En iyi Ücretsiz Antivirüs Programı – 2024

Dijital dünyanın en önemli problemlerinden birisi hiç şüphesiz virüsler ve onlardan korunma yollarıdır. Bugün ben size bunun en fazla talep edilen pratik ve yaygın yolundan bahsedeceğim; en iyi ücretsiz antivirüs programı. Yani bu yazımı okuduktan sonra mevcut seçenekler ile ilgili kafanızda bir genel resim oluşacak ve antivirüs programı ücretsiz bir şekilde nasıl edinilir öğrenmiş olacaksınız.

Ücretli vs. Ücretsiz Antivirüs

Pek çoğumuz işini ücret ödemeden halletmek ister.  Yani bu oldukça doğaldır. Ancak her zaman doğru olmayabilir. Çünkü ücretsiz bir ürünün başka dezavantajları da çıkabilir. Özellikle de dijital dünyada.

Yani ücretsiz versiyonlar herkese göre değildir. Her şeyden önce teknik bilgi gerektirir. Yani ücretsiz ürünler kullanabilmeniz için detaylara biraz hakim olmanız gerekir. Ayrıca en iyi ücretsiz antivirüs programı bile olsa uygun fiyata alabileceğiniz ücretli bir versiyonun yaptıklarını yapmayacaktır bence.

Çünkü muhtemelen size temel bir koruma kabiliyeti sunacaktır. Hem de bazı riskleri de beraberinde getirecektir. Sizlere ücretsiz dijital ürünlerle ilgili çok geçerli olabilecek ve genel bir kanıyı dile getirmek istiyorum. Antivirüs programı ücretsiz versiyonları sizin kullanım bilgilerinizi, kişisel veya bazı teknik bilgilerinizi elde edip üçüncü şahıs veya kurumlara satabilirler, ve hatta cihazlarınıza zararlı yazılımlar yükleyebilirler.

antivirüs programı ücretsiz

Bu nedenle benim size tavsiyem bedava antivirüs programları tercih etmemenizdir. Bunun yerine fiyat ve ödeme koşulları uygun olan ve ihtiyacınızı karşılayabilecek ücretli en iyi virüs koruma programı seçeneklerini değerlendirmenizdir. Çünkü benim kanaatim, en iyi virüs temizleme programı ücretsiz olamaz yönündedir.

Dolayısıyla sizlere, ihtiyaçlarınıza göre ücretli bir program öneriyor ve bu konuda sizlere daha detaylı bilgi verecek bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Şunu kesinlikle unutmayın, ücretinden kaçındığınız bir yazılım size çok daha büyük şeylere malolabilir. Dolayısıyla antivirüs yazılımı olayını ciddi bir şekilde ele alıp uzun vadede kullanabileceğiniz ücretli bir program her halükarda daha iyi olacaktır.

En iyi ücretsiz Antivirüs Programı Seçeneklerini Nasıl Belirledik?

Burada sizler için belirlediğimiz seçenekler oldukça kapsamlı bir çalışmanın sonucudur. Yani belirli bir plan çerçevesindeki bir dizi uygulamanın neticesidir.

Öncelikle piyasadaki yaygın antivirüs programı ücretsiz versiyonlar da dahil olmak üzere genel bir inceleme yapıldı. Daha sonra bunlar, en kritik özellikler dikkate alınarak detaylı bir eleme sürecinden daha geçirildi. Ardından, söz konusu bu kritik özellikler konusunda da en iyi olandan aşağıya doğru bir sıralama ile listenin son hali meydana geldi. Sonuç olarak, burada sizlere sunduğum 3 seçenek kaldı.

Bu listedeki değerlendirme kriterleri ve skorları dikkate alarak ve kişisel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak sizin için en iyi olanını seçip kullanabilirsiniz.

Şu konuya da özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Eğer ihtiyaçlarınızdan fazlasını alırsanız gereğinden fazla harcamış olursunuz, eğer ihtiyaçlarınız karşılamayacak bir ürünü alırsanız bu sefer de ileride problemler yaşarsınız. Yani, sonuç olarak, ne fazlasını ne de azını almayın.

En iyi Virüs Koruması Nasıl Belirlenir?

Öncelikle virüsler hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Çünkü düşmanını iyi tanımayan gerekli korunmayı da sağlayamaz. Daha sonrasında ise bu düşmandan nasıl korunuruz ve eğer maruz kalırsak nasıl zararsızca atlatırız gibi soruların yanıtını aramamız gerekir. Çünkü virüsün ilk görüldüğü tarihten beri piyasada bir sürü virüs çeşidi vardır ve tüm koruma yazılımları bunlara göre yapılmıştır.

en iyi ücretsiz antivirüs programı

Yine sizlere bu konuda yararlı olacak ve daha detaylı bilgileri öğrenmenizi sağlayacak bu yazıyı okumanızı önemle tavsiye ediyorum. Şimdi sizlere en iyi ücretsiz antivirüs programı seçerken nelere bakılır onlardan kısa kısa bahsedeceğim:

