Dashlane vs 1Password – 2024 Değerlendirmesi

Piyasadaki yaygın şifre yönetim uygulamalarından ikisinin karşılıklı değerlendirmesi ile karşınızdayım: Dashlane 1Password. Böylece ikisinden bir tanesini almayı planlayan okuyucularımızın karar verme süreçlerine katkıda bulunmayı planlıyorum. Herkese keyifli okumalar diliyor ve 1Password vs Dashlane değerlendirmesi ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

Dashlane 1Password Genel Tablo

Yazımın başında da ifade ettiğim gibi sizlere Dashlane vs 1Password karşılaştırmasını detaylarıyla ileri ki bölümlerde anlatacağım. Ama Dashlane vs 1 Password incelememin sonucunu hemen bilmek isteyen okuyucular için dashlane 1password karşılaştırmasının sonucunu burada söylemek istiyorum.

Dashlane vs 1 Password incelemesi sonucunda Dashlane kazanan taraf oldu. Yani detaylarını biraz sonra anlatmaya başlayacağım 1Password vs Dashlane incelemem neticesinde benim sizlere tavsiyem Dashlane almanız yönünde olacak. Dolayısıyla gerek aşağıdaki tabloda gerekse devam eden bölümlerdeki ayrıntılı bilgiler ışığında Dashlane 1Password uygulamasına göre yarışı önde bitirdi.

Dashlane 1Password
Güvenlik kazanan kaybeden
Kullanım kazanan kaybeden
Uyumluluk kazanan kaybeden
Paketler ve Fiyatlar kaybeden kazanan
Para İade Garantisi kazanan kaybeden
Ek Özellikler kazanan kaybeden
Müşteri Hizmetleri berabere berabere

Genel Hatlarıyla Dashlane vs 1 Password

Dashlane 2012 tarihinde üretilmiş bir şifre yöneticisidir. Aynı zamanda dijital cüzdan özelliği de olan uygulamanın parola oluşturma ve ekleme, içe ve dışa parola aktarma,  otomatik parola girme, oluşturulan parolaların güvenlik seviyesini tespit etme gibi özellikleri vardır.

Dashlane ile ilgili daha ayrıntılı bilgi isterseniz buraya tıklayarak detaylı inceleme yazımıza ulaşabilirsiniz.

1Password ise 2006 yılında üretilmiş bir şifre yöneticisidir. Ana bir master şifre ile korunan bir cüzdanda bilgi ve belgelerin saklanması için kullanılır. O da bir dijital cüzdandır ve genel olarak benzer özelliklere sahiptir.

Şimdi bundan sonraki bölümlerde Dashlane vs 1Password karşılaştırmasını derinleştirerek ana başlıklar altında değişik özellikleri tek tek ele alacağım.

1password vs dashlane

Güvenlik Açısından Dashlane 1Password Karşılaştırması

Bir şifre yöneticisi edinmenin en önemli sebebi güvenliktir. Yani insanları şifre yöneticisi almaya en fazla sevk eden sebebin bu olduğunu düşünüyorum. İkinci sırada da pek çok şifreyi hatırlama mecburiyeti olmadan güvenle saklayabilme isteğidir sanırım.  Yine bu konuyu da alt başlıklara böleceğim ama şunu en baştan yine söyleyebilirim ki Dashlane vs 1Password karşılaştırması çerçevesinin güvenlik konusunda Dashlane bir adım önde.

Aşağıdaki başlıkları incelerseniz iki uygulamanın da hemen hemen eşit seviyede güvenlik özelliklerine sahip olduğunu görebilirsiniz. Ama Dashlane vs 1Password karşılaştırmasında Dashlane’i bir adım öne geçiren özellikler şunlardır: Dashlane şifre güvenlik seviyesini tespit etmede 1Password’e göre daha iyi. Ayrıca otomatik şifre doldurma özelliği açısından da Dashlane biraz daha ileride.

Şifreleme Algoritması Yönü ile Dashlane vs 1Password

Her iki uygulama da sakladığı verileri 256 bit AES ile şifrelemektedir. Bu algoritma şu ana kadar kırılmış bir algoritma değildir. Yani bu yönüyle her ikisi de son derece güvenilir uygulamalardır. Yani bu kısım için Dashlane vs 1 Password karşılaştırmasında durum berabere.

