Dashlane

Dashlane

Son zamanlarda artan taleplere paralel olarak sayısı çoğalan şifre yönetimi programlarından birinin incelemesi ile karşınızdayım. Yani bu yazımda sizlere Dashlane nedir, size sağladığı güvenlik seviyesi, özellikler, kullanım kolaylığı, ücret politikası vb. konularda bilgiler vereceğim. Sonrasında bazı şifre yöneticisi programlarla kıyaslamalar yapıp değerlendirmelerimi sizlere sunacağım. İyi okumalar.

Dashlane Edinin
Güvenli ve Pratik bir Şifre Yönetimi için Dashlane Edinin

Eğer şifre yönetimi konusunda makul fiyat, pratik kullanım ve güvenli bir deneyim için mutlaka Dashlane kullanın. Bir şifre yöneticisinin sahip olması gereken tüm özelliklerin yanı sıra cazip ilave özelliklere de sahip olun.

Genel

2012 yılında aynı adlı bir şirket tarafından tüketicilerin hizmetine sunulan bir şifre yöneticisi ve dijital cüzdandır. MacOS, Windows, IOS ve Android sistemlerini destekleyen yazılım değişik paket seçenekleriyle tüketicilere ulaşıyor.

Sunduğu temel ve ilave özellikler şunlardır:

 • Parola Ekleme
 • Şifre İçe ve Dışa Aktarma İmkânı
 • Parola Oluşturma
 • Otomatik Parola Girişi
 • Şifre Güvenlik Seviyesi Kontrolü
 • Kişisel bilgilerinizin güvenliğine yönelik diğer bazı yan özellikler

Paket Sürümleri ile İlgili Özellikler ve Fiyat Seçenekleri

Sınırlı özelliklerle ücretsiz bir plana sahip olan uygulama temel, premium ve aile paketleriyle kullanıcılarının hizmetinde:

Dashlane için fiyat ve plan

 • Ücretsiz Paket: Uygulamanın ücretsiz sürümü diğer bazı muadillerine göre biraz daha iyi. Yani ücretsiz pakette diğerlerinde olmayan bazı ilave özellikler mevcut. Mesela otomatik doldurma, iki yönlü doğrulama, 5 parolaya kadar paylaşım gibi özellikler bunlardan bazıları. Ancak bazı uygulamalarda verilen sınırsız şifre sayısı burada 50 ile limitli ve sadece 1 cihazda kullanabiliyorsunuz.
 • Temel Plan: Eğer yalnızca temel özelliklere sahip bir şifre yöneticisi istiyorsanız bu paket size göre. Yani ilave özellikler gibi sürprizler peşinde değilseniz bu paketi alabilirsiniz. Ancak sadece 2 cihaza kadar kullanılan bu paket çoğu kullanıcı için yeterli olmayabilir. Ama sınırsız şifre depolama imkânı, sınırsız paylaşım, güvenli not saklama ve otomatik parola değiştirme gibi özelliklerle de sizi mutlu etmeye yetebilir.
 • Dashlane Premium: Temel plana ilave olarak çoklu cihaz senkronizasyonu, YubiKey iki yönlü doğrulama, Karanlık Ağ (Dark Web) izleme ve ikaz etme, sınırsız bir VPN hizmeti ve 1GB kapasiteli güvenli dosya saklama gibi özellikler bu paket ile size sunulan özellikler. Ayrıca bazı özellikleri ile daha az imkânlar sunan uygulama fiyat olarak rakiplerine göre daha uygundur.
 • Aile Paketi: Premium plana ilave olarak ek lisans (5 adede kadar), her kullanıcıya özel hesap ve aile paketi için sunulan özel yöneticim paneli gibi özellikler bu paketin çerçevesini belirler. Ayrıca küçük işletmeler için de kullanabileceğiniz bir paket.

Dashlane Edinin

Kısaca Dashlane Özellikleri

KARAKTERISTIK DEĞER
Çoklu giriş yapma Aynı anda 1-∞ arası cihazlar
Desteklenen cihazlar Windows, macOS, Linux, Android, iOS
Para iade garantisi 30 gün içerisinde
Şifreleme AES-256 bits
Fiyat 2,99$
Bedava sürüm Evet

Güvenlik

Doğal olarak herkes şifre yöneticisini sağlam bir güvenlik için alır. Yani en temel talep budur diye düşünüyorum. Dolayısıyla bu bölümün ana konusu güvenlik ve alt konular da güvenliği destekleyici hususlar olacak.

