CyberGhost VPN

CyberGhost VPN, Romanyalı bir şirket tarafından 2011 yılında açılmıştır. Gizliliğe ciddi şekilde önem veren bu şirket konumu sayesinde de kullanıcılarını herhangi bir AB veri muhafaza yasaları veya devlet gözetiminden korur. En hızlı VPN olmasa da, paketleri için sunduğu düşük fiyatıyla çekici bir hale geliyor. Yani, fiyatı makul bir VPN arıyorsanız CyberGhost’a göz atabilirsiniz. Evet şimdi CyberGhost’u inceleyelim.

CyberGhost VPN Türkiye’yi desteklemiyor – ExpressVPN‘i öneririm

Son güncelleme: 2 Ekim 2022

CyberGhost, öncelik gizlilik

Firma, Romanya ve Almanya’da kurulmuştur ve orada çok da ünlülerdir. Hatta, CyberGhost oradaki mağazalardan direkt nakit para ile satış yapmaya başladılar. Çünkü, onlar gerçekten sivil hakları, özgür bir toplumu ve sansürsüz bir internet kültürünü destekliyorlar.

Romanya’da bir merkezleri olması da yardımcı oluyor. Çünkü, Romanya, 2006 Avrupa Bilgi Saklama Direktifi’ne göre ulusal veri muhafaza yasalarını kaldıran Avrupa’daki sayılı ülkelerden. Bu yüzden gizliliğiniz güvende.

Buna ek olarak, internet gizliliği ile alakalı etkinlikler de düzenliyorlar. Birkaç yıl önce Türkiye’nin sansürüne karşı bir kampanya düzenlediler ve Türk vatandaşlarına bedava üyelik verdiler. 2016’da da CyberFreedom Program’ını yayınladılar. Buradaki amaç, sivil özgürlükleri ve ifade özgürlüğünü destekleyen gazetecilere ve sivil toplum örgütlerine bedava ve özel güvenlik vermekti.

Bunları reklam için yaptıklarını söyleyebilirsiniz ama yine de böyle kampanyalarda bedava özelliklerden yararlanabilirsiniz!

Cyber Ghost VPN: Paketler ve fiyat

Cyberghost Paketler ve fiyat

Çoğu VPN programında olduğu gibi sadece bir paket var ve bu paketi 5 farklı cihazda aynı anda kullanabilirsiniz (PC, telefon ve tablet). Bu paketi bir ay, altı ay veya bir yıllık abonelik olarak seçebilirsiniz. Ama bir yıllık abonelikte gizlilikveguvenlik.com okuyucuları için özel bir fırsat var! Altı ay bedava! Bu, çok iyi bir teklif ve bunun yüzden CyberGhost piyasadaki en ucuz VPN’lerden biri oluyor.

Her zaman olduğu gibi, bu programı 45 günlük para garanti seçeneği ile deneyebilirsiniz. Birçok dil desteği olan bir site olmasına rağmen bazı kullanıcılar aboneliği iptal etmenin zor olduğunu söylemiş. Bu nedenle, üye olmadan önce sitenin şartlarını ve koşullarını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

CyberGhost Edinin

CyberGhost için Özet Tablosu

ÖZELLİK DEĞERİ
Sıfır kayıt? Evet, verileriniz ve kimliğiniz güvende
Torrentler ile uyumlu mu? Evet
Netflix US
Çoklu Giriş Eklentisi 7 eşzamanlı bağlantı
Kapsanan ülkeler 90+
Desteklenen işletim sistemleri Windows, macOS, iOS, Android, Amazon Fire TV, Android TV, Linux
Para İade Garantisi 45 Gün
Protokoller OpenVPN, L2TP-IPsec and PPTP
Trafik Verileri Sınırsız
Şifreleme Güçlü: AES 256 bits
IP Adresleri Açıklanmıyor
Sunucular 7.100+

Detaylı bir şekilde CyberGhost VPN

Basit arayüz

CyberGhost 6’nın kullanıcı arayüzü çok basit. Arayüzü, yeni VPN programları ,versiyon 7 ile, daha da basit hale geliyor. Gösterge panosundan tek bir tık ile en iyi sunucu konumun seçebilirsiniz. Meşhur renk dizaynlarını kullanarak arayüzleri göze hoş geliyor ve kullanımı çok kolay. Teknoloji ustası olmasanız bile bu programı kullanmayı dakikalar içinde rahatça öğrenebilirsiniz.

