2019‘de İhtiyaçlarınızı Karşılayan En İyi VPN’i Bulun

Sanal Özel Ağ, diğer adıyla VPN verilerinizi koruma konusuna gelince güzel bir yatırım. Sadece bir yazılım ile hacker’ların verilerinizi çalmasını engelleyin, gözlemcileri ve gözetleyen şirketleri uzak tutun, ve sansür engellerini kaldırın. Eğer en iyi VPN uygulamalarını veya nereden VPN alabileceğinizi arıyorsanız bu makale özellikle sizin için yazılmış. Ayrıca VPN hakkında sıkça sorulan soruları da cevaplayacağım.

ExpressVPN Edinin
En iyi VPN'i istiyor musunuz?

O zaman daha fazla kendinizi yormayın ve piyasadaki en iyi ücretsiz VPN hizmeti olan ExpressVPN'u indirin.

VPN nedir ve nasıl çalışır?

En iyi VPN uygulamalarını önermeden önce ilk VPN’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmeniz gerek. Temel olarak, bir VPN, bilgisayarınız ve bir VPN hizmeti arasında şifreli bir bağlantı (“tünel” olarak da bilinir) oluşturan bir ağdır. Başlangıçta, VPN’ler evden çalışabilmek ve şirket dosyalarına uzaktan erişebilmek için kullanıldı. Yani, çalışanlar seyahat etseler veya evlerinde otursalar bile ofiste bulunuyormuş gibi şirketin ağında kalabiliyorlardı.

Bu şifreli tünel bağlantınızın doğru yere ulaştığından emin oluyor. Ayrıca aktivitelerinizi İnternet Servis Sağlayıcınızdan (ISP) saklıyor. Bildiğiniz gibi, ISP’ler bilerek internet hızınızı yavaşlatıp sizin torrent indirmenize ve korsan film ve dizi sitelerinden film izlemenize alıkoymak istiyor.

Hala anlamakta zorluk çekiyorsanız, şöyle düşünün: İnternet süper bir otoyoldur ve siz arabanızı birçok başka araçla birlikte sürüyorsunuz. Diğer tüm araçlar sizi görebiliyor. Herkes sizi nereye giderseniz gidin ve eve geri dönene kadar sizi takip edebilir, böylece nerede yaşadığınızı da bilirler. Ayrıca araba camınızdan içeri bakarak arabanızın içinde ne olduğunu da görebilir. Baya korkunç, değil mi?

VPN satın almak, başka hiçbir aracın geçemeyeceği kendi özel tünelinize sahip olmak gibidir. Başka kimse sizin nereye gittiğinizi göremiyor, ne zaman eve döneceğinizi bilmiyor, ne işe kalkıştığınızı bilmiyor veya arabanızda ne var göremiyor.

Ancak, bir VPN sizi tüm tehditlere karşı koruyabilecek güçte değildir. Yanlışlıkla virüs indirirseniz veya dolandırıcılık tuzağına düşerseniz sizi koruyamaz. Bunun için başka bir çözüm var – güzel bir anti-malware yazılımı ve sağduyu. Eğer bir şey şüpheli duruyorsa büyük ihtimal öyledir. Ama ne zaman internette geziyorsanız ve güvende kalmak istiyorsanız ilk güvenliğiniz bir VPN’dir.

En iyi VPN programı, verilerinizi gözetleme kurumlarından ve kendi avantajları için sizi gözetlemek isteyen bilgisayar korsanlarından koruyabilir. Çerez kullanan sitelere (hemen hemen her internet sitesi anlamına gelir) ve size reklam bombalamak için verilerinizi kullanan internet siteleri, sektörün en iyi VPN hizmeti için de uygun değildir. Size göre en iyi VPN programını bulmak için VPN incelemelerimize göz atın. Eğer ona zamanınız yoksa işte en iyi ücretli VPN sıralamamız:

Sitemizdeki kuponlar ile VPN test etme şansı

Sitemizdeki kuponları kullanarak istediğiniz VPN’i test edin.

Birçok VPN programı 30 günlük para iade garantisi özelliğini sunuyor. ExpressVPN ise bu garanti iade özelliğini kullanan en iyi VPN’lerden biri.

