1Password

1 Password

Şifre kullanımı yaygınlaştıkça hepimiz bir çok şifreye sahip oluyoruz. Dolayısıyla bunların hepsini aklımızda tutmamız ve güvenle muhafaza etmemiz zor oluyor. Ancak bugün sizlere bu konuda yardım edecek bir yazılım hakkında bilgi vereceğim: 1Password. Yani güvenli şifre kullanımı konusunda sizlere güzel haberlerim var!

Risksiz Deneyin
1 Password ile Şifrelerinizi Güvenle Yönetin: %50'lere Varan İndirim!

1Password ile hemen şimdi güvenli ve pratik bir şekilde şifrelerinizi yönetmeye başlayabilirsiniz. Bununla da bitmiyor. Üstelik şimdi okuyucularımıza özel 14 günlük ücretsiz deneme fırsatı dar var!

Son güncelleme: 24 Mayıs 2024

Genel Olarak 1 Password

1password

1Password incelemesine başlarken öncelikle genel bir bilgi vermek istiyorum. Ardından tüm detaylarıyla her bir alt başlığı tek tek ele alacağız.

Bu yazılım AgileBits tarafından 2006’da ilk versiyonu yayınlanan bir şifre yöneticisidir. Toronto’da bulunan firma kullanıcılarına bu uygulamayla şifre yönetiminin yanında önemli bilgi ve belgeleri güvenle saklama imkânı da sunmaktadır. Ayrıca 1 Password inceleme yapıldığında aynı zamanda bir sanal cüzdan olduğu da anlaşılmaktadır. Başlıca özellikler şunlardır:

 • Uçtan Uca Şifreleme
 • Çoklu Kasa
 • Watchtower Güvenlik Uyarıları
 • Seyahat Modu
 • İki Faktörlü Doğrulama

Paketler ve Fiyatlar

Her şeyden önce 1Password incelememin başında sizlere uygulamanın sunduğu kullanım paketlerinden ve bunlara ait fiyatlandırmalardan söz etmek istiyorum.

Paketler ve Fiyatlar

Uygulama toplam 4 kullanım paketi ile kullanıcılarına ulaşıyor:

Öncelikle en basit ve baz olan Personal paketi ele alalım. Çünkü bu paket kişisel kullanıma uygun ve 1 kişilik. Ancak en güzel tarafı sınırsız cihazda kullanabiliyor olmanız. Ayrıca en uygun fiyata sahip paket. Son olarak bu paketteki diğer özelliklerden bahsedeyim: Çoklu kasa, sınırsız şifre, seyahat modu, iki aşamalı doğrulama, 1GB depo alanı, şifre paylaşımı, silinen şifrelerin geri alınması ve 7/24 müşteri hizmetleri desteği.

İkinci olarak Families. Bu paketi aldığınızda bir önceki paketin sağladığı imkânları 5 kişi daha kullanabiliyor. Yani adı üstünde Families.

Üçüncü olarak Teams paketi. Bir önceki paketlerin özelliklerine ilave olarak Duo entegrasyonu, herkes için iki aşamalı doğrulama ve 1GB depolama imkânı bulunmakta.

En üst paket Business. Önceki tüm özelliklere ilave olarak VIP desteği, 20 ziyaretçi hesabı, her çalışana 5GB depo alanı, aktivite kayıtları, raporlar, roller ve gruplar gibi özellikleri beraberinde getiriyor.

Uygulamanın ücretsiz bir deneme versiyonu bulunmamaktadır. Ancak her kullanım paketi için 14 günlük ücretsiz bir deneme imkânı vardır.

1Password Edinin

Kısaca 1Password Özellikleri

KARAKTERISTIK DEĞER
Çoklu giriş yapma Aynı anda ∞ arası cihazlar
Desteklenen cihazlar Windows, macOS, Linux, Chrome OS, Android, iOS
Para iade garantisi 14 gün içerisinde
Şifreleme Ifşa değil
Fiyat
Bedava sürüm Hayır

Güvenlik

1Password incelememin bu bölümünde güvenlik özelliklerini ele alacağım. Bu bölüm 1Password incelemesinin en önemli bölümüdür. Çünkü bu tarz bir program edinmenizin en büyük amacı şifreleri güvenle saklayabilmektir.