Şifreleme Algoritması

Dash lane uygulaması muhafaza ettiği verileri 256 bit AES algoritması üzerinden şifreler. Yani şu zaman kadar kırılamamış bir algoritma kullanır. Çünkü istatistikler bunu göstermektedir. Sonuç olarak, şifreleme özelliği bakımından çok yüksek bir güvenlik seviyesine sahiptir.

Bu algoritma birçok banka ve askeri teşkilatlarda kullanılmaktadır. Hatta NSA tarafından da güvenliği onaylıdır. Ayrıca Google ve Cloud Flare gibi teknoloji firmaları tarafından da kullanılan bu algoritmanın kırılması için matematiksel anlamda milyonlarca yıl gerektiği değerlendirilmektedir.

Sıfır Bilgi Anlayışı

Uygulama sıfır bilgi anlayışını benimsemektedir. Yani firmanın kendi çalışanları da dahil olmak üzere sizin dışında hiç kimsenin parola bilgilerine ulaşamayacağı anlamına gelir. Tabi bunun dezavantajı da vardır. Çünkü parolanızı kaybettiğinizde geri dönüşü yoktur. Yalnızca biyometrik koruma seçenekleri size bu konuda yardımcı olabilmektedir.

Dashlane arayüzü

Bu konuya ilişkin diğer bir önemli bilgi de şudur. Uygulama verileri lokal olarak şifreler. Yani şirket verileri kendi sunucularına alıp orada şifrelemez. Veriler hep sizdedir ve orada şifrelenir. Bunun en önemli avantajı şudur: Firmaya yapılacak bir siber saldırı sizin bilgilerinizin çalınmasını imkânsız kılar.

İki Yönlü Doğrulama Özelliği

Uygulama hemen hemen tüm 2FA (İki Yönlü Doğrulama) seçeneklerini mümkün kılmaktadır. Sadece masaüstü uygulamasından etkinleştirilip devre dışı bırakabileceğiniz bu özellik kapsamına aşağıdaki seçenekler girmektedir:

 • Kimlik Doğrulama Uygulamaları
 • USB Kimlik Doğrulama Aygıtı (YubiKey veya FIDO)
 • Yedek Kodlar
 • Biyometrik Doğrulama (IOS ve Android); Touch ID, Face ID
 • Tek Kullanımlık Parola Oluşturucu

Herhangi biri sizin şifrenizi tahmin etse veya elde etse bile hesabınıza girmek için ikinci bir doğrulama bilgisine ihtiyaç duyacaktır.

Biyometrik Doğrulama

Aslında 2FA konusu içerisinde sözü geçmesine rağmen bu konuyu biraz daha detaylı olarak anlatmak istedim. Bu özellik size parmak izi ve yüz tanıma teknolojileri vasıtasıyla daha kolay bir 2FA doğrulama imkânı sunuyor.

Dashlane nedir

Çoğu kullanıcı için hem daha kolay hem de daha güvenli kabul edildiği için oldukça popüler olan bu özelliğin dezavantajı da var. Örneğin; cihazınızın parmak izi okuyucusu veya Face ID kısmı arıza yaparsa sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili diğer bir önemli bilgi de firmanın Windows Mac cihazları için bu imkânı yakında iptal edecek olması.

Yedekleme ve Sonkronizasyon

Yedekleme, uygulamanın biraz eksik diyebileceğimiz kısımlarından birisidir. Çünkü bulut yedekleme imkânı yok. Ancak kendi oluşturduğunuz bir dosyaya verilerinizi şifreli bir şekilde yedekleyebilirsiniz.

Senkronizasyon işlemi çoklu cihaz kullanımlarına izin veren paketler için çok kullanışlı bir özelliktir. Çünkü bir işlemi bir cihazla yaptıktan sonra diğer cihazda da yapmanıza gerek kalmaz. Sonuç olarak, diğer cihazınızla kaldığınız yerden hayatınıza devam edebilirsiniz. Örneğin; PC’niz ile bir şifre oluşturduğunuzda bu şifre diğer cihazlarınızda senkronize edilerek tanınır ve siz telefonunuzla da o şifreyi direkt kullanabilirsiniz.

Dashlane Edinin

Kurulum

Kurulum çok alışık olduğumuz bir işlem. Yani herkes için oldukça kolay ve pratik. Yapmanız gereken buradaki linklerden birisi ile websitesine gidip Dashlane indir işlemini yapmaktır. Ardından da yönlendirmeleri takip ederek hesabınızı aktifleştirmek ve uygun bir paket seçmektir. Sonrasında güvenli bir şifre yönetiminin tadını çıkarabilirsiniz.