Sitemizi takip ediyorsanız, ExpressVPN’in en çok beğendiğimiz ve önerdiğimiz VPN olduğunu biliyorsunuzdur. Okuyucularımızın da en çok beğendiği ve sitemizdeki kuponu kullanarak satın alıp test ettiği VPN’lerden biri. Sitemizdeki kuponu kullanarak siz de satın alabilir ve beğenmez iseniz 30 gün içerisinde müşteri hizmetlerini kullanarak paranızın iadesini alabilirsiniz. Belki de hiç satın almak istemediniz ve sadece deneme sürümü olarak kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda da bu özelliği kullanabilirsiniz. İadenizi yaparken sizden herhangi bir neden istemiyorlar. O yüzden boşuna endişe etmeyin.

Bu yüzden çok beklemeden hemen sitedeki ExpressVPN kuponuna tıklayın ve 30 günlüğüne Express VPN’in tadını çıkarın.

VPN’e İhtiyacım Var Mı?

İnterneti düzenli olarak kullanıyor musunuz? Alışveriş yapıp ödeme yapıyor veya banka işlemleri için kullanıyor musunuz? Sosyal medya hesabınız veya e-postanız var mı? O zaman cevabınız büyük bir EVET. İnterneti sıklıkla kullanmadığınızı söyleseniz bile kesinlikle bir VPN’e ihtiyacınız var. İnternete girmek için kullandığınız bir bilgisayarınız veya mobil cihazınız olduğu sürece VPN almak, güvenlik için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

E-posta adresiniz varsa veya Facebook, Twitter, Instagram veya LinkedIn gibi sosyal medya hesaplarınız varsa en iyi VPN uygulamasını seçmek kimliğinizi korur. Eğer korumasız olursanız mesajlarınız kolayca çalınıp saklanabilir ve sonra size karşı kullanılabilir. Ayrıca IP adresinizden dolayı yeriniz tespit edilebilir. Ama en iyi VPN programı IP adresinizi saklar ve sizi başka bir IP adresine yönlendirir. Siz de böylece çevrimiçinde anonim kalmış olursunuz.

İş adamları, gezginler, gurbetçiler, ve gazeteciler de VPN kullanıp başka ülkedeyken oradaki gereksiz sansürleri aşıyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Küba gibi ülkeler ağır sansürler koyuyor. Normalde kullandığınız uygulamalar bile yasak olabilir. İnsanlar, farklı bir ülkede kullanılmasına izin verilmeyen internet sitelerine ve uygulamalara erişmek için bir VPN kullanır.

Eşler arası (P2P) dosya paylaşımı yapmak isteyenler için en iyi VPN uygulamaları da torrentlemeye izin veriyor. Seçtiğiniz hizmetin P2P sağladığından emin olun, aksi halde, tüm VPN hizmetleri buna izin vermediğinden dolayı bu sadece para kaybı olur.

En iyi ücretli VPN’i nasıl seçerim?

Eskiden sadece birkaç tane VPN servisi vardı. Bu yüzden de VPN seçmek kolaydı. Ama bu günlerde en iyi VPN programı olduğunu iddia eden o kadar çok marka var ki sizi en uygun fiyata koruyabilecek VPN bulmak çok zorlaştı. Daha kötüsü de, bazı sahte VPN firmaları zavallı müşterilerini kandırıp, onların parasını alıp onları internette gizlemiyor bile.

İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, bir VPN alırken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler şöyle: markanın itibarı (Yıllardır piyasada bulunan kendini kanıtlamış en iyi VPN programı mı?), şifreleme gücü (en iyi VPN uygulamaları askeri düzeyde bir şifreleme kullanır.), sunucu sayısı (ne kadar çoksa o kadar iyi), kayıt tutulmaması (böylece sizin hakkınızda hiçbir veri bulunmayacak), kullanımı kolay olan ve müşteri hizmetleri.

Ayrıca, paralı bir VPN’e girişmeden önce alışmak istiyorsanuz ücretsiz VPN servisleri de mevcut. Ancak, para ödemediğiniz için reklamlara dikkat etmelisiniz, birkaç sunucu seçebilirsiniz, sınırlı veri hakkınız olur ve hareketleriniz kayıt altında bile tutulabilir. Bu yüzden en iyi ücretli VPN servislerini öneririm.

En iyi ücretli VPN’in özelliklerini denemek istiyorsanız, deneme sürümü veya para iade garantisi sunup sunmadıklarına bakın. Böylece paralı bir VPN’in özelliklerinden yararlanıp para vermemiş olacaksınız. Kısa bir süreliğine abone olmak ise o VPN’in sizin için uygun olup olmadığını kararını vermenize yardım eder.

Bir VPN beni internetteki her şeyden koruyabilir mi?