Şifreleme

1Password incelemesinin en çarpıcı yanlarından bir tanesi şifreleme konusundaki titizlik oldu. Çünkü program gerek kullandığı AES 256-bit şifreleme teknolojisi gerekse ilave gelişmiş protokoller sayesinde bu konuda çok iyi olduğunu gösterdi.

Ayrıca muhafaza edilen bilgiler uçtan uca da şifreleniyor. Yani şirketin kendi çalışanları da dahil olmak üzere sizin dışınızda kimse şifrelerinizi/bilgilerinizi göremiyor. Dolayısıyla sizin belirlediğiniz bir ana şifre ile sadece siz görebiliyorsunuz.

Yine yukarıdakilere ilave olarak uygulama Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS) ve Güvenli Uzak Şifre (SPR) protokollerini kullanarak bilgi ve şifrelerinizi hareket halinde kötü amaçlı kimselere karşı da korur.

Sıfır-Bilgi Politikası

Uygulamada sevdiğim diğer bir özellik sıfır-bilgi politikası oldu. Aslında belirli bir seviyenin üzerindeki şifre yönetici programlarının hepsinde olan bir özellik bu. Dolayısıyla burada da bulunması bana 1Password incelemesinin artı bir yönü olarak geldi.

Sıfır-bilgi politikası kapsamında servis sağlayıcı firma sizin verilerinizi hiçbir şekilde göremez, saklayamaz, takip edemez. Yani sadece siz ana şifre ile tüm bilgilerinize ulaşabilir ve görebilirsiniz.

2 Aşamalı Doğrulama

1 Password 2 aşamalı doğrulama fonksiyonu ile size verilerinizi daha güvenli işleme olanağı sunuyor. Yani internet ortamında örneğin bir form doldururken ya da önemli bilgilerinizi kullanarak bir yere giriş yaparken sizden 2 aşamalı olarak bilgileri doğrulamanızı ister. Dolayısıyla daha güvenli bir şekilde ilerleyebilmenizi sağlar.

Biyometrik Doğrulama/Kilitleme

Özellikle son yıllarda teknolojinin sunduğu en dikkat çekici imkânlardan biri de parmak izi, göz tanıma, yüz tanıma vb. kullanarak kişisel cihazlarda işlem yapabilmektir. Çünkü hem kolay olması açısından hem de sadece size özel doğal şifreler olması açısından çok iyi bir imkân.

Dolayısıyla 1Password incelememde bunu da gördüm ve çok memnun oldum. Touch ID özellikli Mac, IPad, IPhone gibi cihazlar ile parmak izi özelliği olan Android tabanlı cihazlarda böylesi özellikleri kullanabiliyorsunuz.

Güvenli Yedekleme ve Senkronizasyon

Daha önceden de bahsettiğim gibi 1 Password verilerinizi ve şifrelerinizi şifreli bir şekilde saklar. Ayrıca güvenli bir şekilde kullanmanıza olanak verir. Ancak otomatik yedekleme ve senkronizasyon özelliği ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

1Password arayüzü

Kurulum

1Password incelememin bu kısmında uygulamanın cihazlarınıza kurulumndan bahsedeceğim. Kısaca şunu söyleyebilirim; işlem çok kolay. Yani basitçe kurulumu yapıp kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Şöyle ki;

 • Öncelikle buradaki linkler vasıtasıyla 1 Password websitesine gidip uygulamayı cihazınıza indirin.
 • Ardından yönlendirmeleri takip ederek size uygun paketi seçin ve hesabınızı aktif hale getirin.
 • Sonrasında CSV dosyası ile tüm şifrelernizi aktarın ve kullanmaya başlayın.

Yani yaklaşık 5 dk.lık bir sürede kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca mobil cihazlarınızda da kurulum çok kolay. Tek yapmanız gereken, bilgisayarınızda hesabı açtıktan sonra sistemin sizin için oluşturduğu acil durum PDF’i üzerindeki karekodu taratıp ana şifrenizi girmek olacak.

Özellikler

1password inceleme

Bu kısımda uygulamanın sahip olduğu kullanışlı özelliklere değineceğim.