Özellikler

Paket seçiminize göre değişecek olmakla beraber sahip olabileceğiniz tüm özellikler aşağıdaki gibidir.

Parola Ekleme

Başlıca özelliklerden olan parola ekleme özelliği ücretsiz pakette 50 ile sınırlıdır. Ancak diğer paketlerde sınırsız şekilde ekleme imkânı mevcut. Yukarıda da belirttiğim gibi oluşturduğunuz bir dosyada şifreli olarak yedekleme de yapabilirsiniz.

Dışa ve İçe Parola Aktarma

Dashlane ile dışarıdan parolalarınızın içe aktarma imkânına sahipsiniz. Örneğin; Chrome, Edge, Firefox vb. oluşturduğunuz parolalarınızı içe aktarabilirsiniz.

Dashlane'de şifreyi kaydet

Bunun için öncelikle .csv olarak parolalarınızı indirmeniz gerekir. Aynı şekilde uygulama üzerinde oluşturduğunuz dosyalarınızı yine .csv dosyası olarak dışa aktarmak da mümkün.

Parola Oluşturma

Uygulamanın parola uluşturucusu en az 4 en fazla 40 karakterden oluşan parolalar oluşturmanıza imkân verir.

Dashlane şifre yöneticisi

Ayrıca bu parolalar içerisinde rakamlar, harfler, simgeler ve benzer karakterler kullanabilirsiniz. Masaüstü uygulaması varsayılan olarak 12 karakterli parolalar uloştururken mobil uygulama ve tarayıcı uzantısında bu sayı 16’dır.

Otomatik Parola Doldurma

Dashlane ödeme formlarını ve oturum açma bilgilerini otomatik olarak doldurma imkânı sunar. Yani siz ilk defa bir yerde hesap açtığınızda size kaydetmek ister misiniz diye sorar ve eğer isterseniz bilgileri kaydeder ve bir sonraki seferde bilgiler otomatik olarak gelir. Özellikle form doldurma özelliğinin oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim.

Parola Güvenlik Seviyesi Kontrolü

Uygulama size sahip olduğunuz parolaları denetleme fırsatı vermektedir. Hemen hemen tüm şifre yöneticilerinde olan bu özelliğin çalışma etkinliği gayet iyi. Yani oldukça kullanışlı olan bir özelliktir.

Parola denetleyicisi, parolalarınıza 100 üzerinden bir puan vererek parolalarınızın ne kadar sağlıklı olup olmadığını size gösterir.

Diğer Bazı Özellikler

Uygulama ile sahip olacağınız ana özelliklerin yanında bazı ilave özellikler de sizi bekliyor. İşte onlardan bazıları:

 • Sanal Özel Ağ (VPN): VPN güvenlik seviyenizi bir üst kademeye taşıyan bir hizmettir. Dashlane VPN hizmeti sunan çok nadit parola yöneticilerindendir. VPN’ler internet bağlantınızı şifreler, gizler ve IP adresinizi değiştirir. Farklı ülkelerdeki sunuculara bağlanarak erişim kabiliyetinizi artırır. Uygulamanın sunduğu VPN’in hem şifreleme hem de kayıt tutmama politikası oldukça cazip ve yerindedir.
 • Karanlık Ağ (Dark Web) İzleme: Bu özellik de sizin önemli bilgilerinizin dışarıya sızıp sızmadığını kontrol ederek size uyarı verir. Bu özellik 7/24 üzerinden 5 e-mail adresine kadar izleme yapar ve herhangi bir ihlalde sizi anında uyarır.
 • Otomatik Parola Değiştirme: 100’lerce siteye giriş parolalarını güvenlikten taviz vermeden basit bir şekilde değiştirebilirsiniz bu uygulamayla.
 • Parola Paylaşımı: Bu uygulama ile sahip olduğunuz parolaları ve güvenli notlarınızı kolayca paylaşabilirsiniz. Paylaşımı e-mail adresi ile yapabilirsiniz. Bilgileri paylaşma limitinizi belirleyebilirsiniz. Eğer sınırlı bir paylaşım isterseniz paylaştığınız kimse parolayı yalnızca kullanabilir ama göremez. Eğer tam paylaşım verirseniz sizin sahip olduğunuz tüm haklara sahip olur.
 • Acil Durum Erişimi: Acil durum erişimi de önemli özelliklerdendir. Uygulama size, acil durumda tamamen veya kısmen kasaya (Ödeme bilgileri, kişisel bilgiler veya kimlik bilgileri hariç) erişebilecek acil durum kişisi atama yetkisi vermektedir. Bu özellikle ilgili sevmediğim kısım mobil cihazlarda kullanılamamasıdır. Yani bu özellikle ilgili işlemler için masaüstü uygulamasına ihtiyaç vardır.

