Avast Antivirüs

Avast antivirüs

Merhabalar. Oldukça yaygın olan bir dijital koruma uygulamasının incelemesini sunacağım bugünkü yazımda. Yani sizlere daha güvenli bir internet ortamı deneyimi yaşamanıza yardımcı olacağım. Çünkü Avast antivirüs yorumlar ve incelemeler dikkate alındığında insanın aklına bazı soru işaretleri gelmiyor değil. Dolayısıyla bu yazımı okumadan karar vermemenizi tavsiye ediyorum.

Son güncelleme: 12 Temmuz 2024

Genel Bilgiler

Avast anti virüs, Avast firması tarafından geliştirilmiş ve ilk sürümü 1988 yılında kullanıma sunulmuş olan bir internet güvenlik yazılımıdır. Çok yaygın olan programın ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunmaktadır. Yaygın olan tüm işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz programın kullanıcılarına sunduğu başlıca imkânlar şunlardır:

Avast antivirüs yorumlar

 • Bilgisayar Güvenliği
 • Tarayıcı Güvenliği
 • Virüs Koruma
 • Güvenlik Duvarı
 • Oltalama Koruma
 • Spam Koruma

Ancak programla ilgili bazı çekinceler vardır. Çünkü 2020 yılında bazı büyük firmalara kullanıcı bilgilerini sattığı ortaya çıkmıştı. Yani çok temel bir konuda yaşanan bu olayı sizlere bildirmek isterim. Dolayısıyla bu programı düşünenlere daha uygun bir alternatif çözüm olarak ‘ı öneriyorum.

Paket Seçenekleri ve Fiyatlar

Bu kısımda sizlere Avast antivirüs fiyat ve paket seçenekleri ile ilgili bilgiler vereceğim. Uygulama ücretsizden başlayarak kapsamı ve fiyatı giderek artan  değişik paketlerle kullanıcılarına ulaşmayı hedefliyor. İşte onlar:

Paket Seçenekleri ve Fiyatlar

 • Ücretsiz paket: Uygulamada zararlı yazılım tarama, koruma ve WiFi denetleme özellikleri bulunuyor. Yani ücretsiz diğer yazılımları dikkate alırsak fena değil.
 • Premium Güvenlik paketi: Ücretsiz pakettekilerine ilave olarak güvenlik duvarı, ransomeware, DNS yönlendirme, oltalama koruması ve uzaktan erişim özellikleri yer alıyor. Ayrıca 10 cihaz kapsamı bulunuyor. Dolayısıyla bu paketi fiyat ve özelliklere göre değerlendirirsek en optimum paket olarak değerlendirebiliriz.
 • Ultimate Paket: Premium pakete ilave olarak SecureLine VPN, Cleanup Premium ve Passwords Premium bulunuyor. Yani özetle, bir VPN’e ve şifre yöneticisine ihtiyacınız varsa bu paketi tercih edebilirsiniz. Yine 10 cihaz kapsamı burada da geçerlidir.

Ayrıca 30 günlük para iade politikası bulunuyor. Yani bir çok yazılımın sunduğu imkânı bu uygulamada da görebiliyoruz.

Avast Edinin

Kısaca Avas Özellikleri

Eğer bir bakışta programla ilgili genel resmi görmek istiyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu tarz tablolar pratik karşılştırmalar için de oldukça kullanışlıdır.

KARAKTERISTIK DEĞER
Mevcut sürümler Avast One Essential, Avast One, Premium Security
Çoklu giriş yapma Aynı anda ="1-10" arası cihazlar
Desteklenen cihazlar Windows, macOS, Android, iOS
Para iade garantisi 30 gün içerisinde
Fiyat 50,28 $ (4,19 $ her ay)
Bedava sürüm Hayır

Güvenlik

Güvenlikle ilgili yaşanan büyük sorundan daha önce kısaca bahsetmiştim. Hem güvenlik gibi temel bir konuda hem de büyük çapta olması bu konudaki çekinceleri artırıyor. Yani programın bu denli büyük bir kötü sicili temizlemesi hayli zor gözüküyor.

Şöyleki, 2020 yılında firmanın bir yan şirketi tarafından kullanıcılarına ait verilerin tarayıcı aracılığıyla ve gizlice satıldığı ortaya çıktı. Kullanıcılar adına bu durum çok kötü oldu. Çünkü satılan veriler arasında internet aramaları, ziyaret edilen siteler vb. kullanıcıları çok yakından ilgilendiren veriler. Dolayısıyla bir güvenlik firmasının yaptığı böylesi bir işlem oldukça dikkate değerdir.