Şifre Ekleme

Çok temel bir özellik olan şifre ekleme imkânı tüm paketler için sınırsız. Yani istediğiniz kadar şifre ekleyebiliyorsunuz.

Şifrelerin İçe veya Dışa Aktarılması

1Password incelememde daha iyi olabilirdi dediğim konulardan bir şifre aktarımı. Uygulama sadece CSV dosyasına izin veriyor ve daha fazla seçenek olabilirdi bence.

Şifre Oluşturma

Yine temel bir özellik. Uygulama şifre oluştururken size şifrelerin geçmişi veya güvenlik seviyesi ile ilgili geri beslemeler yaparak daha iyi şifreler oluşturmanız konusunda yardımcı oluyor.

Otomatik Şifre Girme

Uygulama otomatik şifre doldurma özelliğine sahip. Atrıca yukarıda da bahsettiğim gibi 2 aşamalı olarak doğrulama özelliği ile otomatik doldurma işlemini daha güvenli hale getiren bir özelliği de var.

WatchTower ve Şifre Güvenlik Seviyesi

Uygulamanın WatchTower özelliği sayesinde oluşturduğunuz şifrelerin güvenlik seviyeleri hakkında geri besleme alabiliyorsunuz. Yani sistem size, zayıf şifreleri, daha önceden kırılabilmiş şifreleri, daha önceden kullanılmış şifreleri vb. haber veriyor.

Diğer Özellikler

 • Çoklu Kasa: Uygulamada farklı kategorideki verileriniz saklamak üzere çok sayıda kasa oluşturabiliyorsunuz. Yani örneğin; Kişisel, Finans, Sağlık vb. kategoriler adı altında değişik kasalar oluşturarak daha düzenli ve güvenli bir şekilde verilerinizi muhafaza edebiliyorsunuz.
 • Seyahat Modu: Bu mod siz uluslararası bir seyahatte iken sizin verileriniz koruyor. Bu özelliği siz manuel olarak istediğiniz kasalar için aktifleştirebiliyor ve o şekilde kullanabiliyorsunuz.
 • Ödeme Yapma Kolaylıkları: Uygulama üzerinde kredi kartı bilgileri veya daha başka bankacılık bilgilerinizi güvenle saklayıp kullanabiliyorsunuz.
 • Paylaşım: Uygulama üzerinde paylaşım kasalar ile oluyor. Yani belirli kasalara paylaşım verdiğiniz takdirde o kasalardaki verileri istediğiniz şekilde paylaşabiliyorsunuz.
 • Kimlik Bilgileri vb. Kişisel Veriler: Daha önceden de bahsettiğim gibi istediğiniz kategorilerde kasalar oluşturarak istediğiniz kişisel veri, belge, evrak vb. saklayabiliyorsunuz.
 • Acil Durum ve Çevrimdışı Kullanım: 1 password giriş yapılan cihazlarda çevrim dışı bir yedek olması açısından bri acil durum PDF belgesi oluşturuyor. Yani bu belgeyi kullanarak acil durumlarda kullanmak üzere elinizde çevrimdışı bir belgeye sahip oluyorsunuz.
 • 2 Aşamalı Doğrulama: Yine 1Password incelememin önceki bölümlerinde de bahsettiğim gibi, uygulama hem teknik hem de biyometrik anlamda 2 aşamalı doğrulama imkânını kullanıcılarına sunuyor.

1Password Edinin

Kullanılabilirlik

Uygulamanın kurulumu ve kullanım kolaylığı ile ilgili olumlu değerlendirmemi daha önceden belirtmiştim.

Ayrıca mobil cihazlarda da kullanmaya başlamanın ne kadar kolay olduğunu da ifade etmiştim.

Bununla beraber uygulamanın sahip olduğu arayüz ve mobil uygulama da oldukça kullanıcı dostu. Dolayısıyla istediğiniz ayarlama ve işlemleri basit menüler aracılığı ile kolaylıkla halledebiliyorsunuz.

