En iyi Android Antivirus Programı – 2024

Merhabalar. Tüm dijital dünyada güvenli bir kullanım için artık Android için antivirüs programları da gerekli hale geldi. Ayrıca içinizin tam rahat olması için en iyi antivirüs programı Android seçeneklerini detaylıca incelemek gerekiyor. Bu nedenle bu yazımda sizlere en iyi Android antivirüs programı seçenekleri hakkında bilgi vereceğim.

Son güncelleme: 21 Haziran 2024

Android için En iyi Antivirüs Hangisidir?

En iyi antivirüs programı Android seçeneklerini belirlemek belirli bir süre gerektirdi. Çünkü piyasada bulunan antivirüslerin çoğu PC hedefliler. Dolayısıyla belirli kriterleri baz alıp Android odaklı bir inceleme ve deneme süreci gerekiyor.

Öncelikle yukarıda bahsettiğim gibi belirli temel kriterler ışığında bir ön eleme yaptım. Ardından da Android özelinde gerekli bazı özelliklere göre hepsini belirli bir sıralamaya koydum. Sonuç olarak aşağıdaki liste ortaya çıktı. Dolayısıyla bu listeyi dikkate alarak en iyi Android antivirüs seçiminizi yaparken referans olarak kullanabilirsiniz.

En İyi Virüs Koruması için Temel Seçim Kriterleri

Yukarıda sizlere, seçim aşamasında benim nasıl bir yol izlediğimden bahsettim. Bu kısımda ise hangi temel kriterleri baz aldığımı anlatacağım.

android antivirüs arayüz kullanımı

Virüsten Korunma

Herkesin tahmin edebileceği gibi Android için en iyi antivirüs seçiminde en temel kriter virüsten korunma gücüdür. Yani bir program sizi virüsten ne kadar iyi koruyorsa o kadar iyidir. Bunun için piyasada bulunan her türlü tehditlere karşı sizi tam olarak koruması gerekir.

Tehditleri Doğru Tespit Edebilme

Bu özellik aslında ilkinin de bir ön şartıdır. Yani antivirüs programları virüsten sizi koruyabilmek için öncelikle o virüsü tespit edebilmelidir. Çünkü kötü amaçlı yazılımı tanıyıp tespit edemeyen bir antivirüs gerekli tedbirleri de alamaz. Tıpkı reçete yazabilmek için hastalığı tespit etmek gibi.

Sisteme Olan Olumsuz Yan Etkiler

Android en iyi antivirüs programı seçim aşamasında dikkate aldığım diğer bir özellik de bu idi. Çünkü aşırı fazla güvenlik de iyi değildir. Yani güvenliği maksimize ederken çalışılabilirliği de dikkate almak gerekir. Neticede mükemmel güvenlik sağlamak kolaydır ama bu sizin sisteminizi çalışılamaz yapıyorsa o zaman o da iyi değildir.

Öncelikle Android virüs taraması sırasında çok fazla yavaşlamamalı. Ayrıca bir taraftan sizi casus yazılımlar vb. karşı korurken diğer taraftan sizin gündelik işlerinizi akıcı bir şekilde yapabilmeniz için size izin vermelidir.

İlave Özellikler

Bir ürün alırken yanında bir sürü ilave özellik olmasını kim istemez ki? Sanırım müşterilerin en fazla hoşuna giden güzel sürprizlerdir. Dolayısıyla ilave özelliklerin fazla olması da en iyi antivirüs programı Android seçim aşamasında önemli bir kriter olarak yerini aldı.

İster ücretsiz olsun ister en iyi ücretli Android antivirüs olsun, ilave özellikler her zaman tercih nedenidir. Tabi kullanışlı özellikler olmalı bunlar. Yani dikkat dağıtıcı ve işe yaramayan özellikler olmamalı.

android antivirüs korunma

Kullanılabilirlik/Arayüz Kullanımı (Kullanım Kolaylığı)

Güzel yemek yapmak kadar onu güzel sunmak da önemlidir. Yani çok fonksiyonel bir yazılım yapıp onu karmaşık ve kullanımı zor bir arayüzle servis etmek çok etkili olmayacaktır. Bu nedenle benim tercihim kullanımı kolay programlar oldu.

Öncelikle kulllanıcının keyifle kullanabileceği bir tasarım aradım. Ardından anlamlı bir mantık örgüsü içerisinde hazırlanmış bir ana menü. Ve tabii ki aradığınız ayarları veya fonksiyonları bulabileceğiniz yönlendirici seçenekler.

Fiyat ve Ödeme Koşulları

Kullanıcının vereceği ücret alacağı hizmet kalitesi ve performansı ile dengeli olmalı. Yani ne az ödemeli ne de fazla. Dolayısıyla kullanıcı kendisi için uygun bir kullanım paketini seçebilmeli ve istediği kadar ödemelidir.

En iyi Android antivirüsten sizin beklentiniz size istediğiniz kadar hizmet edebilecek bir seçenek sunmalıdır. Ayrıca bu hizmete karşılık da uygun ve makul bir ücret sizden istemelidir.