Dashlane Edinin

Kullanılabilirlik

Uygulamanın masaüstü uygulaması, tarayıcı uzantısı ve mobil uygulamasının kullanımı oldukça kolay. Ancak ilk defa programı indirirken bazı konular karanlıkta kalmış. Örneğin; masaüstü uygulamasının indirilmesi konusunda kullanıcıyı yönlendirme konusunda eksiklikler var.

Üstelik bazı özellikler sadece masaüstü uygulamasında mevcut. Dolayısıyla benim isze tavsiyem masaüstü uygulamasını mutlaka indirmeniz.

Uyumluluk

Yaygın olarak kullanılan tüm cihazlar ve işletim sistemlerine uyumlu olan uygulama özetle Windows, MacOS, IOS ve Android ile kullanılabiliyor. Tarayıcı olarak da Chrome, Firefox, Edge, Safari ve hatta Brave ve Opera üzerinde kullanılabiliyor.

Müşteri Hizmetleri

Dashlane kullanıcılarını desteklemek için çok iyi bir veri tabanına, biraz yavaş reaksiyon gösterse de bir e-mail hattına, bir canlı sohbet desteğine, Twitter desteğine ve resmi Reddit desteğine sahiptir.

Özellikle canlı sohbet hattı çok memnuniyet verici şekilde çalışıyor. Size genellikle çok kısa bir süre içerisinde ve doğru çözümle geri dönüyorlar. Yani gerçekten etkileyici.

Ancak e-mail desteği konusunda oldukça yavaşlar. Dolayısıyla 24 saatten fazla bir cevap süreleri oluyor.

Dashlane Edinin

Alternatiflerle Karşılaştırmalar

Muadil bazı şifre yöneticileri ile yaptığım karşılaştırmalar aşağıdaki gibidir:

Dashlane-NordPass

 • Bir VPN üreticisi olmasına rağmen NordPass size bir VPN hizmeti sunmazken Dashlane aldığınızda aynı zamanda VPN hizmeti de kazanmış oluyorsunuz.
 • Dashlane tüm kredi kartı, adres ve diğer kişisel bilgileri otomatik doldurma olanağı verirken NordPass sadece adları ve parolaları dolduruyor.
 • Güvenli notları sadece Dashlane kullanarak kategorilere ayırıp saklayabiliyorsunuz.
 • Uygulamanın ücretsiz sürümünde limit parola sayısı 50 iken NordPass’da  sınırsızdır.
 • NordPass’ın Ana Kurtarma Kodu uygulamasına karşın bizim uygulamamızda böyle bir şey yok.

Dashlane-Password Boss

 • Password Boss sınırsız parola sayısı sunarken bizim uygulamamızda limit 50.
 • Password Boss’da uzaktan veri silme gibi güzel bir özellik vardır.
 • Her ikisi de AES şifreleme algoritmasını kullanır.
 • Her ikisinde de Dark Web izleme özelliği vardır.
 • Password Boss acil durum erişiminde tüm kasaya erişim imkânı verirken Dashlane ödeme bilgilerine, kişisel bilgilere veya kimlik bilgilerine erişime izin vermez.

Sonuç

Evet, bu yazımda sizlere Dashlane şifre yöneticisi ile ilgli bilgi, tecrübe ve değerlendirmelerimi sundum. Ayrıca iki muadil uygulama ile karşılaştırdım.

Karar verme sürecinizde faydalı olması dileği ile hoşçakalın…

9.4 Puan
Dashlane İnceleme Puan Durumu

Dashlane güvenli ve pratik bir şifre yöneticisidir. Şifre yönetimi konusundaki temel özelliklerin yanı sıra cazip ilave özellikler de sunar.

Gizlilik ve Güvenlik
9
Özellikler
9
Müşteri Desteği
10
Fiyat-Performans Değeri
9
Kullanım Kolaylığı
9
ARTILARI
 • Çok güvenli AES şifre algoritması
 • Doyurucu sayıdaki ilave özellikler
 • Hızlı ve doğru müşteri desteği
 • Uygun fiyat
EKSILERI
 • Kurulum aşamasındaki yönlendirme
 • Ücretsiz sürümde 50 parola limiti
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com