Uyumluluk

Kullanım kolaylığı açısından da 1 password oldukça iyi. Çünkü uygulama yaygın olan tüm cihazlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Yani Windows tabanlı bilgisayarlar, Mac, IOS, Android ve Linux tabanlı cihazlara uygun. Ayrıca yaygın tarayıcılarda da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

1Password şifre listesi

Müşteri Hizmetleri

1Password incelememin bu bölümünde müşteri hizmetleri desteğini ele alacağım. Uygulama kullanıcılarına değişik şekillerde müşteri desteği sunuyor.

Öncelikle SSS kütüphanesinde genelde akla gelen soruların cevapları derlenmiş. Ayrıca değişik konularda yazılmış makalelerin bulunduğu bir bilgi bankası da mevcut.

Ayrıca çok kısa dönüşlerin sağlandığı e-posta desteği de sunulan destek kapsamında. Buna ek olarak, faydalı etkileşimlerin olduğu bir forum da uygulama bünyesinde bulunuyor.

Ancak canlı destek veya direk telefon desteği sunulmuyor. Bu da negatif bir yön olarak karşımıza çıkıyor.

Karşılaştırmalar

1Password incelememin bu kısmında yaygın olarak kullanılan diğer bazı şifre yöneticisi uygulaması ile karşılaştırmalarını yapacağım.

1 Password – NordPass

 • 1 Password değişik kişisel bilgileri saklama imkânı veriyor. Ancak NordPass sadece kullanıcı adları ve şifreleri dolduruyor.
 • Önemli verilerinizi kategorilendirerek saklayabileceğiniz çoklu kasa özelliği sadece 1 Password uygulamasında bulunuyor.
 • Müşteri hizmetleri konusunda her iki uygulama da aynı özellikleri ve imkânları sunuyor.

NordPass ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

1 Password – Dashlane

 • Sınırsız şifre oluşturma ve saklama ve güvenlik konularında her iki uygulama da benzer özelliklere sahip.
 •  Dashlane artı olarak size bir VPN kullanma imkânı veriyor. Bizim uygulamamızda bu geçerli değil.
 • Her iki uygulamada da kategoriler halinde verilerinizi saklayabiliyorsunuz.
 • Dashlane’in ücretsiz versiyonunda şifre sınırı 50 iken 1 Password tüm paketlerinde sınırsız şifre ekleme imkânı veriyor.

Dashlane ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

1 Password Edinin

Sonuç

Evet, 1Password incelememin sonuna geldim. Kısaca bu yazımda uygulama ile ilgili genel ve detaylı bilgiler verdim.

Ardından çok kullanılan iki uygulama ile de karşılaştırma yaparak daha iyi bir resim sundum.

Detaylı olarak 1Password incelemesine vakit ayıramayan okuyucularım buradaki bilgiler ışığında rahat bir şekilde karar verebilirler.

Risklerle dolu dijital dünyada herkese güvenlikler diliyorum.

9.6 Puan
1Password İnceleme Puan Durumu

1Password şifre ve önemli verilerini güvenli ve pratik bir şekilde yönetmek isteyen kişiler için üretilmiş bir şifre yöneticisidir.

Gizlilik ve Güvenlik
9
Özellikler
9
Müşteri Desteği
9
Fiyatına göre Değeri
9
Kullanım Kolaylığı
9
ARTILARI
 • Yüksek Güvenlik
 • Fonksiyonel Özellikler
 • Uyumluluk
 • Kullanım Kolaylığı
EKSILERI
 • Müşteri Desteği Seçenekleri
berat

Berat, Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir Siber Güvenlik Uzmanıdır. Zamanla, mahremiyetin paha biçilmez bir değer olduğunu fark ederek güvenlik ve mahremiyete karşı özel bir sevgi geliştirdi. Bilgilerini okuyucularla paylaşmaktan ve dijital ortamda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alır. Çevrimiçi güvenliğe yönelik uzmanlığı ve taahhüdü, onu siber güvenlik alanında başkalarını eğitme ve yönlendirme konusunda değerli bir varlık haline getirir. Eğer internet güvenliği ve gizliliği hakkında değerli bilgiler arıyorsanız, Berat'ın içeriğini keşfedin veya ona şu adresten ulaşın: berat@gizlilikveguvenlik.com.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bir Yorum Yapın

GizlilikveGüvenlik.com