Sıfır-Bilgi Yaklaşımı ve Dashlane vs 1 Password Karşılaştırması

Burada da durum eşit. Yani hem Dashlane hem de 1Password sıfır bilgi yaklaşımına sahip. Dolayısıyla size ait bilgilerin kaydedildiği veya kendi çalışanları da dahil olmak üzere başka kişilerin görebildiği bir durum yok.

İki Aşamalı Doğrulama Açısından Dashlane 1Password Karşılaştırması

Her iki uygulamada da iki aşamalı doğrulama bulunmaktadır. Yani yeni bir cihaz ile hesabınıza giriyorsanız size mutlaka ikinci bir doğrulama aşaması sunuyor. Böylece sizden başka birisinin kendi cihazı ile hesaba girmesi engellenmiş oluyor.

Biyometrik Doğrulama

Yine her iki uygulama da biyometrik doğrulamayı destekliyor. Yani cihazınızda parmak izi tanıma, yüz tanıma vb. özellikler mevcut ise bunlar aracılığı ile herhangi bir şifre girmeye gerek kalmaksızın hesabınıza girebiliyorsunuz.

Güvenli Yedekleme ve Senkronizasyon

1Password vs Dashlane incelememizin güvenlik konusu ile ilgili diğer bir alt başlık da güvenli yedekleme ve senkronizasyon. Uygulamalar bu iki alanda da aynı özelliklere sahipler.

Dashlane Edinin

Kullanım Açısından 1Password vs Dashlane

Kullanıcıları en fazla ilgilendiren Dashlane vs 1 Password inceleme konusu bu olsa gerek. Çünkü bir kullanıcı olarak insanın en çok arzu edeceği konu kullanımı kolay bir uygulama olması. Dolayısıyla ben de bu konuyu Dashlane 1Password karşılaştırmasının ana inceleme konularımdan biri yaptım.

1Password vs Dashlane karşılaştırmasına kullanım odaklı olarak baktığımda gördüm ki Dashlane yine burada da önde.

Yaptığım 1Password vs Dashlane incelemesinde baktığım ana noktalar kullanıcı dostu bir uygulama olup olmadığı ile pratik ve güvenli erişim imkânı bulunuyor mu?

Her iki uygulamanın da kurulumu ve kullanımı gayet iyi seviyede. Ancak Dashlane yeni kullanıcılar için daha iyi bir desteğe sahip. Her iki uygulamada da biyometrik doğrulama seçeneği olduğundan güvenli ve pratik giriş işlemleri açısından ikisi de iyi seviyede. Ama Dashlane’in otomatik şifre girme özelliği 1Password’e göre daha kolay ve zahmetsiz. Bu nedenle kullanım alanında 1Password vs Dashlane karşılaştırmasının cevabı: Dashlane.

dashlane vs 1password

Uyumluluk ve Dashlane vs 1Password İncelemesi

Diğer bir Dashlane vs 1Password karşılaştırma konusu da uyumluluktur. Her iki uygulama da geniş bir yelpazedeki sistemlerle uyumlu. Yani Windows, MacOS, Android, IOS gibi en yaygın sistemler üzerinde her ikisi de kullanılabiliyor.

Ancak Dashlane, iki aşamalı doğrulama yöntemlerinizle ilgili bir problem olduğundasize bir yedek kod gönderebiliyor. Buna karşın 1Password için böyle bir uygulama yok.

Sonuç olarak, bu konuda da Dashlane vs 1Password karşılaştırmasında ağırlığın yine Dashlane’de olduğu görülüyor.

1 password arayüzü

Dashlane vs 1 Password: Paketler ve Fiyatlar

Bir şey satın alırken en fazla baktığımız konudur fiyat. Çünkü fiyat-performans dengesinin yarısıdır fiyat. Dolayısıyla bir ürünün çekiciliği konusunda büyük role sahiptir.

Dashlane vs 1 Password incelemesinde ben uygulama paketlerini ve fiyatlarını ele aldım.

Dashlane kullanıcılarına üç adet paket sunuyor; ücretsiz, premium ve aile. Genelde diğer tüm ürünlerdeki özellikleri kapsayan bu paketlerin fiyatları nispeten biraz fazla.