Cyberghost Basit arayüz

Tabii ki, sunucu konumları sekmesine hala ulaşabilirsiniz. Burada da baya farklı ülkeler var. Filtreleme baya kullanışlı. Ayrıca favori sunucularınızı bir listeye ekleyerek daha kolay ulaşabilirsiniz. Dahası da, her sunucunun özelliklerine bakıp yapacağınız işe göre sunucu seçebilirsiniz. Bu benim sevdiğim bir türde sunucu listesi, istediğin zaman kolayca sunucu değiştirebildiğin türde.

CyberGhost sunucu seçme

Aktiviteler üzerine odaklanmış bir VPN

VPN’ler esas olarak güvenlik ve gizlilik nedenleri yüzünden yaratıldı. Kullanıcılar sadece bir sunucuya bağlanır ve interneti anonim bir şekilde gezerdi. Ama o zamandan beri VPN’e ihtiyaç evrimleşti ve şirketler de buna ayak uydurdu. CyberGhost incelememin bu bölümünde bir VPN ile yapabileceğiniz en popüler aktivitelerden bahsedeceğim.

CyberGhost ile gizlice interneti gezin ve basit sayfaların erişim engelini kaldırın

Eğer internette gizliliğinizi korumak istiyorsanız herhangi bir sunucuyu seçip bağlanabilirsiniz. Sunucu ne kadar yakınsa yüklenmesi daha az sürür. Böylece, CyberGhost bütün bağlantınızı şifreler. Ama arama motorunuzu gizli modda açmaz! Onu yaptıktan sonra cihazınızı normal kullanırmış gibi kullanın.

Çin’deki Facebook gibi yasaklı sitelere mi girmeniz gerekti? Sorun yok. CyberGhost arkanızda. Yapmanız gereken tek şey listeden bir site seçmek ve sizi en iyi sunucuya bağlayacaktır. Bu sayfa ile gerçekten sansürsüz bir internete ulaşabilirsiniz!

Yayın yasağını kaldırın

Başka bir kullanıcı dostu özelliği ise coğrafi kısıtlamaları kaldıran profillere sahip olması. CyberGhost VPN ile dünya üzerinde internetten yayın sağlayan 40 farklı programa erişim sağlayın. Kısacası, CyberGhost ile çok rahat Amerikan Netflix’ini veya Hulu izleyebilirsiniz.

En önemli şey ise %100 çalışma garantisi. Yayın programları, içeriklerine ulaşılmaması için IP adreslerini ve VPN programlarını engellemek için ellerinden geleni yaptıklarından dolayı kullanıcılar coğrafi erişim engeline takılabilir. Ama Cyber Ghost sunucularının istediğiniz sitedeki engeli kaldırmasını sağlamak için sürekli uğraşıyor.

P2P ve torrent sadece seçili sunucularda

Tebrikler! Cyber Ghost’un P2P politikası torrent dostu. Yani, torrent indirme gibi P2P aktiviteleri yapmak mümkün. Ama sadece seçili sunucularda. Ama çok seçenek var, Türkiye’de bile.

Gizli bir şekilde torrent indirmek için özel sayfalar ve ayarlanmış sunucular kuruludur. Torrent indirirken sizi koruyacak bu sunuculara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Dahası da, gizlilik politikalarını takiben, VPN kullanımınız hiçbir kaydı yoktur. Sonuç olarak, geride hiçbir iz bırakmıyorsunuz. Ama diğer VPN’lerle olduğu gibi onların bağlantısıyla illegal işlere bulaşmak yasaktır.

Kayıt tutmama politikası & şeffaflığa bağlılık

CyberGhost VPN çok ciddi bir kayıt tutmama politikası sağlar. Bu yüzden, hiçbir bilginin, bağlantının, IP adresinin kısacası aklınıza gelebilecek hiçbir şeyin kaydını tutmaz.

Her yıl Cyberghost bir şeffaflık raporu yayınlar. Bunun amacı belli şirketlerden gelen CyberGhost kullanıcılarının bilgilerini açığa çıkarmalarını isteyen istekleri göstermektir. CyberGhost’un kayıt tutmadığını bilmelerine rağmen.