Gerçi firma ilgili yan şirketini kapattığını ve gerekli ilave tedbirlerini aldığını duyurdu. Ancak yaşanan bu olayın sonrası için telafi edilmesi uzun süreler alacak gibi gözüküyor. Kullanıcıları yakından ilgilendiren bu genel güvenlik durumundan sonra gelin bazı alt güvenlik konularına mercek tutalım.

Virüs Tarama

Yazılımın tarama performansı %100’e yakın olumlu sonuçlar veriyor. Yani yapılan tarama testlerinde genelde %98 civarı doğru tespit ile karşılaşıyoruz. Ancak %100 doğru tespit yapabilen daha iyi alternatif çözümler dikkate alınacak olursa Avast en iyi tercih gibi görünmüyor.

Programın kullanıcılarına sunduğu tarama çeşitleri şunlar:

 • Tam arama
 • Hedeflenmiş Tarama
 • Başlama Taraması
 • Hızlı Tarama
 • Akıllı Tarama
 • Özel Tarama

Tüm sistemi taramaya yarayan tam tarama seçeneği ile yaklaşık 20-25 dakikada işlem bitiyor. Cihazın en riskli görülen kısımlarını tarayan hızlı tarama ise 2-3 dakika alıyor. Tarama ayarlarını istediğiniz gibi yapabiliyor ve amacınıza uygun aramayı uygulayabiliyorsunuz.

Gerçek Zamanlı Cihaz Koruması

Programın bu konudaki performansı gayet iyi. Ancak bazen zararsız olan yazılımları zararlı zannedip işlem yaptığı oluyor. Yani biraz fazla güvenlik uyguluyor diyebiliriz.

Güvenlik konusuna genel olarak baktığımda sizlere %100 tespit doğruluğu sunan ve sicili temiz bir yazılım olan ‘ü tavsiye ederim.

Avast anti virüs

Performans

Performans konusunda Avast antivirüs yorumları genelde iyi değil. Çünkü yazılımın çalıştığı sistemlerde önemli oranda yavaşlama meydana geliyor. Hem bilgisayarınızdaki yüklü programların başlatılması hem de internette bir site açmanız %20’lik değerlerde yavaşlıyor. Dolayısıyla eğer elinizde başka bir alternatif varsa onu değerlendirin derim.

 Kurulum

Uygulamanın kurulumu ve kullanmaya başlama konusu sade ve kolay. Yani diğer benzerleri ile aynı özelliklere sahip. Dolayısıyla Avast antivirüs indir diye başlayarak takip eden diğer adımları izlemeniz yeterli. İşte bu adımlar:

 • Öncelikle uygulamanın resmi websitesine giderek programı cihazınıza indiriyorsunuz.
 • Ardından sizi yönlendiren diğer işlem basamaklarını yerine getirerek hesabınızı aktif hale getiriyorsunuz.
 • Sonuç olarak, uygulamayı kullanmaya başlıyorsunuz.

Diğer Özellikler

Kolayca bulabileceğiniz Avast antivirüs yorumları incelediğinizde genel anlamda aradığınız özellikleri bulabileceğinizi düşünüyorum. Yukarıda sizlere bu özelliklerden kısaca bahsetmiştim. Dolayısıyla burada ben sizlere uygulamanın sahip olduğu veya diğer bir ifade ile kullanıcılarına sunduğu ilave özellikleri ele alacağım.

Avast antivirüs indir

Cleanup Premium

Bu özellik ile cihazınızdaki veriler düzenleniyor, gereksiz çöp dosyalar temizleniyor ve işe yaramayan tarayıcı dosyalar (çerez vb.) ortadan kaldırılıyor.

Ayrıca bu özellik ile uygulamanızı otomatik güncelleştirme, disk temizleme ve yüklediğiniz uygulamalarla beraber gelen diğer gereksiz yazılımları temizleme imkânına kavuşuyorsunuz.

Yukarıda size sıraladığım özellikler bence hem verdiğiniz paraya değmez hem de gelişmiş son dönem uygulamalarında bunları yapmaya gerek kalmıyor.