Müşteri Hizmetleri

Android için en iyi antivirüs yazılımının olmazsa olmazlarından bir tanesi de iyi bir müşteri hizmetleridir. Çünkü en iyi antivirüs programı Android işletim sisteminizi korurken ortaya çıkabilecek sıkıntıları da giderebilmelidir.

Yani satış öncesi her türlü performans ve fiyat önerilerini size sunduktan sonra sizinle satış sonrası ilgilenmeyen bir yazılım en iyi Android antivirüs yazılımı olamaz. Dolayısıyla Android için en iyi antivirüs denebilmesi için bir antivirüs korumasının kaliteli bir müşteri desteği sunması gerekir.

Bunun için, hızlı ve doğru dönüş yapabilecek teknik altyapıya (e-posta, canlı sohbet vb.) ve ilgi, bilgi ve tecrübesi ile sizi memnun edecek personele sahip olması gerekir.

Neden Antivirüs Kullanmalısınız?

Telefon ve tablet gibi Android cihazlara Google Play aracılığı ile bir sürü uygulama yüklüyoruz. Ancak birçok Android uygulamasının zararlı yazılımlara sahip olduğu artık biliniyor.

Ayrıca Android cihazların sahip olduğu kendi güvenlik sistemi iOS kadar güvenli değil. Yani bunu da hackerlar bilmekte. Bu nedenle bu cihazlar bir çok kötü amaçlı yazılım ve kişilerin hedefi olmakta.

Diğer bir neden de artık kişisel telefon veya tabletlerin gündelik hayatımızda daha çok kullanılmasıdır. Yani artık bir çok bankacılık, iş, okul, vb. işlerimizi pratik bir şekilde telefonumuzdan hallediyoruz. Bu da hackerları daha çok telefon ve tabletlere yöneltiyor.

Ücretsiz Antivirüs Programları Yeteri Kadar Güvenli midir?

En iyi antivirüs programı Android seçenekleri arasına ücretsiz bir program girebilir mi? Yani ücretsiz bir antivirüs ile dilediğiniz korumayı sağlayabilir misiniz?

Her şeyden önce ücretsiz diye bir şey yoktur. Yani ücretsiz servis edilen birçok yazılım başka yollardan kendi kazanımlarını elde ediyordur. Ayrıca bir takım riskler de yok değildir.

Öncelikle ücretsiz bir yazılım mutlaka aslının kısıtlanmış versiyonu olacaktır ve kesinlikle tam koruma sağlamaz. İkinci olarak cihazınıza yükleyeceğiniz ücretsiz bir yazılım sizin bilgilerinizi alıyor, başkalarına satıyor olabilir. Hatta bu yazılımlar belki de cihazınıza zararlı bir yazılım bile yüklüyor olabilir.

Sonuç olarak, ücretsiz antivirüsler herkese göre değildir. Eğer ücretsiz bir yazılım alacaksanız en azından teknik bilginiz yüksek olmalıdır. Ancak benim tavsiyem uygun fiyatlı bir ücretli antivirüs programı edinmenizdir.

android antivirüs programları

Kurulum ve Kullanmaya Başlama

Buraya kadar en iyi Android antivirüs seçiminden bahsettim. Peki seçtikten sonra cihazımda nasıl kullanmaya başlayacağım diyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

  • Öncelikle burada önerdiğim bir antivirüsü seçip cihazınıza indirin.
  • Ardından yönlendirmeleri takip ederek hesabınızı aktif hale getirin ve işte kullanmaya başladınız bile!

Yaptığım inceleme ve denemelerden sonra Android için en iyi antivirüs konusunda benim size tavsiyem Malwarebytes Antivirüs olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Android Antivirüs Gerekli mi?

Evet. Android cihazlarımıza her gün bir çok uygulama indiriyoruz. Bu uygulamalar bilmediğimiz zararlı yazılımlara sahip olabilirler. Ayrıca kötü amaçlı kişiler yoğun kullanılan kişisel mobil cihazlara daha fazla yönelmeye başladılar. Bu nedenle son derece gereklidir.

Android Telefonlar için Virüs Programı Gerekli mi?

Evet. Özellikle telefonlar için gereklidir. Çünkü telefonlar artık hayatımızın merkezinde yer alan cihazlardır. Yani birçok bankacılık, iş, okul vb. işlemlerimizi telefonlarımız ile yapıyoruz ve hackerlar da bunu biliyorlar.

Sonuç

Bu yazımda en iyi antivirüs programı Android seçenekleri üzerinde durdsum. En iyi Android antivirüs hangisidir, ne tür özelliklere sahip olmalıdır gibi konuları size anlatmak istedim.

En genel anlamda benim size tavsiyem Android için en iyi antivirüs Malwarebytes Antivirüs‘tür. Yukarıda açıkladığım tüm konularda diğerlerine göre bir adım öndedir.

Herkese güvenli bir dijital dünya diliyorum, hoşçakalın.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com