CyberGhost Ayarları

İlk olarak, Genel (General) sekmesinde basit ayarları bulabilirsiniz. Bunlar dil seçimi, cihaz açıldığında otomatik başlatma ve varsayılan sayfa (eğer çoğunlukla video izliyorsanız, bu size saniyeler kazandırabilir!) gibi seçenekleri seçebilirsiniz.

Ama çoğu ayarı Smart rules (Akıllı kurallar) listesinde bulabilirsiniz. Başlangıç ayarı, Wi-Fi Koruması ve İstisna(Exceptions). Başlangıç ayarı üzerinde çok durmayacağım çünkü yeteri kadar basitler.

Ama Wi-Fi koruması hakkında birkaç cümle kuracağım: Bu özellik ile yeni bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda otomatik olarak VPN bağlantısını açıyor. Eğer hep hareket halindeyseniz çok önemli bir özellik. Halka açık alanlardaki Wi-Fi risklerinden için en iyi korunma çeşidi.

Ayrıca, CyberGhost bir çeşit split tunneling özelliği de sunuyor. Eğer yerel bağlantınızdan sitelere ulaşmak istiyorsanız, VPN’e bağlı olsanız bile, bu mümkündür. Bu siteleri İstisna (Exceptions) sekmesine ekleyebilirsiniz.

Bu özelliği kullanırken dikkat edin! Çünkü, bu özellik ile VPN tünelinden geçmeyecek bağlantılar için istisna yaratıyorsunuz!

Ek olarak, Bağlantı (Connection) sekmesinde bağlantı noktalarını rastgele ayarlamak mümkün ve protokolü UDP ve TCP arasında değiştirebilirsiniz. UDP’nin TCP’den daha hızlı olduğunu size hatırlatayım.

CyberGhost bağlantı ayarları

Acil Anahtarı (Kill Switch)

CyberGhost, otomatik olarak Windows ve Mac’te Acil Anahtarını etkinleştiriyor. Bu özellik eğer VPN bağlantınız koparsa sizin gizliliğinizi koruyor. Program, VPN yeniden bağlanana kadar bütün akışı durdurur ve sizin gerçek IP adresiniz gün yüzüne çıkmaz.

Eğer torrent indiriyorsanız Acil Anahtarının olması zorunluluk gibi bir şeydir.

Kişiye Özel DNS

Çevrimiçi olduğunuz zaman, internet servis sağlayıcınız size kendi DNS sunucularını sağlar. Bu yüzden, bütün bilgilerinize ulaşmak zorundadır… Gizliliğiniz için çok iyi bir durum değil. Bu durumu DNS’yi değiştirerek çok kolay çözebilir ve sansürü azaltabilirsiniz. Cyber Ghost’un kullanabileceğiniz kendi DNS’leri vardır.

CyberGhost Hakkında Sonuç

CyberGhost, VPN programları arasında gizliliğinizi ön planda tutan güvenli çözümlerden birisi. Kullanımı kolay olan VPN arayanlar için uygun olan CyberGhost, gizli bir şekilde torrent indirmek isteyen veya limitsiz bir şekilde film izlemek isteyenler için de uygun. Tek sıkıntı çoklu bağlantı paketinin biraz pahalı olması.

9.4 Puan
CyberGhost

Gizlilik ve güvenlik
9.5
Özellikler
9.5
Hız ve performans
9.5
Paranın değeri
9.5
Kullanım kolaylığı
9.5
ARTILARI
  • Yüksek hız
  • iPhone ve Android için uygulaması olması
  • P2P ve BitTorrent için kayıt tutmadan işlem yapabilmesi
  • Kullanıcı dostu olması
EKSILERI
  • IPv6 sızıntı koruması olmaması
  • Yüklü güvenlik duvarı olmaması (NAT firewall)
  • IP bağlama (IP binding) olmaması

Birine internet aşığı diyebilirsen o da benim! Her zaman çevrimiçi dünyaya karşı tutkulu oldum. Ve güvenlik ve mahremiyet konularında özel bir sevgi büyüttüm içimde. Gizlilik, korunması gereken nihai bir varlıktır. Deneyimli bir güvenlik uzmanı olarak, güvenlik konusunda güncel kalmak için her türlü çabayı gösteriyorum. Ve bilgilerimi okuyucularımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com