1Password ise iki paketle kullanıcılarına ulaşmayı hedefliyor; kişisel ve aile. Ücretsiz bir pakete sahip olmayan uygulamanın bu iki paketi de 14 günlük deneme süresi ile tüketicilere sunuluyor. Ayrıca aile paketinde az bir ücret karşılığında fazladan kullanıcı ekleyebilme özelliği bence güzel bir imkân. Bununla beraber fiyatlar da Dashlane’e göre daha uygun.

Dolayısıyla Dashlane 1Password karşılaştırmasında bu konunun kazananı 1Password oldu.

Para İade Garantisi

Her iki uygulamanın da 30 günlük para iade garantisi var. Ancak Dashlane buna ilave olarak 30 günlük de ücretsiz deneme süresi (1Password 14 gün) verdiği için 1Password vs Dashlane incelemesinin bu etabında ipi Dashlane göğüslüyor.

Dashlane Edinin

Özellikler ile Dashlane 1Password Karşılaştırması

Aslında iki uygulamanın da benzer özellikler sunduğunu gördüm Dashlane vs 1Password incelememde. İşte bu özelliklerin başlıcaları:

  • Sınırsız Şifre Saklama
  • Otomatik Şifre Girme
  • Şifre Oluşturma
  • Güvenli Notlar
  • Birden Fazla Cihaz ile Senkronizasyon

Ancak bazı önemli püf noktaları gördüm ki, bunlar Dashlane vs 1 Password karşılaştırmasında birini diğerinden ayırdı. Örneğin Dashlane’in otomatik şifre girme fonksiyonu 1Password’e göre daha pratik ve hızlı. Buna karşın 1Password’un akıllı şifre oluşturma özelliği size bilgilerinizi daha iyi organize etme şansı veriyor. Ayrıca Dashlane’in otomatik kaydetme özelliği de 1Password’e göre daha hızlı ve akıcı. Dolayısıyla Dashlane vs 1 Password incelemesinin bu kısmında kazanan Dashlane oldu.

Dashlane ve 1 Password

Müşteri Hizmetleri Yönü ile 1Password vs Dashlane Karşılaştırması

Dashlane 1Password karşılaştırmasının müşteri hizmetleri desteği konusu herhangi bir kazanan belirleyemedi.

Her iki uygulama da e-posta desteği sunmaktadır. Ayrıca SSS, blog sayfası, ve kullanım klavuzları ile müşterilerine destek vermektedirler. İki uygulamada da direkt telefon desteği bulunmuyor ki, bu da çok anormal değil açıkçası.

1Password vs Dashlane incelemesi kapsamındaki denemelerin sonuçları oldukça memnuniyet verici oldu. Gerçekten alanında bilgili ve müşterilerine ilgili çalışanlar çok kısa sürelerde ve doğru çözümlerle geri dönüş sağladılar.

Dashlane 1Password karşılaştırmasında müşteri hizmetleri konusunda ben bir kazanan veya kaybeden belirleyemedim doğrusu. Dolayısıyla burada durum berabere sonuçlandı.

Eğer daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Dashlane ve 1Password linkleri üzerinden ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz. Böylece kendiniz ikisini karşılaştırarak Dashlane vs 1Password incelemesi yapabilirsiniz.

Dashlane Edinin

Sonuç

Evet, 1Password vs Dashlane incelememin sonuna geldim. Yukarıda verdiğim bilgiler ışığında sizler de karar verirken kendi kendinize yaptığınız Dashlane vs 1Password karşılaştırmasının sonucunu belirleyebilirsiniz.

Çaşitli başlıklar altında burada verdiğim bilgiler ve yorumlarım sizlerin en iyi seçeneği belirlemeniz içindir. Ama son olarak size, burada yaptığım  Dashlane vs 1 Password karşılaştırması sonucunda genel tavsiyemi de ifade etmek istiyorum. Tüm bilgileri dikkate alarak benim size önerim Dashlane‘dir.

Yukarıdaki tabloda özetle sunulan detaylı bilgiler doğrultusunda genel kazananın da zaten Dashlane olduğu görülüyor. Bu yüzden benim bu yazının sonucu olarak size önereceğim ürün Dashlane olacaktır.

Herkese güvenli ve pratik internet kullanımları diliyorum, hoşçakalın.

berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com