  • Virüsleri Tespit Etmedeki Etkinliği: Bu konu antivirüs programı ücretsiz veya ücretli farketmeksizin temel gerekliliktir. Sahip olabileceğiniz en iyi ücretsiz antivirüs programı cihazınızı tarayarak veya internete bağlantınız esnasında kütüphanesindeki tehditler ışığında zararlı yazılımları tespit etmesi ve etkisiz hale getirmesi gerekir.
  • Sisteme Etkisi: Eğer bir antivirüs programı ücretsiz veya ücretli farketmez, cihazınıza kurduktan sonra gözle görünür şekilde bir yavaşlama getiriyorsa o program iyi değildir.
  • Ekstra Özellikler: En önemli faktörlerden biri de ekstra özelliklerdir. Yani ücretsiz virüs temizleyici ya da ücretsiz en iyi antivirüs diyebileceğimiz bir yazılımın kullanıcısına sunduğu güzel ilave özellikler olmalıdır. Örneğin; şifre yönetimi, VPN, vb.
  • Kullanılabilirlik/Arayüz (Kullanım Kolaylığ): Son zamanlarda geliştirilen yazılımlarda bu konu da son derece önemli. Çünkü artık pek çok alanda pek çok yazılım sunuluyor kişilere ve kullanılabilirlik ve arayüz fonksiyonelliği ve pratikliği de tercih ederken önemli bir kriter haline geldi.
  • Kısıtlamalar: Bir kullanıcı olarak sizi en iyi ücretsiz antivirüs programı arayışındaki sürecinizde en fazla düşündürecek konu bu olsa gerek. Benim tavsiyem kısıtlamalar konusunda olmazsa olmazlar listesi hazırlamanız ve öyle seçenekleri değerlendirmenizdir. Çünkü bazı kısıtlamalar sizin için son derece önemli olabilir.
  • Müşteri desteği: Dünyada o derece mükemmel bir hizmet veya ürün yoktur ki, müşteri desteğine ihtiyaç duymasın. Sistem ne kadar çok iyi olursa olsun mutlaka problemler çıkacak veya zaman içerisinde sizin bazı ilave talepleriniz olabilecektir. Dolayısıyla tercihlerinizi yaparken müşteri hizmetleri desteğinin kalitesine mutlaka bakın.

Neden Bir Antivirüs Programı Kullanmalıyız?

Bir antivirüs programı ücretsiz veya ücretli olsun sizin belirli bir yere kadar işinize yarar ve bir çok avantajı vardır. Öncelikle antivirüsler sizi dijital dünyanın kötülüklerinde korurlar. Yani işinizi veya kişisel işlemlerinizi yaparken beklenmedik kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.

en iyi ücretsiz antivirüs

Ama son yıllardaki antivirüs programlarının bazı ilave özellikleri de vardır. En iyi ücretsiz antivirüs programı olarak alabileceğiniz pek çok yazılımda dahi sizi mutu edebilecek yan özellikler mevcuttur. Örneğin; bir antivirüs programı ücretsiz veya ücretli olmasına bağlı olarak değişmekle beraber, size webcam aracılığı ile hırsızlık sigortası, şifre yönetimi veya VPN kullanabilme kabiliyeti verebilir.

Hatta en iyi bedava antivirüs diyerek aldığınız bir yazılım çocuklarınızın yaşlarına uygun olmayan içeriklerin onlara gösterilmemesini bile sağlayabilir. Dolayısıyla en iyi ücretsiz antivirüs programı düşüncesiyle araştırarak aldığınız ve sonrasında ücretli versiyona yükselttiğiniz bu yazılımların hayatınızı kolaylaştırabileceği ve sizin güvenliğinizi sağlayabileceği çok nokta vardır.

En iyi ücretsiz Antivirüs Programı Cihazıma Nasıl Yüklerim?

Normal gündelik hayatta defalarca yaptığımız işlerden hiç bir farkı yok. Eğer adım adım gidecek olursak;

  • Öncelikle burada size önerdiğim antivirüs programlarından birine tıklayarak ilgili siteye gidin.
  • Sonrasında antivirüs programı ücretsiz veya ücretli bir paket dahilinde cihazınıza indirip kurun.
  • Son olarak da, yönlendirmeleri takip ederek ayarlarınızı tamamlayın ve daha güvenli bir internetin keyfini çıkarın.

Yazımı bitirmeden önce şunu söylemek istiyorum. Antivirüs programı ücretsiz olmasın demiştim. Ayrıca ücretliler arasından da yukarıda yaptığım sıralamaya göre bir tavsiyede bulunmuş oldum aslında. Yani, ben size, tüm değerlendirmeler ışığında Malwarebytes Antivirüs alıp kullanmanızı tavsiye ediyorum. Tehdit kütüphanesi en geniş, kullanımı kolay ve ilave bir çok özelliği ile alıp güvenle kullanabilirsiniz. Üstelik çok iyi bir müşteri desteğini de her zaman arkanızda hissedeceksiniz.

Sonuç

Evet, bir yazımın daha sonuna geldim. Bu yazımda sizlere her bilgisayar veya mobil cihaz kullanıcısının olmazsa olmazı olan en iyi ücretsiz antivirüs programı seçeneklerinden bahsettim. Antivirüs programı ücretsiz ve ücretli versiyonların özelliklerinden söz ettim.

Bir antivirüs programı alırken nelere özellikle dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmeye çalıştım. Ücretsiz programlardansa uygun fiyatlı olan ücretli programları almanızı önerdim.

Tüm bilgileri dikkate alırsak benim en son sözüm ve tavsiyem Malwarebytes Antivirüs almanız olacaktır. Çünkü Malwarebytes Antivirüs bir kere alınıp güncellemeleri takip ederek bir ömür kullanabileceğiniz bir programdır.

Herkese dijital dünyalarında güvenli serüvenler diliyorum.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com