Daha önce de belirtmiştim, ancak bir VPN’in kapsamı ve sınırlamaları hakkında ayrıntılı bilgi vermek istiyorum. Elbette, sağlam ve yüksek verimli bir teknolojidir, ancak her soruna hitap eden tek boyutlu bir çözüm değildir.

VPN servisi antivirüs programları yerine kullanılmamalı. Aksine, ikisi beraber kullanılmalı ki çünkü ikisi de verilerinizi ve dosyalarınızı farklı bir biçimde koruyor. Bir VPN, sizi virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyamaz. Buna benzer olarak da, bir antivirüs programı, internet bağlantınızı şifreleyip gizleyemez. İkisinin de farklı özellikleri olduğu için ikisini aynı anda kullanmak bilgisayarınızı tamamen güvende tutar.

İnternette gezinirken tamamen gizli kalmak istiyorsanız Tor browser kullanın. Bağlantı hızınızı yavaşlatacak ve çok hızlı yüklenmeyecek ama gizli kalmak için en iyi çözüm. Tor, hedefine ulaşmadan önce gönüllü düğümlerin etrafında dolaşarak çalışır. Ayrıca, deep web’e ulaşmak için de kullanılabilir.

VPN hizmetleri ayrıca DNS saldırılarını ve kimlik avı dolandırıcılıklarını da engelleyebilir, ancak bazen hala bu tuzağa düşen insanlar olabilir. Bu yüzden, zaten bir VPN’iniz var diye rahat rahat dolaşmamalısınız. Sağduyu ve dikkatli olmak internette güvende kalmanın en ucuz yoludur.  Yalnızca HTTPS internet sitelerini (URL’den önce bir asma kilit simgesine sahip internet siteleri) ziyaret edin ve form doldurmanız gereken güvenli olmayan siteler konusunda dikkatli olun.

En iyi ücretli VPN mi yoksa ücretsiz VPN mi kullanmalıyım?

Çoğu VPN servisi paralıdır ve fiyat 6-12 dolar arasında değişir. Eğer harcamanızı kısmak istiyorsanız hiçbir şey ödemeniz gerekmeyen bedava VPN’ler de var. İndirip kullanmanız bedava ama her zaman bunun bir bedeli vardır.

Ücretsiz bir VPN hizmeti kullanmanın dezavantajlarından biri rahatsız edici reklam akışıdır. Uygulama için ödeme yapmadığınızdan dolayı, geliştiricilerin başka bir şekilde para kazanması gerekiyor ve bu reklam yerleşimi üzerinden gerçekleştiriliyor. Ekranınızda sürekli reklam çıkması sizin için sorun teşkil etmiyorsa, o zaman sıkıntı yok. Hatta bazı VPN’ler size bir video reklamı izlemeniz için kredi veya puan bile verir.

Ücretsiz VPN kullanmanın diğer bir dezavantajı ise sınırlamadır. Sınırlı sunucular, sınırlı veri tahsisi, sınırlı bant genişliği veya sınırlı özellikler olsun, tam VPN paketini ücretsiz bir sürümle asla kullanamazsınız. Örneğin, en popüler ücretsiz VPN servislerinden biri olan TunnelBear’ın sunucu sınırlamaları yoktur, ancak yalnızca 500 MB veri verir (TunnelBear’ı arkadaşlarınıza önererek daha fazla veri kazanabilirsiniz). Hotspot Shield’in ücretsiz sürümünün bağlantı sayısı sınırlaması yoktur, ancak yalnızca ABD sunucularına bağlanabilirsiniz.

Bu koşullar sizin için uygunsa, ücretsiz bir VPN para tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Ancak, “Abone olun.” tuşuna tıklamadan önce küçük yazıları iyi okuyun çünkü bazı ücretsiz VPN’ler aktivitelerinizi kayıt altına alır.  Güvenli bir hizmet için ödeme yapmak paradan tasarruf etmekten daha iyidir, ancak verilerinizi tehlikeye atmak daha iyidir.

VPN mi almak istiyorsunuz? İncelemelerimize göz atın!

2019 için en iyi VPN uygulamalarını gözden geçiriyoruz. Kullanıcıların tercih ettiği markaların yanı sıra bizden gelen püf noktaları ve indirimler için gözlerinizi dört açın.

Berat Y.

Seyahatlerim boyunca birçok yazılım denedim. Her zaman en iyi VPN veya virüsten koruma yazılımını bulmaya çalışıyorum. Ve bulgularımı burada sizlerle paylaşıyorum, incelemelerimde. Umarım aradığınızı bulursunuz!

      GizlilikveGüvenlik.com