Güvenli Tarayıcı

Uygulamanın kullanıcılarına sunduğu ve Chromium, Google Chrome’a çok benzer özellikler sunuyor. Ancak işe yarar bazı ilave özellikleri de beraberinde getiriyor.

Bu özelliklerle reklam engelleme, tracker engelleme ve oltalama koruması gibi kullanışlı kabiliyetlere sahip oluyorsunuz. Ayrıca uygulama size YouTube’dan video indirme fonksiyonu da veriyor.

Yine Banka Modu ile casuslardan ve keylogger gibi uygulamalardan da sizi güvenli olmanızı sağlıyor.

SecureLine VPN

Bence uygulamanın kullanıcılarına sunduğu en iyi ilave özellik bir VPN. Çünkü çoğu virüs koruma programlarında böyle bir imkân yok. Ayrıca tek olarak da satın alınabilen bu hizmet size ilave bir güvenlik sunmuş oluyor.

Dolayısıyla kullanıcılara verilen VPN ile hem daha güvenli bir internet kullanımına sahip oluyorsunuz hem de Netflix, Disney+, Hulu vb. yayınlara erişme imkânı kazanıyorsunuz.

Ama bütün bunlara rağmen piyasada alabileceğiniz en iyi VPN SecureLine VPN değil. Dolayısıyla piyasadaki alternatif virüs koruma programlarından birini alarak aynı zamanda da yine daha iyi bir VPN edinmeniz bence daha mantıklı.

Şifre Yöneticisi

Uygulama, şifre yönetimi konusunda kullanıcılarına ilave bir özellik ile hizmet götürmeyi amaçlamış. Uygulamanın şifre yönetici yazılımı olan Avast Passwords ile kullanıcılarına şifrelerini hatırlamak zorunda kalmadan güvenle kullanmalarını sağlamayı hedeflemiş.

Ayrıca kredi kartı bilgileri ve kritik verileri de koruma ve saklama imkânı vermiş. Ancak en büyük sıkıntı, Avast antivirüs yorumlarda da göreceğiniz gibi şifrelerin ana uygulama üzerinden açılması. Yani antivirüs programınızı değiştirmek istemeniz durumunda şifre kasanıza ulaşamayacaksınız.

Webcam Engelleme

Çekici özelliklerden biri de webcam engelleme foksiyonu. Çünkü mahremiyet konusunda görsel öğelerin güvenliği artık en fazla önem verilen konu oldu. Uygulama bu özellik ile kulllanıcılarına istenilen programlara webcam kullanma ve kullanmama seçeneği veriyor. Yani sizin isteğiniz dışında hiçbir program webcam kullanamıyor.

Veri Kırpma

Günümüzün diğer bir önemli konusu güvenli veri silme imkânı. Uygulama burada da kullanıcılarına istedikleri zaman istedikleri verileri geri getirilemeyecek şekilde imha etme olanağı sunuyor.

Kullanılabilirlik

Windows, MacOS, Android ve iOS’ta kullanılabilen uygulamanın arayüzleri oldukça sade ve fonksiyonel olarak tasarlanmış. Genelde Avast antivirüs yorumlarda da söz edildiği gibi uygulama oldukça kullanıcı uyumlu bir basitliğe sahip.

Windows ve MacOS versiyonları ufak farklılıklar dışında  hemen hemen aynı.

Ayrıca mobil cihazlardaki uygulamalar da kullanıcıların bakış açısıyla gayet sade ve pratik olarak diizayn edilmiş.

Avast parola koruması

Uyumluluk

Yukarıda da bahsettiğim gibi uygulama, uyumluluk ve kullanım açısından oldukça iddialı. Yani piyasada yaygın olarak kullanılan hemen hemen tüm işletim sistemlerinde ve cihazlarda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Müşteri Hizmetleri

Sanırım Avast antivirüs yorumlarına baktığınızda en fazla negatif girdiler yapılan konulardan biri de müşteri hizmetleri desteğidir. Çünkü direkt telefon desteği ve e-posta desteği hiç yok. Ayrıca canlı sohbet seçeneği sanki gizlenmiş gibi, bulması çok zor. Ancak Çevrimiçi Forum platformu gayet iyi.

Müşteri hizmetleri ile ilgili daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

Avast Edinin

Karşılaştırmalar

Bu kısımda şu ana kadar yaptığımız inceleme ve Avast Antivirüs yorumlarına piyasada bulunan alternatifleri de getirerek bazı karşılaştırmalar yapacağız.

