere yazın
 • Sonrasında, çeviri bölümündeki linke tıklayın ve siteye girebildiğinizi göreceksiniz. İlginç değil mi?

Ancak bu yöntemde de şifreleme yoktur ve de sitenin görüntüsü çok iyi çıkmayabilir. Ama kullanımı oldukça kolay bir engellenen siteleri açma yöntemidir ve tabii ki ücretsizdir.

Sık Sorulan Sorular

İnternet Siteleri Neden Engellenir?

Bunun değişik nedenleri olabilir. Bazı siteler devlet tarafından sansürlenir, bazıları bölgesel olarak kısıtlamalara tabi tutulur ve bazıları da eğitim kurumları veya ticari firmalar tarafından idari olarak engellenebilirler.

Söz Konusu internet Yasaklı Siteleri Açma İşlemi Yasal mıdır?

Ülkeden ülkeye göre değişir. VPN ya da proxy kullanımı, suç teşkil eden bir faaliyete girmediğiniz müddetçe, batılı ülkelerde tamamen yasaldır. Ancak Çin gibi bazı ülkelerde olmayabilir.

engelli sitelere girme

Ancak tabii ki, bunları nerede kullandığınıza ve bu içeriklerle ilgili kullanım şartlarına da bağlıdır. Örneğin, bölgesel bir engellemeyi kaldırarak Netflix izliyorsanız bu kullanım sözleşmesine aykırıdır. Ya da çalıştığınız kurum işyerinde Facebook kullanmanızı engellemiş ve siz VPN kullanarak Facebook’a giriyorsanız yasal olmayan bir şey yapmazsınız ama işyeri çalışma şartlarınızı ihlal etmiş olursunuz.

Facebook Engellemesi Nasıl Aşılır?

Engellenen siteleri açma konusu ile ilgili sunulan çözümler burada da geçerlidir. Bir VPN, proxy server, TOR veya diğer yardımcı çözümler Facebook ile aranızda olan engelleri kaldırabilir. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Twitter Engellemesi Nasıl Aşılır?

Engelli sitelere girme konusundaki çözüm yöntemleri burada da işe yarar. Yani bir VPN, proxy server veya TOR diğer engelli siteleri açmak için nasıl işe yarıyorsa, Twitter engelini de ortadan kaldırma konusunda o derece işe yarayacaktır. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

ExpressVPN Edinin
Mayıs 2024 sonuna kadar en düşük fiyat

Sonuç

Bu yazımda sizlere engellenen siteleri açma konusundaki çözümleri anlattım. Değişik kullanım ve özellikleri olan farklı internet yasaklı siteleri açma yöntemlerinden bahsettim.

Ayrıca engelli siteleri açmak isterken kullanabileceğiniz yöntemlerin avantajlarından ve sakıncalarından söz ettim. Benim size önerim ExpressVPN edinerek kalıcı, güvenli ve pratik bir çözüm elde etmenizdir.

Herkese sınırsız içerik erişimi dileklerimle, hoşçakalın.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com