Avast vs

 • tarafından yapılan zararlı yazılım tespitleri %100 iken Avast’ın performansı %98’lerde.
 • Avast tarama sırasında cihazınızı belirgin şekilde yavaşlatırken ‘un işletim sistemine etkisi oldukça düşük seviyede.
 • Müşteri desteği açısından Avast’a göre bir keç adım daha önde.

Daha fazla detay için incelememizi okuyabilirsiniz.

Avast vs

 • ‘nin ücretsiz bir versiyonu yok. Ancak Avast gerçekten iyi diyebileceğimiz bir ücretsiz versiyona sahip.
 • Paket ücretler açıısndan Avast daha iy. Ancak sahip olduğu kötü üne bafkılacak olursa bu normal.

Daha detalı bilgiler için incelememizi okuyabilirsiniz.

Avast vs

Avast antivirüs yorumlarını ile karşılaştırdığımızda yine bazı artı ve eksi yönler karşımıza çıkıyor.

 • Piyasadaki en hızlı tarama sürelerine sahip olan Malwarebytes bu konuda Avast’ı da geride bırakıyor.
 • müşteri hizmetleri kullanıcılarına e-posta ve direkt telefon desteği sunarken Avast bu iki imkânı sunmuyor.

Daha detaylı bilgilere ulaşmak için incelememizi okuyabilirsiniz.

Avast antivirüs arayüzü

Sık Sorulan Sorular

Avast virüs koruma programı iyi mi?

Sunduğu hizmetler bakımından ortalamanın biraz üzerinde diyebileceğim uygulama geçmişte kullanıcı bilgilerini dışarı sızdırdığı için iyi gözle bakılmayan bir program haline geldi. Dolayısıyla bu soruya iyi diyebilmem zor.

Avast virüs koruma programı güvenli mi?

Geçmişte kullanıcı bilgilerini sattığı ortaya çıktığı için gönül rahatlığüı ile güvenlidir diyemiyorum. Ancak firma gerekli tedbirleri aldığını söylüyor.

Avast virüs koruma programı nedir?

Uygulama, Avast firması tarafından geliştirilmiş ve ilk sürümü 1988 yılında kullanıma sunulmuş olan bir internet güvenlik yazılımıdır.

Avast virüs koruma programı ücretsiz mi?

Ücretsiz versiyonu da bulunan uygulama ayrıca daha fazla özelliklere sahip ücretli kullanım paketlerine de sahip.

Avast virüs koruma programı nasıl?

Genel özellikleri bakımından ortalamanın biraz üzerinde diyebileceğim uygulamaya olan genel güven 2020 yılında kullanıcı bilgilerini sattığı ortaya çıkınca büyük ölçüde sarsılmıştır. Her ne kadar firma gerekli tedbirleri aldığını iddia etse de bunu telafi etmeleri bayağı zaman alacağa benziyor.

Sonuç

Detaylı bir incelemenin daha sonuna geldik. Bu yazımda sizlere Avast antivirüs yorumlarımı ve değerlendirmelerimi sundum.

Uygulama sunduğu hizmet bakımından ortalamanın biraz üzerinde bir konuma sahip olsa da kullanıcılarının kendisine duyduğu güven büyük ölçüde sarsılmış durumda. Dolayısıyla benim size tavsiyem hem hizmet açısından hem de hizmet kalitesi açısından alternatif uygulamalara bakmanızdır.

Benim spesifik olarak sizlere tavsiyem kesinlikle her yönden daha iyi seviyede olan ‘dur.

Hepinize güven dolu bir internet ortamı diliyorum.

Avast Antivirüs
7.6 Puan
Avast Antivirüs İnceleme Puan Durumu

Avast firması tarafından geliştirilmiş ve ilk sürümü 1988 yılında kullanıma sunulmuş olan bir internet güvenlik yazılımıdır.

Gizlilik ve Güvenlik
9
Özellikler
8.5
Müşteri Desteği
9
Fiyatına göre Değeri
8
Kullanım Kolaylığı
8.5
ARTILARI
 • Kullanımı Kolay Arayüzler
 • Fonksiyonel İlave Özellikler
 • Kullanışlı Online Forum
EKSILERI
 • Sistemlerin Hızını Yavaşlatması
 • %98'lik Zararlı Yazılım Tespit Oranı
 • E-mail ve telefonsuz teknik destek
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com